TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

P&O 459: Czy trzeba być artystą by pracować nad animatyką?

2021-10-24 08:19:11



Ponownie David Dozoretz z ILM ale tym razem o animatyce.


P: Czy trzeba być uzdolnionym artystycznie by odnieść sukces w twojej dziedzinie (czy trzeba być artystą)?

O: By odnieść sukces w pre-wizualizacji czy efektach specjalnych, nie koniecznie potrzeba mieć artystycznych zdolności. Jeśli jesteś zainteresowany w malowaniu tekstur, pomaga umiejętność malowania. Ale wiele z zadań przy grafice komputerowej wymaga zrozumienia sztuki bardziej niż umiejętności rysowania jak Picasso. Kocham zatrudniać ludzi, którzy studiowali i rozumieją kompozycję, oświetlenie, teorię kolorów, ponieważ to jest potrzebne codziennie w pracy, którą wykonujemy. Dla pre-wizualizcji jest ważne, by kandydaci mieli opanowany język filmu i teorię.
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Ostatnia Diuna 2: Penguin Carnage

2021-10-22 16:08:16

Dziś na ekrany naszych kin wchodzi długo wyczekiwana „Diuna”. Nie mogło w niej zabraknąć przedstawicieli Starwarsówka, ale to nie jedyna propozycja na którą warto wybrać się do kina.

„Diuna” (Dune) to adaptacja prozy Franka Herberta. Reżyserią zajął się Denis Villeneuve, piał on też scenariusz do spółki z Ericiem Rothem i Johnem Spaihtsem. Występują: Oscar Isaac (Poe), Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Jason Momoa, Stellan Skarsgård (serial o Obi-Wanie), Josh Brolin, Javier Bardem i Sharon Duncan-Brewster (Pamlo) oraz Duncan Pow (Melshi). Muzykę skomponował Hans Zimmer, a za zdjęcia odpowiada Greig Fraser. Konsultantem filmu był Kevin J. Anderson. Zdjęcia kręcono między innymi na lokacji w Wadi Rum, znaną nam jako Jedha.

Diuna opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.



Kolejna propozycja to “Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom” (Penguin Bloom) Glendyna Ivina. Scenariusz napisali Harry Crips i Shaun Grant na podstawie książki Camerona Blooma i Bradleya Trevora Greive. W rolach głównych występują: Naomi Watts, Griffin Murray-Johnson, Andrew Lincoln. Zaś w jednej z drugoplanowych ról pojawia się Leeanna Walsman (Zam Wessel). Muzykę skomponował Marcelo Zarvos, zaś za zdjęcia odpowiada Sam Chiplin.

Sam Bloom, razem z mężem i trójką dzieci, wiodą szczęśliwe, pełne radości życie. Ona uwielbia sport, wodę i dalekie podróże, a on jest fotografem i uwiecznia niemal każdą wspólną chwilę. Podczas wakacji w Tajlandii, Sam ulega nieszczęśliwemu wypadkowi, który na zawsze zmieni jej życie. Nagle każdy dzień staje się dla niej wyzwaniem, a Sam traci wolę walki i optymizm, którym dotąd zarażała wszystkich wokół. Gdy zaczyna godzić się z myślą, że wszystko co najlepsze już za nią, w domu Bloomów pojawia się niespodziewany gość. To właśnie on pomoże Sam na nowo odkryć radość życia i obudzić nadzieję na to, co jeszcze przed nią.



Na naszych ekranach jeszcze można oglądać film “Ostatni pojedynek” (Last Duel) Ridleya Scotta. Jest to adaptacja powieści Erica Jagera, bazującego na prawdziwych wydarzeniach. Autorami scenariusza są Nicole Holofcener, Ben Afflec i Matt Damon. Występują: Adam Driver (Kylo Ren), Jodie Comer (Matka Rey), Matt Damon, Ben Afflec, Alex Lawther, Harriet Walter oraz Marton Csokas (Poggle Mniejszy). Zdjęcia: Dariusz Wolski, muzyka: Harry Gregson-Williams.

Twentieth Century Studios oraz filmowy wizjoner Ridley Scott przedstawiają „Ostatni pojedynek”, wciągającą opowieść o zdradzie i zemście, rozgrywającą się w scenerii czternastowiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym, a spory rozstrzyga się w pojedynkach na śmierć i życie.



Kolejna propozycja ucieszy fanów komiksu. To “Venom 2: Carnage” (Venom: Let There Be Carnage) Andy’ego Serkisa (Snoke). Scenariusz: Kelly Marcel i Tom Hardy. Występują: Tom Hardy, Woody Harrelson (Beckett), Michelle Williams, Naomie Harris, Reid Scott i Stephen Graham. Muzyka: Marco Beltrami. Zdjęcia: Robert Richardson. Montaż: Maryann Brandon.

Venom to jedna z najważniejszych, najbardziej złożonych postaci Marvela. Opowiada o dziennikarzu Eddiem Brocku (Tom Hardy), którego ciało w wyniku eksperymentu scaliło się z obcą formą życia - Venomem. W drugiej części poznamy Carnage'a (Woody Harrelson). Jest to jeden z najbardziej znanych czarnych charakterów Marvela.



Ostatnia propozycja to jeszcze jeden sequel. „Rodzina Adamsów 2” (The Addams Family 2) Reżyseria: Greg Tiernan i Conrad Vernon . Scenariusz: Dan Hernandez, Benji Samit, Ben Queen i Susanna Fogel. W oryginalnej wersji językowej głosy podłożyli: Oscar Isaac (Poe), Charlize Theron i Chloë Grace Moretz. Muzyka: Jeff Danna i Mychael Danna.

U Addamsów daje o sobie znać konflikt pokoleń. Etap buntu nie omija dorastających Wednesday i Pugsleya. Choć Addamsowie niekoniecznie wpisują się w model tradycyjnej rodziny, nawet Morticię martwi, że potomkowie po raz kolejny nie stawiają się na kolacji. Jak na powrót wzniecić ogień w rodzinnym ognisku i podtrzymać więzy? Gomez wpada na genialny pomysł – wspólne wakacje i podróż nawiedzonym kamperem przez całą Amerykę! Nie będzie to jednak zwykła wycieczka krajoznawcza, gdyż na Addamsów czeka ogrom okropnie obłędnych przygód, które sprawią, że włosy staną dęba na głowie nawet Kuzynowi Coś.


KOMENTARZE (11)

Świat Filmu

P&O 458: Jaka jest podstawowa różnica między animacją 2-D i 3-D?

2021-10-17 10:22:39



Tym razem David Dozoretz z ILM odpowiada na ogólne pytanie z zakresu animacji.


P: Jaka jest podstawowa różnica między animacją 2-D i 3-D?

O: „2-D” znaczy tyle, że lokalizacja oraz wielkość obiektu są opisane w dwóch wymiarach, czyli szerokość i wysokość (x i y dla matematyków i artystów komputerowych). Dodanie trzeciego wymiaru, głębokości (z) wprowadza nas w świat, w którym żyjemy codziennie. Różnica między dwu i trzy-wymiarową animacją jest analogiczna do różnicy między rysowaniem okręgu na papierze oraz prawdziwą kulą. Ta ostatnia może być okręcona i oglądana z różnych stron. Trudną rzeczą jest to, że trój-wymiarowa grafika komputerowa prawie zawsze jest pokazywana na ekranach komputerowych czy telewizorach, które są dwu-wymiarowym medium.
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

P&O 457: Czy trudne jest uczenie aktorów walk na miecze świetlne?

2021-10-10 08:28:51



Tym razem pytanie do Nicka Gillarda, koordynatora kaskaderów i choreografa walk w prequelach.



P: W planowaniu choreografii scen akcji, czy jest trudne czasem zmienić różne talenty i zdolności aktorów w solidną rutynę?

O: To nie jest bardzo trudne. Mieliśmy dużo szczęścia, że w „Gwiezdnych Wojnach” mamy mnóstwo czasu na próby z aktorami. To działa, w połączeniu z faktem, że oni i tak chcą się nauczyć walczyć na miecze świetlne.


KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Zmarł Gerald Home

2021-10-07 07:50:36

Tuż przed swoimi 71 urodzinami, zmarł Gerald Home, aktor i lalkarz, którego przede wszystkim pamiętamy z ról Tesseka oraz kalmariańskiego oficera w „Powrocie Jedi”. Home był także mocno zaangażowany w ruchy fanowskie, niejednokrotnie bywał na konwentach, także i w Polsce – choćby na Dagobah 2007, Dniach Fantastyki, Triconie czy Majówce w Grabowcu. Zmarł na raka wątroby.



Urodził się w Belfaście – 18 października 1950. W wieku 16 lat przeniósł się z całą rodziną do Australii, gdzie próbował zacząć swą aktorską karierę. Trzy lata później wrócił do Londynu, by studiować na The Drama Studio. Ukończył je w lipcu 1977 i na poważnie zajął się aktorstwem.

Wystąpił w produkcjach takich jak: „Londyński bulwar”, „Pokój na czacie”, „Na sygnale”, „The Boot Street Band”, „Prywatna wojna Jenny”. Był też operatorem kukiełki w „Krwiożerczej roślinie” Franka Oza. Był też kojarzony z roli w reklamie z lat 80., gdzie wystąpił jako Mister Muscle.

Temat na forum
KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Nie czas jeźdźców dziesięciu pierścieni

2021-10-01 16:50:13

Dziś premiera najnowszego, Bonda, czyli „Nie czas umierać” (No time to die) w reżyserii Cary’ego Joji Fukunagi. Scenariusz napisali: Neal Purvis, Robert Wade, Cary Joji Fukunaga oraz Phoebe Waller-Bridge (L3). Występują Daniel Craig (więcej o jego występie w Gwiezdnych Wojnach), Rami Malek, Lea Seydoux, Ralph Fiennes i Christoph Waltz. Muzykę napisał: Hans Zimmer.

James Bond opuszcza czynną służbę i cieszy się spokojnym życiem na Jamajce. Tymczasem jednak jego stary przyjaciel Felix Leiter z CIA zwraca się do niego o pomoc. Misja uratowania porwanego naukowca okazuje się o wiele bardziej zdradliwa, niż mogłoby się wydawać i naprowadza agenta 007 na ślad tajemniczego złoczyńcy, dysponującego nową, niezwykle niebezpieczną technologią.



Druga propozycja to „Jeźdźcy sprawiedliwości” (Retfærdighedens ryttere) duńska produkcja Andersa Thomasa Jensena, który jest także autorem scenariusza. Główną rolę gra Mads Mikkelsen (Galen Erso), a partnerują mu Nikolaj Lie Kaas, Lars Brygmann i Nicholas Bro.

Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu... kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet! Połączeni wspólnym celem nie cofną się przed niczym, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jest prawdą, a tym, co stanowi tylko pasujący element układanki.



Ostatnia propozycja to produkcja Kevina Feige: „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) Destina Daniela Cretona, czyli nowy Marvel. Scenariusz poza reżyserem pisali Dave Callahan i Andrew Lanham. Występują: Simu Liu, Tony Chiu-Wai Leung, Ben Kinsley, Michelle Yeoh.

W nowym filmie studia Marvel „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” Simu Liu wciela się w Shang-Chi, który musi zmierzyć się z przeszłością, po tym, jak zostaje wciągnięty w sieć tajemniczej organizacji Dziesięciu Pierścieni. W filmie występują także Tony Leung jako Wenwu, Awkwafina jako przyjaciółka Shang-Chi - Katy i Michelle Yeoh jako Jiang Nan, a także Fala Chen, Meng'er Zhang, Florian Munteanu i Ronny Chieng.


KOMENTARZE (3)
Loading..