TWÓJ KOKPIT
0

Geroge Lucas :: Świat Filmu

George Walton Lucas Jr.

Biografia

George Walter Lucas Jr urodził się w Modesto w Kalifornii, w rodzinie sklepikarza, 14 maja 1944 roku. Ojciec bardzo chciał, by George wdał się w niego i przejął kiedyś rodzinny interes. Lucas jednak miał inne plany. Pragnął zostać kierową wyścigowym, albo kierowcą biorącym udział w pokazach ciężkich samochodów (niszczenie, podpalanie i inne efekty). Uwielbiał się ścigać, co zresztą widać w jego późniejszych filmach, gdzie często pojawia się motyw pościgu. Kariera ta jednak legła w gruzach na wskutek wypadku. George postanowił zająć się czymś bezpieczniejszym. Jego drugą pasją było kino. Uwielbiał stare filmy z lat 40., uwielbiał filmy japońskie, westerny, filmy wyświetlane w kinach w sobotnie popołudnia. A na dodatek kochał komiksy. Młody George postanowił pójść więc na reżyserię. Jego ojciec początkowo nie był temu przychylny, ale liczył, że Lucas nie mogąc znaleźć potem pracy, zajmie się jego sklepem.

Studia to dla George’a nie tylko czas nauki, ale też czas poznawania ważnych przyjaciół. Poznał tam Francisa Forda Copollę (Czas Apokalipsy, Ojciec Chrzestny), Stevena Spielberga (Indiana Jones, Lista Schindlera, Amistad, 1941) czy Johna Landisa (The Blues Brothers, Gliniarz z Beverly Hills). Jednym z jego wykładowców był Irvin Keshner. Już wtedy Lucas w swoich którtkometrażowych filmach celował ku fantastyce. „Emperor” czy „THX-1138:4E3” to tylko nieliczne z nich.

THX-1138 został ciepło przyjęty przez uczelnię. Starszy kolega, Francis Ford Copolla zaproponował nawet George’owi by nakręcić pełnometrażową wersję tego filmu. I tak oto rozpoczyna się kariera filmowa George Lucasa, gdy w roku 1970 wyreżyserował swój pierwszy film SF "THX 1138" wyprodukowany przez American Zoetrope. Rok później w 1971, założył własną firmę LucasFilm Ltd. w San Rafael, w Kalifornii (ostatecznie w skład LucasFilm wchodzi kilka działów: Industrial Light and Magic, Skywalker Sound). THX-1138 opowiadał o zniewolonej ludzkości, wyzutej z wszelkich uczuć. Główny bohater, o numerze THX-1138 przestaje brać narkotyczne leki i odkrywa prawdę o systemie. Odkrywa też miłość.

W roku 1973 Lucas wyreżyserował na podstawie scenariusza, którego był współautorem - "American Graffiti". Film opowiadał o ostatnich dniach młodzieży przed wyruszeniem w szeroki świat, by studiować, został nagrodzony Złotym Globem (nagroda Nowojorskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych i Narodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych). Otrzymał też pięć nominacji do Oscara. Na planie tego filmu po raz pierwszy spotkał się Lucas z Harrisonem Fordem (późniejszy Han Solo, tu gra Boba Falfę), ale też jedną z głównych ról zagrał tu Ron Howard, reżyser z którym potem Lucas będzie współpracował. Film ten otworzył karierę Lucasowi.

Na następny film (i to jaki) trzeba było czekać aż cztery lata. Mowa tu oczywiście o "Gwiezdnych Wojnach" (Star Wars- A New Hope - 1977). Film ten, zdobywca siedmiu Oscarów, pobił wszelkie rekordy kasowe i głęboko zagnieździł się w kulturze całego świata. Scenariusz do tego filmu napisał on sam. Był też współautorem scenariuszy do kolejnych cześci - "Imperium Kontratakuje" (The Empire Strike Back - 1980) i "Powrót Jedi" (Return of the Jedi - 1983), których też był producentem wykonawczym. „Gwiezdne Wojny” w żadnym wypadku nie zapowiadały się na wielki sukces, a sam proces ich powstawania to istne stężenie klęsk i plag. Istniały też zagrożenia, że produkcja filmu zostanie wstrzymana. Negocjując dalsze finansowanie, George zrezygnował ze znacznej części swego wynagrodzenia, w zamian za prawa do wszelkiej maści zabawek i przedmiotów około filmowych, a także sequeli. Tyle, że tu Lucas musiał zagwarantować, że kolejny film ukaże się najpóźniej w ciągu trzech lat (pod warunkiem, że nie zrobi totalnej klapy). Oczywiście okazało się, że zmiana kontraktu była jedną z najlepszych rzeczy jakie w życiu zrobił.

Jedyną osobą która wierzyła w Gwiezdne Wojny, był Steven Spielberg, ale i on nie przewidział ogromu ich sukcesu.

Jeszcze przed zakończeniem Gwiezdnych Wojen, Lucas miał kilka interesujących propozycji. Mógł między innymi zająć się „Władcą Pierścieni”, ale ten film wyreżyserował, genialnie oddając klimat książki, Ralph Bakshi (film niestety chłodno przyjęty, jego minusem było to, że Bakshi eksperymentował z różnymi metodami animacji). Lucas miał też szansę wyreżyserować „Czas Apokalipsy” ale ten film odstąpił swemu przyjacielowi Francisowi Fordowi Copolli. W 1977 przed Lucasem znów pojawiło się bardzo wiele ofert. Oczywiście miał powstać sequel Gwiezdnych Wojen, ale Lucas zajął się kontynuacją „American Graffiti” pt. „More American Graffiti”. Spod jego ręki, acz kazał się wyciąć z napisów, gdy zobaczył efekt (sam niewiele się do tego przyłożył) wyszedł też godzinny program telewizyjny “Star Wars Holiday Special”. Zajął się też produkcją filmu Akiry Kurosawy, jednego ze swoich idolów filmowych.

W 1980 był współautorem scenariusza i producentem wykonawczym następnego kasowego filmu "Poszukiwaczy zaginionej arki", zdobywcy pięciu Oskarów. Reżyserem tego filmu był Steven Spielberg. Następnie wyprodukował kontynuację przygód Indiana Jones'a, opartą na jego opowiadaniu "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" (Indiana Jones and the Temple of Doom). Film dostał dwie nominacje do Oscara i Oscara za efekty specjalne. Sam pomysł serii o Indiana Jonesie pochodzi od George’a Lucasa, ale scenariusz był wspólną pracą Lucasa, Spielberga i Larry’ego Kasdana. Trzej panowie zamknęli się na parę dni w pokoju i prowadzili burzę mózgów. To właśnie tam, Spielberg wpadł na pomysł by bohatera goniła wielka kula. Wiele z tych pomysłów wykorzystano, zresztą w filmie są nawiązania do Gwiezdnych Wojen – np. pojawiają się droidy.

Lucas zrezygnował z reżyserowania Gwiezdnych Wojen, powierzając to dzieło innym. W przypadku Imperium Kontratakuje do współpracy zaprosił swego dawnego nauczyciela, Irvina Keshnera. Niestety często dochodziło między nimi do burzliwych wymian zdań. Lucas wiedział, że musi wziąć kogoś innego do „Powrotu Jedi”. Początkowo miał być nim David Lynch, acz chyba na szczęście i dla Lucasa, jak i Gwiezdnych Wojen, Lynch zabrał się za „Diunę” (która mimo wielu walorów w tym silnej ręki reżysera, nie odniosła spodziewanego sukcesu). Powrót Jedi wyreżyserował w końcu Richard Marquand, choć raczej można powiedzieć, że współreżyserował, gdyż nad wszystkim piecze trzymał Lucas. W tym czasie trwały też prace nad „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”, a także dwoma telewizyjnymi filmami o Ewockach oraz serialami „Ewoks” i „Droids”.

W roku 1986 Lucas pełnił funkcję kierownika produkcji przy zrealizowanym na zlecenie Disneylandu trójwymiarowym filmie fantastyczno-muzycznym "Captain Eo" w reżyserii Francisa Coppoli, w którym wystąpił Michael Jackson. Opracował także koncepcję tzw. Star Tours, jednej z największych atrakcji Disneylandów.

W 1988 film "Willow" (reż. Ron Howard) oparty na opowiadaniu Lucasa oraz wyprodukowany przez niego, otrzymał trzy nominacje do Oscara. W tym samym roku wyprodukował film Francisa Coppoli pt. "Tucker: Człowiek i jego marzenie", który także otrzymał trzy nominacje do Oscara. Z tym filmem wiąże się pewna historyjka, otóż pomysł na scenariusz jest oczywiście Lucasa, ale zamówienie przyszło od Coppoli, a dokładniej od jego syna. Otóż mieli oni bardzo stary samochód, do którego byli przywiązani, syn Francisa wpadł na pomysł, by ten samochód w jakiś sposób uwiecznić w filmie. Zgłosili się do Lucasa i tak powstał kolejny pomysł na film. W między czasie powstał też film „Kaczor Howard”.

Rok później Lucas stworzył opowiadanie, które stała się bazą wyjściową do realizacji największego kasowego przeboju roku 1989, a mianowicie kolejnej części przygód Indiana Jonesa - "Indiana Jones i ostatnia krucjata" (Indiana Jones and the Last Crusade) - jak na razie ostatniego z tej serii. Była też jego producentem wykonawczym. Film dostał Oscara za efekty dźwiękowe.

Następnie, w 1992 odbyła się premiera świetnego serialu telewizyjnego (puszczanego w Polsce), opartego na jego opowiadaniach oraz przez niego wyprodukowanego. Mowa tu oczywiście o "Kronikach młodego Indiana Jonesa" (The Young Indiana Jones Chronicles). serial "Kroniki młodego Indiana Jones'a" dostały nagrodę Banff Award za najlepszy serial odcinkowy, nominację do Złotego Globu za najlepszy serial dramatyczny, 12 nagród Emmy i 26 nominacji do Emmy oraz nagrodę Angle Award za wartości artystyczne. „Kroniki młodego Indiany Jonesa” to także początek programu Lucas Learning, który miał w łatwy i atrakcyjny sposób propagować wiedzę, co zresztą w Kronikach się udało. Rada Członków Zarządu Amerykańskiej Akademii filmowej, w tym samym roku, uhonorowała Georga Lucasa nagrodą imienia Irvinga G. Thalberga za wkład i osiągnięcia w sztuce filmowej. Rok 1994 to produkcja filmu "Zabójcze radio" (Radioland Murders) oparta na jego pomyśle. W roku 1994 Lucas tryumfalnie obwieścił, że wraca do „Gwiezdnych Wojen” i zabrał się za scenariusze nowych epizodów.

W dwudziestą rocznicę powstania pierwszej części "Gwiezdnych Wojen - Nowej Nadziei", Lucas ponownie wprowadził na ekrany kin całego świata "Trylogię Gwiezdnych Wojen - Wersja Specjalna" (The Star Wars Trilogy - Special Edition). Niniejsza wersja przeszła została całkowicie odnowiona: ścieżka dźwiękowa została zmiksowana cyfrowo, dodano nowe efektowne sceny, a stare wzbogacono nowymi efektami specjalnymi, dodano nowe motywy muzyczne. Te zabiegi nie zniszczyły jednak klimatu filmów, co jest dobrym dowodem no niezwykłość gwiezdnej trylogii, acz wielu starszych fanów odczuwało już pewien niepokój. Lucas zapowiedział też, że będą realizowane kolejne części "Gwiezdnych Wojen". Latem 1997 kręcono już „Mroczne Widmo”.

Premiera nowej części, którego akcja rozgrywa się 32 lat przed znaną trylogią, pt. "Gwiezdne Wojny - Mroczne Widmo" (Star Wars - The Phantom Menace) odbyła się w 1999. Film został wyreżyserowany przez samego Lucasa. Pomimo, że wśród fanów zdania były podzielone, film odniósł wielki sukces. Potem ukazała się wersja DVD z dodatkowymi scenami, które nie znalazły się w wersji kinowej. Premiera epizodu drugiego w Polsce jak i na świecie miała miejsce 16 maja 2002 roku (światowa premiera wszystkich części odbyła się w maju). Epizod drugi znów podzielił odbiorców, dla jednych jest znacznie lepszy niż poprzedni, dla innych to jeszcze większy chłam.

Premiera epizodu trzeciego wstępnie została ustalona na 2005 rok (raczej też w maju). Realizacja kolejnych filmu, aż do premiery, jest najbardziej tajemniczą produkcją. Relacje z planu są bardzo skąpe, ale są. Po Trzecim Epizodzie Lucas ponownie wyprodukuje film o przygodach Indiany Jonesa.

George Lucas jest przewodniczącym rady nadzorczej Fundacji Edukacyjnej George'a Lucas'a (George Lucas Educational Foundation, która zajmuje się promocją programu Lucas Learning) oraz jest członkiem rady fundacji na Rzecz Praw Artystów (Artists Rights Foundation), Fundacji Josepha Campbella (JCF) oraz Fundacji Filmowej. Jest też członkiem rady szkoły filmowo- telewizyjnej (USC School of Cinema-Television).

W ramach założonego w roku 1971 Lucasfilmu działa obecnie sześć firm: Lucasfilm Ltd., Lucas Online, LucasArts Entertainment Company LLC, Lucas Digital Ltd. LLC, Lucas Licensing Ltd: oraz Lucas Learning Ltd. Wokół Lucasfilmu skupiają się działania produkcyjne na potrzeby kina i telewizji oraz działania w ramach THX Group, która pracuje na rzecz poprawy warunków wyświetlania filmów w kinach i w ramach tzw. "kina domowego" oferując szereg specjalistycznych usług.

LucasArts jest wiodąca firmą w zakresie promowania produktów interaktywnych w świecie. Jej produkty zdobyły ponad 100 nagród przemysłu elektronicznego. Lucas Digital, w ramach którego działają Industriat Light & Magic oraz Skywalker Sound oferują produkcję efektów specjalnych i usługi postprodukcyjne w zakresie miksowania dźwięku producentom filmów fabularnych i reklamowych. Pracownicy ILM zdobyli 40 Oscarów, zrealizowane przez nich filmy wyróżniono 14 Oscarami za efekty specjalne, a ich samych - 14 nagrodami za osiągnięcia naukowe i techniczne. Pracowników Skywalker Sound uhonorowano 28 Oscarami za filmy, które wyróżniono 15 Oscarami za dźwięk i efekty dźwiękowe. Lucas Licensing zajmuje się działaniami merchandisingowymi, a więc wdrażaniem produktów opartych na zrealizowanych przez Lucasfilm filmach kinowych i telewizyjnych. Lucas Learning zajmuje się programem "niepowszechnej edukacji" oferując atrakcyjne produkty interaktywne, które łączą walory edukacyjne z rozrywkowymi. Współtworzył też studia Pixar, przez przekazanie części ILMu. Jednym z wkładów w Pixar było oddanie praw do programu Renderman. Ma też udziały w wielu różnych przedsięwzięciach w tym w firmie ACV International LCC, która zajmuje się prowadzeniem kasyn i innych rozrywek. Lucas jest podwykonawcą atrakcji dla parków ACV.

22 lutego 1969 ożenił się z Marcią Lucas, która pomagała mu montować późniejsze filmy. Głównie praca Lucasa spowodowała, że małżeństwo to rozpadło się w roku 1983. Próbą jego ratowania była adopcja pierwszego dziecka – Amandy (urodzonej 1981). Jednak nie powiodło się. Lucas wywalczył prawa do opieki nad córką, a wkrótce adoptował jeszcze dwójkę dzieci – Katie (urodzona 1988) i Jetta (ur. 1993). Które samotnie wychowuje. Przez pewien czas był podobno związany z Caterine Zetą-Jones. Zeta-Jones wspomina go jako bajarza, człowieka, który lubił opowiadać jej niestworzone historie. Koło roku 2002 po świecie chodziły plotki o jego drugim małżeństwie, ale nie wiadomo na ile jest to prawda, gdyż nigdzie go nie potwierdzono. Może miało to pomóc wątkowi miłosnemu w „Ataku klonów”, bo sam fakt, że Lucas specjalnie się w romanse nie wdawał po 1983, nienajlepiej służy temu wątkowi. Innym z prawdopodobnych romansów był związek z Lindą Ronstadt.

Lucas jest cukrzykiem. Bardzo miłuje się w nowoczesnej technologii, ale scenariusze najlepiej mu się pisze nawet nie na maszynie, a ręcznie w zeszytach i na kartkach. Przywiązuje też olbrzymią wagę do muzyki w filmie.

Za reżyserię filmu THX 1138 dostał 15 tysięcy dolarów. „American Graffiti” już 50 tyś plus procent od zysku. Za Gwiezdne Wojny miał zainkasować 150 tysięcy. Za „Poszukiwaczy Zaginionej Arki” 2,5 miliona plus procent od zysku. „Mroczne Widmo”, które sam wyprodukował przyniosło mu do kieszeni ponad 400 mln $. W samych USA film zarobił 431 mln $ (kosztował z reklamą kolo 130 mln). W normalnych przypadkach, żaden producent tyle nie dostaje (nie mówiąc o reżyserze), to wzbudziło powszechną niechęć i zazdrość w Hollywood. A jeszcze należy pamiętać, że zyski ze sprzedaży licencji były o wiele większe i sięgnęły miliarda dolarów.

George Lucas ma mieszany stosunek do „Gwiezdnych Wojen”. Z jednej strony nie chciałby być kojarzony jedynie z nimi. Z drugiej nie potrafi sam odciąć się od ich sukcesu, a już tym bardziej stworzyć coś na jego miarę. Nawet seria o „Indiana Jonesie” mimo, że odniosła wspaniały sukces, nigdy nie potrafiła nawet dorównać Gwiezdnej Sadze, a tym bardziej ją przyćmić.

Autor biografii: mars
Lekko uzupełniona przez LS.

Nagrody i Nominacje:

2006: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (nominacja) Saturn najlepszy scenariusz
2006: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
2003: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
2003: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (nominacja) Złota Malina najgorszy reżyser
2003: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów Złota Malina najgorszy scenariusz
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) Złota Malina najgorszy scenariusz
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) Złota Malina najgorszy reżyser
1989: Willow (nominacja) Złota Malina najgorszy scenariusz
1986: Ewoks: Przygoda wśród Ewoków (nominacja) nagroda Emmy najlepszy program dla dzieci
1985: Ewoks: Bitwa o Endor (nominacja) nagroda Emmy najlepszy program dla dzieci
1984: Gwiezdne Wojny - Epizod 6: Powrót Jedi (nominacja) Saturn najlepszy scenariusz
1982 Poszukiwacze Zaginionej Arki (nominacja) Writers Guild of America najlepsza komedia
1979: Gwiezdne Wojny - Epizod 4: Nowa nadzieja Evening Standard British Film Awards
1978: Gwiezdne Wojny - Epizod 4: Nowa nadzieja (nominacja) Writers Guild of America najlepsza komedia
1978: Gwiezdne Wojny - Epizod 4: Nowa nadzieja (nominacja) Oscar najlepszy reżyser
1978: Gwiezdne Wojny - Epizod 4: Nowa nadzieja (nominacja) Oscar najlepszy scenariusz oryginalny
1978: Gwiezdne Wojny - Epizod 4: Nowa nadzieja Saturn najlepszy reżyser
1978: Gwiezdne Wojny - Epizod 4: Nowa nadzieja Saturn najlepszy scenariusz
1978: Gwiezdne Wojny - Epizod 4: Nowa nadzieja (nominacja) Złoty Glob najlepszy reżyser
1974: Amerykańskie graffiti (nominacja) Writers Guild of America najlepsza komedia
1974: Amerykańskie graffiti (nominacja) Oscar najlepszy reżyser
1974: Amerykańskie graffiti (nominacja) Złoty Glob najlepszy reżyser
1974: Amerykańskie graffiti (nominacja) Oscar najlepszy scenariusz oryginalny
1973: Amerykańskie graffiti Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno


Filmografia:
Scenariusz:

2008: Indiana Jones 4
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith)
2003: Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów (Star Wars: Clone Wars)
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones)
1999: Młody Indiana Jones: Oblicza zła (Adventures of Young Indiana Jones: Masks of Evil, The)
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (Star Wars - Episode 1: The Phantom Menace)
1994: Zabójcze radio (Radioland Murders)
1994: Młody Indiana Jones: Piekło okopów (Adventures of Young Indiana Jones: The Trenches of Hell, The)
1989: Indiana Jones i ostatnia krucjata (Indiana Jones and the Last Crusade)
1988: Willow
1985-1986: Droids
1985: Ewoki: Bitwa o Endor (Ewoks: The Battle of Endor)
1984: Przygoda wśród Ewoków (Ewok Adventure, The)
1984: Indiana Jones i świątynia zagłady (Indiana Jones and the Temple of Doom)
1983: Gwiezdne Wojny - Epizod 6: Powrót Jedi (Star Wars - Episode VI: Return of the Jedi)
1981: Poszukiwacze zaginionej arki (Raiders of the Lost Ark)
1980: Gwiezdne Wojny - Epizod 5: Imperium kontratakuje (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back)
1978: Star Wars Holiday Special, The
1977: Gwiezdne Wojny: Epizod 4 - Nowa nadzieja (Star Wars)
1973: Amerykańskie graffiti (American Graffiti)
1971: THX 1138
1970: THX 1138:4EB
1967: Emperor, The
1967: 6-18-67
1967: Anyone Lived in a Pretty How Town
1966: 1:42:08: A Man and His Car
1966: Freiheit
1966: Herbie
1965: Look at Life

Reżyser:

2008: Red Tails
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith)
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones)
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (Star Wars - Episode 1: The Phantom Menace)
1977: Gwiezdne Wojny: Epizod 4 - Nowa nadzieja (Star Wars)
1973: Amerykańskie graffiti (American Graffiti)
1971: Bald: The Making of 'THX 1138'
1971: THX 1138
1970: THX 1138:4EB
1967: Anyone Lived in a Pretty How Town
1967: 6-18-67
1967: Emperor, The
1966: 1:42:08: A Man and His Car
1966: Freiheit
1966: Herbie
1965: Look at Life

Montaż:

2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones)
1989: Indiana Jones i ostatnia krucjata (Indiana Jones and the Last Crusade)
1984: Indiana Jones i świątynia zagłady (Indiana Jones and the Temple of Doom)
1981: Poszukiwacze zaginionej arki (Raiders of the Lost Ark)
1977: Gwiezdne Wojny: Epizod 4 - Nowa nadzieja (Star Wars)
1971: THX 1138
1966: 1:42:08: A Man and His Car

Producent wykonawczy:

2008: Red Tails
2008: Indiana Jones 4
2007: Untitled Clone Wars TV Series
2007: Untitled Star Wars TV Series
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith)
2003: Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów (Star Wars: Clone Wars)
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones)
1999: Młody Indiana Jones: Oblicza zła (Adventures of Young Indiana Jones: Masks of Evil, The)
1994: Młody Indiana Jones: Piekło okopów (Adventures of Young Indiana Jones: The Trenches of Hell, The)
1992: Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert, The
1989: Indiana Jones i ostatnia krucjata (Indiana Jones and the Last Crusade)
1988: Willow
1988: Powaqqatsi
1986: Labirynt (Labyrinth)
1986: Inside the Labyrinth
1986: Kaczor Howard (Howard the Duck)
1984: Indiana Jones i świątynia zagłady (Indiana Jones and the Temple of Doom)
1981: Poszukiwacze zaginionej arki (Raiders of the Lost Ark)
1980: Sobowtór (Kagemusha)
1977: Gwiezdne Wojny: Epizod 4 - Nowa nadzieja (Star Wars)


TAGI: Disneyland (14) George Lucas (32)
Loading..