TWÓJ KOKPIT
0

Zemsta Sithów

P&O 627: Co właściwie przedstawia relief w gabinecie Palpatine’a?

2025-01-12 10:11:37



Tym razem kolejne pytanie o szczegóły “Zemsty Sithów”, które mogą umknąć przy nieuważnym oglądaniu.
P: W Epizodzie III pokazano mural prowadzący do gabinetu Palpatine’a, co właściwie on przedstawia? Widać go dobrze, gdy Palpatine obwieszcza Anakinowi, że jest Lordem Sithów. A na tym muralu jest jakby jakaś impreza obcych.

O: Gdy kręcono scenę tej rozmowy między Anakinem a Palpatinem, nie było nic na ścianie. Całość stanowił niebieski ekran, a George Lucas wiedział, że chce tam umieścić coś specjalnego. Ale w trakcie kręcenia, jeszcze było to dopracowywane.



Artysta koncepcyjny Erik Tiemens zaprojektował wyrzeźbiony relief, który opisał jako archeologiczne znalezisko ukazujące jakąś antyczną bitwę. Richard Miller wyrzeźbił ten obiekt w skali, miał on jakieś 120 centymetrów długości. Oczywiście zdjęcia nagrano osobno, tak by ten model w filmie wydawał się być dużo większym artefaktem.

W momencie, w którym rozwijano tę rzeźbę, ludzie nad nią pracujący, niewiele wiedzieli, co to jest. Przypominało to Jedi walczących z obcymi, wyglądającymi jak typowe „szaraki” ze spodków UFO. Dopiero później, z materiałów okołofilmowych, mogli się dowiedzieć, co właściwie zrobili.

W historii uniwersum, relief został znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych na Yavinie 4 i ma ponad 3000 lat. Przedstawia Jedi walczących ze szkolonymi przez Sithów kreaturami podczas Wielkiej Wojny Nadprzestrzennej. Sama rzeźba nie zachowała się w całości, nie wskazuje, kto wygrał ten konflikt. W zależności od stronniczości odbiorcy, może być odczytana jako ukazująca waleczność Jedi, bądź uznanie potężnej magii Sithów.
KOMENTARZE (5)

Zemsta Sithów

P&O 623: Jak Imperium uzasadniło śmierć Amidali?

2024-12-15 11:52:59



Dzisiejsze pytanie może niekoniecznie dotyczy to “Zemsty Sithów” bezpośrednio, ale jednak.

P: Jaką wymówkę podało Imperium uzasadniając śmierć senator Amidali? Czy to jest gdzieś wyjaśnione? Fajnie byłoby zobaczyć, gdyby wykorzystali jej śmierć, aby uzasadnić swoje zmiany prawne.

O: Tak szczegółowo to nie, ale Imperium obwiniło o to Jedi. W książce młodzieżowej Death on Naboo, czwartej z cyklu „The Last of the Jedi” wydanej przez Scholastic, królowa Apailana powątpiewa rządową wersję śmierci Amidali, która miała umrzeć w rękach Jedi. Ironiczne jest to, że ta historia była prawdziwa... z pewnego punktu widzenia.
KOMENTARZE (1)

Zemsta Sithów

P&O 621: Dlaczego C-3PO w „Zemście Sithów” był poprawiany komputerowo?

2024-12-01 09:43:09



Pytań o “Zemstę Sithów” ciąg dalszy.

P: Czytałem wiele artykułów o kręceniu Epizodu III i okazuje się, że zmorą dla animatorów był C-3PO, bo trzeba było czyścić odbicia na jego lśniącym pokryciu, praktycznie w każdej scenie. Ale tak sobie myślę, skoro on ma nowe, lśniące pokrycie, to po co czyścić odbicia? Przecież one właśnie powinny tam wystąpić?

O: To nie fakt, że C-3PO odbijał inne obrazy był problemem. Było nim, to co on odbijał. Podczas kręcenia scen z C-3PO na jego metalowej skórze widać było podłogę, postacie stojące obok, rekwizyty... ale także kamerzystę, światła, cały osprzęt, wliczając to narzędzia do przesuwania kamery, George’a Lucasa i innych członków ekipy. Plan filmowy już nie przypomina tego, co powinno być odbite w realnym świecie. Dobry przykład to weranda Padme, gdyż to była jedna z najbardziej skończonych scenografii zbudowanych dla Epizodu III. Z punktu widzenia kamery wszystko było widać doskonale, piękna scenografia i architektura, ale w C-3PO odbijał się bajzel jaki był po drugiej stronie, wszystkie elementy, potrzebne do utrzymania kamery, pudła, ekipa siedząca czy krzątająca się i mnóstwo sprzętu. To właśnie trzeba było wymazać. Taka technologia nie była dostępna przy klasycznej trylogii, więc tam musieli zdecydowanie bardziej uważać. Nie zawsze się to zdarzyło. Więc choćby w Epizodzie V, w jednym ujęciu w mieście Chmurach można wypatrzeć na pokrywie C-3PO odbicie kamerzysty jadącego by zrobić zbliżenie.
KOMENTARZE (4)

Zemsta Sithów

P&O 620: Dlaczego Yoda ma dobre stosunki z wookieemi?

2024-11-24 09:45:22



Dziś pytanie o III Epizod.

P: Dlaczego w „Zemście Sithów” Yoda twierdzi, że ma dobre stosunki z wookieemi?

O: Zarówno Yoda jak i wookiee to długowieczne gatunki, więc przez wieki Yoda miał na pewno wiele sposobności by nawiązać dobre relacje z przedstawicielami Kashyyyku. Jest choćby utrwalony zapis, jak Yoda uleczył księżniczkę wookieech na równinach Woolwaricca. Właśnie wtedy starszyzna wookieech podarowała Yodzie kybucka, czyli dwunożne stworzenie na którym jeździł Yoda w „Wojnach klonów” (animowana mini-seria Tartakovsky’ego). Ale poza tym wydarzeniem, Yoda przez lata pomagał negocjować wiele dyplomatycznych dysput, spowodowanych napięciami między wookieemi a trandoszanami. To pomogło mu utrzymywać przyjazną relację.
KOMENTARZE (4)

Zemsta Sithów

P&O 617: Czy Obi-Wan Kenobi miał połamane nogi?

2024-11-03 12:46:12



Kolejne wątpliwości, co do tego, co widzimy w „Zemście Sithów”.

P: W „Zemście Sithów” w pojedynku Anakina i Obi-Wana z hrabią Dooku, Dooku używa mocy i zrzuca jakiś balkonik na Obi-Wana. Wygląda jakby zmiażdżyło mu nogi. Ale kilka chwil później Obi-Wan chodzi doskonale. Nawet mu nic nie połamało?

O: Kamera może trochę oszukiwać pod tym kątem. Warto przyjrzeć się szczegółom. Balkonik, który spadł na Obi-Wana nie jest jednorodny, tam na dole są podpórki. Nogi Obi-Wana są dokładnie między nimi, więc to te podpórki utrzymują ciężar, a nogi Kenobiego nie zostały zmiażdżone. Anakin nawet podchodzi to sprawdzić i widząc, że nie trzeba mu pomóc odchodzi dość łatwo od swego mistrza.
KOMENTARZE (2)

Zemsta Sithów

P&O 615: Dlaczego nie próbowano zabić Padme w III Epizodzie?

2024-10-20 09:26:03



Kolejne pytanie o “Zemstę Sithów”.

P: W „Ataku klonów” życie Padme jest w niebezpieczeństwie, bo Separatyści pragnęli ją zgładzić. Dobra, ale dlaczego nie próbują jej zabić w Epizodzie III? Coś się zmieniło?

O: Tu trzeba zwrócić uwagę na motywację zabójstwa Padme w II Epizodzie. Konfederacja Systemów Niezależnych nie była jeszcze skonsolidowana. Hrabia Dooku zabiegał o wsparcie korporacji, by dołączyły do jego koalicji. Federacja Handlowa byłaby wielką częścią nowej supersiły, ale uparty Nute Gunray miał żądania wobec Dooku, zanim podpisał zobowiązanie. Chciał głowy Padme.



Kilka nieudanych prób zabójstwa później, Padme nadal żyła. Została pojmana na Geonosis i miała być poddana egzekucji. Gunray wówczas zdążył już podpisać porozumienie, tyle że zbyt wcześnie. W wyniku walk na arenie, Padme zbiegła, rozpoczęły się Wojny Klonów, a Gunray musiał odłożyć swoją prywatną wendettę na później.



Dodatkowo Darth Sidious, który zakulisowo sterował ruchami Separatystów, nie chciał jej śmierci. Była ona częścią innego, ważniejszego planu.
KOMENTARZE (4)

Zemsta Sithów

P&O 614: Jak w końcu zginęła Adi Gallia?

2024-10-13 07:20:04



Dla niektórych wszystkie tholothianki wyglądają tak samo, stąd dzisiejsze pytanie.

P: W Insiderze #86 znalazła się lista ofiar Jedi generała Grievousa. Była wśród nich Adi Gallia, ale jak oglądam „Zemstę Sithów”, jestem prawie pewien, że widzę ją podczas rozkazu 66, zastrzeloną na jakiejś odległej planecie, gdy leciała na speeder bike’u. Chyba, że to jakaś inna, przepiękna ciemnoskóra Jedi.

O: To nie była Adi Gallia. Osoba, którą widziałeś zastrzeloną przez klony na Saleucami to Stass Allie. Wygląda ona bardzo podobnie jak Adi Gallia, a wprowadzono ją w II Epizodzie. Nie pomaga, że osoba, która gra Stass w Epizodzie III, czyli Nina Fallon z ILM bardziej przypomina Adi Gallię, niż Stass Allie. Ale to miała być Stass. Adi Gallia została zabita w komiksie Obsesja wydanym przez Dark Horse.

K: Adi Gallię w Epizodzie I zagrała Gin Clarke. Jej kuzynkę, Stass Allie w Epizodzie II zagrała Lily Nyamwasa. W Epizodzie III tę rolę przejęła wspomniana Nina Fallon. Przeniesienie zdjęć II Epizodu z Londynu do Australii wymusiło zmiany w obsadzie, do trzecioplanowych ról nie ściągano aktorów. Następnie ludzie pilnujący spójności kanonu połatali różnicę w wyglądzie postaci i tak Eeth Koth został w radzie zastąpiony Aganem Kolarem, a Adi Gallia – Stass Allie. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.
KOMENTARZE (3)

Zemsta Sithów

P&O 612: Czemu na Mustafar leci się tak szybko?

2024-09-29 10:15:49



Tym razem kolejne pytanie o “Zemstę Sithów”.

P: Na mapie galaktyki planety Mustafar i Geonosis są w podobnej odległości od Coruscant. W „Ataku klonów” Padme mówi, że Jedi będą potrzebować czasu by dotrzeć na Geonosis, aby uratować Obi-Wana, ale w „Zemście Sithów” sama w mgnieniu oka dociera na Mustafar. Jak to jest możliwe?

O: Twoje pytanie ujawnia jeden z głównych powodów, dla których Lucasfilm nie chciał publikować mapy galaktyki „Gwiezdnych Wojen”. Oczywiście mapy są bardzo pomocne, ale mają służyć opowiadanej historii. Chodzi o to by przemieszczanie się bohaterów z punktu A do punktu B zajęło tyle ile ma zająć. Szczęśliwie, hypernapęd daje tu spore pole do manewru. Nawet wczesne podejście z lat 80. w RPG, wprowadzono wiele zasad, które dawały mistrzowi gry miejsce, by naginać kwestie czasowe.

Podróżowanie po hyperprzestrzeni nie jest zawsze funkcją zależną od odległości. Zależy od tego jak mocno jest wyznaczona trasa. Więc jeśli komputer nawigacyjny ma nieaktualne dane danego regionu, podróż może zająć sporo dłużej.

Ludzie zajmujący się książkami i komiksami odkryli ten problem z Epizodem III jeszcze przed jego premierą. Rozwiązano to za pomocą HoloNet News, dokładniej publikacji ze „Star Wars Insider #73”. Wspomniano tam o wyścigu astronawigacyjnym, który prowadzi Republika z Separatystami, który sprawi, że szybciej będzie można docierać w dalsze zakątki galaktyki. Napisano tam wprost, że dzięki wynikom tych badań, w przypadku wielu miejsc, będzie można dotrzeć w ułamku dawnego czasu.

Więc tak, trasa przez hyperprzestrzeń może być długa i krótka, tak jak wymaga tego historia. Jeśli potrzeba by to trwało dłużej, dane muszą być mniej aktualne.
KOMENTARZE (2)

Zemsta Sithów

P&O 609: Czy tylko Sithowie posługują się absolutami?

2024-09-08 07:32:01



Dziś pytanie o wiarygodność Obi-Wana.

P: Po tym jak obejrzałem „Zemstę Sithów” po raz chyba setny, znalazłem problem w tym filmie, który nie daje mi spokoju. Tuż przed fenomenalną walką Anakina i Obi-Wana Kenobiego, Obi-Wan mówi, że tylko Sith posługuje się absolutami. I tu mam problem, bo czyż jednym z najczęściej cytowanych zdań wypowiedzianych przez Yodę nie jest: „Rób albo nie. Nie ma spróbuję”. I czy jestem jedynym, który to zauważył?

O: Nie jesteś jedynym. Prawdę mówiąc tę dokładnie ta wypowiedź należy do jednej z najczęstszych dyskutowanych przez fanów w kontekście zaprzeczeń z klasyczną trylogią. Co więcej nawet pewni blogerzy zastanawiali się, czy nie ma tam jakiejś politycznej manifestacji. Ta sprzeczność to nie jest błąd, posłuchaj co Palpatine mówił Anakinowi wcześniej. Opisywał Jedi jako ograniczonych, dogmatycznych, a poprzednie Epizody zdają się to potwierdzać. Kodeks Jedi to lista zakazów, których nie wolno pod żadnym powodem łamać.

Kiedy więc Anakin ogłasza, że każdy, kto nie jest z nim, jest jego wrogiem, nie jest już Jedi. To deklaracja godna Sitha i to mocno irytuje Obi-Wana, który jest wściekły na swojego byłego ucznia. Wydaje się, że powiedział za dużo. Robi to w ten sposób, że ilustruje pewną hipokryzję Jedi, bo nie rozumie, i nie potrafi zrozumieć, co zgubiło Anakina. A to z kolei prowadzi do jeszcze jednej rzeczy, bohaterowie w dziełach fikcyjnych, mogą popełniać błędy, opowiadać różne rzeczy i to co mówią, wcale nie musi być wiarygodne. To, że Obi-Wan tak sobie powiedział, wcale nie czyni z tego prawdy.
KOMENTARZE (4)

Zemsta Sithów

P&O 607: Co to znaczy wskazówka LYMIRN?

2024-08-25 07:04:04



Kolejne pytanie dotyczące kulis „Zemsty Sithów”.

P: W materiałach ukazujących kulisy produkcji „Zemsty Sithów”, prócz zielonego ekranu, dworek i czegoś, co pewnie było sceną pogrzebu Padme, zauważyłem dziwną kartę z napisem. Inskrypcja mówi: CLUE – LYMIRN. Dobra, nie wiem, jak to rozgryźć, o co chodzi z tym LYMIRN?

O: Wszystko zaczęło się od kamer ukazujących zdjęcia na planie, które transmitowały to do sieci w ramach usługi Hyperspace. Gdy w Lucasfilmie zdali sobie sprawę, z tego, że jest wierna grupa osób, które faktycznie to śledzą i szukają jakichkolwiek wskazówek, co do tego, co będzie w filmie, mimo, że jedynie obraz w sieci odświeżał się co 20 sekund i często kamera była ustawiona w dziwnych miejscach, skąd mało co widać, w Lucasfilm postanowiono się z ludźmi pobawić. John Knoll, kierownik produkcji efektów specjalnych, był jednym z najbardziej zaangażowanych w te zabawy. Próbował nawet inscenizować filmiki poklatkowe (tak by złapały się w te okno 20 sekundowe) zarówno z ludźmi jak i rekwizytami.

Inni próbowali przekazywać ukryte informacje osobom, które kochają. Zwłaszcza dotyczyło to członków ekipy, którzy nie byli mieszkańcami Sydney, a musieli tam przebywać dość długo. Jedną z takich osób był Ralph Nelson Jr. Wydrukował kartki z napisem LYMIRN i porozwieszał je po planie, tak by załapały się na kamerę. To było zadanie godne fanów „Kodu Da Vinci”. Ale nie było szans, by to ktokolwiek rozwiązał. Bowiem była to wiadomość do jego żony. Rozszyfrowana wygląda tak:
Love You.
Mean It.
Ralph Nelson.

KOMENTARZE (6)
Loading..