TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

George Lucas w „Mrocznym widmie”

2025-03-07 16:45:31

Wydawać by się mogło, że 26-letni film nie ma już przed nami żadnych tajemnic, a tu się okazuje, że jednak ma. Nowy smaczek został odnaleziony po latach. Okazuje się, że w filmie można zobaczyć George’a Lucasa.

Nie jest to łatwe zadanie. Należy dokładnie patrzeć na ekran mniej więcej po 1 godzinie i 58 minutach oraz 17 sekundach. Wówczas widać scenę dziejącą się w pałacu królowej Naboo w mieście Theed. Tam na łuku widocznym w tle widać ozdobnik. Jak się przyjrzymy, to jest na nim twarz George’a Lucasa.



Za to ujęcie odpowiada Jett Green. Pracowała ona w ILM i tworzyła te grafiki. Czegoś jej brakowała, dodała zdjęcie Lucasa, rozmyła je. Następnie poszła z tym do Scotta Squiresa, który nadzorował efekty do filmu. Ten powiedział, że George będzie musiał to zaakceptować. Poszli z tym do niego, pokazali, powiększyli (400%). Nic nie powiedział. Siedział cicho. Potem powiedział, że to niezbyt grzeczne. Jett dodała, że to jego twarz. Machnął ręką i dał zgodę.

George po raz pierwszy pojawił się w „Gwiezdnych Wojnach” dopiero jako baron Papanoida w „Zemście Sithów”. Jego aktorska kariera nie porywa, grał mężczyznę całującego się na moście z Carrie Fisher w „Hooku” Stevena Spielberga, misjonarza w „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” Stevena Spielberga. Pojawił się też w „Facetach w Czerni” Barry’ego Sonnenfelda (bardziej jako żart), ale życiową rolę zagrał w „Gliniarzu z Bevery Hills 3” Johna Landia, gdzie zapamiętaliśmy go jako rozgoryczonego klienta wesołego miasteczka.

Teraz okazuje się, że wystąpił również w I Epizodzie, choć nie wprost. Natomiast warto też obejrzeć końcówkę tej produkcji, podczas sceny przylotu Palpatine’a na Naboo widać bardzo wiele osób pracujących w Lucasfilmie, w tym Ricka McCalluma czy Bena Burtta.

Zaś pozostając przy aktualnych tematach, to warto dodać, że „Mroczne widmo” to film który na trwałe zmienił kino. John Knoll nie bez powodu nazwał go najbardziej przełomowym filmem naszych czasów. To obraz który przedefiniował podejście do użycia komputerów i technologii cyfrowej. I jak dziś kontrowersje budzi użycie sztucznej inteligencji do poprawienia głosu aktorów w „Brutaliście”, to przypominamy, że może bez sztucznej inteligencji, ale proces poprawiania zaczął się właśnie tutaj. Głos Natalie Portman został tu poprawiony i ulepszony, w scenach, w których gra królową. Jak widać występ Lucasa również jest w pełni cyfrowy.
KOMENTARZE (3)

Mroczne widmo

P&O 632: Co się stało z Gunganami?

2025-02-16 14:54:20



Dziś pytanie o los całej rasy.

P: Co się stało z Gunganami?

O: Nic, przynajmniej jeśli oczekuje się, że coś groteskowego stało się z nimi po Epizodzie III. Bardziej można się zastanawiać dlaczego nie widzimy ich w erze imperialnej. Pomijając oczywistą przyczynę, że tamte produkcje głównie powstały przed Epizodem I, w którym dopiero wprowadzono Gungan, jest też kanoniczne wytłumaczenie. Gunganie nie są rasą podróżników gwiezdnych. Oglądając dokładnie Epizod I widać, że trzymają się na uboczu, w swoich podwodnych miastach i nie szukają nawet kontaktu z Naboo. To nie jest kultura, która zdobywa gwiazdy.

Nie znaczy, że nie próbowała. Opowiada o tym gra edukacyjna The Gungan Frontier. Tam po tym jak ich miasta zaczęły mieć za dużo mieszkańców, wraz z pomocą Naboo rozpoczęto program budowy kolonii na jednym z księżyców Naboo. To mogło rozbudzić ich entuzjazm eksploracji, ale Wojny Klonów szybko go ostudziły.

Nie znaczy to, że wszyscy Gunganie zostali na Naboo. Zawsze może się pojawić jakiś wędrowniczek, ale to raczej rzadkość. Zaś wraz z wydaniem „Powrotu Jedi” na DVD wiemy, że nawet w czasach Imperium Gunganie żyli i nawet celebrowali jego upadek.
KOMENTARZE (4)

Mroczne widmo

P&O 598: Kim jest koleś z czaszką na twarzy?

2024-06-23 13:04:52



Dziś kolejne ważne pytanie o istotne szczegóły “Mrocznego widma”, które spędzają sen z powiek wielu fanom.

P: W Epizodzie I, w dzień wyścigów Boonta, gdy Darth Maul wysłał sondy do Mos Espy widać w kadrze kolesia z czaszką na twarzy, który chodzi w pomarańczowym kombinezonie. Kto to jest i z jakiej rasy pochodzi?



O: To łowca nagród Rum Sleg. Został on pierwotnie zidentyfikowany przez Decipher Inc.’s w ich Young Jedi Colectible Card Game. Nie wspomniany jest jego gatunek, zaś czaszka na hełmie to raczej malowanie, a nie coś, co miałoby pomóc zidentyfikować gatunek. Więc możliwe, że to człowiek. Warto przypomnieć, że w postaci tła wcielali się różni pracownicy ILM, tak by było ono bardziej różnorodne, i wyglądało to jak port kosmiczny. Nikt specjalnie nie zastanawiał się wówczas nad rasami, czy postaciami. To zostaje dodane później. Nawet zdjęcia tych stworów w tle były dogrywane w postprodukcji na niebieskim czy zielonym ekranie, a nie na planie w Tunezji.
KOMENTARZE (5)

Mroczne widmo

Odświeżony zwiastun „Mrocznego widma” na 25-lecie premiery

2024-05-19 21:26:46

Od oficjalnej premiery „Mrocznego widma” za oceanem minęło już 25 lat (w Polsce premiera była kilka miesięcy później, bowiem dopiero we wrześniu). Tę okazję oficjalna postanowiła uczcić wypuszczając odświeżoną wersję zwiastuna, którym się emocjonowali widzowie w 1999 roku. Zwiastun możecie obejrzeć poniżej oddając się odrobinie nostalgii.


KOMENTARZE (23)

Mroczne widmo

„Mroczne widmo” zgarnęło prawie 14,5 miliona USD w weekend

2024-05-06 18:02:15

3 maja do wybranych kin na świecie wróciło „Mroczne widmo” z okazji 25-lecia filmu. W Stanach film poradził sobie bardzo dobrze. Był wyświetlany 2700 kinach i zarobił w trzy dni 8,08 miliona USD, co daje jakieś 2992 USD na kopię. Tym samym trafił na drugą pozycję na podium. W dużej mierze to zasługa aktualnego repertuaru, który nie zdobył sympatii widzów. Na pierwszym miejscu znalazł się „Kaskader”, który według opinii krytyków raczej zaliczył wtopę, choć zarobił 28 milionów USD.



Poza Stanami „Gwiezdne Wojny” poradziły sobie zdecydowanie gorzej. Zrobiły 6,4 miliona USD, ale to okazało się za mało, by trafić do pierwszej dziesiątki. Głównie z dwóch powodów. Po pierwsze film nie był wyświetlany na wszystkich rynkach (w tym nie było go choćby w Polsce). Drugi to oczywiście rynek chiński, który w przeciwieństwie do amerykańskiego, zaliczył bardzo dobry weekend z lokalnymi premierami.

Niestety na tę chwilę nie ma informacji jak poradziły sobie maratony.
KOMENTARZE (10)

Mroczne widmo

P&O 591: Kim są uciekający gunganie?

2024-05-05 06:03:59



Znów wracamy do pytań o “Moczne widmo”.

P: W Epizodzie I gdy Wielka Armia Gungan zamierza zaatakować Federację Handlową, zauważyłem dwóch lub trzech gungan na kaadu. Czy oni zwiewają z pola bitwy, czy robią coś istotnego?

O: Zapewne chodzi ci o gungan, którzy poruszają się w innym kierunku (przeciwnym) niż armia. To są posłańcy, którzy przekazują wiadomości na froncie. Gunganie nie mają comlinków, więc posłańcy są bardzo istotni by przekazywać rozkazy.
KOMENTARZE (2)

Mroczne widmo

„Mroczne widmo” w kinach z okazji 25-lecia

2024-05-03 06:04:20

Zgodnie z zapowiedzią, dziś, to jest 3 maja, w USA „Mroczne widmo” wraca do kin. Z okazji 25-lecia premiery przez krótki okres będzie można obejrzeć film w kinach. Został on wzbogacony o krótki fragment promujący serial „Akolita”.



Oprócz normalnej premiery, można też obejrzeć maraton „Gwiezdnych Wojen”, czyli 9 epizodów. W tym wypadku zorganizowano dodatkową ciekawą akcję. Otóż portal Finance Buzz przygotował promocję „Wookie Rookie”. Płaci ludziom 1000 USD (+ 100 USD na bilety i przekąski) za wzięcie udział w maratonie. Warunek, nie wolno znać żadnej z części „Gwiezdnych Wojen”.

Niestety „Mroczne widmo” nie trafi do polskich kin.
KOMENTARZE (4)

Mroczne widmo

Krótki dokument z okazji 25-lecia „Mrocznego widma”

2024-04-23 21:05:12

Zbliża się 25-lecie „Mrocznego widma”. Jak wiemy z tej okazji w USA film wraca do kin (razem z maratonami całej 9 częściowej sagi). Jednak główny nacisk jest skierowany na I Epizod. Między innymi dlatego Lucasfilm przygotował krótki, bo zaledwie 2 minutowy dokument poświęcony filmowi, który otworzył sagę.



Więcej o powrocie Epizodu I do kin pisaliśmy tutaj.
KOMENTARZE (2)

Mroczne widmo

P&O 589: Skąd Yoda wiedział o zasadzie dwóch?

2024-04-21 08:23:14



Jak dokłada się kontekst do tego, co widzimy w filmach, potem trzeba ten kontekst poprawiać. Dziś o tym jak wprowadzono opowieść do EU by wyjaśnić „Mroczne widmo”, ale w rezultacie spowodowała ona kolejne pytania.

P: Skoro Darth Bane ukrył zakon Sithów przed Jedi tysiąc lat wcześniej, skąd Yoda wiedział o zasadzie dwóch? Przecież Jedi wierzyli, że Sithowie wymarli, w praktyce byli tak dobrze ukryci. Więc wiedza Yody na ten temat jest dość dziwna.

O: Fakt, że wiedza o zasadzie dwóch wyszła na jaw sugerowano jeszcze w 2003 w magazynie „Star Wars Insider” numer 72 (wydany w grudniu 2003). W skrócie chodzi o to, że Bane pozwolił Jedi wiedzieć, że Sithowie przyjęli nową metodologię, ale Jedi byli przekonani, że ta metodologia zawiodła. Stąd w Epizodzie I zakładają, że Sithowie wyginęli.

Natomiast później, w artykule „Evil Never Dies” Abel G. Pena dopisał jeszcze jedną teorię. Według niej szalony kultysta Kibh Jeen podczas konfliktu z Mrocznymi Jedi (jakieś 150 lat przed „Mrocznym widmem”) mamrotał coś o tym, że nie może być więcej niż dwóch Sithów na raz. Jedi myśleli, że to jakieś dyrdymały wygadywane przez fanatyka, ale Yoda zapamiętał te słowa i cały incydent. Połączył kropki po śmierci Dartha Maula.
KOMENTARZE (3)

Mroczne widmo

P&O 586: Czy Maul mógł używać błyskawice Mocy?

2024-03-31 07:31:38



Dzisiaj pytanie trochę o “Mroczne widmo”, ale wychodzące poza nie.

P: Dlaczego hrabia Dooku (czyli Darth Tyrannus) używał błyskawic Mocy, a Darth Maul nie? Czy to z powodu, że Maul nie był człowiekiem? I czy Darth Vader miał tę umiejętność? I czy mógł nią blokować strzały z blastera?

K: Nie ma powodów by uważać, że Darth Maul nie mógł używać błyskawic Mocy. Miał gniew i skupienie, ale może to nie była jego siła czy preferowana taktyka. Raczej jako perfekcyjny szermierz wolał przyćmić przeciwnika szybkim i zwinnym atakiem. Dooku z drugiej strony to bardziej tradycyjny szermierz, który woli trzymać wrogów na dystans, sam zaś używa wyliczonych, ekonomicznych ruchów. Błyskawice Mocy bardzo pasują Dooku do tej taktyki. Natomiast to, że Maul jest zabrakiem nie ma tu nic do rzeczy, nie ograniczało go to w żaden sposób.

W przypadku Vadera, jak wiemy, ograniczały go jego mechaniczne kończyny. Sam George Lucas określił, że natura błyskawic Mocy wymaga kierowania ich żywymi rękoma. Vader więc jest niejako wykluczony. Mimo to w kilku grach mógł ich używać, ale dodano to po to, by poprawić grywalność.

Zaś blokowanie strzałów z blastera to inna umiejętność, którą mogą osiągnąć wprawieni użytkownicy Mocy. Choć jest trudna i ryzykowna. To choćby umiejętność absorpcji energii. Niektórzy Jedi wykorzystywali ją by przetrwać burze radiacyjne. Łatwiej to osiągnąć, gdy promieniowanie jest w jakiś sposób kontrolowane, ale akurat w przypadku blastera jest mało przewidywalne. Vader to zrobił, pomogły mu tym ręce i rękawice, ale zniwelował strzał z blastera.
KOMENTARZE (4)
Loading..