Kontynuujemy naszą podróż przez pola bitew Odległej Galaktyki. W zeszły tygodniu mogliście przeczytać obitwach które day początek Wojnom Klonów. Dzisiaj pozostała nam do przedstawienia jeszcze ostatnia bitwa tej wojny, w której dowodził Generał Jedi Obi-Wan Kenobi oraz najważniejsze bitwy Galaktycznej Wojny Domowej, w których gracze będą mogli wziąć udział już od 19 listopada, koedy to premierę będzie miał Star Wars Battlefront. Zapraszamy także do zaglądania na portal gamedot.pl, razem z którym przygotowujemy akcję Miesiąc Battlefronta. W najnowszym artykule, redaktorzy portalu opisali jedną z planet, na których dane nam będzie walczyć -Sullust.
Bitwa o Utapau
Jedna z ostatnich bitew Wojen Klonów rozegrała się na Utapau 19 lat przed Nową Nadzieją. Armia klonów dowodzona przez Mistrza Obi-Wana Kenobiego przybyła na planetę aby pojmać lub unieszkodliwić generała Grievousa co miało doprowadzić do zakończenia wojny. Sceny te widzieliśmy w Zemście Sithów .
Utapau była podczas Wojen Klonów planetą neutralną jednak dla armii droidów nie miało to znaczenia. Dziesięciotysięczna armia zajęła planetę czyniąc z jej mieszkańców zakładników. Na odsiecz przybył Kenobi z kilkutysięczną armią klonów. Po długiej walce i pościgu Kenobi pokonał przywódcę droidów, Generała Grievousa. Jednak śmierć dowódcy nie doprowadziła do poddania doridów, walki trwały. W ich trakcie klony otrzymały rozkaz 66 nakazujący zabicie wszystkich Jedi. Kenobi uciekł z Utapau aby i spotkał się z senatorem Organą, któremu uało się skontaktować także z Mistrzem Yodą.
Bitwa o Yavin
Jedna z najważniejszych bitew w historii uniwersum Gwiezdnych Wojen. Brały w niej udział siły Imperium oraz Sojusz Rebeliantów. Celem bitwy było zniszczenie Gwiazdy Śmierci, broni zdolnej do niszczenia planet pojedynczym strzałem. Zniszczenie stacji stało się możliwe dzięki planom przechwyconym przez Rebeliantów a dostarczonym przez księżniczkę Leię w pamięci R2-D2. W bitwie o Yavin wzięli udział najlepsi piloci Rebelii z Biggsem Darklighterem, Wedge’em Antillesem i Lukiem Skywalkerem na czele. Był to pierwotny skład słynnej Eskadry Łotrów, z którego atak przeżyli wyłącznie Wedge i Luke. Dzięki pomocy Hana Solo, który w kluczowym momencie włączył się do bitwy, Luke zdołał posłać do szybu wentylacyjnego stacji, dwie torpedy protonowe, którymi zapoczątkował reakcję łańcuchową i doprowadził do zniszczenia stacji. Skutkiem zniszczenia Gwiazdy Śmierci było przyłączenie się wielu planet do Sojuszu Rebeliantów i pokazanie, że można skutecznie przeciwstawić się tyranii Imperium. Podczas ataku na stacji przebywał wielki moff Tarkin oraz wielu ważnych oficerów, ich strata vyła znaczącym ciosem dla Imperium.
Bitwa o Hoth
Bitwa o Endor stoczona została trzy lata po wydarzeniach z Nowej Nadziei, jej przebieg znamy z jednej z początkowych scen Imperium Kontratakuje. Siły Imperium zdobyły informacje o lokalizacji bazy Rebeliantów dzięki sondom wysyłanym w najdalsze zakątki kosmosu. Na skutek zbyt późnego wyjścia z nadprzestrzeni imperialne niszczyciele zostały dostrzeżone przez rebeliantów, którzy włączyli pole siłowe wokół planety, co zmusiło wojska dowodzone przez Dartha Vadera do inwazji naziemnej. W tej bitwie Imperium użyło machin kroczących AT-AT, silnie opancerzonych maszyn zdolnych przenosić oddział złożony z 40 szturmowców i posiadających znaczącą siłę ognia. Rebelianci przeciwstawili tej potędze zmodyfikowane śmigacze wyposażone w pojedynczy laser i miotacz harpunów. Mimo znaczącym dysproporcjom udało się zniszczyć kilka machin, uniruchamiając ich nogi harpunami. Jedną z maszyn zniszczył także Luke Skywalker umieszczając w niej ładunki wybuchowe po tym jak jego śmigacz został zestrzelony w walce. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Imperium, jednak rebeliantom udało się opóźnić marsz wrogich wojsk na tyle długo aby umożliwić ewakuację planety. Podobny cel zostanie postawiony przed graczami w nowym Star Wars Battlefront.
Bitwa o Endor
Bitwa będąca kluczowym wydarzeniem w dziejach galaktyki. Cztery lata po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci agenci Rebelii odkryli, że Imperator zbudował kolejną stację, większą i groźniejszą od poprzedniej. Sądzili, że atak na nieukończoną konstrukcję umożliwi łatwe jej zniszczenie. Krążąca wokół Endora stacja chroniona była przez potężne pole siłowe oraz flotę imperialną. Wysłany na planetę oddział miał zniszczyć generator pola i umożliwić flocie Rebelii szybki atak na stację. W rzeczywistości Imperator zaplanował przekazanie Rebeliantom błędnych planów, w skutek czego flota Sojuszu znalazła się w pułapce między w pełni funkcjonalną stacją kosmiczną i flotą Imperium na czele, której stanął gwiezdny superniszczyciel Vadera –Executor. Podczas walk zniszczonych zostało wiele okrętów sojuszu, w tym krążownik Liberty, jednym celnym strzałem z Drugiej Gwiazd Śmierci. W tym czasie na pokładzie stacji Luke Skywalker toczył walkę ze swoim ojcem, Darthem Vaderem, oraz opierał się kuszeniu Imperatora próbującego przeciągnąć młodego Skywalkera na Ciemną Stronę Mocy.
Na powierzchni planety oddział Rebeliantów wspierany przez Ewoki pokonał wojska Imperium i zniszczył generator osłon. Na wieść o tym flota Rebelii przystąpiła do ostatecznego ataku. Udało się zniszczyć Executora, a atak dowodzony przez Lando Calrissiana doprowadził do zniszczenia Gwiazdy Śmierci. W ostatniej chwili stację opuścił Luke Skywalker zabierając ze sobą ciało ojca, który ostatecznie przeciwstawił się Imperatorowi.
W bitwie o Endor Imperium poniosło straty, z których już nigdy się nie podniosło. Zginął Imperator, Darth Vader, admirał Piett i inni imperialni dowódcy. Zniszczeniu uległy Gwiazda Śmierci, Executor oraz wiele innych okrętów floty. Dalsze losy Rebelii i Imperium poznamy zapewne w nadchodzącym VII epizodzie sagi Przebudzenie Mocy który pojawi się w kinach już 18 grudnia. Wcześniej, bo już 19 listopada dostaniemy do rąk Star Wars Battlefront, w którym również pojawi się nowy fragment historii –bitwa o Jakku.