TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Nadawanie imion Darth, część II

2006-11-12 18:52:00

Dawno temu Abel Gustavo Lopez Peńa IV napisał pierwszy artykuł o nadawaniu imion Darth, na przykładzie Dartha Ruina (więcej). Teraz, niejako przy okazji konkursu „DarthWho” wziął się za wyjaśnienie imienia Darth Mullennial.

Darth Millennial po raz pierwszy pojawił się w „Gwiezdnych Wojnach” w piątej części opowieści o Kyle’u Katarnie (Dark Forces Saga), acz sam pomysł tej postaci jest starszy, pojawił się jeszcze w roku 2001, gdy Abel pisał po raz pierwszy „Evil Never Dies”. Millennial żył gdzieś pomiędzy Darthem Bane’em a Darhem Sidiousem. Był to trójoki munant, którego szkolił niejaki Darth Cognus, który był zakorzeniony w filozofii Bane’a, w tym także regule dwóch. Millennial natomiast był bardziej przychylny ideologii rywala Bane’a, Lorda Kaana, która mówiła, że to naturalne, by silni rządzili słabszymi. To doprowadziło do konfliktu z nauczycielem, w rezultacie, Millennial odłączył się od nurtu Bane’a i założył własny zakon Sithów, nazwany Prorokami Ciemnej Strony, tworząc twór przypominający raczej religię Ciemnej Strony, niż zakon w wizji Cognusa.

Ważne jest to, że Prorocy pojawili się jako czarne charaktery (wraz z ich przyjacielem i wrogiem zarazem, trójokim mutantem Triculusem) w niesławnej serii Glove of Darth Vader, przez wielu najchętniej by usuniętej z kanonu, ze względu na ich dziecinność. Jednak, sam Pena przyznaje, że lubi je w ten sam sposób co Jar Jara. Jego zdaniem książeczki dla dzieci jak „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” czy baśnie braci Grimm są fascynujące. Wszystko jest uproszczone i choć nie jest prawdziwe, ma zdumiewającą siłę prezentowania prawdy, a w przeciwieństwie do tekstów religijnych są przede wszystkim czystą zabawą.

A wracając do nazwy Millennial, jej źródłosłów jest oczywisty. Ale dlaczego „millennium”?, bo Darth Eternal był zbyt prosty, a poza tym Pena użył już tego słowa przy Mandalorianach.

Ci, którzy widzieli jego stronę, widzieli pewnie też zdanie „Jest koncepcja, która korumpuje i zasmuca wszystkie inne. I nie mówię tu o Źle, które jest ograniczone pojmowaniem etyki, mówię o Nieskończoności”. Wśród teologów, żaden paradygmat nie jest tak ważny dla monoteistycznej wiary, jak nieskończoność, która jest kojarzona z perfekcją Boga. Dziś by określić nieskończoność często używamy tak zwanej śpiącej 8, znanej powszechnie pod znaczkiem ∞. Ale warto zauważyć, że w innych kulturach, choćby w Chińskiej, tradycyjnie nieskończonością było 10.000 lub jak kiedyś dla Arabów 1000 (Opowieści Tysiąca i Jednej Nocy, czyli ludowe historie Arabskie).

Tysiąc ma też swoje znaczenie w Gwiezdnej Sadze. W ANH Obi-Wan mówi, że Jedi byli strażnikami prawa i sprawiedliwości (dobra w oryginale było pokoju i sprawiedliwości) przez tysiąc pokoleń. W AOTC Palpatine mówi, że Republika przetrwała przez tysiąc lat. W Dark Empire mówi się, że Palpatine zamierzał rządzić przez tysiąc lat (to pewne echo planu tysiącletniej III Rzeszy). Oczywiście w mowie proklamującej Imperium Galaktyczne, mówi o 10 tysiącach lat, ale z punktu widzenia życia 10000 czy 1000 to praktycznie ∞. Nawet w TPM jest mowa, że Sithowie zostali wybici przed millennium.

Dlatego Pena chciał, by Millennial stał się Sithem, w okresie w którym wierzono, że Sithowie wyginęli. Dzięki temu jego imie nabiera pewnej symboliki, być może nawet był wybrany przez Moc na jej proroka. Chciał też nawiązać koncepcją nieskończoności do jego imienia. Tym razem chciał też stworzyć imię pokroju Sidiousa czy Plagueisa, a nie Maula czy Bane’a. Zastanawiał się także nad „Darth Infinitude” czy „Darth Perfectus”.
TAGI: Abel G. Pena (12)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..