Dziękuję za emocje i wiedzę, jaką dzięki Wam zdobywam - tymi słowami zakończyła swój e-mail jedna z osób, która wzięła udział w konkursie, będącym częścią akcji Discovery Channel promującej program pt. "Świat według Gwiezdnych Wojen". Serwisy www.stopklatka.pl oraz www.gwiezdne-wojny.pl były współorganizatorami specjalnego konkursu dotyczącego tego tematu.
26 czerwca na kanale Discovery Channel mieliśmy okazję obejrzeć fascynującą trzyczęściową serię pt. "Świat Według Gwiezdnych Wojen", ukazującą wpływ kultowej sagi Georga Lucasa na nasze życie oraz przyszłość współczesnego świata. Premiera zbiegła się w czasie z wejściem na ekrany kin trzeciej części trylogii, pt. "Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów". Z tej okazji kanał Discovery Channel przygotował dla swoich widzów specjalny konkurs poświęcony Gwiezdnym Wojnom.
Zainteresowanie Polaków sagą Lucasa jest ogromne i trwa niezmiennie od 1977 roku, kiedy to na ekrany kin weszła pierwsza część serii. Przedtem nikt nie widział czegoś podobnego: ogromnych rozmiarów stacji kosmicznych, inteligentnych robotów, świetlnych mieczy czy niezwykłych poduszkowców. Prawie 30 lat od premiery dzieło George’a Lucasa stało się swoistym fenomenem kulturowym, który w znaczący sposób wpłynął na funkcjonowanie współczesnego świata. Dzisiaj nikogo już nie dziwi ciągle rosnąca liczba fan - klubów, portali internetowych poświęconych kultowej sadze czy też sklepów on - line, sprzedających koszulki, kubki i inne gadżety z wizerunkami postaci z filmów Lucasa. Gwiezdne Wojny stały się po prostu filmem kultowym. Postaci takie jak Han Solo, Anakin Skywalker czy Darth Vader są dziś swoistymi fenomenami kulturowymi - ich historię zna prawie każdy, niezależnie od wieku.
Jednakże który z bohaterów cieszy się największym uznaniem widzów? Discovery Channel postanowiło to sprawdzić. Przy okazji konkursów organizowanych we współpracy z prasą ogólnopolską i regionalną, radiostacjami oraz portalami internetowymi, przeprowadzono wśród fanów sagi sondaż, mający na celu wyłonienie ulubionego bohatera z Gwiezdnych Wojen.
Zainteresowanie konkursem było ogromne. Łącznie wzięło w nim udział blisko 5500 osób! Niekwestionowanym wygranym okazał się Luke Skywalker - zdobył on łącznie ponad 70% wszystkich głosów. Jeden z laureatów konkursu napisał: Czuję się z nim emocjonalnie związana dlatego, że nasze poglądy i pewne uczucia zazębiają się. Znam na pamięć jego życie. Które trwa i trwa... i wciąż jest otwartą księgą. Podziwiam go i szanuję. Na drugim miejscu znalazł się Mistrz Yoda. Widzowie cenią go przede wszystkim za spokój, mądrość i wierność ideałom. Ten mały, zielony stworek wzbudza sympatię już od pierwszego spotkania. Można podsumować go jednym zdaniem - Mały ciałem, lecz wielki duchem - pisze jeden z uczestników konkursu. Tuż za Mistrzem, na trzecim miejscu znalazł się przedstawiciel ciemnej strony mocy - Darth Vader. Ta postać budzi we mnie sympatię ze względu na swój tragizm; Sam nie wiem, czemu go tak lubię. To chyba ta magia Star Wars, piszą uczestnicy konkursu. Na dalszych pozycjach znaleźli się kolejno: Obi-Wan Kenobi, Han Solo, R2D2, C3PO i Chewbacca.
Jak się okazało, Saga cieszy się także ogromnym powodzeniem wśród polskich gwiazd. Gwiezdne Wojny wywarły na mnie gigantyczny wpływ! Miałam 7 lat gdy po raz pierwszy obejrzałam Sagę i musiałam czekać 20, żeby dowiedzieć się jaka jest tajemnica Dartha Vadera powiedziała Kasia Laskowska.
DJ Novika uważa, że Saga miała duży wpływ na nasze życie i rzeczywistość: Gwiezdne Wojny zainspirowały wojsko w kwestiach chociażby strojów odpornych na wszystko, nowoczesnej broni, metod walki. Na pewno od początku rozbudzały nasz apetyt na kosmos. Jak powiedział Paweł Deląg: George Lucas jest wizjonerem, reżyserem który wprowadzał nowe rozwiązania, nie tylko techniczne ale także dotyczące sposobu realizacji filmów, pokazywania np. efektów specjalnych, filmowania.
Jeżeli chodzi o postaci z sagi, zdecydowanie największym powodzeniem wśród gwiazd cieszy się Han Solo. To najbardziej wyrazista postać, taka z jajami mówi Deląg. Dla Kasi Nowickiej jednak to Yoda jest tą szczególnym bohaterem, bo jak mówi jest miły, ma ogromną wiedzę a do tego niezwykłe umiejętności i siłę.
Gwiezdne Wojny to kolejna bajka, która podbiła świat. Dawniej był Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka i krasnoludki. Teraz ani w Kapturka, ani w Królewnę, ani tym bardziej w tajemnicze i niepewne seksualnie krasnoludki nikt już nie wierzy, a postaci z Gwiezdnych Wojen wydają nam się bardziej realne i prawdziwe niż ludzie, których codziennie oglądamy w programach informacyjnych podsumował Krzysztof Skiba.
"Gwiezdne Wojny" odegrały ogromną rolę w procesie kształtowania się i funkcjonowania współczesnego świata, od systemów sztucznej inteligencji, po nowoczesne środki transportu i technologie militarne. Discovery Channel w programie "Świat według Gwiezdnych Wojen" analizując materiały źródłowe, badając opinie ekspertów i zagłębiając się w scenariusz wszystkich 6 części "Gwiezdnych Wojen" w kolejnych odcinkach przedstawił trzy dziedziny życia, na które saga wywarła największy wpływ. Epizod 1 pt. "Człowiek i maszyny" to spotkania z ludźmi, których zainspirowały rozwiązania techniczne pokazane w "Gwiezdnych Wojnach". Epizod 2 pt. "Kosmiczni kowboje" poświęcony był szeroko pojętemu transportowi i komunikacji. Natomiast Epizod 3, pt. "Wojna, broń i moc" ukazał wpływ trylogii na postęp w kwestii wyposażenia nowoczesnego wojska.
Kanał Discovery Channel powstał by oferować widzom najwyższej jakości zawartość programową, dzięki której ludzie mogliby poznawać świat, oglądać to, czego na co dzień nie mogą zobaczyć, a także zrozumieć to, co trudno wyjaśnić. Discovery Channel jest jednym z tych kanałów, które oglądam i lubię oglądać - powiedział Paweł Deląg. Jestem wiernym fanem Discovery. Poddaje mi on coraz to nowe pomysły, po prostu mnie inspiruje - skomentowała Kasia Laskowska.
Dzięki fascynującym, wyprodukowanym przy użyciu najnowszych technologii programom, kanał zabiera widza w podróż dookoła świata, do wnętrza Ziemi, w przestrzeń kosmiczną i głębię oceanu, a także do miejsc nieznanych i dotąd niezbadanych. Discovery Channel oferuje widzom nowatorskie podejście, bogatą argumentację, wnikliwość i inspirację, jak również prawdziwie intelektualną rozrywkę. Discovery Channel to gwarancja dobrze spędzonego czasu. Poprzez przełomowe filmy dokumentalne, nowatorską narrację i wciągające programy Discovery Channel zaspokaja i odpowiada na nasze podstawowe pragnienie, by zaspokoić naturalną ludzką ciekawość.
Przez kilkanaście dni w serwisach www.stopklatka.pl oraz www.gwiezdne-wojny.pl trwał specjalny konkurs, w którym nasi czytelnicy mieli okazję wykazać się widzą i kreatywnością w odpowiedzi na zadane pytania. Przyszło kilkadziesiąt prac na temat "Gwiezdnych wojen", a nagrodę główną (najnowszej generacji, supernowoczesna, oryginalna klawiatura do komputera) otrzymała Aleksandra Findling. Oto jej odpowiedzi na poszczególne pytania konkursowe.
Czy lubisz programy na Discovery Channel? Jakie?
Bardzo lubię programy na Discovery Channel. Szczerze mówiąc, zawsze kiedy spędzam wolny wieczór w domu, a mam ochotę na oglądanie tv, zaczynam od sprawdzenia, jaki dziś program nadaje Wasza stacja. Trudno mi wybrać kilka programów i je opisać, ponieważ, za wyjątkiem tych stricte o maszynach, motoryzacji i lotnictwie, interesują mnie praktycznie wszystkie. Zwykle kiedy zaczynam oglądać Wieczór Zbrodni, czy historii, czy też nauki odchodzę od tv dopiero po zakończeniu ostatniego programu. Uwielbiam "Pogromców Mitów" i na pewno nie jestem w tym odosobniona :)
Na moją wyobraźnię najbardziej działają jednak programy na temat starożytnego Egiptu, szczególnie te fragmentami fabularyzowane. Niezmiennie w pewnego rodzaju zdumienie, a czasem nawet przerażenie wprawiają mnie historie ludzkich dramatów spowodowanych rzadko występującymi chorobami i deformacjami. Od pewnego czasu z przyjemnością oglądam "Krótkie Filmy", nadawane w przerwie między programami, opowiadają o ciekawostkach o których pewnie nie dowiedziałabym się nigdy w życiu. Dziękuję za emocje i wiedzę, jaką dzięki Wam zdobywam.
Który z bohaterów jest Twoją ulubioną postacią?
Interesuję się tematyką Star Wars od ponad ośmiu lat. Jestem wielką fanką Klasycznej Trylogii i literatury SW. Oglądając filmy, co rusz natykam się na wyjątkową osobowość. Interesuję się psychologią, co pozwala mi patrzeć na daną postać przez pryzmat wielu płaszczyzn. Nie ma stricte "złych", "dobrych", "wrobinych", "szlachetnych", są istoty z krwi i kości, które żyją dzięki Mocy, a Moc to życie. Postać , która mignęła za barem w kantynie, przechodzień, jednostka naprawcza R2 w hangarze, bezimienny pilot z Numerem… Wszyscy w Gwiezdnych Wojnach mają swoje określone miejsce, są utylitarni w jakiś sposób. Kształtując swoją wyobraźnię, można tworzyć ich życiorysy, pisać biografie, fantazjować o przyszłości danej postaci. SW wymknęły się Lucasowi spod kontroli. Odległa Galaktyka żyje już własnym życiem.
Nie będę ukrywać, iż od zawsze fascynowała mnie postać Luke’a Skywalkera. Nie dlatego, że był "tym dobrym". Czuję się z nim emocjonalnie związana dlatego, iż nasze poglądy, pewne uczucia zazębiają się. Znam na pamięć jego życie… które trwa, które wciąż jest otwartą księgą. Podziwiam go, szanuję. Współczułam mu, gdy stracił wujostwo na Tatooine, swoich skrzydłowych, Calliste, uczniów. Byłam z nim, gdy zakładał na Yavinie IV Akademię Jedi. Topiłam się w znakach zapytania, wraz z Nim, gdy na Odległa Galaktykę wtargnęli Yuuzhan Vongowie. Filozofia Jedi upadła. Skoro Moc to życia, a istot obcej rasy "nie ma" w Mocy…? Jak zachować się w obliczu zagrożenia, które zmieni losy Galaktyki? Przecież Jedi używali siły tylko w defensywie, broniąc się. Czy drogą którą obrał np. Kyp Durron była właściwa? Żal mi tego człowieka, który zmierzył się ze swoim Ojcem, Imperatorem, a potem klonem Palpatine’a. Yoda i Mace Windu oraz Mistrz Jinn pomylili się o jedno pokolenie. To nie Anakin Skywalker miał przywrócić równowagę w Mocy, tylko jego syn - Luke. Moją ulubioną postacią - stricte książkową - jest Jacen Solo, pierwsze dziecko Hana i Lei oraz bliźniaczy brat Jainy. Fascynują mnie nie tyle jego przygody, co obserwowanie jego przemiany wewnętrznej, sposobu postrzegania, świata, Mocy, roli Jedi w Galaktyce. Jestem pod szczególnym wrażeniem jego dojrzałości po lekturze "Zdrajcy". Jacen nie tylko filozofował, hamletyzował, rozważał. Wszystko to szło w parze z konkretnym działaniem, siłą, determinacją, samozaparciem, odwagą. O Jacenie Solo mogłam pisać, ale nie chcę, by szanowne Gremium, musiało zacytować Hana - "It’s boring conversation, anyway…"
Jaki Twoim zdaniem był wpływ Gwiezdnych Wojen na naszą rzeczywistość? Wymień jak najwięcej wynalazków rodem z "Gwiezdnych Wojen", które były inspiracją dla naukowców i wynalazców do wprowadzenia w życie ich odpowiedników.
Rzeczywistość stara się dogonić Gwiezdne Wojny. "Stara się" to i tak dużo powiedziane. Jednakże można dostrzec pewne analogie między techniką, robotyką naszej galaktyki, a Ogległe Galaktyki świata Star Wars. Niewątpliwie Gwiezdne Wojny miały i mają wpływ na naszą rzeczywistość, rozwój nauki, technologii. Naukowcy coraz częściej wybiegają poza ścisłe ramy "możliwości", korzystając z wyobraźni Lucasa. Ogromna ilość wynalazków rodem z Gwiezdnych Wojen stała się inspiracją dla naukowców i wynalazców do wprowadzenia w życie ich odpowiedników. Nie sposób wymienić wszystkich analogii, inspiracji, prototypów. Zacznę może od najbardziej "grząskiego" tematu, od czegoś nieuchwytnego, niematerialnego, ale jak najbardziej widocznego - MOC. Nietrudno wysnuć wniosek, że tam, gdzie kończy się nauka, zaczyna się Moc. Lucas twierdzi, że Moc jest syntezą religii, filozofii, wewnętrznej siły.
Wg Jedi (oczywiście w dużym uproszczeniu, ponieważ o naturze Mocy można pisać prace magisterskie) Mocą jest wszystko co nas otacza, Moc przenika wszystko to, co żyje (nawet Yuuzhan Vongów?) . Jedi - rycerze z tradycjami, zasadami, swoją własną filozofią mogą znaleźć swoich odpowiedników w postaci mnichów tybetańskich. Znają oni techniki walki wschodu. Jedi mieli opanowaną szermierkę etc. Oba "zakony" charakteryzują się zamiłowaniem do pokoju, chęcią dążenia do doskonałości, mają swoją sztukę, kulturę itp. Moim zdaniem odpowiedniki technologii świata SW można podzielić na kilka kategorii (Moc jest poza wszelkimi sztywnymi uporządkowaniami): robotyka, militaria, działania wojskowe, astronautyka. Sądzę, że Ziemianie najbliżej Gwiezdnych Wojen znajdują się w dziedzinie właśnie robotyki. Czasem już nawet młodzi ludzie potrafią skonstruować skomplikowane roboty. Droidy protokolarne z SW, np. S3PO ma swojego ziemskiego kuzyna - japońskiego humanoida - H4P2 (interakcja z człowiekiem). Jak wiemy z powieści, Threepio oprócz bycia tłumaczem, pomagał Lei wychowywać bliźnięta. Odpowiedzią wynalazców stała się Emilie - CareBot, opiekun (ka?;) ), substytut krótkiej pamięci.
Należy też wspomnieć, iż współcześnie budowane roboty mogą poruszać się nie tylko po idealnie gładkiej powierzchni! Tak jak Artoo i Threepio podróżowali przez Pustynię Jungland do Pałacu Jabby, tak i ziemskie roboty mogą poruszać się swobodnie po Saharze, np. ciągnąc za żołnierzem ciężki ekwipunek. W filmach Star Wars wyraźnie widać, iż ludzie wykorzystywali często roboty tam, gdzie bali się o własne życie. Jednostki R2 naprawiały prowizorycznie podczas bitwy daną jednostkę, obecnie naukowcy skonstruowali robonautów. Również słynne zdalniaki, dzięki którym Luke przeżył pierwszą przygodę z mieczem świetlnym, znalazły swój odpowiednik na Ziemi (a raczej: na orbicie naszej galaktyki) jako osobisty asystent naprowadzający. Robot szpiegowski (np. ten, który znalazł w AOTC apartament Padme Naberrie) - android latający - okazuje się bardzo pomocny np. policji. Naukowcy ulepszają modele, tak że roboty te mogę same korygować lot etc. Roboty znajdują swoje zastosowanie w akcjach poszukiwawczo -ratowniczych (tak jak małe robociki wysłane na penetrację, albo czujniki wykrywające życie wystające z kopułki Artoo). Droidy Federacji Handlowej miały mało suwerenności, kreatywności itp., ale ich atutem była przeważająca siła liczebna. naukowcy znaleźli antidotum - łańcuchowe przekazywanie informacji.
Robotyka to też… protezy, która ratują poczucie ludzkiej godności. Dają też poczucie samodzielności i niezależności. Luke miał proteze, Vader też ( W sumie ex-Jedi sam był wielką protezą, nie wspominając o generalne Greviousie…). Doszło do tego, że maszyny produkują maszyny (fabryka droidów na Geonesis, fabryki samochodów na Ziemi). Sztuczna inteligencja posiada pewne cechy ludzkie, ale może wykonywac zadania zaprogramowane przez twórcę. Czy w XXII wieku roboty będą wszędzie? Czy naukowcy sprawią, iż gdy pamięć danego robota nie będzie kasowana zyska on swą osobowość (Threepio, Artoo)…? Podczas działań wojskowych roboty udzielają nieodzownej pomocy, np. podczas rozminowania danego terenu, stanowią trzon wyposażenia dobrego sapera. Gladiator może ostrzec żołnierzy przed bronią chemiczną, inne niosą ciężki sprzęt. Land Worrior to nic innego jak genialna współpraca maszyny z człowiekiem. Reasumując: roboty to towarzysze broni, sztuczna inteligencja niezastąpiona jest w medycynie, maszyny pomagają, są użyteczne i jeszcze niestety bardzo kosztowne. Nie każdy może pozwolić sobie na, chociażby, taką Emilie… Lucas po nakręceniu Ataku Klonów rozwiał legendy Wojen Klonów. Wiemy kto, z kim i dlaczego, paradoksalnie obie strony konfliktu tego tak naprawdę nie wiedziały. Stworzenie armii klonów teoretycznie jest możliwe, w praktyce jeszcze daleko do tego naukowcom. Barierę tworzą przeszkody fizyczne i etyczne. Bardziej realnie staje się skonstruowanie pancerzy, jakie nosili szturmowcy.
Z tego co wiem, wyłącznie dla jednostek specjalnych są właśnie dostępne pewne pancerze ochronnie z wbudowanymi w hełm/kask komunikatorami, filtrami powietrza itp. Taki pancerz jest bardzo użyteczny, chroni przed urazami, pozwala szybko skontaktować się z dowództwem. Na pewno w amerykańskiej armii stanie się coraz bardziej rozpowszechniony. W życiu codziennym używamy coraz częściej usztywnianych na plecach plecaków, toreb, takich jak niektórzy bohaterowie SW, kobiety , gdy chcą zmienić swój wizerunek na jedną noc, malują usta jak królowa Naboo. Opływowe kształty lamp, posadzki, moda, ogrody, wszystko się zazębia i przeplata. Przeplata się Odległa Galaktyka z Ziemią… i Ziemia ze światem SW.