TWÓJ KOKPIT
0

Książki

„Na ratunek Valo” z datą premiery

2022-01-28 20:21:21 Olesiejuk, Świat książki

Ledwo dwa dni temu otrzymaliśmy plan wydawniczy od wydawnictwa Olesiejuk, to już dzisiaj poznaliśmy dokładną datę premiery pierwszej zapowiedzi. Powieść młodzieżowa „Na ratunek Valo” autorstwa Daniela José Oldera, należąca do projektu Wielka Republika, trafi do sprzedaży 23 lutego tego roku w cenie 33 zł. Książkę o objętości 202 stron i przekładzie Anny Hikiert-Berezy można już zamawiać na stronie sklepu Świat Książki.


"Na ratunek Valo" to kolejny tytuł epickiej serii "Star Wars. Wielka Republika".

Festiwal Republiki zbliża się wielkimi krokami! Goście z całej galaktyki przybywają na planetę Valo, aby wziąć udział w niesamowitej, zakrojonej na szeroką skalę imprezie, która ma być wielkim świętem Republiki. Podczas gdy wszyscy Valończycy przygotowują się do festiwalu, padawan Jedi Ram Jomaram zaszył się w swojej ulubionej kryjówce: zapuszczonym warsztacie, pełnym rozmaitych części i narzędzi. Gdy jednak z pobliskiego wzgórza, zwanego wzgórzem Crashpoint, dobiega sygnał alarmu, chłopiec wyrusza wraz ze swoim zaufanym droidem V-18, aby zbadać tę sprawę. Odkrywa, że ktoś sabotował valońską wieżę łączności. To przerażający znak, który może świadczyć tylko o jednym – że zarówno samo Valo, jak i nadchodzący Festiwal Republiki są zagrożone.

Wkrótce okazuje się, że te obawy nie są bezpodstawne. Gdy Ram śpieszy, aby ostrzec Jedi o potencjalnym niebezpieczeństwie, na planetę napadają straszliwi Nihilowie! Teraz Ram musi stawić czoło wrogowi, który przypuścił szturm na wieżę Crashpoint, i wysłać do Republiki sygnał wołania o pomoc. Na szczęście może liczyć na wsparcie ze strony niespodziewanych sojuszników.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (2)

Książki

„Puste słońce” już w pełni

2022-01-26 19:20:14 Olesiejuk

Nowy rok to nowy rozkład jazdy na rynku książkowym od wydawnictwa Olesiejuk. Od dziś w sprzedaży znalazł się drugi tom Eskadry Alfabet pod tytułem „Puste słońce” autorstwa Alexandera Freeda. Za przekład odpowiada Krzysztof Kietzman. Książkę możecie już zamawiać na stronie sklepu Świat Książki.


POLOWANIE ESKADRY ALFABET NA NAJBARDZIEJ ZABÓJCZE MYŚLIWCE TIE W GALAKTYCE JESZCZE NIE DOBIEGŁO KOŃCA! PRZEŻYJ KOLEJNĄ NIESAMOWITĄ PRZYGODĘ W ŚWIECIE GWIEZDNYCH WOJEN!

Wieść o zwycięstwie Nowej Republiki rozeszła się szerokim echem po galaktyce. W jego następstwie okręty flagowe nowo powstałego galaktycznego rządu zmierzają ku najodleglejszym gwiazdom, odszukując i niszcząc ostatki imperialnej tyranii. Jednak niektóre duchy trudniej przepędzić niż inne, a żadne nie są równie niebezpieczne co Skrzydło Cienia.

Powstała z potrzeby chwili Eskadra Alfabet pod dowództwem Yriki Quell nadal podąża tropem Skrzydła Cienia. Jej cel wydaje się bliski, a pilotom zaczyna ciążyć presja, by odnaleźć pułk imperialnych myśliwców, nim będzie za późno. Żądna sukcesu Quell współpracuje, choć niechętnie, z Caernem Adanem z Wywiadu Nowej Republiki, a także z legendarną generał Herą Syndullą, przygotowując najniebezpieczniejszy dotąd fortel w swojej karierze. Celem jest zwabienie Skrzydła Cienia w pułapkę, która mogłaby zakończyć pogoń raz na zawsze.

Jednak skryty w ciemnościach wróg nie próżnuje. Soran Keize, ostatni spośród imperialnych asów, zajął miejsce Nestorki i objął dowództwo nad Skrzydłem Cienia, by w godzinie największej próby tchnąć nowe życie w jednostkę. Powróciwszy z tułaczki spowodowanej wojennymi wstrząsami, Keize znów odnalazł sens istnienia – zamierza poprowadzić zagubionych żołnierzy i zapewnić im bezpieczeństwo. Na drodze stoi mu jedna rzecz – najbardziej niedobrana eskadra we Flocie Nowej Republiki pod wodzą jego dawnej podopiecznej: zdrajczyni Yriki Quell.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (3)

Książki

Olesiejuk i Egmont ujawniają plany na 2022 rok

2022-01-26 19:10:22 YT Olesiejuk

Tydzień temu zachęcaliśmy do uczestnictwa w czytelniczym galaktycznym rozkładzie jazdy, podczas którego wydawnictwa Olesiejuk i Egmont miały zaprezentować powieści i komiksów zaplanowane na rok 2022. Transmisja live odbyła się dzisiaj między godziną 18 a 20 (choć jeśli czytasz artykuł przed 20 to wciąż trwa). Jeśli nie udało się Wam wziąć udziału w wydarzeniu, a chcielibyście doświadczyć go w formie filmu to zapraszamy do zapisu wideo tutaj. Transmisja nie składa się jedynie z suchych zapowiedzi, ale również interesujących rozmów z tłumaczami i redaktorami obu wydawnictw.

Do rozpiski dotyczącej komiksów Egmontu odsyłamy do osobnego artykułu (tutaj) — warto sprawdzić, bo w tym roku Egmont ma naprawdę imponujące plany. Wydawnictwa Olesiejuk swój plan na 2022 trzymało w tajemnicy aż do dzisiaj. Co prawda, dowiedzieliśmy się o dzisiejszej premierze „Eskadry Alfabet: Puste Słońce” już wcześniej, ale „rozkład jazdy” na kolejne miesiące pozostawał nieznany. Wszystko jest już jednak jasne i z radością informujemy, że w 2022 roku Wydawnictwo Olesiejuk planuje wydanie 10 kanonicznych powieści (choć to zdanie nie jest do końca prawdą) i jednego albumu. Pełną rozpiskę planowanych książek możecie znaleźć poniżej.

„Eskadra Alfabet: Puste Słońce”
Autor: Alexander Freed
Tłumacz: Krzysztof Kietzman
26 stycznia 2022


„Na Ratunek Valo”
Autor: Daniel José Older
Tłumaczka: Anna Hikiert-Bereza
Luty 2022


„Thrawn Ascendancy: Greater Good”
Autor: Timothy Zahn
Tłumaczka: Marta Duda-Gryc
Maj 2022


„Out of the Shadows”
Autorka: Justina Ireland
Tłumaczka: Anna Hikiert-Bereza
Maj 2022


„The Mandalorian: Season 2 Junior Novel”
Autor: Joe Schreiber
Tłumacz: Krzysztof Kietzman
Maj 2022


„The Fallen Star”
Autorka: Claudia Gray
Tłumaczka: Anna Hikiert-Bereza
Sierpień 2022


„Eskadra Alfabet: Cena Zwycięstwa”
Autor: Alexander Freed
Tłumacz: Krzysztof Kietzman
Wrzesień 2022


„Thrawn Ascendancy: Lesser Evil”
Autor: Timothy Zahn
Tłumaczka: Marta Duda-Gryc
Październik 2022


„Master & Apprentice”
Autorka: Claudia Gray
Tłumacz: -
Październik 2022


„Year By Year”
Autorzy: Kristin Baver, Pablo Hidalgo
Tłumaczka: Anna Hikiert-Bereza
Październik 2022


„Ronin”
Autoka: Emma Mieko Candon
Tłumacz: -
Listopad 2022



KOMENTARZE (17)

Książki

Czytelniczy galaktyczny rozkład jazdy od Olesiejuka już za tydzień

2022-01-19 17:09:26 Facebook

Jeśli czekacie na zapowiedź planu wydawniczego książek ze świata Star Wars na 2022 rok to tym razem wydawnictwo Olesiejuk ma dla Was coś specjalnego. Razem z Egmontem, wydającym komiksy z tego uniwersum, zapraszają wszystkich chętnych na spotkanie online, podczas którego oba wydawnictwa przedstawią swój plan wydawniczy. Jeśli ciekawi Was co czeka nas w przyszłym roku, czy doczekamy się w końcu „Master & Apprentice” i kiedy przyjdzie nam przeczytać finał pierwszej fazy „Wielkiej Republiki” to lepiej zapamiętajcie tą fantazyjną nazwę. Czas na czytelniczy galaktyczny rozkład jazdy.


Spotkanie odbędzie się 26 stycznia, czyli w dzień premiery „Eskadry Alfabet. Puste Słońce”, drugiego tomu serii o pilotach Eskadry Alfabet i Skrzydła Cienia. Transmisja na żywo będzie miała miejsce na kontach Facebook i kanałach Youtube Olesiejuka i Świata Książki. Od 18 do 18:45 powinniśmy spodziewać się zapowiedzi powieści i innych tytułów oraz komiksów na rok 2022. Po oficjalnej części czeka nas ponad godzina rozmów z gośćmi spotkania - tłumaczami Krzysztofem Kietzmanem, Anną Hikiert-Berezą i Martą Dudą-Gryc, redaktorką Magdą Kozłowską oraz tłumaczem i redaktorem w jednym, Jackiem Drewnowskim. Wydawnictwa zachęcają do zadawania pytań, najprawdopodobniej za pomocą chatu przypiętego do nagrania. Zapowiedziany został również konkurs z nagrodami, co może być dodatkową motywacją dla fanów, którzy chcą skompletować kolekcję niskim kosztem.

Więcej szczegółowych informacji na Facebooku (tutaj). Jeśli jednak ktoś nie da rady wziąć udziału w spotkaniu to zapis wideo pojawi się na Youtube'ie Świata Książki i Olesiejuka.
KOMENTARZE (14)

Książki

Dave Wolverton nie żyje

2022-01-19 16:53:56

13 stycznia 2022 zmarł Dave Wolverton autor jednej z pierwszych powieści w starym kanonie, czyli Ślubu księżniczki Lei oraz młodzieżówek z serii „Uczeń Jedi” - Narodziny Mocy i Ukryta przeszłość. W przypadku tej drugiej pod dziełem jest podpisana Jude Watson, ale Wolverton ma w nie spory wkład. Był też autorem kilku opowiadań osadzonych w naszym uniwersum. To on wprowadził do naszego uniwersum choćby Dathomirę. Zmarł z powodu udaru krwotocznego.



Naprawdę nazywał się John David Wolverton, ale tworzył też pod pseudonimem David Farland. Urodził się 30 maja 1957 w Monroe w Oregonie.

Był też nauczycielem pisarstwa, a pod jego okiem dokształcali się choćby Brandon Sanderson, Brandon Mull, Stephanie Meyer („Zmierzch”) czy James Dashner.
KOMENTARZE (12)

Książki

Wielka Republika pomaga w walce z rakiem

2022-01-17 12:38:05

W trudnych chwilach z pomocą przychodzą nam przyjaciele, rodzina, nieraz również zainteresowania, które absorbują nas bez reszty. Książki, gry czy filmy mogą uchodzić za zwyczajną rozrywkę, sposób na zrelaksowanie się po trudnym i męczącym dniu. Czasem jednak dzieła literackie czy filmowe pomagają w bardziej wymowny sposób, dzięki czemu ci, którzy tej pomocy potrzebuję znajdują w nich chociaż czasowe ukojenie.


Zanim jednak przejdziemy do sedna, warto zwrócić uwagę na to, że uniwersum Star Wars nieraz pomagało w walce z ciężkimi chorobami lub chociaż honorowało osoby, które musiały się mierzyć z takim losem. Wielu fanów może kojarzyć różowego astromecha R2-KT, który pojawił się w „Wojnach Klonów”. Przed pojawieniem się w serialu, droid został stworzony przez Jerry'ego Greene'a i R2-D2 Builders Club i czuwał przy nieuleczalnie chorej Katie Johnson. Później regularnie pojawiał się w różnych szpitalach dziecięcych, aby nieść pozytywną energię tym, którzy potrzebowali jej jak mało kto. Koniec końców, droida R2-KT można zauważyć w serialach animowanych „Wojny Klonów” i „Galaktyka Przygód”, komiksie „SaBBotage” oraz siódmym epizodzie sagi pod tytułem „Przebudzenie Mocy". Pierwszy epizod trylogii sequeli zasłużył się w tej materii nie tylko za sprawą R2-KT. Nieuleczalnie chory fan Gwiezdnych Wojen, Daniel Fleetwood, pragnął zobaczyć kolejną część jego ukochanej serii zanim nieuchronnie zbliżająca się śmierć odbierze mu tą możliwość. Dzięki internetowej akcji #ForceForDaniel, wsparciu takich osób jak Mark Hamill czy John Boyega i w końcu bezpośrednim kontakcie telefonicznym z reżyserem, Daniel mógł obejrzeć siódmy epizod miesiąc przed oficjalną premierą.


Na początku stycznia miała miejsce premiera „The Fallen Star”, finałowej powieści pierwszej fazy „Wielkiej Republiki”. Autorka Claudia Gray osadziła w swojej książce postać droida o imieniu JJ-5145, który w opowieści jest prezentem Elzara Manna ofiarowanym jego przyjacielowi Stellanowi Giosowi. Okazuje się jednak, że kryje się za tym coś więcej. @JJ5145 to konto na Instagramie JJa Singletona, chorego na raka okrężnicy fana Star Wars. Wzruszony JJ podziękował na Twitterze Claudii Gray za to, że stał się w ten sposób częścią swojego ukochanego uniwersum. Mężczyzna stwierdził, że Star Wars pomogło mu przetrwać najtrudniejsze momenty walki z rakiem, było pewnego rodzaju ucieczką od rzeczywistego świata.
KOMENTARZE (2)

Książki

Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu „Gwiezdnych wojen”

2022-01-10 02:11:10 Fundacja Instytut Kultury Popularnej


Jakub Turkiewicz to autor serwisu StarWarsy.pl, gdzie przez lata publikował artykuły i zdjęcia, tworząc przy okajzi wirtualne muzeum pamiątek oraz gadzętów związanych z Gwiezdnymi Wojnami. Jakub to także, wraz z Radosławem Salamończykiem, autor filmu dokumentalnego „Wojna gwiazd”, który nasza redakcja objęła honorowym patronatem. W tym roku powraca do tematyki zawartej w dokumencie wydając książkę Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu „Gwiezdnych wojen”, w której postanowił rozszerzyć zagadnienia poruszane w filmie, a także uzupełnić wiele informacji, które nie pojawiły się w dokumencie z różnych przyczyn.

Poniżej prezentujemy notę informacyjną ze strony wydawnictwa:

Książka Jakuba Turkiewicza jest wyjątkowa, ponieważ jej autor łączy kompetencje i warsztat historyka z ogromem wiedzy wielolet­niego fana Gwiezdnych wojen, który zna doskonale i wielowymiarowo środowisko fandomu, a jednocześnie zachowuje dystans naukowca, który przygląda się i wnikliwie analizuje wybrane zjawiska oraz wpisuje je w szersze konteksty historii Polski powojennej i szeroko rozumianej kultury popularnej. Dzięki temu prezentowana książka stanowi drobiazgowe studium nie tylko historii fandomu oraz zjawiska Star Wars w Polsce, ale również kultury PRL-u i jest ważnym głosem w nur­cie jej badań. Jednocześnie jej forma jest lekka, uzupełniona w bogaty materiał ikonograficzny, co zdecydowanie ułatwia i uprzyjemnia odbiór. Myślę, że warto się o tym samodzielnie przekonać.

Z Przedmowy Anny Idzikowskiej-Czubaj

Dla osób ciekawych zawartości ksiażki poniżej prezentujemy spis treści:


Książkę Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu „Gwiezdnych wojen” można zamówić obecnie na stronie Fundacji IKP w promocyjnej cenie 35 złotych (cena okładkowa to 45 zł) w tym miejscu »
KOMENTARZE (6)

Książki

„Mission to Disaster” Justiny Ireland jednak już w sprzedaży

2022-01-08 14:48:26

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, iż jedna z pozycji z „Wielkiej Republiki”, której premiera przewidziana była na 4 stycznia 2022 roku, zaliczy dwumiesięczną obsuwę. Mowa o książce Justiny Ireland dla młodszego czytelnika o tytule „Mission to Disaster”. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie jest to do końca prawdą.


Za pośrednictwem różnych sklepów sprzedających pozycje ze świata Star Wars możemy już teraz (a właściwie od 4 stycznia) kupić „Mission to Disaster” w formie ebooka lub audiobooka. Bliżej nieokreślone problemy w drukarni spowodowały, że wydanie w twardej oprawie pojawi się dopiero w marcu. Książka opowiada historię takich postaci jak Vernestra Rwoh, Imri Cantaros czy Avon Starros dziejącą się jeszcze przed wydarzeniami z głównej powieści wieńczącej pierwszą fazę, czyli „The Fallen Star”. Notabene, powieść Claudii Gray również jest już w sprzedaży — nie tylko jako ebook i audiobook, ale też w twardej oprawie.
KOMENTARZE (5)

Książki

Druga faza "Wielkiej Republiki" cofnie się o 150 lat

2022-01-04 20:04:32 starwars.com

Rok inicjatywy znanej jako „Wielka Republika” za nami. Z tej okazji na oficjalnym kanale Youtube pojawił się jubileuszowy odcinek „The High Republic Show”, podczas którego autorzy porozmawiali trochę na temat finału pierwszej fazy i zdradzili parę informacji na temat kolejnej z faz o nazwie „Quest of the Jedi”.



Największym zaskoczeniem okazało się ujawnienie, iż druga faza będzie działa się około 150 lat przed „Światłem Jedi”. Spekulacje na temat ewentualnego przeskoku miały miejsce w sieci już od jakiegoś czasu, ale chyba nikt nie spodziewał się, że kolejne historie będą aż tak odseparowane od tych z pierwszej fazy. Claudia Gray powiedziała, że będzie to okres wynalazków i eksploracji, co może nasuwać skojarzenia z „Poza Galaktykę” Timothy'ego Zahna. Charles Soule ma być odpowiedzialny za historię Portera Engle, które fani mogą znać m.in. ze „Światła Jedi”, „Burza Nadciąga” i komiksów. Najprawdopodobniej dowiemy się, w jaki sposób dorobił się przydomku Ostrze Bardotty. Wiosną do gry wraca wydawnictwo Dark Horse, dla którego wielkorepublikańskie komiksy napisze Daniel J. Older.


Do obecnej piątki twórców dołączy czterech nowych autorów: George Mann znany z serii opowiadań tj. „Myths & Fables” czy „Dark Legends”, Zoraida Cordova, która w Star Wars napisała już powieść „A Crash of Fate” oraz Lydia Kang i Tessa Gratton. Druga faza ma zadebiutować w październiku tego roku.
KOMENTARZE (20)
Loading..