TWÓJ KOKPIT
0

Gwiezdne Wojny a filozofia polityki :: Książki

Gwiezdne Wojny a filozofia polityki

  • Autorstwo: Mateusz Machaj
  • Ilustracje:
  • Ilustracja okładki:
  • Tłumaczenie: Krzysztof Zuber
  • Redakcja:
  • Oryginalny tytuł: The Rise and Fall of the First Galactic Empire: Star Wars and Political Philosophy
  • Wydanie oryginalne: CreateSpace Independent Publishing Platform, 11 grudnia 2017
  • Wydanie polskie: Fijorr Publishing, 10 maja 2019
  • Objętość (oryg/pl): 136 stron
  • Cena (oryg/pl): 8,49 USD/29,00 PLN
  • Uniwersum:
  • Rodzaj publikacji: Książka publicystyczna
  • Seria powieściowa:
  • Cykl wydawniczy:
  • Projekt multimedialny:
  • Nota wydawnicza
  • Zawartość
  • Recenzje
  • Dodatkowe informacje
  • Galeria
Nota wydawnicza (CreateSpace Independent Publishing Platform, 2017)
What does Palpatine have to do with British philosopher Thomas Hobbes? Was the rise of the Empire a historical necessity? How much Nietzsche can you find in Anakin Skywalker? What does a theory of bureaucracy have to say about the Old Republic? And most importantly, what would Winston Churchill say about Jar-Jar Binks? These are just a few questions of galactic importance not only for the fictional Star Wars political system, but many nonfictional ones. They shed light on virtually all human civilizations that had existed so far and hopefully on civilizations that may appear in the future of mankind. Despite the fact that all generations write their own unique histories, we can find many commonalities among them -- especially the types of ruinous mistakes cleverly revealed in the Star Wars saga. The book chronicles the story of the rise and fall of the First Galactic Empire to understand its flourishing and necessary collapse. The story can be told to future generations so they can understand that even something that happened a long time ago, in a galaxy far, far away may be extremely relevant to Earth's socio-political systems.

Nota wydawnicza (Fijorr Publishing, 2019)
Dr hab. Mateusz Machaj uważnie śledzi zarówno dyskusje o teorii ekonomii, jaki te poświęcone kulturze popularnej. Dlatego też po kilku książkach o ekonomii napisał dzieło o sadze „Gwiezdnych wojen”. Analizuje w nim społeczno-polityczne zmiany, które doprowadziły do zwycięstwa rebeliantów w starciu z imperatorem i jego poplecznikami.

Autor przykłada szczególna wagę do idei stojących za działaniami bohaterów sagi. Dlatego też czytelnik znajdzie w książce szeroką panoramę myśli politycznej od Platona przez Hobbesa do Schmitta. Tym samym książka jest nie tylko świetnym prezentem dla fanów „Gwiezdnych wojen”, ale też wciągającą lekturą dla wszystkich zainteresowanych przemianami politycznymi.

Arkady Saulski, młody pisarz fantasy i autor m.in. „Serca lodu”, po lekturze książki Mateusza Machaja napisał:

Bajka o walce rycerzy Jedi przeciwko rosnącemu w dawnej Republice zagrożeniu stała się dla autora pretekstem do porywających rozważań nad tym, czym jest system totalitarny, w jakich warunkach się rodzi i jakie może przynosić ze sobą konsekwencje. To nie jest analiza baśni, lecz realnych problemów stojących także przed współczesnymi społeczeństwami. Ale nie tylko, bo Machaj ukazuje też owego totalitaryzmu upadek. Prowadzi nas przez meandry filozofii Imperatora ku konkluzjom dotyczącym nie tylko fikcyjnego świata, ale i naszej rzeczywistości. Tym samym świat „Gwiezdnych wojen” staje się bardziej realny i namacalny niż kiedykolwiek.

Zazdroszczę Państwu tego, co teraz nastąpi – obcowania po raz pierwszy z tą pasjonującą lekturą, poznawania wszystkich jej meandrów, odwołań, smaczków i wniosków. Ja tę podróż mam już ze sobą i muszę przyznać, że Machaj udowodnił, iż odległa galaktyka jest bliżej nas, niż może się komukolwiek wydawać.

Thomas E. Woods Jr. – amerykański historyk, autor bestsellerów z listy „New Yor Timesa” i prowadzący program „The Tom Woods Show” – scharakteryzował książkę w następujący sposób:

Machaj zabiera nas w porywającą podróż po sadze „Gwiezdnych wojen”, wskazując motywy i lekcje, które łatwo przeoczyć, a które są kluczem do dobrobytu i pokoju również w naszej galaktyce.

Recenzja Lorna


W ostatnich dniach miałem przyjemność przeczytać książkę nietypową jak na nasze uniwersum, no bo kto by się spodziewał że można napisać pozycję poświęconą filozofii polityki i analizie ustroj totalitarnego, stworzonego w fikcyjnym świecie wykreowanym ponad 40 lat temu, przez jednego człowieka? Nie ukrywam, że pomyślałem wtedy, że jest to na pewno wątpliwej jakości dzieło stworzone tylko dlatego, że Gwiezdne wojny są w ostatnich latach znowu modne i rozpoznawalne, nie tylko przez największych fanów serii. Należało jednak zbadać temat.

Autorem tej zagadkowej pozycji jest Dr hab. Mateusz Machaj, fundator i główny ekonomista Instytutu Misesa, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęcający swoją karierę zawodową teorii ekonomii, czego owocem są książki: „Kapitalizm, socjalizm i prawa własności” oraz „Money, Interest and the Structure of Production”.

Machaj podzielił książkę na cztery zasadnicze części i w każdej opisał największe frakcje polityczne konfliktu, kolejno Imperium, Rebeliantów, Jedi i Starą Republikę. Warto jednak pamiętać, że wiedza autora o Gwiezdnych wojnach zasadza się wyłącznie na znajomości filmów - prequeli, klasycznej trylogii i Łotra 1. Z jednej strony to niezła baza do pracy, z drugiej, skarbnica wiedzy, jaką były w tym temacie Legendy, została niezbadana.

Rozdział poświęcony knowaniom Palpatine’a w czasach Starej Republiki jest dowodem na dużą wiedzę autora, porównującego antagonistę do Machiavellego, czy Nietzego, poszukującego odniesień do filozofów wielu epok. Niestety rozdział ten jest też argumentem przemawiającym za tym, że Gwiezdne wojny są tu na doczepkę i książka poradziłaby sobie bez nich (z może nieco mniejszym rozgłosem) bo autor zauważalnie męczy się, szukając tych porównań, a my razem z nim.

Najciekawsza jest za to część poświęcona powstawaniu i istnieniu Imperium galaktycznego, był to proces ciekawy z punktu widzenia politycznego i społecznego, widać że ta część sprawiła Machajowi największą przyjemność. Analizy w tym rozdziale są lekkie i przejrzyste, nie brakuje odniesień do dyktatur obecnych we współczesnym świecie i do metod ich powstawania. Można sobie jednak zadać pytanie czy te analizy i porównania wnoszą coś do tematu Gwiezdnych wojen albo do naszego sposobu postrzegania świata. W końcu nie od dziś wiadomo, że George Lucas tworząc Gwiezdne wojny, opierał się na realnych problemach swoich czasów, czasami była to zimna wojna, czasami retoryka ówczesnego prezydenta a jeszcze innym razem ocena rozwoju cywilizacji jako takiej. W tym kontekście wydaje się, że autor nie zrobił nic poza rozłożeniem na części składowe produktu, którego budowa i tak jest wszystkim zainteresowanym dobrze znana.

W tekście nie brakuje nawiązań do świata popkultury, Machaj odnosi się do między innymi do „Gry o tron”, „Breaking Bad” czy „Zagubionych”. Jednak jak na książkę, w której punktem wyjścia są Gwiezdne wojny, mało tutaj pogłębionej wiedzy o uniwersum. Brakuje tu analizy, która usatysfakcjonowałaby fana głęboko osadzonego w temacie. Niejednokrotnie miałem wrażenie, że na żywo autor mógłby się podpierać filozofią i znajomością obecnej sytuacji politycznej, ale w dyskusji o Gwiezdnych Wojnach poległby z kretesem. I nie ma sprawy, to nie jego „ogródek”, ale skoro tak, to po co porywać się na taką książkę? Pozycja mogłaby posłużyć jako obrona Gwiezdnych wojen w oczach tych, którzy nie widzą w nich głębi, problem w tym, że oni po nią i tak nie sięgną, a fani obeznani z tematem nie znajdą tutaj nic nowego.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 5/10

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,50
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
Vergesso 8 2019-08-18 12:21:51
Adakus 7 2023-10-09 14:47:07


TAGI: Fijorr Publishing (1) Krzysztof Zuber (1) Mateusz Machaj (1) Polityka (1)

KOMENTARZE (1)

  • Karaś2020-01-13 13:37:16

    Machaj? Poległby z kretesem w dyskusji o Gwiezdnych Wojnach? Autor w ogóle ma pojęcie co napisał? XD

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..