TWÓJ KOKPIT
0

Ostatni Jedi

Jake Lunt Davies o pracy nad konceptami do „Ostatniego Jedi”

2018-02-12 20:07:50

Jake Lunt Davies jeden z artystów koncepcyjnych pracujących nad „Ostatnim Jedi” wspomina między innymi proces tworzenia porgów.



Wszystko zaczęło się od spotkania czterech artystów w pracy. Przyszedł Rian Johnson i wprowadził ich w temat. Miał wrócić na Skellig Michael, gdzie kręcono Ahch-To. Problemem dla wszystkich było to, że jest to rezerwat ptactwa, z mnóstwem maskonurów. Nie da się ich wywieźć na czas zdjęć, czy w ogóle usunąć. W teorii można zrobić to cyfrowo, ale to drogi i długotrwały proces. Musieli się z nimi jakoś uporać. Pojawił się pomysł, by stworzyć specjalną rasę lokalnych zwierząt, które „zakryłyby” porgi. Początkowo byli to maskonuroludzie. Zresztą tak wcześniej określano także Opiekunki.

To coś musiało mieć wielkość i kolory maskonura. Zaczęto je rysować. Różne pomysły, jedne były miłe, inne wręcz paskudne. Jake bazował nie tylko na maskonurach, ale wielu innych wodnych stworzeniach, bobrach, fokach no i oczywiście wielu ptakach. Jake Lunt Davies stworzył cztery czy pięć stron różnych szkicy, późniejsze porgi musiały się pojawić dość wcześnie. Porg to skrzyżowanie maskonura z mopsem i foką. Dlatego jest taki śmieszny i smutny jednocześnie. W końcu mopsy na pierwszy rzut oka właśnie nie wyglądają słodko, ale niektóre z nich są naprawdę słodkie.

W „Gwiezdnych Wojnach” dość często dominuje prosty design. Porgi są w takim trochę jajowatym, owalnym kształcie. Wybrał go Rian Jonhson. Kolory pojawiły się dużo później, mieli prawie 50 różnych wersji. Z tym było sporo pracy. Wpierw przedstawiono Johnsonowi kilka propozycji, on poodrzucał te, które mu się nie podobały, wtedy rozwijano pozostałe. Proces się powtarzał. W końcu doszli do dwóch-trzech kolorów, które miały być dominujące. No ale okazało się, że Rianowi podobało się aż 10 propozycji. Nie mogli się zdecydować. Skończyło się na tym, że Henrik Svensson przygotował 10 odlanych trójwymiarowych modeli porgów, pomalował je, a Johnson wybrał z nich trzy finalne.



To właśnie Opiekunki były pierwszymi maskonuroludźmi. Taki był pierwszy przykaz na spotkaniu, potem doszły kolejne. Że mają one być trochę jak zakonnice, ale niekoniecznie religijne. Chodziło bardziej o społeczność kobiet, która coś robi na wyspie. Jake zaczął jednak od wariacji na temat fok, morsów i waleni. Rian patrzył na te rysunki i nic mu się w całości nie podobało. Na przykład, gdy lubił ptasie nogi, to reszta zupełnie mu nie pasowała. Zaczęli więc je składać z różnych elementów, które już stworzyli. W ten sposób udało się w końcu ustalić Opiekunki. Niektórym kojarzą się one z żółwiami, ale Jake twierdzi, że nie bazowali w tym wypadku na takim modelu, wręcz unikali go. Są zdecydowanie bardziej trójkątokształtne, znów chodziło o prosty kształt a nie o odwzorowanie kolejnego zwierzęcia.

Bardzo ważny był też model głowy Opiekunki. Stworzył go Jake z Martinem Rezardem. Zmienił on trochę wygląd tych stworzeń, głowa jest bardziej skierowana w dół. Zmniejszono też choćby nos. Wiele rzeczy wyszło przy tworzeniu modelu.

Warto też dodać, że rola rzeźbiarza jest bardzo istotna, zwłaszcza gdy stwory, które szykują mają być praktyczne, a nie cyfrowe. Początkowo w projekcie nie ma różnicy, ale potem sposób wykonania takiego stworzenia jest bardzo istotny w dalszym rozwoju.

Jake nie pracował nad samcami, te miały być bardziej ruchliwe, więc do tego potrzeba kogoś, kto lepiej orientuje się na anatomii.

BB-9E, czyli zły droid Najwyższego Porządku to wspólne dzieło Jake’a i Luke’a Fishera (stworzył K-2S0). Do tego, że droid powinien być czarny doszli niezależnie. Ale to Jake uczynił go bardziej błyszczącym i połyskującym, co przetrwało do finalnej wersji. Wersja Luke’a bardziej przypominała produkty Apple’a i Maca. Obaj uznali, że główka BB-8 jest zbyt słodka, więc musieli ją zastąpić czymś innym. Ostatecznie skończyło się na tym, że Rian znów doprowadził do zmontowania dwóch wersji, główki którą stworzył Fisher i ciała, które zaprojektował Jake zawierającego kratki. Musieli jeszcze popracować nad spójną wersją, w dodatku taką, którą dałoby się zbudować. Inspiracją do BB-9E były samochody z lat 30. Chrysler Airflow i Peugeot 202, choć trochę też były pomysły z więzienną kratą czy maską do kendo.



Z rzeczy, które powstały do „Ostatniego Jedi” Jake jest szczególnie dumny z jednej. Ostatecznie w filmie nie wykorzystanej, ale pojawiła się na zdjęciach Annie Leibovitz. To wysoki obcy o twarzy trochę przypominającej psa. Ma jakieś 240 cm, podczas gdy człowiek, który w niego się wciela jakieś 180. Zrobili to za pomocą prostetycznych nóg. Jake’owi bardzo się podoba takie odkształcanie ludzkiego ciała i ma nadzieję, że jeszcze nad podobnymi konceptami dane mu będzie pracować.
TAGI: Epizod VIII: Ostatni Jedi (531) Rian Johnson (313) szkice konepcyjne (80)

KOMENTARZE (14)

  • HAL 90002018-02-13 23:58:08

    Znowu tłumaczenia - to już przestaje być śmieszne.

  • SW-Yogurt2018-02-13 19:03:38

    Brakowało sceny, w której Opiekunki obżerają się Pyrgami.

  • rebelyell2018-02-13 17:42:36

    @Darth Starkiller w końcu trzeba się czepiać wszystkiego, czego się da, nie? ;) tylko co komu przeszkadzają jakieś pluszaki plątające się w tle, skoro nie psują rytmu filmu? No właśnie :D

  • Bilo Ren2018-02-13 12:30:37

    Ja się zastanawiam, ile TLJ w końcu zarobił. Coś wiadomo na ten temat?

  • HAL 90002018-02-13 11:55:11

    Porgi - miłość od pierwszego wejrzenia <3

  • darth_numbers2018-02-13 05:49:50

    Zły BB8 też był naprawdę zabawnym pomysłem :D Powinien się nazywać BB-H8

  • darth_numbers2018-02-13 05:47:53

    Ostatnie zdjęcie - goście kasyna, super

  • Darth Starkiller2018-02-13 00:38:18

    @rebelyell , zabawne za to jest to, że dla wielu porgi przed premierą samego filmu stanowiły główny powód narzekań na "Ostatniego Jedi". Te same osoby po filmie zaczęły krytykować niemalże wszystko, oprócz porgów właśnie. ;p

  • nedz1232018-02-12 23:00:48

    Idę piec porgi.:)

  • rebelyell2018-02-12 21:47:00

    No i teraz nie ma co marudzić, że porgi były niepotrzebne, bo fabuła ich nie wymagała :D z resztą to chyba lepiej, że były tłem, a nie ważnym elementem jak na przykład Gunganie...

  • Darth Starkiller2018-02-12 20:57:29

    Hmmm wg mnie może nie jedne z najlepszych, ale na pewno tych bardzo dobrych. Porgi też pojawiły się w miłym natężeniu - nie było ich ani za dużo, ani za mało. Świetnie skomponował się z resztą Ahch-To.

  • AJ732018-02-12 20:52:16

    Dodam jeszcze, że pobyt w takim fantastycznym miejscu, kurczę, ależ im zazdrościłem ... :)

  • AJ732018-02-12 20:44:44

    Dokładnie. Wszystko to pojawiło się w sposób bardzo naturalny, i całkiem fajnie to wyszło. W ogóle całe sceny na wyspie są bardzo udane, jedne z najlepszych w całych SW.

  • Darth Starkiller2018-02-12 20:09:49

    Lubię takie ciekawostki. :D Miło też wiedzieć, że za powstaniem porgów nie stały tylko powody czysto marketingowe, ale również pewnego rodzaju pragmatyzm czy nawet konieczność.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..