TWÓJ KOKPIT
0

Ostatni Jedi

Reklamówka wydania Blu-ray „Ostatniego Jedi”

2018-02-28 06:58:44

W USA wydanie blu-ray (a także wszystkie inne) „Ostatniego Jedi” jest już powoli promowane w marketach. Można zobaczyć na ekranach informacje o 14 usuniętych scenach, czy dwóch godzinach dodatków. W sieci pojawił się filmik z nagraną reklamą.



Blu-ray i inne ukażą się w USA 27 marca (więcej). Listę wyciętych scen prezentowaliśmy tutaj.

Polskie wydanie pojawi się najprawdopodobniej w kwietniu.
KOMENTARZE (16)

Ostatni Jedi

Nowe filmiki zza kulis

2018-02-27 17:45:12

Industrial Light & Magic opublikowało dwa nowe filmiki zza kulis „Ostatniego Jedi”, promujące ich pracę i ukazujące jak powstawały efekty specjalne do filmu. Jest to standardowy zabieg ILMu w przypadku filmów nominowanych za efekty specjalne do Oskara. W nocy z niedzieli na poniedziałek dowiemy się czy i ile statuetek zdobędzie Epizod VIII.




KOMENTARZE (14)

Ostatni Jedi

ILM i filmiki zza kulis

2018-02-22 21:27:10

ILM walczy o Oskary. Standardowo w tym okresie roku wypuszczają czasem filmiki promujące ich pracę i ukazujące jej kulisy. Na razie są dwa dotyczące efektów w „Ostatnim Jedi”, dokładniej sceny w hangarze i sceny z bombowcami.





Pojawiła się także lista wyciętych scen, które będą dostępne przy okazji wydania BD (i innych). Ma ich być 14. Ich nazwy poniżej:

  • Alternate Opening
  • Paige’s Gun Jams
  • Luke Has a Moment
  • Poe: Not Much of a Sewer
  • It’s Kind of Weird That You Recorded That
  • The Caretaker Sizes Up Rey
  • Caretaker Village Sequence
  • Extended Fathier Chase
  • Mega Destroyer Incursion – Extended Version
  • Rose Bites the Hand That Taunts Her
  • Phasma Squealed Like a Whoop Hog
  • Rose & Finn Go To Where They Belong
  • Rey & Chewie in the Falcon
  • The Costumes and Creatures of Canto Bight


Powoli poznajemy też inne ciekawostki o VIII Epizodzie, także te, gdzie film niesie ze sobą nową jakość. Jedną z takich ciekawostek zdradził Matthew Wood. Otóż to pierwszy film z sagi, w którym nie ma krzyku Wilhelma. Ostatni raz był on użyty w „Łotrze 1”, tym razem jak to mówi Wood pozwolili przeszłości umrzeć.

Natomiast Rian Johnson zdradził, że także zabawki miały wpływ na ostateczny kształt filmu. Dokładniej chodzi o TIE Silencera, czyli myśliwiec Kylo Rena. Początkowo miał mieć dodatkowe rakiety do strzelania, ale jak Rian zobaczył jak to wygląda na prototypie zabawki to zdecydował zmienić to w filmie.

Swoją drogą w sieci pojawił się dokument ABC o dźwięku w „Ostatnim Jedi”.


KOMENTARZE (14)

Ostatni Jedi

„Ostatni Jedi” na DVD, BD, Blu-ray 4K Ultra HD i nie tylko

2018-02-20 17:26:01

„Ostatni Jedi” szykuje się na inwazję do naszych domów. W USA Epizod VIII pojawi się już 13 marca w formie cyfrowej (zarówno na HD i 4K Ultra HD na platformach Digital i Movies Anywhere). Na wersję DVD, Blu-ray, Blu-ray 4K Ultra HD i dostępność w serwisach na żądanie trzeba będzie poczekać do 27 marca.

Film będzie zawierał zarówno komentarz audio Riana Johnsona, jak i dodatki:

  • The Director and tje Jedi - ukaże kulisy filmu. Zobaczymy osobistą podróż Riana Johnsona przez produkcję tego filmu, oraz jak to jest mierzyć się z globalną marką i kulturowym fenomenem.
  • Balance of the Force - Rian Johnson wyjaśni w jaki sposób eksplorował i w unikalny sposób interpretował mitologię Mocy.
  • Scene Breakdowns:
    • Lighting the Spark: Creating the Space Battle - bliższe spojrzenie na epicką bitwę w kosmosie, od dźwięków, przez efekty, aż po postaci, które powołano do życia.
    • Snoke and Mirrors - o procesie tworzenia głównego szwarccharakteru, także o wykorzystaniu techniki motion capture i decyzjach filmowców.
    • Showdown on Crait - przełomy w tworzeniu zdumiewającego świata, jaki zobaczyliśmy w finałowej konfrontacji w filmie, zarówno łączenie prawdziwych lokacji, jak i efekty wizualne, projektowanie kryształowych lisów, czy wymyślanie na nowo maszyn kroczących. I wiele więcej.
  • Andy Serkis Live! (One Night Only) - Rian Jonhson pokaże sekwencje z filmu w których widzimy Andy’ego Serkisa na planie, jeszcze bez cyfrowej maski Snoke’a.
  • Usunięte sceny - z dodatkowym wprowadzeniem i komentarzem Riana Johnsona
Wersje cyfrowe mogą mieć trochę inne dodatki.

W Stanach będzie kilka wersji pudełek, w zależności od sprzedawcy. Będą miały np. dodatkowe książeczki. Wersja 4K Ultra HD będzie wykorzystywać kolory, kontrast i jasność Dolby Vision High Dynamic Rainge i dźwięk Dolby Atmos.



Technikalia:
Czas: ok. 152 min.
Rating: PG-13/PG
Aspect ratio: 2.39:1
AUDIO: 4K UHD (US): English 7.1.4 Dolby Atmos; English 7.1 Dolby Digital Plus; English 2.0 Descriptive Audio, Spanish 7.1 Dolby Digital Plus
Blu-ray: English 7.1 DTS-HDMA, English 2.0 Descriptive Audio, French and Spanish 5.1 Dolby Digital Language Tracks
DVD: English 5.1 Dolby Digital, English 2.0 Descriptive Audio, French and Spanish 5.1 Dolby Digital Language Tracks
Digital 4K UHD: English Dolby Atmos (where available), English 7.1 Dolby Digital (where available), English, French & Spanish 5.1 Dolby Digital, English 2.0 Descriptive Audio (where available) Digital HD: English, French & Spanish 5.1 Dolby Digital, English 2.0 Descriptive Audio (where available)

A na koniec jeszcze zwiastun:



Wersji polskiej powinniśmy się spodziewać już pewnie na początku kwietnia, tak jak to miało miejsce przy poprzednich filmach.
KOMENTARZE (35)

Ostatni Jedi

Jake Lunt Davies o pracy nad konceptami do „Ostatniego Jedi”

2018-02-12 20:07:50

Jake Lunt Davies jeden z artystów koncepcyjnych pracujących nad „Ostatnim Jedi” wspomina między innymi proces tworzenia porgów.



Wszystko zaczęło się od spotkania czterech artystów w pracy. Przyszedł Rian Johnson i wprowadził ich w temat. Miał wrócić na Skellig Michael, gdzie kręcono Ahch-To. Problemem dla wszystkich było to, że jest to rezerwat ptactwa, z mnóstwem maskonurów. Nie da się ich wywieźć na czas zdjęć, czy w ogóle usunąć. W teorii można zrobić to cyfrowo, ale to drogi i długotrwały proces. Musieli się z nimi jakoś uporać. Pojawił się pomysł, by stworzyć specjalną rasę lokalnych zwierząt, które „zakryłyby” porgi. Początkowo byli to maskonuroludzie. Zresztą tak wcześniej określano także Opiekunki.

To coś musiało mieć wielkość i kolory maskonura. Zaczęto je rysować. Różne pomysły, jedne były miłe, inne wręcz paskudne. Jake bazował nie tylko na maskonurach, ale wielu innych wodnych stworzeniach, bobrach, fokach no i oczywiście wielu ptakach. Jake Lunt Davies stworzył cztery czy pięć stron różnych szkicy, późniejsze porgi musiały się pojawić dość wcześnie. Porg to skrzyżowanie maskonura z mopsem i foką. Dlatego jest taki śmieszny i smutny jednocześnie. W końcu mopsy na pierwszy rzut oka właśnie nie wyglądają słodko, ale niektóre z nich są naprawdę słodkie.

W „Gwiezdnych Wojnach” dość często dominuje prosty design. Porgi są w takim trochę jajowatym, owalnym kształcie. Wybrał go Rian Jonhson. Kolory pojawiły się dużo później, mieli prawie 50 różnych wersji. Z tym było sporo pracy. Wpierw przedstawiono Johnsonowi kilka propozycji, on poodrzucał te, które mu się nie podobały, wtedy rozwijano pozostałe. Proces się powtarzał. W końcu doszli do dwóch-trzech kolorów, które miały być dominujące. No ale okazało się, że Rianowi podobało się aż 10 propozycji. Nie mogli się zdecydować. Skończyło się na tym, że Henrik Svensson przygotował 10 odlanych trójwymiarowych modeli porgów, pomalował je, a Johnson wybrał z nich trzy finalne.



To właśnie Opiekunki były pierwszymi maskonuroludźmi. Taki był pierwszy przykaz na spotkaniu, potem doszły kolejne. Że mają one być trochę jak zakonnice, ale niekoniecznie religijne. Chodziło bardziej o społeczność kobiet, która coś robi na wyspie. Jake zaczął jednak od wariacji na temat fok, morsów i waleni. Rian patrzył na te rysunki i nic mu się w całości nie podobało. Na przykład, gdy lubił ptasie nogi, to reszta zupełnie mu nie pasowała. Zaczęli więc je składać z różnych elementów, które już stworzyli. W ten sposób udało się w końcu ustalić Opiekunki. Niektórym kojarzą się one z żółwiami, ale Jake twierdzi, że nie bazowali w tym wypadku na takim modelu, wręcz unikali go. Są zdecydowanie bardziej trójkątokształtne, znów chodziło o prosty kształt a nie o odwzorowanie kolejnego zwierzęcia.

Bardzo ważny był też model głowy Opiekunki. Stworzył go Jake z Martinem Rezardem. Zmienił on trochę wygląd tych stworzeń, głowa jest bardziej skierowana w dół. Zmniejszono też choćby nos. Wiele rzeczy wyszło przy tworzeniu modelu.

Warto też dodać, że rola rzeźbiarza jest bardzo istotna, zwłaszcza gdy stwory, które szykują mają być praktyczne, a nie cyfrowe. Początkowo w projekcie nie ma różnicy, ale potem sposób wykonania takiego stworzenia jest bardzo istotny w dalszym rozwoju.

Jake nie pracował nad samcami, te miały być bardziej ruchliwe, więc do tego potrzeba kogoś, kto lepiej orientuje się na anatomii.

BB-9E, czyli zły droid Najwyższego Porządku to wspólne dzieło Jake’a i Luke’a Fishera (stworzył K-2S0). Do tego, że droid powinien być czarny doszli niezależnie. Ale to Jake uczynił go bardziej błyszczącym i połyskującym, co przetrwało do finalnej wersji. Wersja Luke’a bardziej przypominała produkty Apple’a i Maca. Obaj uznali, że główka BB-8 jest zbyt słodka, więc musieli ją zastąpić czymś innym. Ostatecznie skończyło się na tym, że Rian znów doprowadził do zmontowania dwóch wersji, główki którą stworzył Fisher i ciała, które zaprojektował Jake zawierającego kratki. Musieli jeszcze popracować nad spójną wersją, w dodatku taką, którą dałoby się zbudować. Inspiracją do BB-9E były samochody z lat 30. Chrysler Airflow i Peugeot 202, choć trochę też były pomysły z więzienną kratą czy maską do kendo.



Z rzeczy, które powstały do „Ostatniego Jedi” Jake jest szczególnie dumny z jednej. Ostatecznie w filmie nie wykorzystanej, ale pojawiła się na zdjęciach Annie Leibovitz. To wysoki obcy o twarzy trochę przypominającej psa. Ma jakieś 240 cm, podczas gdy człowiek, który w niego się wciela jakieś 180. Zrobili to za pomocą prostetycznych nóg. Jake’owi bardzo się podoba takie odkształcanie ludzkiego ciała i ma nadzieję, że jeszcze nad podobnymi konceptami dane mu będzie pracować.
KOMENTARZE (14)
Loading..