TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Świat Filmu

Najlepszy film roku 2014

Lord Sidious 2014-12-30 17:39:00

Lord Sidious

avek

Rejestracja: 2001-09-05

Ostatnia wizyta: 2025-01-18

Skąd: Wrocław

Nowy rok, nowy plebiscyt.

Dla potomnych, poprzednie edycje:
/Forum/Temat/49 - 2002
/Forum/Temat/2804 - 2003
/Forum/Temat/5310 - 2004
/Forum/Temat/7608 - 2005
/Forum/Temat/9207 - 2006
/Forum/Temat/10566 - 2007
/Forum/Temat/12430 - 2008
/Forum/Temat/14436 - 2009
/Forum/Temat/16017 - 2010
/Forum/Temat/17053 - 2011
/Forum/Temat/17995 - 2012
/Forum/Temat/18865 - 2013


Zasady niezmienne od kilku lat. Typujemy 10 filmów, które weszły na nasze (polskie) ekrany w roku 2013. Także AOTC w 3D odpada. Kolejność ma znaczenie. Jeśli wpisujecie bez numerków, to pierwszy który się pojawi jest ważniejszy. Na tej zasadzie są zliczane punkty z których podsumowanie pojawi się wraz z edycją za rok 2014. Listę premier znajdziecie np. na Filmwebie - tam jest w tym roku najszybciej działająca i pełna.

Moja lista wygląda tak:

1. Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street)

Wspaniałą popisowa rola Leonardo DiCaprio, świetna reżyseria, idealne tempo, doskonała zabawa i jednocześnie nie jest to jakieś tam głupkowate widowisko. Hedonizm i zepsucie, a przy tym bez zbędnego moralizatorstwa. Mocny film i bez wątpienia film roku. Martin Scorsese we wspaniałej formie.


2. Gdy budzą się Demony (There Be Dragons)

Na ten film czekałem, bo w Polsce jego premiera sporo się opóźniła. Roland Joffé, twórca "Misji", znów idzie pod prąd, ciekawie portretując wojnę domową w Hiszpanii, jak i świętego, który tu nie jest postacią z obrazka, a człowiekiem, który idzie własną drogą w całym tym wojennym bałaganie. Bardzo dobry tak aktorsko, jak i wizualnie. No i cieszy Charles Dance w roli kardynała .

3. Zaginiona dziewczyna (Gone Girl)

Podium w tym roku wyjątkowo silne. Film Davida Finchera to majstersztyk, który rozkręca się wolno, ale potem wszystko wspaniale się miesza. Rzadko udaje się stworzyć w tej konwencji coś tak udanego i pokręconego. I jeszcze tak umiejętnie wykorzystać aktorów.

4. Niezniszczalni 3 (The Expendables 3)

Arnold, Gibson, Ford, mniejsza o resztę. Seria "Niezniszczalnych" ma już swoją renomę, która nie zawodzi, a która wyróżnia się spośród wielu widowisk na ekranie. Mniejsza o realia, ważna jest zabawa i klimat, a akurat tu potrafią to zrobić. A zobaczenie wspomnianej trójki w akcji, na to właśnie czekałem .

5. Witaj w klubie (Dallas Buyers Club)

Ciekawa historia, z tematem na topie (stąd Oskar, który należał się DiCapriowi), o życiu z wyrokiem śmierci w postaci AIDS. Nie ckliwa, nie łzawa, raczej ukazuje walkę o normalność, a nie uleczenie. No i jeszcze fenomenalna rola Jarreda Leto.

6. Non-Stop

Temat w gruncie rzeczy oklepany, ot kolejna wariacja porwania w samolocie i skoku, tyle, że z Liamem Neesonem w roli głównej. Za to wykonanie bardzo dobre, bez wątpienia jeden z ciekawszych i dobrze skrojonych filmów sensacyjnych w ubiegłym roku. Umiejętnie trzyma w napięciu i jeszcze Lupita w tle.

7. Lucy

Jedny prawdziwy reprezentant SF w tegorocznym zestawieniu. To, co nie udało się dobrze zrobić Amerykanom, Lucowi Bessonowi wychodzi. Porównuję to dokładnie z "Transcendencją", która w gruncie rzeczy nie jest zła, ale ma gorsze tempo i skopaną końcówkę. W obu przypadkach mamy zabawę z postczłowiekiem, ale Bessonowi wychodzi to zdecydowanie lepiej. Krwawiej, intensywniej, zabawniej ale i dużo zgrabniej. Wraca do poziomu swoich wcześniejszych produkcji, a to dobry prognostyk.

8. Ratując Pana Banksa (Saving Mr. Banks)

Właściwie to pewnie wiele osób hejtuje ten film ze wzgledu na temat. Natomiast niestety widać (po ogłoszeniach kogo wzięto do kolejnych filmów SW), jak bardzo Disney nie jest już firmą Walta Disneya. To wspaniała historia o starciu dwóch osobowości - Walta Disneya i Pameli Travers. Osobowości mocnych i trudnych w codziennym życiu. Świetnie sportretowano spotkanie ekscentryków. Ale też historia adaptacji powieści, zmian i skupianiu się na tym, co w tej historii jest najważniejsze. Tworzeniu dobrego filmu, nawet jeśli to ma trwać latami. Dziś to brzmi tak nierealnie, a taki przecież był Disney. Świetne role Toma Hanksa i Emmy Thompson.

9. Jak wytresować smoka 2 (How to Train Your Dragon 2)

Szczerbarek powraca, a Dreamworks stawia mocno poprzeczkę konkurentom w świecie animacji. Wizualnie jest to bardzo dopracowany produkt, który cieszy oko. Jednocześnie fabularnie potrafiono znaleźć historię, która jest dalszym krokiem w rozwoju, bez zbędnych powtórzeń względem jedynki. Miło się to ogląda.

10. Przychodzi facet do lekarza (Supercondriaque)

Znaleźć dobrą (i śmieszną) komedię amerykańską to dziś nielada problem. Na szczęście mamy dobre komedie francuskie i to jest jedna z nich. Świetny punkt wyjścia w postaci paranoicznego hipochondryka, do tego komedia pomyłek i doskonałe aktorskwo pełne min Dany`ego Boona. Tak by wyglądały pewnie teraz filmy z Luisem DeFunesem. Niby ostatnia pozycja na liście, ale z całą pewnością zasłużona. A komedie Boona obecnie trafiają u mnie na listę obowiażkowych pozycji.


Raczej tego nie piszę, ale tym razem niestety wspomnę o rozczarowaniu roku. "Ewolucja planety małp". Olbrzymie rozczarowanie. Nie dlatego, że film był totalnie zły. Nie dlatego, że poszedł w złym kierunku, albo że nie sprostał poprzedniemu. Sam scenariusz do drugiej części jest lepszy, a w dodatku są w nim świetnie zarysowane konflikty między czterema głównymi bohaterami. I jest to koncertowo reżysersko zwalone, tempo siada, jeden z bohaterów praktycznie nie występuje w filmie (Oldman), a całosć jest spłaszczona. Szkoda, bo tu widać, że pozostali twórcy dość mocno się zaangażowali w film. Niestety Reevsa chcą zostawić przy trójce.

Teraz czekamy na wasze .

LINK
  • ...

    Lubsok 2014-12-30 17:51:48

    Lubsok

    avek

    Rejestracja: 2012-03-10

    Ostatnia wizyta: 2025-01-07

    Skąd: Białystok

    1. Guardians of the Galaxy
    2. Godzilla
    3. X-Men: Days of Future Past
    4. Captain America: The Winter Soldier
    5. The Lego Movie
    6. Dawn of the Planet of the Apes
    7. The Wolf of Wall Street
    8. Edge of Tomorrow
    9. The Monuments Men
    10. A Million Ways to Die in the West

    LINK
  • Będzie tylko 7,

    SroQ 2014-12-30 19:57:16

    SroQ

    avek

    Rejestracja: 2008-09-16

    Ostatnia wizyta: 2019-12-01

    Skąd: Sopot

    -1. Wilk z Wall Street - tutaj zostało już w zasadzie wszystko powiedziane. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z filmem, który tak doskonale potrafił jednocześnie zachwycić i obrzydzić czyjeś bogactwo.

    2. Bogowie - jedno z największych zaskoczeń tego roku. Zamiast smutnej historii o walce w szarym PRL-u dostaliśmy zaskakująco energiczną i zabawną (chociaż dobrze zbalansowaną z elementami dramatycznymi) historię, która z miejsca wskoczyła do grona moim ulubionych filmów made in Poland. Na wydanie DVD czekam z wywieszonym jęzorem.

    3. The Lego Movie - kolejny film, po którym nie spodziewałem się wiele... a okazał się szalenie mądry. Twórcom udało się wykreować zarówno doskonała bajkę dla dzieci, jak i wpleść w nią morały zauważalne tylko przez dorosłego - takie jak krytyka konsumpcjonizmu czy zabijania w sobie dziecka.

    4. How to train your dragon 2 - bo to świetne rozwinięcie kapitalnego pierwowzoru. Szczerbatka po prostu nie da się nie lubić

    5. Guardians of the Galaxy - na razie czekamy na The Force Awakens, ale jeżeli Abrams nie dostarczy... to wyjdzie na to, że najlepszymi Gwiezdnymi Wojnami jest zupełnie inna marka Marvela. Dowcipne, efektowne i czarujące dzieło z doskonałym soundtrackiem.

    6. Godzilla - bo wbrew moim obawom była kawałem porządnego kina, zapoczątkowanego przez gości w gumowych kostiumach.

    7. Hobbit: Bitwa Pięciu Armii - tak, to słaba adaptacja książki. Tak, Legolas i Alfrid wyrządzili temu filmowi mnóstwo krzywdy. Tak, to nadal produkcja, którą obejrzałem z przyjemnością i żal mi, że to prawdopodobnie ostatnia przygoda w kinowym Śródziemiu.

    LINK
  • Top 9

    smajlush 2014-12-30 20:45:54

    smajlush

    avek

    Rejestracja: 2010-09-18

    Ostatnia wizyta: 2024-06-29

    Skąd: Kraków

    1. X-Men - Przeszłość, Która Nadejdzie
    2. Bogowie
    3. Kapitan Ameryka - Zimowy Żołnierz
    4. Wilk z Wall Street
    5. Zaginiona Dziewczyna
    6. Lego Movie
    7. Strażnicy Galaktyki
    8. Interstellar
    9. Bardzo Poszukiwany Człowiek

    LINK
  • Moje filmowe podsumowanie 2014.

    Vos 2014-12-30 20:54:16

    Vos

    avek

    Rejestracja: 2007-05-07

    Ostatnia wizyta: 2025-01-18

    Skąd: Warszawa

    Sporo się w mijającym roku działo. Chociaż przydałby mi się wątek o największych zawodach, jakie mnie spotkały oglądając filmy, mam idiotyczną cechę nastawiania się na coś, a wychodzi jak zawsze. No ale czym mnie 2014 zachwycił:

    1. Ratując Pana Banksa

    Mój absolutny tegoroczny faworyt. Film jest po prostu piękny, moim zdaniem jest to jedna z najwspanialszych baśni, jakie stworzył Disney. Kadry – bez względu na to, czy właśnie oglądamy Londyn, Los Angeles, czy Australię początków XX wieku – zapierają dech w piersi, do tego utrzymana w tym klimacie muzyka, aż braknie słów. Wielki, wielki film.

    2. Ona

    Sam pomysł może wydawać się dość absurdalny. Rozgrywająca się w nieokreślonej przyszłości, niezwykła historia romansu między człowiekiem a maszyną. Spike Jonze stworzył jednak niezwykle mądry i w swej wymowie, dojmująco smutny film. Reżyser ubrał w słowa myśli, których nie chcemy lub których boimy się wypowiadać. Pokazuje, że nie ma znaczenia jak grubą skórę mamy, w pewnym momencie każdy z nas poczuje się samotny i opuszczony. Po seansie miałem ochotę podejść do bliskich i wyznać, jak bardzo są dla mnie ważni i jak bardzo mi na nich zależy. Wystarczy jedno spojrzenie na eksplodującą bólem twarz Joaquina Phoenixa, by zrozumieć postępowanie bohatera, a pod koniec nawet zacząć mu współczuć.

    3. Tom/Mama (twórczość Xaviera Dolana)

    Właściwie nie chodzi mi jedynie o te dwa, ale o całą twórczość młodego Kanadyjczyka, jednak akurat na ten rok przypadła premiera aż dwóch jego filmów. Powiem szczerze, że po ludzku człowiekowi zazdroszczę. Ma 25 lat, nakręcił pięć świetnie przyjętych przez krytykę filmów, został okrzyknięty nowym Almodovarem i zbiera właśnie obsadę do pierwszego hollywoodzkiego dzieła. Xavier Dolan porusza tematy, które świetnie trafiają do młodych ludzi, bez względu na płeć, czy – co znaczące w tworzonych przez niego historiach, osoby nietolerancyjne nie bardzo mają tu czego szukać – orientacji seksualnej. Stosunki między przyjaciółmi, relacje z matką, pierwsze miłości i straty. Wszystko to nakręcone w szybkiej, bardzo często wręcz teledyskowej konwencji, garściami czerpiącej z popkulturowych klisz. Wystarczy spojrzeć na soundtracki, chętnie wykorzystuje utwory min. Depeche Mode, The Knife, Oasis, Ellie Goulding, czy nawet Celine Dion. Do mnie to trafia, ale to nie każdy się w tej konwencji odnajdzie.

    4. Sierpień w Hrabstwie Osage

    Dawno nie widziałem filmu, który tak boleśnie punktowałby relacje między członkami rodziny. Jak daleko można posunąć się i jak bardzo można skrzywdzić swoich bliskich, by udowodnić im swoje racje? Dramat, będący ekranizacją sztuki udowadnia, że im bardziej obiecujemy sobie, że nie będziemy tacy jak nasi rodzice i im mocniej zwalczamy ich negatywne cechy charakteru, możemy być pewni, że w końcu się w nich przeobrazimy. Uważam, że Meryl Streep zdecydowanie zasłużyła na nagrodę akademii za udział w tym filmie, nie za poprawną Żelazną Damę. Jako seniorka rodu jest po prostu genialna, wręcz nie można oderwać wzroku od jej napadów złości (szczególnie w trakcie sceny przy obiedzie).

    5. Locke

    Teatr jednego aktora. Świetny, choć niedoceniony póki co Brytyjczyk Tom Hardy wciela się w rolę budowlańca, który decyduje się porzucić całe swoje dotychczasowe życie – pracę, w której jest doceniany, kochającą żonę i synów – dla starszej od niego kochanki, rodzącej w szpitalu jego dziecko. Akcja rozgrywa się jedynie w samochodzie głównego bohatera, gdzie odbywa serię rozmów z najbliższymi i z samym sobą. Poznajemy powody jego decyzji, dowiadujemy się co nim kieruje. Film pozostawia widza głupim, bo właściwie nie bardzo wiemy jak go ocenić. Co byśmy zrobili w takiej sytuacji, jak wybrnęlibyśmy z tego położenia, mając na uwadze przeszłość Locke’a.

    6. Witaj w klubie

    Zasłużony Oscar dla Matthew McConaugheya za rolę prymitywnego, zacofanego kowboya, który w nietolerancyjnym Texasie walczy z AIDS. Świetnie przedstawiony jest proces przemiany głównego bohatera, który zaczyna być zdecydowanie bardziej wrażliwy na cierpienie innych, wręcz zaczyna ich rozumieć i współczuć. Jego interakcje z transseksualnym wspólnikiem (zaskakujący Jared Leto) są niezwykle ciekawe, panowie tworzą jeden z najbardziej niecodziennych duetów, jakie dane mi było oglądać na ekranie.

    7. Wilk z Wall Street

    Przebojowo ukazane zepsucie świata finansjery z Wall Street, z bardzo dobrą (choć nie zgodzę się, że godną Oscara) rolą Leonardo DiCaprio. Wartka akcja, soczyste dialogi i Scorsese, który udowadnia, że nie da z siebie zrobić zramolałego mistrza kina rodem z ubiegłych dekad, ale w dalszym ciągu pełnego świeżych pomysłów rzemieślnika. Fantastyczna zabawa, po prostu.

    8. Grand Budapest Hotel

    Wypełniona po brzegi najgorętszymi nazwiskami Hollywood (epizody zaliczają tu min. Tilda Swinton, Harvey Kitel, Edward Norton) historia ekscentrycznego portiera (doskonały Ralph Finnes), pracującego w hotelu w fikcyjnej Republice Żubrówki ( ). Wiele odwołań do przedwojennej sytuacji krajów Europy wschodniej, a wszystko to utrzymane w kolorowej, niemal baśniowej konwencji.

    9. Wolny Strzelec

    Przygnębiający obraz świata mediów, pogoni za tanią sensacją, ludzi, którzy zawsze chcą widzieć więcej, bez względu na to, jakie będą konsekwencje. Fantastyczny Jake Gyllenhaal w roli paparazzi jest intrygujący, wychudzony socjopata, pozbawiony nie tylko wyrzutów sumienia, ale jakichkolwiek ludzkich odruchów. Przeraża wyglądem i zachowaniem, a wygłaszane przez niego motywacyjne tyrady brzmią w jego ustach jak wyrok śmierci. Plus dawno nie widziana Rene Russo w roli jego stałej klientki.

    10. Strażnicy Galaktyki

    Coś lekkiego na koniec. To zdecydowanie najlepszy film Marvel Studios, jaki ujrzał światło dzienne. Potraktowana z wielkim dystansem space opera, zabawna, z kapitalną ścieżką dźwiękową utrzymaną w klimacie lat ’80. A i sama historia, choć może niespecjalnie odkrywcza, nie obraża inteligencji widza. Polecam!

    Aha i film, który zrobił na mnie wrażenie z innego powodu:

    Mapy Gwiazd

    Niezwykle ciężko było mi ocenić ten film, przeplatają się w nim sceny niezwykle trafne, będące satyrą na Hollywood, z silącymi się na tani symbolizm scenami wzbudzającymi zażenowanie. Wspominam o nim ze względu na Julianne Moore – właśnie po tym seansie doszedłem do wniosku, że jest ona zdecydowanie moja ulubioną aktorką, jedną z najwybitniejszych obecnie.
    Dla jej roli przebrzmiałej gwiazdy filmowej w typie Carrie Fisher warto sięgnąć po najnowsze dzieło Cronenberga.

    LINK
  • Cóż

    Hego Damask 2014-12-30 21:25:44

    Hego Damask

    avek

    Rejestracja: 2005-05-28

    Ostatnia wizyta: 2025-01-17

    Skąd: Wrocław

    Z tych co widziałem to tak:


    1. Strażnicy galaktyki - fajny, wesoły film od Marvela, jeden z lepszych w tym roku.

    2. Grand Budapest Hotel - sympatyczny film w klimacie retro, z dobrą rolą Ralpha Fiennesa i całkiem udaną muzyką podkreślającą klimat.

    3. Kpt. Ameryka 2 - kolejny niezły "Marvelowiec" w szpiegowskich klimatach.

    4. Ewolucja planety małp - za "role" Andy`ego Serkisa i Toby`ego Kebella w roli małpich antagonistów.

    5. Noe wybrany przez Boga - ciekawe spojrzenie na historię Noego okiem D. Aronofsky`ego, dobra rola R. Crowe`a.

    6. X-Men Przeszłość która nadejdzie - Niezła kontynuacja Pierwszej Klasy łącząca też "starsze" filmy.

    7. 47 roninów - dobre połączenie opowieści samurajskiej i mitologii.

    8. Dracula historia nieznana - także dość udane połączenie historii Vlada Tepesa i jego wampirycznego wcielenia, niezłe role Luke`a Evansa i Charlesa Dance`a.

    9. 300 - początek imperium - dość udana kontynuacja 300.

    10. Herkules (z D. Johnsonem) - interesujące spojrzenie na życie półboga.


    "Hobbita 3" tu nie ma, bo jeszcze nie widziałem, ale nadrobię

    LINK
  • no to lecimy

    Shedao Shai 2014-12-30 21:45:52

    Shedao Shai

    avek

    Rejestracja: 2003-02-18

    Ostatnia wizyta: 2025-01-17

    Skąd: Wodzisław Śl. / Wrocław

    1. Edge of Tomorrow (Na skraju jutra)
    2. Enemy (Wróg)
    3. Interstellar
    4. Transcendence (Transcendencja)
    5. Nymphomaniac: Vol. I (Nimfomanka - Część I)
    6. Noah (Noe: Wybrany przez Boga)
    7. Grand Budapest Hotel
    8. Sin City 2: A Dame to Kill For (Sin City 2: Damulka warta grzechu)
    9. REC 4: Apocalypse (REC 4: Apokalipsa)
    10. Nightcrawler (Wolny strzelec)

    Filmowo rok był niezły, całe top 10 to filmy które mi się bardzo podobały, baa, mógłbym wymienić jeszcze parę takich: Guardians of the Galaxy, druga część Nimfomanki, Kapitan Ameryka 2, Predestination... itd. Zabrakło mi natomiast filmu który powaliłby mnie na kolana, w zeszłym roku były takie dwa (Martwe zło i Niepamięć), w tym - Edge of Tomorrow zbliżyło się do takiej reakcji, ale właśnie: tylko zbliżyło.

    W kinie byłem 22 razy, co jest wynikiem lepszym niż w roku poprzednim, i podobnym do tego z lat wcześniejszych, jestem zadowolony. Wnioskując ze statystyk na Filmwebie, w 2014r. widziałem 163 filmy, średnio oceniając je na 6,13. Ponownie, wynik ten uważam za niezły, biorąc pod uwagę że oglądam jeszcze sporą ilość seriali.

    Na koniec jeszcze kilka słów o horrorach AD 2014. Jak widać, w zestawieniu jest tylko jeden - REC 4. Biorąc pod uwagę, że pierwsze dwie części to dla mnie mistrzostwo i wzór wspaniałego horroru, dziewiąte miejsce dla końcówki tej sagi może być rozczarowaniem. I tak jest, ale mimo to jest to naprawdę solidny film, który potrafi wystraszyć, i który oglądałem z zaciekawieniem tyle że oczekiwania miałem większe.
    Z godnych wyróżnienia horrorów wspomniałbym jeszcze: Oculus, V/H/S Viral (chociaż co część, to jest słabiej), The Pact 2. Musiałem się posiłkować swoimi ocenami na FW żeby coś jeszcze wymyślić, co chyba samo w sobie świadczy o tym, że nie był to specjalnie dobry rok dla horrorów. Aczkolwiek jeszcze mam sporo rzeczy do nadrobienia, w tym kilka dobrze zanoszących się, jak Annabelle, Jessabelle, As Above So Below, Wolf Creek 2 czy Babadook.

    LINK
  • Nu, pajechali.

    Freed 2014-12-31 04:52:51

    Freed

    avek

    Rejestracja: 2003-04-06

    Ostatnia wizyta: 2019-12-09

    Skąd: Warszawa

    1. Interstellar
    2. Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street)
    3. Ona (Her)
    4. Zaginiona dziewczyna (Gone Girl)
    5. Brud (Filth)
    6. Mapy gwiazd (Maps To The Stars)
    7. Na skraju jutra (Edge Of Tomorrow)
    8. Zanim zniknę (Before I Disappear)
    9. Witaj w klubie (Dallas Buyers Club)
    10. X-men: Przeszłość, która nadejdzie (X-Men: Days of Future Past)

    Lista jak najbardziej subiektywna, ale ostatecznie rok 2014 okazał się zdecydowanie lepszy, niż przewidywałem. Jako że żadnych Hobbitów oglądać nie zamierzam, to spis już zamknięty.

    LINK
  • Top 10

    Darth GROM 2015-01-02 05:03:30

    Darth GROM

    avek

    Rejestracja: 2007-08-05

    Ostatnia wizyta: 2024-01-24

    Skąd: Poznań

    1."Interstellar" - eksekfo razem z " The Hobbit: The Battle of the Five Armies" - W tym roku miałem ciężki orzech do zgryzienia, wybrać mistrzowskie zwieńczenie trylogii Hobbita będącą klasyką gatunku , czy rewelacyjny zarazem mocno kontrowersyjny w ocenie ludzi film Nolana, długo myślałem i nic nie wymyśliłem dlatego oba lądują na pierwszym miejscu. O Hobbicie mogę powiedzieć tylko tyle, że jest wzorcem dla gatunku fantasy, a potem długo, długo nic, może z wyjątkiem Conana Barbarzyńcy ofkoz tego z Arnim. Władca Pierścieni i Hobbit, to dla mnie jedno dzieło, mimo, że podzielone na dwie trylogie, dlatego nie ma większego sensu oceniać ich osobno, oczywiście każdą część można potraktować indywidualnie, ja jednak traktuję je, jako jedną spójną całość. Dzieło jest tym bardziej bezcenne, bo pomimo, że jest filmową adaptacją legendarnej prozy Tolkiena, co samo w sobie stawia trylogie PJ wydawałoby się na z góry straconej pozycji, to jednak mistrzowsko katapultuje dzieło pisarza w 21 wiek nadając przy tym własny charakter nie tracąc nic na jakości, by nie powiedzieć, że wzbogaca kultową powieść o nowe elementy, czy bohaterów. A potem długo, długo nic...


    Interstellar, to obraz, który okazał się wielkim zaskoczeniem na plus ofkoz, zwłaszcza po słabym Batmanie tym ostatnim z serii Nolana. Idąc do kina byłem przekonany, że po kontrowersyjnych pierwszych recenzjach, oraz długim czasie trwania filmu, zważywszy na późną godzinę seansu dopadnie mnie nieunikniony senny blackout, łał! Nic z tych rzeczy, film rozkręcał się z minuty na minutę niczym wielka lokomotywa parowa opadająca na horyzont zdarzeń, której nic już nie zdołało zatrzymać, aż do samego końca. Reżyser w niesamowity sposób ukazuje dylatację czasu, którą w kinie jeszcze nie uświadczyliśmy tak dobrze oddanej. Początkowo pierwsza część filmu wydawała mi się nudna i sztampowa prawie doprowadzając mnie do zapaści sennej, jednak z perspektywy obejrzanego widowiska uważam, że była nieodzownym elementem wprowadzenia widza w trans by upływ czasu wydał się o wiele dłuższy niż te trzy krótkie godziny seansu. Nolan czerpie garściami z przeróżnych filmów SiFi, w tym z kultowego dzieła Stanleya Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna (1968), czy Grawitacji Alfonso Cuaróna, dodając wiele od siebie z tworzył wyśmienite widowisko o zwrotach akcji, dramaturgii trzymającej w napięciu, czy wzruszających końcowych scenach. Czwartym filarem tego obrazu była znakomita muzyka Hans Zimmera dopełniając całości rewelacyjnie budowała klimat.


    3." Edge of Tomorrow" - Wreszcie film z epicką bitwą ludzie kontra obcy, do tego prześliczna Emily Blunt, do tego zapętlenie czasowe no i mamy hit, co dziwne z udziałem Toma C.


    4."The Wolf of Wall Street" - bez komentarza!


    5."Guardians of the Galaxy" - Do czego, to doszło spodobał mi się film Marvela. Groot i Rocket, to nowy duet pokroju Artoo i C3PO, humor jaki dostarczali był wyśmienity, ale że nie samym humorem człowiek żyje, to mamy oprawę audio wizualną na najwyższym światowym poziomie, żeby nie powiedzieć totalny opad szczęki. Świetna rola Chris Pratta, który znakomicie wpisał się w postać Peter Quilla, pokazując, że bohaterowie pokroju Indiana Jones nadal nie odeszli do lamusa historii. Gdyby nie tak silna konkurencja w tym roku było by wyżej.


    6."300: Rise of an Empire" - Uwielbiam filmy o Spartanach, a już szczególnie ociekające krwią.


    7."Gone Girl" - W końcu dobry thriller.


    8."Dawn of the Planet of the Apes" - Może film nie powala, za to Cezar, to co innego mistrzostwo świata animacji.


    9."Pod Mocnym Aniołem" - Film na wskroś wstrząsający, przy tym oddający sedno choroby, jakom jest nałóg alkoholowy, znakomita gra aktorska, która dramatycznie uwiarygodnia film.


    10." Maleficent" - Ta wersja "Śpiącej królewny" z pewnością filmem wybitnym nie jest, jakkolwiek nowe podejście do tej baśni w tak pięknej oprawie pokazuje, że można na nowo wymyślić koło.


    Warty odnotowanie jest Kapitan Ameryka, po dramatycznie słabej pierwszej części skok jakości również dramatyczny, tym razem w dobrym kierunku. Dużym rozczarowaniem są natomiast X-meni, nie żeby to był słaby film, jednak jak na taką dużą ilość aktorów z pierwszej póki słabo, no, ale może to wina scenariusza i fabuły.

    Natomiast całkowicie nie mogę zrozumieć histerii z powodu filmu "Igrzyska w Ogniu" dla mnie to totalna szmira, choć z drugiej strony warto zejść czasem na samo dno, by docenić należycie dobre kino

    LINK
    • Re: Top 10

      Boris tBD 2015-01-03 18:37:33

      Boris tBD

      avek

      Rejestracja: 2001-09-17

      Ostatnia wizyta: 2020-04-14

      Skąd: Piaseczno

      Darth GROM napisał:
      W tym roku miałem ciężki orzech do zgryzienia, wybrać mistrzowskie zwieńczenie trylogii Hobbita będącą klasyką gatunku [...]

      -----------------------

      Tu się zgodzę bez dwóch zdań, choć osobiście akceptuję kicz tylko wtedy gdy ma range sztuki.

      LINK
  • top 10

    RodzyN jr. 2015-01-04 20:41:24

    RodzyN jr.

    avek

    Rejestracja: 2007-05-21

    Ostatnia wizyta: 2025-01-17

    Skąd: Grodzisk Maz.

    Kolejność przypadkowa.
    1.Hobbit - Bitwa Pięciu Armii. Trylogia obejrzana i stwierdzam, że Hobbit w porównaniu do Władcy najzwyczajniej w świecie sssssssie...
    2.Kapitan Ameryka - Zimowy Żołnierz
    3.Na skraju jutra
    4.X-Men - Przeszłość która nadejdzie.
    5.Interstellar
    6.Strażnicy galaktyki.
    7.Więzień Labiryntu
    8.Wall Street
    9.Zaginiona Dziewczyna
    10.Planeta Małp 2

    LINK
  • Żaden geniusz

    Matek 2015-01-05 21:20:46

    Matek

    avek

    Rejestracja: 2004-10-04

    Ostatnia wizyta: 2018-06-22

    Skąd: Skierniewice

    nie doda w tym roku jakiegoś klasyka, który wrócił na ekrany w 3D albo innej odświeżonej wersji? Pamiętam jak jeden inteligent się kłócił że Pulp Fiction powinien być Najlepszym Filmem 2013 NO BO PRZECIEŻ BYŁ W KINACH, WIĘC SIĘ LICZY.

    LINK
    • Re: Żaden geniusz

      Vergesso 2015-01-05 22:16:37

      Vergesso

      avek

      Rejestracja: 2007-08-29

      Ostatnia wizyta: 2025-01-16

      Skąd: Toruń

      To może Park Jurajski? Ponoć miał pokazy 3D w zeszłym roku Chyba, że to nie był zeszły rok.

      Natomiast wtedy to był ranking za 2012 rok, nie 2013. I to Abe był tym inteligentem - chciał być śmieszny lub czepialski, ale mu nie wyszło, jak zwykle.

      LINK
      • Re: Żaden geniusz

        Matek 2015-01-05 23:02:47

        Matek

        avek

        Rejestracja: 2004-10-04

        Ostatnia wizyta: 2018-06-22

        Skąd: Skierniewice

        Vergesso napisał:
        To może Park Jurajski? Ponoć miał pokazy 3D w zeszłym roku Chyba, że to nie był zeszły rok.


        -----------------------

        Chyba to samo mu wtedy proponowałem

        U mnie w mieście w kinie niezależnym puszczali Faraona czy Kawę i Papierosy, dlaczego by nie wrzucić od razu hurtem i tego?

        LINK
    • to

      Lord Bart 2015-01-05 22:19:34

      Lord Bart

      avek

      Rejestracja: 2004-01-20

      Ostatnia wizyta: 2021-09-13

      Skąd: Warszawa

      był Abe (nie że piętnujemy, po prostu) z filmem na 2012... swoją drogą w tym roku ponowne "premiery" miało naprawdę wiele świetnych tytułów i gdyby spojrzeć na to z drugiej strony... są to tytuły bijące na głowę naprawdę dużo tegorocznych

      LINK
  • Najlepsze filmy `14

    Burzol 2015-12-27 11:27:00

    Burzol

    avek

    Rejestracja: 2003-10-14

    Ostatnia wizyta: 2025-01-17

    Skąd: Poznań

    Moja lista, lista, jak zwykle kontrowersyjna .

    Co jest grane, Davis? - Jednym z moich najbardziej ulubionych filmów jest "Poważny człowiek" braci Coen. Naprawdę nie wiem dlaczego. Tym pewnie mógłby zając się psycholog. (Żeby było śmieszniej, jednym z najbardziej znienawidzonych przeze mnie filmów jest "To nie jest kraj dla starych ludzi"). No i w roku 2014 Coenowie zrobili film, który mnie znów zachwycił. Znów nie do końca wiem dlaczego. Trochę to jest film o tym, że po raz kolejny wszyscy są przeciwko głównemu bohaterowi. Trochę o tym jak okropną postacią jest główny bohater. Trochę o tym że cały świat jest po prostu dziwny. Tyle w tym filmie jest cudownie smutnej komedii. Zachwycające kino.

    Gwardziści Galaktyki - dowód, że Marvel jest niepoknonany. Nie jest to film superbohaterski, ale zdecydowanie jest to udana adaptacja komiksu. Przepiękna reprezentacja kina nowej przygody, film, który doskonale ogląda się po raz kolejny (i kolejny, i kolejny, i kolejny...). A przy tym jest to widowisko, który silnie reprezentuje dziwaczną osobowość Jamesa Gunna. Tyle radości, i widowiskowość, i w ogóle, ach.

    LEGO przygoda z pewnego punktu widzenia to jest film roku, bo zdążyłem do niego wrócić już kilka razy. Pazerny komercjalny produkt...z autentycznym sercem i znakomitym humorem. Wszystko w nim jest awesome.

    Bogowie -reprezentacja polska i nowa nadzieja polskiego kina. Prawdziwie hollywoodzki film, który wyróżnia się przede wszystkim tym, że ma znakomity scenariusz , co się nie zdarza w polskim kinie zbyt często. Na ekranie błyszczy nie tylko Kot jako Religa, ale też barwni bohaterowie z tła i świetne dialogi. Świetny film biograficzny.

    Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz - rok 2014 to pierwszy rok, kiedy z czystym sumieniem mogę dodać oba filmy Marvela na listę najlepszych filmów. Imponujący thriller szpiegowski, z pomysłowym przeniesieniem pomysłów komiksowych do kina, szczególnie Jack the Leaper i Zola The Monitor. Dodatkowe wyróżnienie za perfekcyjnie zaplanowane i zrealizowane sceny akcji. Pomimo specyficznej techniki wizualnej: kamery z ręki, częstych zmian ujęć, mimo to każdy gest i ruch jest wyraźny i zrozumiały. Choreografia pojedynków jest szczegółowo zaplanowana i świetnie zaprezentowana. I ten Zimowy Żołnierz jest taki epicki.

    Grand Budapest Hotel - kolejny film animowany z aktorami Wesa Andersona. Uroczy, śmiały, eksperymentalny.

    Jak wytresować smoka 2 - kontynuacja epickiego eposu o smokach, a przy tym prześliczny film, również dzięki wsparciu operatora Richarda Deakinsa.

    X-Men przyszłość, która nadejdzie - ten film jest chyba jednak słabszy od X2 i niewiele lepszy od X-Men Pierwszej Klasy...ale to nadal dobry film z mutantami.

    Ulica w Palermo - reprezentacja kina międzynarodowego, uroczy dramat o tym jak ludzie bywają uparci. Reprezentacja festiwalu Transatlantyk .

    Serce, serduszko - jeszcze jedno kino polskie, ale własny gatunek, bo to film Kolskiego. Urocze kino.

    LINK
  • Top 10 roku 2014

    Rusis 2015-12-27 17:22:40

    Rusis

    avek

    Rejestracja: 2004-02-28

    Ostatnia wizyta: 2025-01-18

    Skąd: Wrocław

    Czas na coroczne podsumowanie. W tym roku były trzy na prawdę dobre pozycje, później długo długo nic i walka o pozostałe miejsca.

    1. Interstellar
    Zdecydowanie film na którym najlepiej się bawiłem w zeszłym roku. Świetnie zrealizowany, z dobrą muzyką. Poza samą końcówką nie mam zastrzeżeń prawie żadnych.

    2. Zaginiona dziewczyna
    Z tym filmem miałem wielki kłopot odnośnie tego czy go umieścić na pierwszym czy na drugim miejscu. Ciekawa intryga, która pierwszy raz od dawna długo trzymała mnie w niepewności. Drugie miejsce jest efektem jedynie tego, że przy kolejnym oglądaniu, gdy już znamy rozwiązanie, film dużo traci. Za dużo, aby chciało mi się do niego wracać.

    3. Wilk z Wall Street
    Dobry scenariusz i przede wszystkim świetna rola Leo. Za to powinien być oskar...

    4. Lucy
    W porównaniu do amerykańskich produkcji kino kameralne, które jak na s-f wychodzi zdecydowanie lepiej niż większość tego co powstaje za oceanem.

    5. Na skraju jutra
    Przed tym filmem długo była posucha w temacie s-f. Może i dlatego wypadł dobrze. Bo temat co prawda odgrzewany wielokrotnie, ale zrealizowany przyzwoicie.

    6. X-men: Przeszość która nadejdzie
    X-meni od czasu First Class są zdecydowanie dobrą serią filmową. O ile do starszych pozycji nie chcę wracać nawet, o tyle każdą kolejną chętnie oglądam.

    7. Podróż na sto stóp
    Ciepły, familijny film, który trochę bardziej zagłębia się w istotę komunikacji pomiędzy ludźmi z kompletnie odmiennych światów.

    8. Magia w blasku księżyca
    Jak W. Allena nie lubię za bardzo, tak ten film mi przypadł do gustu. Możliwe, że też z uwagi na obsadę, jako, że w głównych rolach znaleźli się jedni z moich ulubionych aktorów.

    9. Czarownica
    Zawsze mnie ciekawi czy można tak znaną historię pokazać w nowym świetle. Jak widać można. I mimo iż film nie jest jakiś bardzo porywający, to na miejsce w końcówce stawki zasługuje.

    10. Non-stop
    Wielokrotnie odgrzewany temat,

    LINK
  • Podsumowanie

    Lord Sidious 2015-12-29 17:33:46

    Lord Sidious

    avek

    Rejestracja: 2001-09-05

    Ostatnia wizyta: 2025-01-18

    Skąd: Wrocław

    Mało osób brało udział, niestety, ale wyniki ciekawe, a w dodatku jednoznaczne.

    1. Wilk z Wall Street
    2. Strażnicy galaktyki
    3. Interstellar
    4. Zaginiona dziewczyna
    5. Na skraju jutra
    6. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
    7. X-Men: Przyszłość, która nadejdzie
    8. LEGO: Przygoda
    9. Bogowie
    10. Grand Hotel Budapeszt

    Cóż, połowa bardzo mi się podoba. Drugiej połowy nie widziałem i nie chcę widzieć .

    LINK
  • 2014

    Adakus 2015-12-30 18:42:14

    Adakus

    avek

    Rejestracja: 2007-11-12

    Ostatnia wizyta: 2025-01-18

    Skąd: Silesia

    Zdecydowanie najlepszy rok dla s-f.

    1. Interstellar
    2. Na skraju jutra
    3. Godzilla
    4. Ewolucja planety małp
    5. Przeznaczenie
    6. Gra tajemnic
    7. Grand Budapest Hotel
    8. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
    9. Niesamowity Spider-Man 2
    10.Transcendencja

    Gdzieś dalej:
    Lucy
    X-Men: Przeszłość, która nadejdzie
    Birdman
    Strażnicy Galaktyki




    LINK
  • TOP 2k14

    Lord Bart 2016-01-11 01:32:39

    Lord Bart

    avek

    Rejestracja: 2004-01-20

    Ostatnia wizyta: 2021-09-13

    Skąd: Warszawa

    Nie wyrobiłem się, więc przerobię po swojemu
    Rok 2014 w kinie... zaskoczył mnie małą ilością tytułów, na które chciałem pójść. Wpływ na to pewnie miał wyjątkowo kwaśny start, a także wpadki w środku. Ostatecznie byłem w kinie 16 razy, z tego 2x w Osage. Ale teraz jak sobie zerkam na 2015 to... będzie jeszcze napisane.

    Ale pojawił się poważny problem, ponieważ chyba po raz pierwszy nie byłem w stanie złożyć pełnej 10-tki. Bo liczyłem tu zawsze (i temu pozostaję wierny) wyłącznie filmy widziane w sali kinowej. Bo kino to jednak sztuka. Owszem, można robić teatr w plenerze, ale... tutaj jestem klasycystyczną konserwą.

    Stąd postanowiłem umieścić 7 tytułów na miejscach z dziesiątki, po to by wskazać pewną jakościową odległość między nimi. I wygląda to tak:

    10. Ratując pana Banksa
    http://www.filmweb.pl/film/Ratuj%C4%85c+pana+Banksa-2013-657700
    Bo Disney w zestawieniu doda takiego prestiżu i modności (czy jak to tam się mówi)... ale czy na pewno?
    .

    .

    .
    6. Witaj w klubie
    http://www.filmweb.pl/film/Witaj+w+klubie-2013-657859
    Bo duet McConaughey-Leto

    5. Jack Strong
    http://www.filmweb.pl/film/Jack+Strong-2014-673946
    Bo Władek Pasikowski nadal najlepszym polskim reżyserem jest.

    4. Ona
    http://www.filmweb.pl/film/Ona-2013-646395
    Bo (niestety) nie ma miejsc ex aequo, ale to powinno być pudło.

    3. Grand Budapest Hotel
    http://www.filmweb.pl/film/Grand+Budapest+Hotel-2014-661817
    Bo L’air de Panache!

    2. Bogowie
    http://www.filmweb.pl/film/Bogowie-2014-694378
    Bo przydałoby się w sezonie 5-6 takich filmów...

    1. Sierpień w hrabstwie Osage
    http://www.filmweb.pl/film/Sierpie%C5%84+w+hrabstwie+Osage-2013-600590
    Bo... ciężko było wybrać, ale chyba za osłodzenie mi noworocznych męczarni.




    Pozwoliłem sobie też zrobić niekanoniczne zestawienie, wliczając w nie mój post i ten od Adakusa.

    1. Wilk z Wall Street (66)
    2. Interstellar (56)
    3. Guardians of the Galaxy (51)
    4. Edge of Tomorrow (50)
    5. Bogowie (43)
    6. Zaginiona dziewczyna (42)
    7. Captain America: The Winter Soldier (41)
    8. X-Men: Days of Future Past (35)
    9. Grand Budapest Hotel (33)
    10. The Lego Movie (27)


    LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..