TWÓJ KOKPIT
0

Bitewniaki

Aktualności ze świata X-winga

2015-01-08 18:30:57 Galakta i FFG

Fantasy Flight Games wprowadziło bądź zapowiedziało w ostatnim roku wiele nowości do swojego święcącego triumfy bitewniaka. Od wielkich statków (a wraz z nimi formatu Epic), przez nowe jednostki dla Imperium i Rebelii, po planowaną na pierwszy kwartał 2015 roku nową frakcję, Scum and Villainy. Co powinno ucieszyć bardziej restrykcyjnych fanów Star Wars, chociaż dotychczasowe Expanded Universe zostało przemianowane na Legends, Fantasy Flight Games czepie z niego nieprzerwanie nowe statki.

Fala IV



Omawiana już wcześniej na Bastionie fala wprowadziła spory zamęt wśród graczy w postaci TIE Phantoma z urządzeniem maskującym. Odpowiednio wykorzystany, ten niezwykle zwrotny statek potrafi unikać w ogóle ostrzału ze strony przeciwników i szybciej niż później niszczyć je swoim atakiem w wartości 4 (jest to póki co jedyny myśliwiec z taką siłą rażenia).
Siły rebelianckie zostały natomiast obdarzone najtańszym punktowo (na równi z Myśliwcem TIE), ale kultowym Z-95 Headhunter pozwalającym im lepiej dopełniać swoje szwadrony oparte na jednej silnej jednostce, lub w teorii tworzyć własny odpowiednik "swarma".
Po strojnie Imperium pojawił się również TIE Defender, który niczym średniowieczny rycerz na koniu może potykać się z wrogami dzięki białemu i zielonemu Koiogranowi. Rebelia zaś zyskała E-winga, czyli swoiste połączenie X-winga z A-wingiem. Obydwa są aktualnie wykorzystywane z różnymi efektami, jednak o ile nie zajmujemy się stricte rozgrywkami turniejowymi, to obydwa są godne uwagi.

Fala V



Jest to pierwsza fala składająca się tylko z mniej niż czterech, bo tylko dwóch statków, chociaż są one zamontowane na dużych podstawkach. Obydwa jednak wprowadzają nowe możliwości dla Rebelii i Imperium, w tym nowy rodzaj przeszkód - chmury odpadków.

YT-2400 - pojazd Dasha Rendara z kultowych Cieni Imperium, jest nieco mniej odporną wersją statku Hana Solo, jednak nadrabia to zwiększoną wartością zwrotności oraz nieco większą manewrowością. Zawarta w zestawie karta tytułu "Outrider" umożliwia też zamontowanie działa i traktowanie je jako wieżyczkę.
VT-49 - czyli odpowiednik YT-1300 w nieistniejącej już grze MMO Star Wars Galaxies jest pierwszym statkiem z polem rażenia 360 stopni we flocie Imperium. W podstawowym wariancie jest to niezwykle łatwy do trafienia (zwrotność równa zeru) statek, nadrabia jednak wytrzymałością i zawartymi w opakowaniu kartami rozszerzeń (m.in. Ysanne Isard, czy Mara Jade), oraz ciekawymi pilotami (jeden z nich pozwala taranować wrogie statki, aby zadawać im obrażenia).

Asy Rebelii i Imperium



Po drodze pojawiły się także dwa zestawy naprawiające pewnie niedociągnięcia w odpowiednio, A-wingu, B-wingu i TIE Interceptorach.
Asy Rebelii obok nowych schematów pomalowania statków i pilotów wprowadziły także szereg kart modyfikacji. Naprawy na Chardaanie pozwalają zmniejszyć koszt A-winga kosztem rakiet, zaś karta B-Wing/E2 wprowadza miejsce dla załogi dla wiadomego statku.
Dodatek zawierający nowe TIE Interceptory był wcześniej omawiany tutaj.



Ścigani i VI fala



Na ten rok jest też zapowiedziane wprowadzenie zestawu podstawowego Ścigani dla nowej, trzeciej frakcji o nazwie Szumowiny i Nikczemnicy, oraz pierwsza fala statków dla nich. Jak nietrudno się domyślić, skupia się ona na śmieciach galaktyki - łowcach nagród, czy przestępczych kartelach takich jak Czarne Słońce.
Zestaw będzie zawierać znanego już Y-winga i dwa Z-95 w nowych schematach kolorystycznych, wszystkie potrzebne do nich karty, a także nowych pilotów dla HWK-290 i Firespraya-31 (w tym nowy Boba Fett; modele rzecz jasna nie są zawarte). Obok znanych rozwinięć, pojawią się także nowe rodzaje, jak Astromechy z Odzysku, czy Nielegalne Ulepszenia, unikatowe dla tej frakcji. W odróżnieniu od Imperium czy Rebelii, nacisk jest tutaj położony na pojedyncze jednostki, zamiast pracę szwadronów.

StarViper - kolejny statek pochodzący z Cieni Imperium, jeden z takowych myśliwców był prywatnym statkiem Księcia Xizora, szefa Czarnego Słońca. Wyróżnia się on przede wszystkim nowym manewrem, Pętlą Segnor'a, wariantem Koiogranu.
M-3A Interceptor - delikatny myśliwiec produkcji MandalMotors (jak i poprzedni) ma być uniwersalną jednostką, którą będzie można dostosować wedle potrzeb.
IG-2000 - jedyny statek o dużej podstawce w nadchodzącej fali, silnie zmodyfikowany myśliwej Aggressor, pilotowany przez różne warianty robota-zabójcy IG-88 (wszyscy piloci mają tą samą wartość umiejętności - 6). Potężny, wytrzymały i z możliwością wykonania Pętli Segnor'a - dopina listę statków nowej fali, która z pewnością po raz kolejny zmieni zupełnie rozgrywki turniejowe i nie tylko.

Póki co wiemy tylko, że zarówno VI fala jak i zestaw Ścigani będzie dostępny w polskiej wersji językowej w tym roku. Więcej wiadomości dotyczących nowej frakcji można znaleźć na stronie polskiego wydawcy, tutaj

Wielkie statki


Na koniec należałoby wspomnieć o dwóch rebelianckich okrętach, które wprowadziły format Epic do X-winga, oraz zapowiedzianą na I kwartał tego roku imperialną korwetą typu Raider. Ten ostatni statek to swoista ciekawostka, bowiem nie istniał on wcześniej w ramach Expanded Universe jak pozostałe statki, ale jest owocem współpracy LFL i FFG. Wielkie statki, ze względu na swoją znikomą w porównaniu do myśliwców manewrowość, korzystają z zupełnie nowego wzornika ruchu. Ponadto ich rozmiar pozwala im niszczyć inne statki zwyczajnie je taranując.

Korweta CR90 - pierwszy okręt kosmiczny jaki zobaczyliśmy w świecie Gwiezdnych Wojen. Aktualnie jest to najpotężniejszy dostępny statek, o zasięgu dział niedostępnym myśliwcom i wykorzystujący system energii, jak Transportowiec GR-75.



Imperialna korweta typu Raider – w obliczu braku jakichkolwiek wieści o pojawieniu się wielkiego statku dla Imperium (chociaż plotki i spekulacje na forum FFG nie milkły nawet na chwilę), wiele osób zwątpiło, czy zobaczymy w ogóle jakiekolwiek okręty przeznaczone do formatu Epic. Tej 150 metrowej jednostce towarzyszy TIE Advanced, który ma doczekać się w ten sposób długo oczekiwanych poprawek. Polska premiera okrętu jest zapowiedziana na I kwartał 2015.



Sam Transportowiec był omawiany wcześniej tutaj.



Więcej informacji można także znaleźć poniżej:
Oficjalna podstrona X-winga Galakty
Oficjalna podstrona X-winga Fantasy Flight Games
TAGI: Fantasy Flight Games (72) Star Wars: X-Wing (gra bitewna) (45)

KOMENTARZE (2)

  • Nestor2015-01-09 09:38:57

    Są genialne, kupowałbym.

  • Rusis2015-01-08 22:17:58

    Nawet nieźle się prezentują jak na bitewniaka

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..