Ewan Gordon McGregor, Obi-Wan Kenobi
Biografia:
Ewan Gordon McGregor urodził się 31 marca 1971 w Crieff, Perthshire w Szkocji. Już od najmłodszych lat marzył o aktorstwie, a potęgował to jego wuj, Denis Lawson, który zagrał między innymi Wedge’a Antillesa w „Gwiezdnych Wojnach”. Dla kilkuletniego chłopaka oczarowanie magią kina i sceny wkrótce stało się obsesją. W wieku 16 lat porzucił Morrison Academy i opuścił Crieff, a następnie przyłączył się do Perth Reporty Theatre. Sam uważał, że w szkole nie jest w stanie nauczyć się tego, czego na prawdę potrzebuje, ale co najciekawsze do podjęcia tej decyzji ostatecznie namówili go rodzice, którzy uważali, że lepiej by ich pociecha osiągała kolejne, nawet niewielkie sukcesy aktorskie, niż miałaby być nieszczęśliwa. Jednak ostatecznie młodzieniec uznał, że szkoła jest mu potrzebna, niebawem zaczął studia w Kirkcaldy College, a potem zapisał się na trzyletni kurs w London’s Guildhall School of Music and Drama. Nie zmarnował tego czasu, zdobywając doświadczenie sceniczne, gdy uczył się w College’u pojawiał się w Tron Theatre w Glasgow, a pół roku przed ukończeniem kursu wygrał główną rolę sześcioodcinkowym serialu BBC autorstwa Dennisa Pottera pt. „Szminka na twoim kołnierzyku”. Oficjalnie jednak zadebiutował w „Być człowiekiem” (1993), pojawił się też w innym miniserialu „Czerwonym i czarnym” z tego samego roku. Przełomem jednak okazała się rola w filmie „Płytki grób” z 1994, gdzie uwagę na niego zwrócił reżyser Danny Boyle i producent Andrew MacDonald. To czarna komedia o trupie i trójce przyjaciół, próbujących go ukryć, przyniosła sławę i uznanie Ewanowi. Kolejny film Boyle’a, „Trainspotting” na podstawie głośnej powieści Irvine Welsh „Ślepy tor”, w którym zagrał rolę uzależnionego od narkotyków chłopaka przyniosła mu sławę, uznanie wśród publiczności, a także wiele nagród. Film wkrótce stał się kultowy, a Ewan idolem. Po raz drugi z rzędu dostał nagrodę Empire za najlepszego aktora (wcześniej dostał ją właśnie za „Płytki grób”). Zresztą, co ciekawe, rok później dostał ją ponownie tym razem za rolę w filmie „Życie mniej zwyczajne”.
W 1994 rozpoczął pracę nad serialem „Kavanagh QC”, na planie którego poznał swoją późniejszą żonę, Eve Mavrakis, francuską scenografkę. Ich ślub odbył się 22 lipca 1995 w małej francuskiej wiosce. Mają dwie własne córki: Clara Mathilde (ur. 1996) i Esther Rose (2001). W 2006 adoptowali czteroletnią dziewczynkę z Mongolii. Ewan bardzo mocno strzeże prywatności swych dzieci, nie pozwalając się do nich zbliżać prasie.
Jednak po „Trainspotting” jego życie nabrało tempa. Posypały się propozycje, zarówno filmowe jak i serialowe. Zagrał między innymi w „The Pillow Book” (1996), „Emma” (1996), „Idolu”, „Moulin Rouge”, „Witamy w Hollywood”, „Helikopter w ogniu”, „Duża Ryba”, „Młodym Adam”, „Wyspa”, „Miss Potter”. W 1997 zagrał gościnnie w jednym z odcinków serialu „Ostry dyżur”. Rola ta przyniosła mu nagrodę Emmy. Do roku 1997 trzymał się jednak z dala od dużych hollywoodzkich produkcji, niejednokrotnie odcinając się wprost od tego typu kina i zarzekając, że nigdy w czymś takim nie wystąpi. Gdy jednak rozpoczął się casting do roli Obi-Wana i było już wiadome, że McGregor zdobędzie tę rolę, jeden z dziennikarzy przypomniał mu dawne słowa. Na to Ewan odrzekł „Słuchaj koleś, pamiętam co mówiłem, ale to przecież są „Gwiezdne Wojny”!”. Rolę przede wszystkim zawdzięcza fizycznemu podobieństwu do Aleca Guinnessa, jednak młody aktor musiał włożyć wiele trudu, by bardziej przypominać starego mistrza. Nauczył się między innymi akcentu, takiego jakiego używał Guinness. I choć później nie podchodził już tak krytycznie do filmów z głównego nurtu, to jednak nadal stara się wybierać zróżnicowany repertuar, przede wszystkim dlatego, że uważa, że to właśnie w mniejszych produkcjach ma się szansę rozwinąć. Jednak z drugiej strony zdaje sobie sprawę, z wielkiej przygody i zabawy, jaką były Gwiezdne Wojny. Na planie „Mrocznego Widma”, sam wydawał dźwięk miecza świetlnego podczas wszystkich walk, co wzbudzało powszechną radość wśród ekipy. Później powtórzył swą rolę w „Ataku klonów” i „Zemście Sithów”, gdzie po raz kolejny upodobnił się do Sir Aleca Guinnessa.
Przez ten okres nie zaniedbywał teatru, występował w Comedy Theatre. W 1999 wyreżyserował swoją pierwszą krótkometrażówkę „Bones” w filmie telewizyjnym „Tube Tales”, a rok później był współproducentem filmu „Nora”, fragmentu biografii Jamesa Joyce’a, w którym wcielił się w słynnego autora.
Inną jego pasją była jazda na motorze. Wraz z przyjacielem Charleyem Boormanem i kamerzystą Claudio von Plantą w 2004 wyruszyli na wielką podróż trwającą od połowy kwietnia do końca lipca. Przejechali od Londynu do Nowego Jorku, przez Europę Środkową, Ukrainę, Rosję, Mongolię, Kazachstan, Syberię i Kanadę. Na podstawie tej wyprawy zrealizował serial dokumentalny, którego był producentem pt. „Long Way Round”, a także wydał książkę. Na rok 2007 planuje podobny wypad.
W 2004 został ambasadorem Narodów Zjednoczonych i uczestniczył w wielu projektach Unicefu, w tym pomocy dzieciom w Afryce chorującym na AIDS.
Jest jednym z tych aktorów z nowej trylogii, którzy pracę na planie traktowali jako jedną wielką zabawę, i choć nadal sam ceni tę sagę, czasami przypomina trochę swego poprzednika w roli Obi-Wana, zwłaszcza w kontaktach z fanami. Przede wszystkim denerwuje go brak dystansu, który powoduje, że miłośnicy sagi, zdaniem McGregora czasem mają problemy z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości.
Nagrody i Nominacje:
2006: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena walki
2006: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (nominacja) MTV Movie Award najlepszy bohater
2004: Młody Adam BAFTA najlepszy aktor
2004: Młody Adam Empire Award najlepszy aktor
2003: Młody Adam (nominacja) najlepszy aktor BIFA
2002: Moulin Rouge! (nominacja) Złoty Glob najlepszy aktor w komedii lub musicalu
2002: Moulin Rouge! MTV Movie Award najlepsza scena muzyczna
2002: Moulin Rouge! London Critics Circle Film najlepszy aktor
2002: Moulin Rouge! Empire Award najlepszy aktor
2002: Moulin Rouge! (nominacja) Film Critics Circle of Australia Awards najlepszy pocałunek
2002: Moulin Rouge! (nominacja) MTV Movie Award najlepszy pocałunek
2001: Moulin Rouge! European Film Awards najlepszy aktor
2001: Moulin Rouge! (nominacja) Nagroda Australijskiego Instytutu Filmowego najlepszy aktor
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) Saturn najlepszy aktor drugoplanowy
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena walki
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) nagroda Blocbuster Entertainment
1998: Życie mniej zwyczajne Nagroda Empire Award najlepszy aktor
1997: Ostry dyżur (nominacja) Emmy najlepszy aktor drugoplanowy w serialu lub filmie telewizyjnym
1997: Trainspotting nagroda BAFTA najlepszy aktor
1997: Trainspotting nagroda London Critics Circle Film najlepszy aktor
1997: Trainspotting (nominacja) MTV Movie Award najlepsza rola męska
1997: Trainspotting Empire Award najlepszy aktor
1996: Płytki grób Empire Award najlepszy aktor
Filmografia:
2007: Cassandra's Dream
2006: Alex Rider: Misja Stormbreaker (Stormbreaker) jako Ian Rider
2006: Flora Plum
2006: Scenes of a Sexual Nature jako Billy
2006: Miss Potter jako Norman
2005: Wyspa (Island, The) jako Lincoln Sześć-Echo / Tom Lincoln
2005: Happy Birthday Broons! jako narrator
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith) jako Obi-wan Kenobi
2005: Zostań (Stay) jako Sam Foster
2005: Szeregowiec Dolot (Valiant) jako Gołąb (głos)
2005: Roboty (Robots) jako Rodney Copperbottom (głos)
2004: Long Way Round jako On sam
2003: Faster jako Narrator (głos)
2003: Młody Adam (Young Adam) jako Joe Taylor
2003: Duża ryba (Big Fish) jako Młody Edward Bloom
2003: Do diabła z miłością (Down with Love) jako Catcher Block
2002: In The Wild: Polar Bears With Ewan McGregor jako On sam
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones) jako Obi-Wan Kenobi
2002: Solid Geometry jako Phil
2001: Wyprawa na białe niedźwiedzie z Ewanem McGregorem (Polar Bears of Churchill, with Ewan McGregor, The) jako Prezenter
2001: Moulin Rouge! jako Christian
2001: Helikopter w ogniu (Black Hawk Down) jako Grimmes
2000: Witamy w Hollywood (Welcome to Hollywood) jako on sam
2000: Anno Domini
2000: Nora jako James Joyce
1999: Oko Obserwatora (Eye of the Beholder) jako Stephen Wilson
1999: Spekulant (Rogue Trader) jako Nick Leeson
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (Star Wars - Episode 1: The Phantom Menace) jako Obi-Wan Kenobi
1998: O mały głos (Little Voice) jako Billy
1998: Idol (Velvet Goldmine) jako Curt Wild
1997: Sleeping With the Fishes
1997: Życie mniej zwyczajne (Life Less Ordinary, A) jako Robert
1997: Pocałunek węża (Serpent's Kiss, The) jako Meneer Chrome
1997: Nocna straż (Nightwatch) jako Martin Bells
1997: Desserts jako Stroller
1996: Karaoke jako Chłopak
1996: Trainspotting jako Renton
1996: Pillow Book, The jako Jerome
1996: Orkiestra (Brassed Off) jako Andy
1996: Emma jako Frank Churchill
1995: Lazurowy dynamit (Blue Juice) jako Dean Raymond
1994: Płytki grób (Shallow Grave) jako Alex Law
1994: Doggin' Around jako Tom Clayton
1993: Family Style jako Jimmy
1993: Być człowiekiem (Being Human) jako Alvarez
1993: Czerwone i czarne (Scarlet and Black) jako Julien Sorel
1993: Szminka na twoim kołnierzyku (Lipstick on Your Collar) jako Pvt. Mick Hopper
Biografia:
Ewan Gordon McGregor urodził się 31 marca 1971 w Crieff, Perthshire w Szkocji. Już od najmłodszych lat marzył o aktorstwie, a potęgował to jego wuj, Denis Lawson, który zagrał między innymi Wedge’a Antillesa w „Gwiezdnych Wojnach”. Dla kilkuletniego chłopaka oczarowanie magią kina i sceny wkrótce stało się obsesją. W wieku 16 lat porzucił Morrison Academy i opuścił Crieff, a następnie przyłączył się do Perth Reporty Theatre. Sam uważał, że w szkole nie jest w stanie nauczyć się tego, czego na prawdę potrzebuje, ale co najciekawsze do podjęcia tej decyzji ostatecznie namówili go rodzice, którzy uważali, że lepiej by ich pociecha osiągała kolejne, nawet niewielkie sukcesy aktorskie, niż miałaby być nieszczęśliwa. Jednak ostatecznie młodzieniec uznał, że szkoła jest mu potrzebna, niebawem zaczął studia w Kirkcaldy College, a potem zapisał się na trzyletni kurs w London’s Guildhall School of Music and Drama. Nie zmarnował tego czasu, zdobywając doświadczenie sceniczne, gdy uczył się w College’u pojawiał się w Tron Theatre w Glasgow, a pół roku przed ukończeniem kursu wygrał główną rolę sześcioodcinkowym serialu BBC autorstwa Dennisa Pottera pt. „Szminka na twoim kołnierzyku”. Oficjalnie jednak zadebiutował w „Być człowiekiem” (1993), pojawił się też w innym miniserialu „Czerwonym i czarnym” z tego samego roku. Przełomem jednak okazała się rola w filmie „Płytki grób” z 1994, gdzie uwagę na niego zwrócił reżyser Danny Boyle i producent Andrew MacDonald. To czarna komedia o trupie i trójce przyjaciół, próbujących go ukryć, przyniosła sławę i uznanie Ewanowi. Kolejny film Boyle’a, „Trainspotting” na podstawie głośnej powieści Irvine Welsh „Ślepy tor”, w którym zagrał rolę uzależnionego od narkotyków chłopaka przyniosła mu sławę, uznanie wśród publiczności, a także wiele nagród. Film wkrótce stał się kultowy, a Ewan idolem. Po raz drugi z rzędu dostał nagrodę Empire za najlepszego aktora (wcześniej dostał ją właśnie za „Płytki grób”). Zresztą, co ciekawe, rok później dostał ją ponownie tym razem za rolę w filmie „Życie mniej zwyczajne”.
W 1994 rozpoczął pracę nad serialem „Kavanagh QC”, na planie którego poznał swoją późniejszą żonę, Eve Mavrakis, francuską scenografkę. Ich ślub odbył się 22 lipca 1995 w małej francuskiej wiosce. Mają dwie własne córki: Clara Mathilde (ur. 1996) i Esther Rose (2001). W 2006 adoptowali czteroletnią dziewczynkę z Mongolii. Ewan bardzo mocno strzeże prywatności swych dzieci, nie pozwalając się do nich zbliżać prasie.
Jednak po „Trainspotting” jego życie nabrało tempa. Posypały się propozycje, zarówno filmowe jak i serialowe. Zagrał między innymi w „The Pillow Book” (1996), „Emma” (1996), „Idolu”, „Moulin Rouge”, „Witamy w Hollywood”, „Helikopter w ogniu”, „Duża Ryba”, „Młodym Adam”, „Wyspa”, „Miss Potter”. W 1997 zagrał gościnnie w jednym z odcinków serialu „Ostry dyżur”. Rola ta przyniosła mu nagrodę Emmy. Do roku 1997 trzymał się jednak z dala od dużych hollywoodzkich produkcji, niejednokrotnie odcinając się wprost od tego typu kina i zarzekając, że nigdy w czymś takim nie wystąpi. Gdy jednak rozpoczął się casting do roli Obi-Wana i było już wiadome, że McGregor zdobędzie tę rolę, jeden z dziennikarzy przypomniał mu dawne słowa. Na to Ewan odrzekł „Słuchaj koleś, pamiętam co mówiłem, ale to przecież są „Gwiezdne Wojny”!”. Rolę przede wszystkim zawdzięcza fizycznemu podobieństwu do Aleca Guinnessa, jednak młody aktor musiał włożyć wiele trudu, by bardziej przypominać starego mistrza. Nauczył się między innymi akcentu, takiego jakiego używał Guinness. I choć później nie podchodził już tak krytycznie do filmów z głównego nurtu, to jednak nadal stara się wybierać zróżnicowany repertuar, przede wszystkim dlatego, że uważa, że to właśnie w mniejszych produkcjach ma się szansę rozwinąć. Jednak z drugiej strony zdaje sobie sprawę, z wielkiej przygody i zabawy, jaką były Gwiezdne Wojny. Na planie „Mrocznego Widma”, sam wydawał dźwięk miecza świetlnego podczas wszystkich walk, co wzbudzało powszechną radość wśród ekipy. Później powtórzył swą rolę w „Ataku klonów” i „Zemście Sithów”, gdzie po raz kolejny upodobnił się do Sir Aleca Guinnessa.
Przez ten okres nie zaniedbywał teatru, występował w Comedy Theatre. W 1999 wyreżyserował swoją pierwszą krótkometrażówkę „Bones” w filmie telewizyjnym „Tube Tales”, a rok później był współproducentem filmu „Nora”, fragmentu biografii Jamesa Joyce’a, w którym wcielił się w słynnego autora.
Inną jego pasją była jazda na motorze. Wraz z przyjacielem Charleyem Boormanem i kamerzystą Claudio von Plantą w 2004 wyruszyli na wielką podróż trwającą od połowy kwietnia do końca lipca. Przejechali od Londynu do Nowego Jorku, przez Europę Środkową, Ukrainę, Rosję, Mongolię, Kazachstan, Syberię i Kanadę. Na podstawie tej wyprawy zrealizował serial dokumentalny, którego był producentem pt. „Long Way Round”, a także wydał książkę. Na rok 2007 planuje podobny wypad.
W 2004 został ambasadorem Narodów Zjednoczonych i uczestniczył w wielu projektach Unicefu, w tym pomocy dzieciom w Afryce chorującym na AIDS.
Jest jednym z tych aktorów z nowej trylogii, którzy pracę na planie traktowali jako jedną wielką zabawę, i choć nadal sam ceni tę sagę, czasami przypomina trochę swego poprzednika w roli Obi-Wana, zwłaszcza w kontaktach z fanami. Przede wszystkim denerwuje go brak dystansu, który powoduje, że miłośnicy sagi, zdaniem McGregora czasem mają problemy z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości.
Nagrody i Nominacje:
2006: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena walki
2006: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (nominacja) MTV Movie Award najlepszy bohater
2004: Młody Adam BAFTA najlepszy aktor
2004: Młody Adam Empire Award najlepszy aktor
2003: Młody Adam (nominacja) najlepszy aktor BIFA
2002: Moulin Rouge! (nominacja) Złoty Glob najlepszy aktor w komedii lub musicalu
2002: Moulin Rouge! MTV Movie Award najlepsza scena muzyczna
2002: Moulin Rouge! London Critics Circle Film najlepszy aktor
2002: Moulin Rouge! Empire Award najlepszy aktor
2002: Moulin Rouge! (nominacja) Film Critics Circle of Australia Awards najlepszy pocałunek
2002: Moulin Rouge! (nominacja) MTV Movie Award najlepszy pocałunek
2001: Moulin Rouge! European Film Awards najlepszy aktor
2001: Moulin Rouge! (nominacja) Nagroda Australijskiego Instytutu Filmowego najlepszy aktor
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) Saturn najlepszy aktor drugoplanowy
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena walki
2000: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (nominacja) nagroda Blocbuster Entertainment
1998: Życie mniej zwyczajne Nagroda Empire Award najlepszy aktor
1997: Ostry dyżur (nominacja) Emmy najlepszy aktor drugoplanowy w serialu lub filmie telewizyjnym
1997: Trainspotting nagroda BAFTA najlepszy aktor
1997: Trainspotting nagroda London Critics Circle Film najlepszy aktor
1997: Trainspotting (nominacja) MTV Movie Award najlepsza rola męska
1997: Trainspotting Empire Award najlepszy aktor
1996: Płytki grób Empire Award najlepszy aktor
Filmografia:
2007: Cassandra's Dream
2006: Alex Rider: Misja Stormbreaker (Stormbreaker) jako Ian Rider
2006: Flora Plum
2006: Scenes of a Sexual Nature jako Billy
2006: Miss Potter jako Norman
2005: Wyspa (Island, The) jako Lincoln Sześć-Echo / Tom Lincoln
2005: Happy Birthday Broons! jako narrator
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith) jako Obi-wan Kenobi
2005: Zostań (Stay) jako Sam Foster
2005: Szeregowiec Dolot (Valiant) jako Gołąb (głos)
2005: Roboty (Robots) jako Rodney Copperbottom (głos)
2004: Long Way Round jako On sam
2003: Faster jako Narrator (głos)
2003: Młody Adam (Young Adam) jako Joe Taylor
2003: Duża ryba (Big Fish) jako Młody Edward Bloom
2003: Do diabła z miłością (Down with Love) jako Catcher Block
2002: In The Wild: Polar Bears With Ewan McGregor jako On sam
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones) jako Obi-Wan Kenobi
2002: Solid Geometry jako Phil
2001: Wyprawa na białe niedźwiedzie z Ewanem McGregorem (Polar Bears of Churchill, with Ewan McGregor, The) jako Prezenter
2001: Moulin Rouge! jako Christian
2001: Helikopter w ogniu (Black Hawk Down) jako Grimmes
2000: Witamy w Hollywood (Welcome to Hollywood) jako on sam
2000: Anno Domini
2000: Nora jako James Joyce
1999: Oko Obserwatora (Eye of the Beholder) jako Stephen Wilson
1999: Spekulant (Rogue Trader) jako Nick Leeson
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (Star Wars - Episode 1: The Phantom Menace) jako Obi-Wan Kenobi
1998: O mały głos (Little Voice) jako Billy
1998: Idol (Velvet Goldmine) jako Curt Wild
1997: Sleeping With the Fishes
1997: Życie mniej zwyczajne (Life Less Ordinary, A) jako Robert
1997: Pocałunek węża (Serpent's Kiss, The) jako Meneer Chrome
1997: Nocna straż (Nightwatch) jako Martin Bells
1997: Desserts jako Stroller
1996: Karaoke jako Chłopak
1996: Trainspotting jako Renton
1996: Pillow Book, The jako Jerome
1996: Orkiestra (Brassed Off) jako Andy
1996: Emma jako Frank Churchill
1995: Lazurowy dynamit (Blue Juice) jako Dean Raymond
1994: Płytki grób (Shallow Grave) jako Alex Law
1994: Doggin' Around jako Tom Clayton
1993: Family Style jako Jimmy
1993: Być człowiekiem (Being Human) jako Alvarez
1993: Czerwone i czarne (Scarlet and Black) jako Julien Sorel
1993: Szminka na twoim kołnierzyku (Lipstick on Your Collar) jako Pvt. Mick Hopper