TWÓJ KOKPIT
0

Kenny Baker :: Świat Filmu

Kenneth George Baker, R2-D2

Biografia

Kenneth George Baker urodził się 24 sierpnia 1934 w Birmingham w Anglii, od najmłodszych lat cierpiał na karłowatość. Za młodu akceptację swojego wyglądu pomogła mu osiągnąć organizacja Shaftesbury Society z Londynu, grupa Chrześcijan, która pomagała młodym, pokrzywdzonym przez los. Później Kenny Baker mierzący około 1.16m wzrostu swoją karierę rozpoczął w wieku 16 lat w cyrku Burton Lester's Midgets gdzie występował jako DJ, cyrkowy klaun. Zajmował się też pantomimą i pokazami na lodzie. W 1960 roku spotkał Jacka Purvis, innego karła, z którym utworzył komediowo-muzyczny zespół, który nosił nazwę The Mini-Tones. Zespół występował w Europie, Południowej Afryce, Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych i w Nowej Zelandii.

Kiedy George Lucas zaczął kręcić swoje Gwiezdne Wojny, wśród wielu problemów na planie, pojawił się ten, związany ze zdalnym sterowaniem cylindrycznego, wysokiego na 0.96m robota astronawigacyjnego, modelu R2-D2. W planie było wiele scen z robotem, a technologia zawiodła. Lucas postanowił, że tą rolę zagra człowiek. W tym momencie ze swoja propozycją wystąpił John Barry, projektant produkcji, który oznajmił reżyserowi, że zna człowieka który poradzi sobie z obsługą robota. Miał na myśli swojego znajomego Kenny Bakera, którego wzrost pozwalał na wcielenie się w rolę robota. Na początku Baker nie chciał się zgodzić, gdyż sądził, że wewnątrz robota "metalowego odkurzacza" będą straszne niewygody. Ostatecznie ekipie udało się go namówić. I tak Baker zadebiutował jako aktor filmowy zadebiutował w 1977 roku w "Gwiezdnych Wojnach", Geore'a Lucasa. Wcześniej na ekranie pojawił się, co prawda dwukrotnie, acz były to raczej gościnne występy, niż konkretne role. To on dał osobowość temu robotowi, poruszając nim i jego kopułą, włączając światełka i wykonując inne gesty za robota. Z uwagi na hałas panujący wewnątrz R2, aktor nie słyszał jak Lucas krzyczał "Cięcie", przez co ekipa musiała walić w kopułę robota, aby dać Bakerowi znać o końcu ujęcia.

"Gwiezdne Wojny" rozpoczęły karierę filmową Baker'a, który zagrał w wielu filmach, a jego rola jako robot astronawigacyjny R2 trwa nadal. Baker i Anthony Daniels (odtwórca roli robota protokolarnego – C-3PO) jako jedyni zagrali do tej pory we wszystkich częściach "Gwiezdnych Wojen". Ale choć już przy epizodzie II - Atak Klonów, mówiono o zastąpieniu go modelem generowanym komputerowo, ale ograniczono się do kilku takich scen. Choć w „Zemście Sithów” w większości ujęć R2-D2 jest albo komputerowy, albo mechaniczny sterowany przez ekipę Dona Biesa, to jednak dla podtrzymania tradycji Kenny nie tylko pojawił się na planie ale zagrał w kilku ujęciach (przynajmniej promocyjnych), z których przynajmniej jedno zostało wykorzystane w filmie. Choć są źródła, które zarzekają się, że Kenny pojawił się na planie i nie brał udziału w zdjęciach. Tak było zaiste w przypadku dokrętek w Londynie, w Australii podobno jednak brał udział. Oczywiście jak było naprawdę, nie wiadomo. Tylko, że skoro Lucas miałby nagrodzić jego lojalność umieszczeniem jego nazwiska w napisach, to dlaczego nie zrobił tego z Jamesem Earlem Jonesem?

Ale wracając do samego Bakera. Po „Gwiezdnych Wojnach” zagrał jeszcze R2-D2 w „Imperium kontratakuje” i „Powrocie Jedi”, gdzie od razu zaproponowano mu rolę Ewoka, pierwotnie Wicketa, acz z powodu jego choroby rolę dostał Warwick Davis, Baker zaś wcielił się w rolę Ewoka Paploo. Potem dalej wykorzystywał swój wzrost i zagrał między innymi w „Amadeuszu”, „Mona Lisie”, „Willow”, „Flashu Gordonie” czy „Bandytach Czasu”.

Od 1990 rozpoczął swoją karierę komika, a także grywa publicznie na harmonijce ustnej.

Ma żonę, która również cierpi na karłowatość i dwóch synów, którzy nie odziedziczyli po rodzicach tej przypadłości. W roku 2004 zatrzymano go za jazdę pod wpływem alkoholu w rezultacie czego zakazano mu prowadzenia samochodu przez okres roku.

Kenny Baker ma swój odcisk na chodniku w alei przed kinem Mann's Chinese w Hollywood od 1978 roku, oczywiście odcisk jako robot R2-D2, w którego modelu przyjechał na premierę. W obudowie R2 pojawiał się też gościnnie w wielu programach, w tym w jednym z odcinków „Muppet Show”. Jest bardzo pozytywnie nastawiony zarówno do samej sagi jak i jej fanów, które bez wątpienia otworzyły mu karierę i do dziś pojawia się często na wszelakich konwentach fantastycznych.

Autor: mars
Lekko uzupełnił: LS



Filmografia:

2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III: Revenge of the Sith) jako R2-D2
2003: Swiss toni (TV) jako Guyler
2002: 24 Hour Party People jako Zookeeper
2002: Cage, the jako Merlin
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów (Star Wars - Episode 2: Attack of the Clones) jako R2-D2
1999: Boobs in the Wood jako Bruce Foreskin
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo (Star Wars - Episode 1: The Phantom Menace) jako R2D2 (Artoo-Detoo)
1993: U.F.O. jako Casanova
1989: Kroniki Narnii: Książę Kaspian (Prince Caspian and the Voyage of the Dawn Treader) jako Dufflepud
1988: Willow jako Członek zespołu Nelwyna (nie wymieniony wczołówce)
1987: Śpiąca królewna (Sleeping Beauty) jako Elf
1986: Labirynt (Labyrinth) jako Ciało goblin
1986: Mona Lisa jako Brighton Busker
1986: Inside the Labyrinth jako on sam
1984: Amadeusz (Amadeus) jako Parody Commendatore
1983: Gwiezdne wojny: Powrót Jedi (Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi) jako R2-D2/Paploo
1981: Bandyci czasu (Time Bandits) jako Fidgit
1980: Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back) jako R2-D2
1980: Flash Gordon jako krasnal
1980: Człowiek słoń (Elephant Man, The) jako Plumed (krasnal)
1977: Wombling Free jako Bungo
1977: Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (Star Wars) jako R2-D2
1970-1981: Goodies, The jako krasnal w epizodzie "Snow White2"
1960: Circus of Horrors jako krasnal


TAGI: Kenny Baker (3)
Loading..