TWÓJ KOKPIT
0

Fandom

Dni Fantastyki 2019

2019-06-21 21:08:27 Dni Fantastyki


Mamy przyjemność zaprosić Was na kolejną edycję Dni Fantastyki, które odbędą się w dniach od 5 do 7 lipca w Centrum Kultury „ZAMEK” (pl. Świętojański 1) we Wrocławiu. Poniżej prezentujemy program Strefy Gwiezdnych Wojen oraz przydatne informacje o samym wydarzeniu.


PROGRAM

Piątek:

18:00 - Zakony i filozofie oparte na Mocy w uniwersum Gwiezdnych Wojen - Alex „Jen'ari” Sobota
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Gdy myślimy o Gwiezdnych Wojnach, to zaraz przed oczyma pojawiają się nam podstępni i zabójczy Sithowie oraz cnotliwi i odważni Jedi. Jednak Moc spaja całą Galaktykę więc naturalnie wiele innych planet postanowiło pozakładać religie i zakony oparte na swoim własnym rozumowaniu Mocy. Postaram się wam przedstawić te najciekawsze koncepty zarówno z Legend jak i Nowego Kanonu.

18:30 - Mandalorianie - w szeregach legendarnych wojowników - Piotr „Rizochi” Sęk
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 204
Opis: Jango i Boba Fett, Mandalor Ostateczny, Shae Vizla. Imiona nie tylko niezrównanych łowców nagród, lecz najznakomitszych wojowników galaktyki. Mandalorianie. Naród, który wstrząsnął Starą Republiką. Mężczyźni i kobiety, którzy budzili strach nawet wśród Jedi i Sithów. Kim jednak byli i co było źródłem uznania dla ich wojennego kunsztu. Czy byli rasą obcy, czy może czymś zupełnie innym. Zapraszam na tą prelekcję, byście zgłębili kolejną tajemnicę, którą posiada w sobie świat Gwiezdnych Wojen.

19:30 - Mitologia w Star Wars? - Aleksandra „Alex Verse Naberrie” Stasina
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 204
Opis: Historia przemija? Nie, tylko zmienia formę. Podobnie - fantastyczne czy mityczne postacie. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie znalazły swoje miejsce w gwiezdnych wojnach, zapraszam na udział w wykładzie. Bo na pewno są tam diabły, anioły, a może i jednorożce?

20:00 - Dlaczego Luke miał rację i Jedi powinni się skończyć? - Mateusz Machaj
Czas trwania: 25 minut
Sala: I Piętro - 101 (150)
Opis: Analiza Gwiezdnych wojen pod kątem nauk ekonomicznych i politycznych przeprowadzona przez doktora Mateusza Machaja.

20:30 - Fanfilmy Star Wars - czy fani potrafią dorównać mistrzom? - Michał „Rożo” Rożek
Czas trwania: 85 minut
Sala: Sala 203
Opis: Czy serce włożone w produkcję może przebić wpakowane pieniądze? Czy krótkometrażówki możemy porównywać do dzieł kinowych? I czy fanfilm jest najwyższą formą miłości do Star Wars? Obejrzymy, zastanowimy i porozmawiamy o tym razem!


Sobota:

10:00 - Nawiązania do Star Wars w innych filmach - Aleksandra „Alex Verse Naberrie” Stasina
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Gwiezdna Saga powstała ponad czterdzieści lat temu. Pomimo upływu czasu, nadal inspiruje nowych twórców i „wkrada” się do innych filmów, czy to w postaci sloganu „Niech Moc będzie z tobą”, czy bohaterki z fryzurą Lei. O niektórych przykładach opowiem na wykładzie.

11:00 - Panel Obrońców Prequeli Star Wars - Ania „Vilkala” Rymska, Radosław Pisula, Adam Stempniak, Bartek „Burzol” Burzyński
Czas trwania: 85 minut
Sala: Sala 203
Opis: „Każda Saga ma jakiś początek”. W przypadku Gwiezdnych Wojen, epizody I-III cieszyły się umiarkowaną opinią publiczności...a co jeżeli te filmy są naprawdę dobre? Czy po 20 latach od premiery „Mrocznego Widma” prequele mają Moc? Zapraszamy na Panel Obrońców Prequeli!

12:30 - Czy potrzebujemy więcej Gwiezdnych wojen? - Mikołaj Lewiński
Czas trwania: 85 minut
Sala: Sala 204
Opis: Czy Gwiezdne wojny to jeszcze wydarzenie czy już tylko kolejny odcinek kinowego serialu? Czy ideały, które przyświecały Lucasowi w latach siedemdziesiątych są dalej obecne przy tworzeniu nowych filmów? Co jest najważniejsze przy odbiorze filmu - fabuła, rozwój świata czy technologia, która umożliwia ich zrealizowanie?

Od ponad 40 lat uwielbiana, kosmiczna saga towarzyszy fanom pod postacią nie tylko filmów ale i książek, komiksów czy seriali animowanych. Jednak paradoksalnie, coraz częściej krąży opinia o przesycie marką Star Wars a dalsze rozdrabnianie Gwiezdnych wojen na kolejne trylogię i seriale napawa obawą zniknięcia magii oryginalnych filmów.

Czy Gwiezdne wojny powinny się skończyć?


14:00 - Anna Hikiert-Bereza - tłumaczenie książek Star Wars - Bartek „Burzol” Burzyński
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 204
Opis: Tłumaczenie książek z uniwersum Star Wars to ciężki kawałek chleba - duża ilość pozycji, specyficzna nomenklatura czy też wymagający czytelnicy. O tym, jak wygląda na co dzień ta praca, jakie wyzwania rzuca i jak to wygląda od kuchni, opowie nam Anna Hikiert-Bereza - jedna z najbardziej doświadczonych osób w tej tematyce.

15:00 - Star Wars w japońskiej reklamie - Julian "Vidar" Marcinów
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 204
Opis: Krótko po japońskiej premierze „Nowej Nadziei” w 1978 roku nie było wątpliwości – tego filmu nikt nie zapomni przez długi, długi czas. Po dziś dzień Japonia stanowi ogromny rynek zbytu dla rozmaitych produktów sygnowanych logo Star Wars, kolejne odsłony sagi królują w kasach biletowych i sercach rzesz miejscowych fanów. W ramach prelekcji przyjrzymy się zarówno temu, jak fenomen Star Wars wykorzystywany jest w japońskich reklamach, jak i w jaki sposób marketingowcy Lucasfilmu i Disneya przygotowują kampanie na ten rynek. Dowiecie się między innymi: dlaczego spoilery nie są takie straszne, co Darth Vader robił na wakacjach w Tokio, jak japońscy komicy promowali animowanych „Rebeliantów”, która postać starała się podnieść na duchu Japonię po trzęsieniu ziemi w 2011 czy czego spodziewać się po rozpoczynającej się promocji Epizodu IX w Kraju Kwitnącej Wiśni.

16:00 - Księżniczki Disneya z Odległej Galaktyki - o bohaterkach Nowego Kanonu - Ania "Vilkala" Rymska, Anna "Alienor" Smycz
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 204
Opis: Choć mają różne pochodzenie, cele i doświadczenia łączy je jedno - zaczęły pojawiać się w Gwiezdnych Wojnach od kiedy Disney przejął Lucasfilm. Zapraszamy na prelekcję, na której opowiemy o znanych i mniej znanych mieszkankach Odległej Galaktyki.

17:00 - Projekcja filmu „Wojna Gwiazd” - Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz
Czas trwania: 115 minut
Sala: Sala 101
Opis: Projekcja dokumentalnego filmu „Wojna Gwiazd” (nasza recenzja tutaj) opowiadającego o pojawieniu się serii Star Wars w Polsce - od pierwszej oficjalnej zapowiedzi audiowizualnej w kraju, czyli odcinku Kroniki Filmowej WDFDiF z 1978 roku do ery lat 90-tych.

17:00 - Ile jest Legend w Kanonie? - Szymon „Bolek” Bolewicki
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Gdy w 2014 roku ogłoszono, że dotychczasowe Expanded Universe zmienia nazwę na Legendy i zostaje odcięte od kanonicznych filmów, fani Star Wars wstrzymali oddech. Wiele z ich ulubionych historii zostało w jednej chwili zapomniane przez twórców a Star Wars zaczęło od nowa z czystą kartą. Dzisiaj zobaczymy ile elementów ze starego Expanded Universe przetrwało w nowym kanonie i ile z nich to małe smaczki dla fanów, a ile to elementy o wiele więcej wnoszące do uniwersum.

18:00 - 1 z 10 Star Wars - Szymon „Bolek” Bolewicki
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Każdy z nas zna klasyczny już w Polsce teleturniej 1 z 10. Zmierz się z innymi fanami Star Wars w konkursie wiedzowym. Uwaga! Zapisy do konkursu odbędą się wcześniej w przerwie między punktami programu!

19:00 - Spotkanie z Jakubem Turkiewiczem - Szymon Makuch
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 106
Opis: Spotkanie i rozmowa z Jakubem Turkiewiczem, reżyserem dokumentalnego filmu „Wojna Gwiazd”, opowiadającego o pojawieniu się serii Star Wars w Polsce od lat 70 do 90 XX wieku.

19:00 - I Ty możesz zostać królewiczem - o bohaterach Nowego Kanonu - Ania „Vilkala” Rymska, Anna „Alienor” Smycz
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Świetne włosy, szlachetny charakter, stylowa pelerynką i wierny przyjaciel to tylko kilka cech typowego, disneyowskiego księcia. Zapraszamy na prelekcję, na której opowiemy co łączy, a co odróżnia panów z Odległej Galaktyki od ich bajkowych kolegów.

20:00 - Upadek Imperium i jego konsekwencje - polityka w kanonie „Gwiezdnych Wojen” po Epizodzie VI - Michał „Wiedźmin” Żebrowski
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Upadek złowrogiego Imperium był o wiele bardziej złożonym procesem niż to, co ujrzeliśmy dotychczas w filmach, a jego konsekwencje były odczuwalne w całej galaktyce przez długie dziesięciolecia. Podyskutujemy o tym, co doprowadziło do ostatecznej klęski państwa Palpatine'a, jak rozwijała się Nowa Republika oraz prześledzimy genezę Ruchu Oporu i Najwyższego Porządku, i ich zmagania w trakcie zimnej wojny oraz konfliktu znanego z najnowszej trylogii. „See you around, kids”

21:00 - Zagadka Typhojema. Ukryta historia galaktyki Gwiezdnych Wojen. - Michał Kosakowski
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 204
Opis: Gwiezdnowojenne uniwersum legend, mimo, iż liczy sobie ponad 40 lat, wciąż skrywa liczne tajemnice. Dotyczy to zwłaszcza jego historii starożytnej, którą znamy tylko z mitów, opowieści i domniemywań. Oraz ukrytych tu i ówdzie wskazówek pozostawionych przez autorów odsłaniających rąbka tajemnicy. Podczas prelekcji pokażę, że obraz, który się z nich wyłania jest nie tylko znacznie ciekawszy, ale też i dużo bardziej przerażający, niż to sobie wyobrażaliśmy.


Niedziela:

10:00 - Gwiezdne Wojny oczami dziecka - Mat
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 204
Opis: Na prelekcji opowiem o tym jak ja i moi rówieśnicy, czyli 11-letnie dzieciaki widzimy Gwiezdne Wojny.

11:00 - Pojedynki na miecze świetlne: za co je kochamy, a za co niekoniecznie. - Paweł „Amdir” Kumorek
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Miecz świetlny to ikona Star Warsów, więc walki z ich udziałem są nierozerwalną częścią Star Wars. Chciałbym pokrótce przedstawić skąd George Lucas czerpał inspiracje do walk na miecze świetlne i jak owe walki ewoluowały w ciągu 40 historii SW. Chciałbym także porozmawiać co nam się w tych walkach podoba a co niekoniecznie ;-)

12:00 - O co chodzi z tymi Mandalorianami? - Maja „Mahiyana” Kędras (Manda`Yaim)
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Dlaczego jedna z bardziej aktywnych polskich społeczności Gwiezdno Wojennych wybrała właśnie Mandalorian? Dlaczego jedna z najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowych społeczność kostiumowych również zdecydowała się na skupienie się na tej kulturze? Przecież ich najbardziej znany przedstawiciel powiedział w filmie ledwo kilkanaście słów! A jednak Mandalorianie do dziś cieszą się ogromną popularnością. O tym kim w ogóle są i dlaczego wiele fanów Gwiezdnych Wojen tak ich lubi, opowiem na swoim panelu.

13:00 - Loga, znaki i symbole w odległej galaktyce - konkurs Star Wars - Alex „Jen'ari” Sobota
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Gwiezdne Wojny wyróżniają barwne frakcje którym zależy na wywarciu jak największego wpływu na los galaktyki. Jednak nie wszystko kończy się na galaktycznych reżimach i rządach. Syndykaty przestępcze, klany, firmy, organizacje, a także systemy gwiezdne oraz rządy planetarne. Większość z nich miała coś do powiedzenia w wielu konfliktach na przestrzeni dziejów. Czy rozpoznasz z kim masz do czynienia jedynie na podstawie symbolu reprezentującego daną frakcję? Konkurs obejmuje zakres wiedzy z Legend jak i Nowego Kanonu, a same pytania mają stopniowany poziom trudności więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

14:00 - Animacja z Uniwersum Gwiezdnych Wojen - Maja „Mahiyana” Kędras (Manda`Yaim)
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Historia łowców nagród, Jedi, Sithów i wszystkiego co znamy z Gwiezdnych Wojen jest opowiedziana poprzez przeróżne media, a jednym z nich jest właśnie animacja. Dzięki temu jak długo te animacje miały okazję się pojawiać można na ich podstawie zaobserwować jak animacja sama w sobie zmieniała się na przestrzeni lat. Można też się pośmiać z tego, że C3PO mruga. Na odrobinę pierwszego i troszkę drugiego, połączone z ogólnym przeglądem tego co mamy do obejrzenia i czy w ogóle warto, zapraszam na mój panel.

15:00 - Piękne i niebezpieczne – dworki z Naboo - Aleksandra „Alex Verse Naberrie” Stasina
Czas trwania: 55 minut
Sala: Sala 203
Opis: Są skryte i tajemnicze oraz posłuszne. Jednakże bez nich królowa Amidala nie potrafiłaby przygotować niezwykłych fryzur, dobrze zorganizować dyplomatycznego spotkania, czy odbić swojego pałacu z bronią w ręku. Kim są zakapturzone damy, które podążają za władczynią Naboo?


Pozostałe punkty programu można znaleźć w tym miejscu

Najważniejsze informacje dotyczące Dni Fantastyki 2019
  • Czas: 5-7 lipca 2019 r.
  • Miejsce: Centrum Kultury„ZAMEK” (pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław)
  • Bilety: 65 zł (trzydniowy), 50 zł (sobota i niedziela), 35 zł (piątek, sobota lub niedziela)
  • Oficjalna strona: DniFantastyki.pl
  • Wydarzenie na Facebooku

Temart na forum
TAGI: Dni Fantastyki (35) Wojna Gwiazd (dokument) (14) Wrocław (385)

KOMENTARZE (10)

  • Finster Vater2019-06-24 22:42:26

    Nawadnianie to podstawa. Grunt to nie dopuścić do kaca po. A i tak miałeś szczęście - znajomemu w podobnych okolicznościach przyrody i temperatury lekko padła chłodnica, więc musiał jechać z ogrzewanie na maksa, żeby dojechać i odbierać ciepełko :D

  • SW-Yogurt2019-06-24 20:56:40

    @FV - zobaczymy; wakacje bywają męczące. Dziś na ostatnie 4h zdechła klima, a że w cieniu było pod +50C... to się nawadniam. ~;)

  • Krogulec2019-06-24 00:26:24

    Chyba wpadnę tam was wszystkich wyjaśnić.

  • Finster Vater2019-06-23 21:39:42

    W każdym razie - maż okazję, grzech nie skorzystać. Sen jest dla słabych ;)

  • SW-Yogurt2019-06-23 20:51:28

    @FV - tramwajem jechałem chyba z ćwierć wieku temu, nie wiem, czy potrafię. ~;) A poważniej, to pewnie będę odsypiał wakacje.

  • Ashtal2019-06-23 09:50:57

    Chyba posłucham sobie o Mandalorianach i spróbuję zapisać się na 1 z 10. Ale najpierw muszę przypomnieć sobie Wojny Klonów.

  • Finster Vater2019-06-23 06:21:25

    Dla Ciebie to inwestycja w bilet tramwajowy. No brainer.

  • SW-Yogurt2019-06-22 21:42:02

    Kusicie... Posłuchać vilkalę na żywo...

  • HAL 90002019-06-22 11:50:45

    Siła Mocy niech będzie z Wami a zimna kolaloka płynie strumieniami :)

  • Peter_D2019-06-21 23:00:44

    A powiedzcie mi, StarForce to już umarł kompletnie?

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..