TWÓJ KOKPIT
0

Fandom

Plan godzinowy prelekcji w blokach SF i SW

2012-08-21 10:11:38 strona konwentu



W tym newsie przedstawiliśmy wam szczegółowe opisy prelekcji i konkursów z bloków science-fiction i Star Wars na konwencie Polcon, który odbędzie się w dniach 23-26 sierpnia w budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Centrum imprezy będzie siedziba Centrum Dydaktyczno-Naukowego na pl. Grunwaldzkim 24 A.

Jako miejsca noclegowe wykorzystane zostaną Dom Studencki „Labirynt” (ul. Sopocka 23) i Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy Nr 11 (ul. Kamienna 99/101).

Dzisiaj prezentujemy rozpiskę godzinową i przypominamy tematy punktów bloku science fiction i Gwiezdnych Wojen. Być może zauważycie, że różni się ona od tej przedstawionej na stronie Polconu. Zaszła tam pomyłka, tak więc przedstawione niżej godziny są aktualne. Prelekcje odbędą się w sali nr 351.

I. Czwartek

Godz. 16

Nowoplemię wrażliwych na Moc – WFGW czyli fani SW we Wrocławiu (Izabela „Taraissu” Rutkowska, Oskar „Luke Skywalker” Chałupczak, Antoni „Stele” Sauren)

Od przeszło 8 lat fani Gwiezdnych Wojen regularnie spotykają się we Wrocławiu i aktywnie włączają we wrocławskie projekty kulturalne oraz charytatywne. Kim jesteśmy, co robimy i dlaczego warto nas czasem spotkać? Na te i inne pytania odpowie Triumwirat z Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen. I pamiętajcie: Moc jest z nami. Zawsze!

godz. 17-18

Na drugi rzut oka – czyli czego nie dostrzegliście w waszych ulubionych filmach (Michał „MFX” Lisiecki)

Wiele filmów zawiera elementy trudne do zauważenia przy pierwszym oglądaniu. I nie zawsze chodzi o trzecie dno złożonej wielowątkowej fabuły. Czasem jest to wpadka z planu pominięta w montażu, czasem mało ewidentna dziura scenariuszowa, innym zaś razem umieszczony umyślnie element, którym twórcy puszczają oko do uważnego widza. Podczas prelekcji dowiecie się w ilu swoich filmach wystąpił Alfred Hitchcock, co oznacza symbol A113, kto ocenzurował Królika Rogera, co tak naprawdę napędza DeLoreana, który Jedi rozmawiał z damską golarką i dlaczego zakończenie „Dnia Niepodległości” wcale nie jest takie bezsensowne, jak by się mogło wydawać.

Godz. 19

Obcy wczoraj, dziś i jutro (Marcin Kaczmarek)

Wizerunek inteligencji pozaziemskich na przestrzeni wieków – jak wyobrażano sobie, definiowano nie-człowieczą inteligencję i inteligencję pozaziemską dawniej, jak ją postrzegamy dziś, a jak może to wyglądać jutro. Na podstawie różnych zapisków, wierzeń, legend, mitów, literatury fantastycznej, filmów fabularnych, filmów dokumentalnych – oraz prac egzobiologów, czy przyszłych terraformerów. Bogato multimedialnie ilustrowana prezentacja na temat wyglądu i zachowania obcych na przestrzeni wieków – dużo ilustracji, materiałów filmowych zarówno fikcyjnych, paradokumentalnych, jak i dokumentalnych.

Godz. 20

Shipping w Stargate, czyli kto z kim w SG (Tomasz „SGTokar” Tokarski)

Shipping (definicja) – wiara w to, że dwójka głównych bohaterów znajduje się w romantycznym związku, w szerokim rozumieniu od miłości platonicznej aż do ostrego seksu. Jak przystało na porządną sagę SF, Stargate również nie uniknęło tej tematyki. Czy O’Neill ożenił się z Carter? Czy Daniel powinien zejść się z Valą? Czy Teal’c znalazł w końcu miłość swojego życia? Orion Tok’Ra serdecznie zaprasza, by te i inne odpowiedzi poznać na tej prelekcji, przeznaczonej nie tylko dla płci pięknej.

Godz. 21

Jeden z dziesięciu (kosmitów) (Agata „Aeri” Kotrzewska)

Zapraszamy na niezwykły konkurs. Stań w szranki w turnieju „Jednego z dziesięciu” i spróbuj swoich sił w wiedzy na temat SF. Czy obejrzałeś wszystkie seriale SF? Widziałeś w kinie lub telewizji najważniejsze z filmów? Nieobce ci są gry komputerowe, a nawet… książki? Jeśli tak to nie krępuj się i zgłoś swój udział, tu nie ma przegranych, są tylko więksi i mniejsi… kosmici.



II. Piątek

Godz 10

Układy w galaktyce Stargate w ostatnich latach (Tomasz „SGTokar” Tokarski)

Likwidacja ostatniego serialu spod znaku Stargate pozostawiła wiele niewyjaśnionych spraw. Jak wyglądała sytuacja polityczna? Kto był rasą dominującą, a kto był skazany na zagładę? Dlaczego Przymierze Lucian zaatakowało Ziemię, jak poradzili sobie Wolni Jaffa, co się stało z Tok’Ra? Orion Tok’Ra zaprasza do wysłuchania prelekcji, a także rozważań na temat „Co było dalej?”.

Godz. 11

Filmy science-fiction a teorie spiskowe (Krzysztof „Yoda” Nowakowski)

Panel dyskusyjny na temat inspiracji kina teoriami spiskowymi lub odwrotnie. Poruszymy teorię spiskową Reptilian i jej wpływ na seriale. Porozmawiamy na temat ukrywanych technologii takich jak „Gwiezdne Wrota”. Dodatkowo poznamy ciekawostki związane z nanotechnologią (obcy w głowie, chipy i sterowanie umysłami), wirusy, szczepienia i teorie eksterminacji ludzkości, a także dowiemy się, co przemysł farmaceutyczny ma wspólnego z (niewątpliwie nieuniknioną) inwazją zombie.

Godz. 12

Dickowy Va Banque (Jakub Wasielak, Katarzyna Kozłowska)

Jeżeli widziałeś już promień różowego światła, jeżeli myślisz, że czas nie stanowi ograniczeń, a świat w którym żyjesz nie musi być realny, to przeczytałeś wystarczającą ilość książek Philipa K. Dicka, żeby wystartować w tym konkursie. Pytania różne – od książek, które znają wszyscy, przez filmy, po pytania mocno hardkorowe. A wszystko to ukryte pod formą ciągłej licytacji.

Godz. 13-14

Endor to dopiero początek – historia galaktycznej wojny domowej (Antoni „Stele” Sauren)

Endor to dopiero początek – bogata w mapy i ilustracje historia Galaktycznej Wojny Domowej, od proklamacji Nowej Republiki do paktu Pellaeon-Gavrisom. Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen zaprasza na niezwykłą, przekrojową prelekcję o czasach po bitwie o Endor.

Godz. 15-16

Star Wars – konkurs filmowy v2.0 (Piotr Szychowski)

Jeżeli „Nową Nadzieję” oglądałeś kilkaset razy, a w „Imperium Kontratakuje” znasz każdą linię dialogową, jeżeli w scenie z „Ataku Klonów” podasz dokładną liczbę żołnierzy, a żaden listek na Endorze nie jest ci obcy – to właśnie konkurs dla ciebie! Zapraszamy wszystkich miłośników Gwiezdnej Sagi, dla których filmowe „Gwiezdne wojny” są absolutnie bez tajemnic. Godz. 17

Repliki kostiumów – podstawowe zasady manufaktury (Krzysztof „Yoda” Nowakowski)

Sposoby na budowę kostiumu z dostępnych i niedostępnych dla ogółu maszyn, urządzeń oraz metod. Jak zbudować stół próżniowy, jak stworzyć formę pod wytłoczkę próżniową, jak dobrać materiały. Jak stworzyć hełm klona, a jak szturmowca. Na te i inne pytania odpowie członek Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen. Zapraszamy!

Godz. 18

Ukryta forteca w odległej galaktyce (Łukasz Czarnecki)

Odczyt dotyczący wpływu filmu ,,Ukryta forteca” na Epizod IV ,,Gwiezdnych Wojen”. Omówienie podobieństw pomiędzy bohaterami obydwu produkcji. Dowiedz się, co wspólnego mają ze sobą Kurosawa oraz Lucas.

Godz. 19

Moda na Naboo i innych planetach Star Wars (Aleksandra „Alex Verse Naberrie” Stasina)

Dlaczego Amidala ma niezwykły makijaż? Dlaczego Leia nosi warkocze? Na tej prelekcji poznacie odpowiedzi na wymienione pytania i dowiecie się sporo o modzie w odległej galaktyce. Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen opowie wam o modzie i urodzie, czyli przedstawi dowód na to, iż Star Wars jest nie tylko dla chłopców.

Godz. 20

W kosmosie nikt nie usłyszy Twojego krzyku, czyli fenomen "Obcego" (Piotr „Gore” Rybak)

Prelekcja traktująca o fenomenie Aliena. Opowiemy o inspiracjach, wpływie na popkulturę, sztukę oraz o tym jak „Obcy” ma się w chwili obecnej. Nie zabraknie również analizy najnowszej części odsłony sagi – czyli „Prometeusza”.

Godz. 21

To co najlepsze w Stargate – cz.1 (Tomasz „SGTokar” Tokarski, Piotr „Inwe” Szyndler)

Orion Tok’Ra zaprasza na niezwykła, nostalgiczną podróż po świecie Stargate. 17 sezonów seriali oraz 3 filmy pozostawiły mnóstwo ulubionych scen, momentów i wspomnień, do których zawsze będziemy wracać. Czy wśród prezentowanych scen znajdzie się twoja ulubiona? Przyjdź i sprawdź!

III. Sobota

Godz. 10

„We're all in Peace. Always.” (Krzysztof Rogala)

Visitors – czy fikcja może stać się prawdą. Historia Wężowych Istot.

Godz. 11

Star Wars Crossover (Aleksandra „Alex Verse Naberrie” Stasina)

Księżniczka Leia i Indiana Jones? Harry Potter rycerzem Jedi? Star Wars vs. Star Trek? Wilkołaki w „Gwiezdnych wojnach”? Czyli co fani lubią łączyć z naszą niezwykła Sagą. Nie tylko w opowiadaniach, ale graficznie i multimedialnie.

Godz. 12

Reforma floty Nowej Republiki – panel dyskusyjny (Antoni „Stele” Sauren)

Logiczna ewolucja, zignorowana w większości przez autorów Expanded Universe i poraniona nieomijającymi niczego retconami, czy zlepek bezsensownych maszkaronów z suplementów West End Games? Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen zaprasza do dyskusji (a w przypadku braku odważnych dyskutantów na prelekcję), która poruszy najważniejsze kwestie dotyczących sił zbrojnych Nowej Republiki.

Godz. 13

O czym nie mówi nam NASA (Krzysztof Rogala)

Wykład dotyczący zatajanych informacji o działalności obcych istot w układzie słonecznym – na Księżycu, Marsie, Wenus, Merkurym i Saturnie. Materiał oparty na analizie oficjalnych zdjęć NASA.

Godz. 14

Alien Invaders – motyw najeźdźców z kosmosu (Piotr „Gore” Rybak)

Panel o tym, jak twórcy filmowi realizowali wizję ataku obcych istot na ludzkość. Prześledzimy rozwój tego motywu od roku 1950 aż do dziś.

Godz. 15-16

Star Wars bez tajemnic (Karol „Wedge” Dobosz)

Wbrew temu co wielu uważa, „Gwiezdne wojny” nie kończą się na filmach. To również setki książek, komiksów, odcinków seriali, gier komputerowych, opowiadań a nawet słuchowisk radiowych. Wszystkie te nośniki tworzą jedną wielką Sagę, rozszerzającą to co było przed, po, a także między filmami. Czy wiesz, że niemal każda postać, która choćby przez sekundę pojawiła się na ekranie ma swoją historię? Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen zaprasza na, z konieczności ekspresową, wycieczkę po największych sekretach i ciekawostkach kinowych „Gwiezdnych wojen”.

Godz. 17

Science-Fiction: krótka historia gatunku (Paula „Melisandre” Mackiewicz)

Kto jest ojcem SF? Kim był Hugo Gernsback? Na czym polegał pakt Clarke’a i Asimova? Co było nowego w Nowej Fali? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie na tej prelekcji. Dowiecie się skąd się wzięło science-fiction, jak się rozwijało przez lata, poznacie główne trendy i nazwiska najważniejszych autorów. A na koniec wspólnie zastanowimy się dokąd zmierza ten gatunek i jakiego typu SF będziemy czytać za 10-15 lat.

Godz. 18

Aspekt etyczny armii klonów (Mateusz „Kasa” Kasjaniuk)

Wiele zbrodni, jakich dopuściła się Republika w trakcie Wojen Klonów, dotyczyło jej własnych żołnierzy. W jaki sposób ich potraktowano? I czy oni sami zdawali sobie sprawę, jak bardzo ich życie różni się od życia przeciętnego obywatela?

Godz. 19

Mroczna odległa przyszłość, Warhammer 40 000 (Krzysztof „Żużu” Majtyka, Łukasz „Sas” Sauła)

W posępnym mroku odległej przyszłości jest tylko wojna. Rozległe na całą galaktykę Imperium Człowieka władane przez martwego Boga Imperatora jest w stanie ciągłej wojny. Ludziom zagrażają obcy, zdrajcy i demony. Jednak silna wiara, posłuszeństwo i siła ognia dają silny opór wrogom ludzkości. Jeśli chcesz poznać ten wielki i mroczny świat zapraszamy na naszą prelekcję, jeśli natomiast już go znasz to przyjdź i tak może dowiesz się czegoś nowego, albo chociaż zdenerwujesz twórców!

Godz. 20-21

Quiz wiedzy Stargate (Jakub „Odeka” Frankowski, Karol „Wedge” Dobosz)

Uniwersum Stargate tylko z pozoru należy do łatwych. Myślisz, że znasz na pamięć 17 sezonów w trzech serialach? Potrafisz krok po kroku zacytować linię dialogową z trzech filmów? Jeśli tak, to nagrodę masz już w kieszeni. A jest nią nie byle co – do wygrania komplet serialu „Stargate SG-1” na DVD! Przyjdź i zmierz się z najlepszymi! Orion Tok’Ra serdecznie zaprasza na ten jedyny w swoim rodzaju konkurs, w którym nagrody ufundowały portale internetowe e-nocowanie.net oraz otowakacje.net



IV. Niedziela

Godz. 10

Konkurs wiedzy Star Wars – dla zaawansowanych (Karol „Wedge” Dobosz)

Myślisz, że wiesz wszystko o „Gwiezdnych wojnach”? Jesteś w błędzie. Najbardziej drobiazgowy ze wszystkich nerdów kochających uniwersum Star Wars (w osobie prowadzącego) przygotował niewiarygodnie hardcore’owy, niesprawiedliwy, stronniczy i nieprzyjazny konkurs wiedzy w dziejach tej, tamtej i każdej innej galaktyki. I ostrzegamy, pytania w rodzaju numeru bloku silnika „Sokoła Millennium” należą tu do tych łatwych!

Godz. 11

To co najlepsze w Stargate – cz.2 (Tomasz „SGTokar” Tokarski, Piotr „Inwe” Szyndler)

Orion Tok’Ra zaprasza na niezwykła, nostalgiczną podróż po świecie Stargate. 17 sezonów seriali oraz 3 filmy pozostawiły mnóstwo ulubionych scen, momentów i wspomnień, do których zawsze będziemy wracać. Czy wśród prezentowanych scen znajdzie się twoja ulubiona? Przyjdź i sprawdź! Godz. 12

Nabufaktura – wstęp do „kostiumingu” (Izabela „Taraissu” Rutkowska)

Czy marzyłeś kiedyś, by choć na chwilę stać się ulubionym bohaterem? Planujesz imprezę kostiumową lub pragniesz na poważnie zacząć kompletować kostium, ale nie wiesz od czego zacząć? Być może ta prelekcja podpowie ci jak rozpocząć swoją przygodę z „kostiumingiem”. Zbiór podstawowych prawd, faktów, doświadczeń oraz podpowiedzi od czego zacząć kompletowanie kostiumu, by się nie zniechęcić i nie zbankrutować. Członkini międzynarodowych organizacji kostiumowych: Eagle Base Rebel Legion i Polish Garrison Legion 501st. podzieli się swoją wiedzą, gdyż taniej uczyć się na cudzych błędach. Nic odkrywczego raczej nie usłyszycie, ale za to poznacie kompendium szczegółów, w których tkwi diabeł.

Godz. 13

Fantastyka w muzyce, muzyka w fantastyce (Krzysztof Buzar)

Muzyka – organizacja struktur dźwiękowych będącymi zestawami fal akustycznych o konkretnych częstotliwościach i amplitudach uszeregowanych w czasie zgodnie z zadanym metrum… Brrr! Nieco bardziej po polsku o tym, jakimi metodami muzyka wpływa na nasze postrzeganie ulubionych filmów fantastycznych. Co tak naprawdę słyszymy? Jak to na nas działa i na jakiej zasadzie? Opowiemy o tym, dlaczego magia kina to nie tylko wybuchy i efekty specjalne, ale też subtelna gra harmonii i rytmów, które niejednokrotnie nie pozwalają o sobie zapomnieć. Pokażemy też elementy fantastyczne w muzyce klasycznej oraz dziełach, które stanowią wzorce do dzisiejszej muzyki filmowej. Zapraszamy!

Godz. 14

Piękne i niebepieczne – dworki z Naboo (Aleksandra „Alex Verse Naberrie” Stasina)

Są skryte i tajemnicze oraz posłuszne. Jednakże bez nich królowa Amidala nie potrafiłaby przygotować niezwykłych fryzur, dobrze zorganizować dyplomatycznego spotkania, czy odbić swojego pałacu z bronią w ręku. Kim są zakapturzone damy, które podążają za władczynią Naboo?



W tym miejscu znajdziecie program innych atrakcji polconowych z bloków literatury, gier, horroru, a także spotkań z autorami książek, zaś tutaj regulamin oraz wskazówki dojazdu.

Zapraszamy do Wrocławia!

Temat na forum.
TAGI: Konwent (441) Polcon (34) Wrocław (387)

KOMENTARZE (4)

  • epizozeur2012-08-22 11:44:04

    ale tego jest...

  • Darth Kasa2012-08-21 13:30:29

    No... może się na wiedzówkę zdąży.

  • NLoriel2012-08-21 11:02:15

    Oj, na panel o Nowej Klasie to bym się wybrał...

  • Vua Rapuung2012-08-21 10:18:22

    O, fajnie, że wiedzówka jednak nie jest w sobotę wieczorem i będę mógł zobaczyć galę Zajdli :P

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..