Ostatnie tygodnie to spory wysyp nowości książkowych, autorów którzy dotychczas wsławili się pisząc legendy, lub dopiero się wsławią swoimi kanonicznymi powieściami. Zaczynamy od Kevina Hearne’ego i jego „Kroniki żelaznego druida”. Wczesną wiosną ukazał się w Polsce szósty tom z tegoż cyklu zatytułowany „Kronika wykrakanej śmierci”. (Hunted).
Szósta księga cyklu KRONIKI ŻELAZNEGO DRUIDA - serii o Atticusie O'Sullivanie, ostatnim druidzie i najśmieszniejszym, najbardziej zwariowanym i najbardziej zapadającym w pamięć bohaterze urban fantasy od czasów Harry'ego Dresdena!
Jak na dwutysiącletniego druida Atticus O'Sullivan całkiem szybko biega. I dobrze się składa, bo musi uciekać przed dwiema boginiami łowów - Artemidą i Dianą, wspomaganymi przez Olimpijczyków. Umykając przed ich ostrzałem, Atticus, Granuaile i wilczarz Oberon pędzą jak szaleni od Rumunii przez Polskę po Francję, by prosić o pomoc przyjaciela Tuatha Dé Danann. Cały ten radosny maraton panteonów psuje nordycki bóg Loki. Wystarczy przecież, że zabije w końcu tego uprzykrzonego druida, a będzie mógł rozpętać wreszcie swoją małą apokalipsę - Ragnarök....
Kevin Hearne urodził się w Arizonie. Uczy angielskiego, a kiedy nie sprawdza stosów prac domowych i nie pisze powieści, hoduje bazylię i maluje pejzaże z córką. Ponadto lubi robić piesze wycieczki, czytać komiksy i mieszkać sobie z rodziną w tycim, acz przytulnym domku.
Powieść na język polski przetłumaczyła Maria Anna Smulewska-Dziadosz, ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis, ma 496 stron i kosztuje 36 PLN. Debiutancka powieść w „Star Wars” Kevine’a Herne ukaże się w Stanach w styczniu 2015.
To nie koniec nowości z Rebisu. Na dniach ukazał się kolejny tom z serii „Diuna”, której współautorem jest Kevin J. Anderson, twórca legendarnych już postaci jak Exar Kun czy admirał Daala. „Mentaci Diuny” (Mentats of Dune) to druga część trylogii „Wielkie Szkoły Diuny”, napisanej wspólnie z synem twórcy uniwersum, czyli Brianem Herbertem. Akcja dzieje się na tysiące lat przed wydarzeniami z oryginalnej serii.
Wygrana wojna z myślącymi maszynami uratowała ludzkość, ale też postawiła ją w trudnej sytuacji - kuleją wszystkie dziedziny, w których dużą rolę odgrywały komputery.
Na niechęci do zaawansowanej technologii zyskuje Szkoła Mentatów, w której ludzie uczą się technik mentalnych dawniej zarezerwowanych dla maszyn. Gilbertus Albans, założyciel szkoły, balansuje jednak na cienkiej linie - przeciwnicy technologii nie przebaczyliby mu przywiązania do robota Erazma, którego pamięć wciąż przechowuje.
Przywódca tych fanatyków, Manford Torondo, zagraża - jak wcześniej maszyny - wszystkim. I wszyscy muszą podjąć wyzwanie, bo inaczej ludzkość na zawsze pogrąży się w mrokach niewiedzy...
Powieść została wydana w twardej okładce, w pięknym wydaniu ilustrowanym przez Wojciecha Siudymaka. Za tłumaczenie odpowiada Andrzej Jankowski, całość liczy sobie 584 strony i kosztuje...
Temat o Diunie na forum.
Terry Brooks to twórca przynajmniej w części kanonicznego dzieła, jakim jest adaptacja powieściowa „Mrocznego widma”. Ale to też uznany twórca fantastyki z całkiem sporym dorobkiem, choć dziś trochę zapomnianym. Wydawnictwo Replika postanowiło to zmienić i ponownie na naszym rynku ukazała się powieść „Miecz Shannary” (The Sword of Shannara), czyli opus magnum tego autora.
Setki lat temu Wielkie Wojny Ludów położyły kres wznoszonej przez wieki wspaniałej cywilizacji. Zło, jak się wydaje, bezpowrotnie podzieliło ocalałych ludzi oraz inne rozumne rasy – krasnoludy, elfy, trolle i gnomy. Pozornie uśpione mroczne siły teraz przymierzają się do kolejnego ataku.
Dla Flicka i Shei Ohmsfordów spokojna dolina Shady Vale jeszcze do niedawna była niemal całym światem. Teraz jednak, kiedy na progu karczmy ich ojca staje najpierw tajemniczy druid, potem zaś małomówny książę, a na niebie pojawiają się istoty, o jakich nie śnili w najgorszych koszmarach, zostają wciągnięci w wyprawę, której sensu z początku nie są w stanie pojąć...
Zło zbliża się wielkimi krokami, a powstrzymać je jest w stanie jedynie legendarny Miecz Shannary. Ten zaś może zadziałać tylko w rękach prawowitego spadkobiercy...
Za przekład odpowiada Jacek Gałązka oraz Magdalena i Piotr Hermanowscy. Wydanie liczy sobie 444 strony i kosztuje 39,99 PLN. Warto dodać, że w Hollywood trwają wczesne prace nad realizacją filmu/cyklu filmowego na podstawie tej serii. Za pierwszy miałby odpowiadać Jon Favreau, reżyser dwóch pierwszych Iron Manów czy filmu „Kowboje i obcy”.
Niewielu fanów kojarzy Ari Marmell, autora legendarnego opowiadania Reputacja z Cadem Banem w roli głównej. Na naszym rynku pojawiła się właśnie powieść „Pakt złodziejski” (Thief’s Covenant).
Poznać przeszłość. Zrozumieć siebie.
W jedną noc Adrienne Satti straciła w powodzi krwi wszystko, co kochała. Od tej chwili przestała wieść normalne życie i przemieniwszy się w Złodziejkę, przemierza świat, torując sobie drogę przy pomocy ulubionego rapiera. W ten sposób pojmuje sprawiedliwość. Razem ze swoim bóstwem, Olgunem, próbuje zrozumieć, co i dlaczego stało się dawno temu w jej życiu.
Za polskie wydanie odpowiada Fabryka Słów. Książka ma376 stron i kosztuje 37,90 PLN.
Kolejna nowość na rynku to powieść Christie Golden, współautorki legendarnej serii „Przeznaczenie Jedi”. Tym razem osadzona jest w innym uniwersum związanym z grami. To powieść „World of Warcraft: Zbrodnie wojenne” (War crimes).
KRWAWE OBLĘŻENIE ORGRIMMARU DOBIEGŁO KRESU
Zjednoczone siły Przymierza i Hordy pozbawiły Garrosha Hellscreama, jednego z najbardziej znienawidzonych mieszkańców Azeroth, tytułu wodza. Jego żądza podbojów obróciła miasta w ruinę, niemal podzieliła Hordę i unicestwiła niezliczone istnienia.
Teraz w legendarnej Pandarii Garrosh jest sądzony za swe czyny.
Zgromadzili się tam sławni przywódcy z całego świata, by być świadkami tej historycznej chwili. W trakcie procesu wysłannicy spiżowych smoków przywołują wstrząsające obrazy zbrodni Garrosha. Te urywki historii zmuszają wielu z obecnych do ujawnienia własnych bolesnych wspomnień, a nawet do kwestionowania swojej niewinności lub winy. U innych mrożące krew w żyłach wizje podsycają tylko nienawiść.
Nikt nie wie, że mroczne siły z Azeroth pragną nie tylko udaremnić trybunałowi wymierzenie sprawiedliwości, lecz także zagrażają życiu wszystkich zebranych na procesie.
Książka u nas ukazała się za sprawą wydawnictwa Insignis, za przekład odpowiada Przemysław Bielecki. Wydanie liczy sobie 432 strony i kosztuje 34,99 PLN.
Na koniec jeszcze dwie informacje. Pierwsza jest taka, że James S.A. Corey, dwuosobowy autor „Honor Among Thieves” został nominowany do nagrody Locusa za powieść „Abaddon’s Gate”. Wyniki powinny być pod koniec czerwca, jeśli autorowi się powiedzie, z pewnością o tym napiszemy. Druga informacja to polskie wydanie „Mongoliady”, której współautorem jest Greg Bear. Niestety wydawnictwo Mag przesunęło wydanie tej książki na lipiec, więc miejmy nadzieję, że będzie o niej okazja napisać następnym razem.
Keran2014-06-18 21:56:08
Czyli, że fabuła i postacie nieźle opisani ? A nie same mordobicie.
Hego Damask2014-06-18 19:25:15
Keran --> nie najgorsze :)
Keran2014-06-18 17:48:46
Te książki z świata WOW`a dobre są? Polecacie ?
Lord Sidious2014-06-18 17:32:04
Cieszą mnie "Mentaci". Szkoda, że EU SW tak nie wygląda po reboocie jak "Diunowe", wtedy pewnie bym czytał, a tak zostaje "Diuna" :D.