TWÓJ KOKPIT
0

Instrukcja do TCG (z ROTS) :: Karcianki

Sekcja 1: Podstawy

Ta sekcja wyjaśnia czego potrzeba Ci do gry, kiedy wygrywasz, podstawy zasad, opisuje części kart i ich typy, zasady w układaniu własnej talii (deck), strefy gry i mówi jak zacząć rozgrywkę.

Wyposażenie

Będziesz potrzebował pakietu kart Ciemnej i Jasnej Strony, kości sześciennej i żetonów (aby zaznaczyć ilość Mocy i liczbę obrażeń na jednostce).

Cel gry

Na końcu każdej tury, jeśli kontrolujesz przynajmniej dwie z trzech aren, wygrywasz. Kontrolujesz arenę, jeśli masz w niej przynajmniej jedną jednostkę (unit), a twój przeciwnik nie ma żadnej.

Trzy główne zasady

Kilka rzeczy jest zawsze prawdziwych w SWTCG (Star Wars Trading Card Game), chyba że w kartach jest zapisane inaczej:
1. Ciemna Strona wygrywa wszystkie remisy. Jeśli dwóch graczy chce zrobić to samo w tym samym czasie (np. podczas ataku gdy 2 lub więcej jednostek mają tę samą szybkość), Ciemna Strona zaczyna.
2. Jeśli karta dokładnie przeczy jednej z zasad gry, liczy się zapis na karcie. (Ale karta zmienia jedynie zasadę odnoszącą się do tej konkretnej sytuacji.)
3. Jeśli jedna karta bądź efekt mówi że coś może się wydarzyć, a druga mówi, że nie może, przyjmuje się, że nie może. Działa to tylko w odniesieniu do przeciwieństw pomiędzy kartami, nie pomiędzy kartami a zasadami.

Karty


Build cost (koszt budowy): Liczba żetonów budowy (build counters), które musisz mieć na karcie jednostki kosmicznej, naziemnej, postaci lub karcie misji, lokacji bądź ekwipunku zanim ją wystawisz.
Side symbol (symbol strony): Symbol mówiący, do której strony Mocy należy karta. Twoja talia (deck) nie może zawierać jednocześnie zarówno kart Ciemnej jak i Jasnej Strony. Każda talia może zawierać neutralne karty.

Name (nazwa): Nazwa karty. Tekst, który zawiera nazwę karty, na której się znajduje oznacza tylko tę kartę, a nie żadną inną o takiej samej nazwie.
Type and subtypes (typ i podtypy): Słowa w linii poniżej nazwy karty. Pierwsze słowo jest typem karty: Space, Ground, Character, Battle, Mission, Location lub Equipment. Karty typu Space, Ground i Character są nazywane kartami jednostek (unit cards).
Kolejne słowa w linii to podtypy. Pomiędzy typem karty a jej podtypem (podtypami) znajduje się myślnik. Czasami występuje także dodatkowy myślnik pomiędzy podtypami. Te myślniki nie mają wpływu na grę.
Speed (S) (szybkość): Mówi jak szybka jest jednostka (unit). Jednostki z wyższą szybkością atakują przed jednostkami o niższej szybkości znajdującymi się w tej samej arenie. Ciemna Strona wygrywa remisy w szybkości.
Power (P) (siła): Ilość kostek, którymi rzucasz, kiedy jedna z twoich jednostek atakuje, aby sprawdzić ile razy trafiła.
Health (H) (zdrowie, wytrzymałość): Ilość obrażeń jakie może odnieść jednostka zanim zostanie wyrzucona na stos kart straconych (discarded).
Text box (obszar tekstowy): Miejsce na tekst opisujący, co robi karta. Obszar tekstowy może także zawierać tekst, który opowiada jakąś historię związaną z kartą.
Version letter (litera wersji): Wersja karty typu Space, Ground lub Character. Karty, które zawierają tę literę są unikalne i podlegają specjalnym zasadom.
Expansion symbol (symbol dodatku): Symbol określający, z którego dodatku SWTCG pochodzi ta karta.
Collector number (numer kolekcjonerski): Numer, którego używają kolekcjonerzy, aby zidentyfikować kartę.
Rarity symbol (symbol rzadkości): Symbol, który określa, czy karta występuje często ( • ), nieczęsto ( ) czy rzadko ( * ).

Karty bitewne (Battle Cards)

Karty bitewne reprezentują akcje i taktyki podczas bitew. Mają czerwone obramowanie. Zwykle zagrywasz nimi podczas fazy bitwy (battle phase). Więcej przeczytasz o nich w rozdziale Karty bitewne

Karty misji (Mission Cards)

Karty misji reprezentują rzeczy, które dzieją się w świecie Gwiezdnych Wojen. Mają żółte obramowanie. Możesz je budować podczas swojego etapu budowy (build step). Kiedy masz już wystarczającą ilość żetonów budowy (build counters) możesz ją ukończyć (complete) - obróć kartę rysunkiem do góry i zrób to co jest na niej napisane, a potem wyrzuć na stos kart straconych.

Karty Lokacji (Location Cards)

Karty lokacji reprezentują specjalne miejsca oraz pola bitew z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Budujesz je podczas swojego etapu budowy (build step). Kiedy masz już wystarczającą liczbę żetonów budowy (build counters) na karcie lokacji, możesz ją wystawić do swojej areny rysunkiem do góry.
Możesz wystawić daną lokację tylko do areny, do której odnosi się podtyp lokacji. Np. Kashyyyk System, który ma podtyp „Location - Space” może być wystawiony tylko do areny kosmicznej. Kolor lokacji odpowiada arenie, do której możesz daną lokację wystawić. Wszystkie lokacje do areny kosmicznej mają niebieskie obramowanie, wszystkie do areny naziemnej zielone obramowanie, a wszystkie do areny postaci fioletowe obramowanie.
Tylko 1 lokacja może być w każdej z aren w danym czasie (1 lokacja w arenie kosmicznej, 1 w arenie naziemnej i 1 w arenie postaci). Jeśli chcesz wystawić lokację do areny, w której już znajduje się jakaś lokacja, to koszt budowy nowej lokacji musi być co najmniej tak wysoki, jak lokacji, którą chcesz wymienić. Jeśli nowa lokacja ma mniejszy koszt budowy, musisz zamiast niego zapłacić tyle punktów budowy (build points), ile wynosi koszt budowy lokacji, która znajduje się obecnie w tej arenie. Kiedy nowa lokacja zastępuje istniejącą lokację, istniejąca lokacja jest wyrzucana na stos kart straconych.

Karty Ekwipunku (Equipment Cards)

Karty ekwipunku reprezentują sprzęt i ekwipunek, jakiego używają postacie w świecie Gwiezdnych Wojen, jak również specjalne modyfikacje, jakimi usprawniają pojazdy i statki. Wszystkie karty ekwipunku mają srebrne obramowanie. Budujesz karty ekwipunku podczas swojego etapu budowy (build step). Kiedy masz wystarczającą ilość żetonów budowy na karcie ekwipunku, mozesz obrócić ją rysunkiem do góry. Karta pozostaje w strefie budowy (build zone) dopóki nie dołączysz (attach) jej do jednostki.
Po tym jak zbudujesz kartę, możesz zapłacić jej koszt dołączenia (equip cost) (zwykle w punktach Mocy lub budowy), aby dołączyć ją do odpowiedniej jednostki. (Możesz przenosić ekwipunek wiele razy podczas etapu budowy, o ile płacisz koszt dołączenia za każdym razem, gdy przenosisz ekwipunek.) Każda karta ekwipunku podaje do jakiego typu jednostek może być dołączona. Jednostka, do której dołączono ekwipunek zdobywa bonusy wypisane na karcie ekwipunku.
Nie ma ograniczenia ilości kart, które możesz dołączyć do pojedynczej jednostki.
Errata: Możesz odłączyć ekwipunek, który kontrolujesz od jednostki i położyć ekwipunek w strefie budowy nie płacąc żadnych kosztów. Możesz to zrobić tylko podczas etapu budowy.
Jeśli gracz przejmie kontrolę nad jednostką przeciwnika, cały ekwipunek dołączony do tej jednostki przenosi się wraz z nią. Jednakże, o ile efekt nie mówi inaczej, osoba kontrolująca ekwipunek nie zmienia się. Osoba kontrolująca ekwipunek może, podczas swojego etapu budowy, przenieść ekwipunek do swojej strefy budowy lub dołączyć go do innej jednostki, do której dany ekwipunek może być dołączony.
Gracz może dołączać ekwipunek tylko do jednostek, które kontroluje.
Nie możesz dołączać/odłączać ekwipunku do/od pilota wtedy, gdy pilot ten pilotuje jakąś jednostkę. Jeśli pilot miał dołączony ekwipunek zanim dostał się na jednostkę, pilot cały czas trzyma ekwipunek dołączony do siebie.

Karty jednostek: kosmicznych, naziemnych i postaci (Unit Cards: Space, Ground i Character)

Są trzy typy kart jednostek: jednostki kosmiczne (Space units), naziemne (Ground units) i postacie (Characters). Zanim wystawisz jednostkę do bitwy, musisz wpierw zbudować ją poprzez umieszczenie na niej przynajmniej tylu żetonów budowy (build counters), ile wynosi jej koszt budowy (build cost). Następnie możesz wystawić ją w dowolnym momencie podczas któregokolwiek z twoich etapów budowy (build steps).
Niektóre karty jednostek są unikalne. Zasady ich dotyczące znajdziesz w sekcji
Karty unikalne.
Jednostki kosmiczne (Space units). Te karty reprezentują statki kosmiczne. Wszystkie jednostki kosmiczne mają niebieskie obramowanie i walczą w arenie kosmicznej (Space arena).
Jednostki naziemne (Ground units). Te karty reprezentują piechotę i pojazdy. Wszystkie jednostki naziemne mają zielone obramowanie i walczą w arenie naziemnej (Ground arena).
Postacie (Characters). Te karty reprezentują postacie z Gwiezdnych Wojen. Wszystkie postacie mają fioletowe obramowanie i walczą w arenie postaci (Character arena).

Zasady talii

Każda talia (deck) musi spełniać następujące warunki:
- Zawierać przynajmniej 60 kart.
- Nie zawierać jednocześnie kart Jasnej i Ciemnej Strony. Każda talia (deck) może zawierać neutralne karty.
- Musi zawierać przynajmniej 12 kart jednostek kosmicznych, 12 kart jednostek naziemnych i 12 kart postaci.
- Nie może zawierać ponad dwa razy więcej kart jednego typu jednostek niż innego typu.
PRZYKŁAD: Nie możesz mieć tylko 12 kart jednostek kosmicznych, kiedy masz 25 kart jednostek naziemnych, ponieważ 25 to więcej niż podwojona liczba 12. Największa możliwa liczba kart jednostek naziemnych w tej sytuacji wynosi 24.
- Nie może mieć więcej niż 4 kopie karty z taką samą nazwą i wersją.

Strefy gry

Talia (deck)

Każdy gracz zaczyna grę ze swoją własną talią kart. Nie możesz oglądać kart zarówno w swojej talii jak i talii przeciwnika. Kiedy skończą Ci się karty w talii, nic szczególnego się nie dzieje. Po prostu kontynuuj grę kartami, które masz w ręce.

Strefa budowy (build zone)

Twoja strefa budowy jest miejscem, w którym budujesz (obrazkiem do dołu) karty jednostek, misji, lokacji i ekwipunku. Kiedy wystawiasz jednostkę zwykle przechodzi ona do odpowiedniej areny, aczkolwiek możesz też wybrać, aby pozostała wycofana w strefie budowy (jest to bardzo przydatne przy kartach ze zdolnością Reserves - przyp. tłumacza). Kiedy ukończysz misję wyrzucasz ją na stos kart straconych. Kiedy wycofujesz jednostkę, wraca ona do strefy budowy (obrazkiem do góry).
Jednostki w strefie budowy nie mogą być atakowane, ponieważ nie znajdują się w żadnej z 3 aren. Także ich aktywowane, wyzwalane i statyczne zdolności nie działają, jak długo jednostka znajduje się w strefie budowy. Jednakże jednostki ze zdolnością Reserves mogą używać tych zdolności w strefie budowy, a jednostki ze zdolnością Upkeep nadal muszą płacić koszty utrzymania. W strefie budowy działają także zdolności: Hidden Cost i Pilot.

Areny

Areny są miejscem, w którym twoje jednostki walczą z jednostkami przeciwnika. Są trzy areny: kosmiczna, naziemna i postaci. Jednostka może atakować tylko jednostkę przeciwnika znajdującą się w tej samej arenie. Nie ma ograniczeń dotyczących liczby jednostek w arenie.
Dla gracza Ciemnej Strony arena kosmiczna jest po lewej stronie, naziemna w środku, a arena postaci po prawej stronie. Areny kosmiczna i postaci są zamienione miejscami dla gracza Jasnej Strony.
W danej arenie w danym momencie może znajdować się tylko 1 lokacja.

Stos kart straconych (Discard Pile)

Twój stos kart straconych (discard pile) jest stosem kart leżących obrazkami do góry obok twojej talii (deck). Możesz w dowolnym momencie przejrzeć karty znajdujące się na stosie kart straconych któregokolwiek z graczy.
Kiedy jedna z twoich jednostek ma przynajmniej tyle żetonów obrażeń (damage counters) ile wynosi jej wytrzymałość (health) wyrzucasz ją na stos kart straconych (discard). Kiedy ukończysz misję albo zagrasz kartą bitewną (Battle card) zrób to, co jest na niej napisane i przełóż ją na stos kart straconych. Niektóre karty i zdolności mówią byś położył swoją kartę lub jednostkę na stos kart straconych.

Ręka (Hand)

Twoja ręka również zaliczana jest do stref. To miejsce gdzie trzymasz karty, które pociągnąłeś, ale jeszcze ich nie zbudowałeś ani nimi nie zagrałeś. Możesz oglądać karty w swojej ręce, ale nie wolno Ci oglądać kart w ręce przeciwnika. Nie ma ograniczeń dotyczących ilości kart w ręce.

Poza Grą (Out of Game)

Niektóre karty każą ci odłożyć karty na bok lub usunąć je z gry. Czasami są usuwane na stałe; innym razem mogą wrócić. Karty wyrzucone poza grę (out of the game) są naprawdę wyrzucone z gry i nie są przekładane na stos kart straconych. Pozostają poza grą do momentu jej ukończenia.

Jak zacząć grę?

1. Zdecyduj, którą stroną grasz. Wybierz kto zagra Jasną a kto Ciemną Stroną. Można też zdać się na los i po prostu rzucić kostką.
2. Przetasuj swoją talię. Upewnij się, że karty są ułożone w przypadkowej kolejności.
3. Pociągnij 7 kart. To jest twoja ręka startowa. Jeśli nie podoba Ci się twoja ręka startowa możesz wyrzucić na stos kart straconych dowolną liczbę kart bitewnych, misji, lokacji i ekwipunku i pociągnąć taką samą liczbę nowych kart. Zagrywka taka nazywana jest braniem mulligana (Uwaga od tłumacza: nie tłumaczę tego pojęcia, gdyż z tego co wiem, nie ma ono polskiego odpowiednika. Termin wywodzi się prawdopodobnie od gry w golfa, gdzie mulliganem nazywa sie możliwość powtórzenia uderzenia bez żadnych konsekwencji). Ciemna Strona musi pierwsza zadecydować czy weźmie mulligana czy nie, następnie robi to Jasna Strona. Możesz wziąć mulligana tylko raz w ciągu gry.
4. Rozstawienie (set up):
Postępuj wg schematu:
1.Gracz Ciemnej Strony wybiera kartę jednostki ze swojej ręki i wystawia ją do areny, a następnie ciągnie kolejną kartę do ręki by zastąpić wystawioną przed chwilę kartę. Zdolności jednostek są pomijane podczas tej fazy gry.
2. Następnie gracz Jasnej Strony wybiera i wystawia karty jednostek do bitwy jedną po drugiej, ciągnąc za każdym razem kartę do ręki. Dzieje się tak aż do momentu, gdy całkowity koszt budowy kart po Jasnej Stronie przekroczy łączny koszt budowy kart Ciemnej Strony.
3. Gracz Ciemnej Strony wybiera i wystawia do areny karty jednostek jedną po drugiej za każdym razem ciągnąc kartę do ręki. Dzieje się tak aż do momentu, gdy całkowity koszt budowy kart po Ciemnej Stronie przekroczy koszty budowy kart Jasnej Strony.
4. Powtarzamy punkty 2. i 3. do czasu aż koszt budowy kart jednego z graczy osiągnie 30 (porównaj: punkt 6.). Nie możesz przekroczyć 30 punktów.
5. Drugi z graczy kontynuuje wystawianie, aż osiągnie 30 punktów (porównaj: punkt 6).
6. Jeśli nie możesz, lub nie chcesz, wystawić jednostki, której koszt budowy dopełni całkowity koszt do 30 możesz częściowo wystawić jedną kartę jednostki wydając punkty, które Ci zostały. Pokaż kartę jednostki przeciwnikowi, następnie połóż ją obrazkiem do dołu w strefie budowy (build zone) i nałóż na nią tyle żetonów budowy (przynajmniej 1), ile wynosi liczba punktów jakie Ci pozostały, a następnie pociągnij kartę do ręki, by ją zastąpić. Możesz też zakończyć wystawianie zanim dojdziesz do 30 punktów. Kiedy tak zrobisz twój przeciwnik kontynuuje wystawianie do swoich 30 punktów. Możesz także, jeśli chcesz, położyć na tą ostatnią, położoną obrazkiem do dołu, jednostkę więcej żetonów budowy niż potrzeba do jej wystawienia (pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć limitu 30 punktów jakie masz do wydania w setupie).



1 2 (3) 4 5 6 7 8


TAGI: SW TCG (74)
Loading..