TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars: Kanan - Ostatni padawan (wydanie zbiorcze) :: Komiksy

Star Wars: Kanan - Ostatni padawan

  • Scenariusz: Greg Weisman
  • Ilustracje: Andrea Broccardo, Jacopo Camagni, Pepe Larraz
  • Tusz:
  • Litery: Joe Caramagna
  • Kolory: David Curiel
  • Ilustracja okładki: Mark Brooks
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Oryginalny tytuł: Star Wars: Kanan Omnibus
  • Wydanie oryginalne: Marvel Comics, 20 grudnia 2016
  • Wydanie polskie: Egmont Polska, 4 grudnia 2024
  • Objętość (oryg/pl): 272/276
  • Cena (oryg/pl): 34,99 USD/89,99 PLN
  • Uniwersum:
  • Rodzaj publikacji: Album komiksowy / Wydanie zbiorcze
  • Seria komiksowa: Kanan - Ostatni padawan
  • Cykl wydawniczy:
  • Projekt multimedialny:
  • Nota wydawnicza
  • Zawartość
  • Recenzje
  • Dodatkowe informacje
  • Galeria
Nota wydawnicza (Marvel Comics, 2016)
Discover how Jedi Padawan Caleb Dume became Kanan Jarrus, the cocky, sarcastic renegade hero of Star Wars Rebels! As Caleb trained under Master Depa Billaba, neither one of them ever suspected that their „loyal“ Clone Troopers would turn on them upon the issuing of Order 66 – the Emperor’s directive to execute all Jedi. How did Caleb Dume escape the Jedi purge? Then, journey even further back and experience Caleb’s very first adventure as a Padawan, protecting the Jedi Temple alongside his new Master. As they head towards the furious Battle of Mygeeto, they’ll face one of the deadliest threats in the entire galaxy – General Grievous! Bridge the gap between The Clone Wars and Star Wars Rebels!

COLLECTING: KANAN – THE LAST PADAWAN 1-5, KANAN 6-12


Nota wydawnicza (Egmont Polska, 2024)
Kanan Jarrus zasłynął jako zuchwały, sarkastyczny przywódca załogi „Ducha”, walczącej o wolność przeciwko potędze Imperium Galaktycznego. Ale zanim stał się znany jako Kanan – przed upadkiem Republiki – nazywał się Caleb Dume i był padawanem Jedi szkolącym się pod okiem mistrzyni Depy Billaby. Odkryj, jak ten chłopiec został renegatem! Kanclerz Palpatine wydaje rozkaz 66, czyli polecenie wymordowania wszystkich Jedi. W jaki sposób Kanan umknie przed czystką? Jak sobie poradzi, gdy jego mistrzyni polegnie? I co może zrobić młody padawan, kiedy przez swoje umiejętności stanie się celem? Później cofamy się jeszcze dalej i poznajemy jego pierwszą przygodę. Kiedy szaleją wojny klonów i Świątynia Jedi zostaje zaatakowana, Caleb stara się przetrwać śmiertelne zagrożenie, a Billaba mierzy się ze swoim osobistym wrogiem – generałem Grievousem! Po latach duchy z przeszłości Kanana zaczną dręczyć rebeliancką załogę „Ducha”...

Recenzja Bolka


Długo kzał nam Egmont czekać na zapowiedź tego komiksu. W styczniu 2024 roku wiedzieliśmy jedynie, że jeśli wszystko pójdzie po myśli wydawnictwa, to pod koniec roku otrzymamy specjalny „prezent”. Jak się później okazało, chodziło o pierwszy omnibus z uniwersum Star Wars – Kanan: Ostatni Padawan.

Cieszę się, że Egmont zdecydował się na wydanie tego komiksu w formie omnibusu, zamiast dwóch zbiorczych tomów, które wcześniej były dostępne na Zachodzie, zanim tam pojawiła się edycja wielostronicowa. Co prawda oryginał, który posiadam w swojej kolekcji, jest nieco większego formatu, co pozwala bardziej nacieszyć się rysunkami, ale nie jest to aż tak wielki minus, by miał wpływ na tę recenzję. Dodam jedynie, że dobrze się stało, że komiks pojawił się u nas w takim samym rozmiarze, co inne wydania zbiorcze. Dzięki temu lepiej prezentuje się w naszych domowych biblioteczkach.

Komiks świetnie rozwija postać Kanana, pozwalając czytelnikom dowiedzieć się, co wydarzyło się z bohaterem serialu Rebelianci tuż po Rozkazie 66. Scenarzystą jest Greg Weisman, który odpowiadał za scenariusze do pierwszego sezonu serialu oraz brał udział w dopracowywaniu książki Nowy Świt", opowiadającej o spotkaniu Kanana i Hery. Wątki młodego Kanana są przeplatane współczesną linią czasową, w której załoga statku Duch wyrusza na planetę Kaller po zapasy dla mieszkańców Lothal. W oficjalnej chronologii komiks rozgrywa się tuż przed finałem pierwszego sezonu Rebeliantów.

Bardzo przypadły mi do gustu rysunki Pepego Larraza, który nie tylko potrafi świetnie przedstawić sceny walk, ale również emocje na twarzach bohaterów. Chaos związany z Rozkazem 66 został ukazany w sposób niezwykle dynamiczny, podkreślając zagubienie młodego Jedi, znanego jeszcze jako Caleb. Nie można zapomnieć również o przepięknych okładkach Marka Brooksa, które zachęcają do przeczytania całego komiksu przy jednym posiedzeniu. Jest to zdecydowanie górna półka, jeśli chodzi o okładki komiksów Star Wars.

Bardzo dobrym rozwiązaniem fabularnym jest to, by nie wprowadzać od początku łowców Jedi czy innych inkwizytorów, którzy mogliby robić za głównych złych. Zamiast tego adwersarzami Kanana są żołnierze-klony, którzy towarzyszyli uciekinierowi Jedi podczas ostatnich faz wojny. Dzięki temu historia staje się mocno personalna dla padawana, zwłaszcza że wkrótce po wykonaniu Rozkazu 66 przystaje do przemytnika Janusa Kasmira, a później nawet do generała Konfederacji, jeszcze bardziej wprowadzając chaos w głowie Kanana, który przecież nie tak dawno stał po drugiej stronie frontu.

Komiks był jedną z pierwszych publikacji w nowym kanonie, a jako przede wszystkim fan Legend, nie mogłem się nie uśmiechnąć na widok HWK-290 należącego do jednego z bohaterów. Zwłaszcza że statek został zaprezentowany, jakby świeżo co zszedł z linii montażowej, a nie poobijany i zahartowany w boju jak Moldy Crow Kyle’a Katarna. Ostatni Padawan prezentuje też kilka nawiązań do dopiero co budowanego wtedy nowego kanonu, ukazując nam młodą kapitan Sloane z okolic wydarzeń serialu Rebelianci.

Fabuła ma jednak pewne wady. Jednym z problemów tej historii jest sposób jej prowadzenia – momentami wydaje się nieco chaotyczna. W pierwszych sześciu zeszytach śledzimy losy Kanana zaraz po Rozkazie 66, natomiast w drugiej części, również składającej się z sześciu zeszytów, poznajemy wydarzenia z jego życia sprzed upadku Jedi. Uważam, że Weisman mógł napisać retrospekcje w porządku chronologicznym i jedynie od czasu do czasu wracać do teraźniejszości. Obecny układ fabuły wydaje się przez to niepotrzebnie zagmatwany.

Mogłoby to wypaść znacznie lepiej, gdyby zamieniono kolejność wątków. Pierwsza część mogłaby skupić się na wydarzeniach z Wojen Klonów, pokazując, jak Kanan zostaje padawanem, by zakończyć się Rozkazem 66. Taki układ sprawiłby, że czytelnicy bardziej przejęliby się losem Kanana i jego mistrzyni. Chronologiczne opowiedzenie tej historii byłoby bardziej klarowne i angażujące dla odbiorcy.

Co ważne, aby zrozumieć historię Kanana, znajomość serialu Rebelianci nie jest konieczna. Współczesne wstawki, które pojawiają się w komiksie, nie rozwijają załogi Ducha, więc czytelnicy niezaznajomieni z serialem mogą śmiało sięgnąć po tę pozycję. Mam nadzieję, że wielu z nich da w końcu szansę Rebeliantom, aby poznać dalsze przygody Kanana.

Kanan: Ostatni Padawan to komiks, który w ciekawy sposób rozwija historię jednego z głównych bohaterów Rebeliantów, oferując nam wgląd w wydarzenia, które są tylko zdawkowo wspominane w późniejszych sezonach serialu. W moim osobistym rankingu jest to jedna z lepszych historii Expanded Universe wydanych po 2014 roku, a także jedna z lepiej narysowanych. Polskie wydanie daje wspaniałą okazję, by zapoznać się z tą perełką współczesnego EU, a przy okazji może zachęci do odświeżenia serialu Rebelianci.



Ocena końcowa
Scenariusz: 8/10
Rysunki: 8/10
Ogólna ocena: 8/10
  • Okładka wydania oryginalnego została oparta na wydaniu oryginalnym.

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 0,00
Liczba: 0

Użytkownik Ocena Data


TAGI: Andrea Broccardo (20) David Curiel (10) Egmont Polska / Story House Egmont (859) Greg Weisman (5) Jacek Drewnowski (282) Jacopo Camagni (3) Joe Caramagna (81) Kanan (2015) (6) Mark Brooks (7) Marvel Comics (387) Pepe Larraz (5)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..