TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy z Legend dla początkujących :: Komiksy

Autor: Shedao Shai

03.10.2017



Artykuł ten ma na celu ułatwienie czytelnikowi rozpoczęcie swojej przygody z komiksami Star Wars wydawanymi do roku 2014, czyli będącymi częścią Expanded Universe - oficjalnego uniwersum sprzed przejęcia Lucasfilmu przez Disneya. Jest to swoisty przewodnik po gwiezdnowojennym komiksie, podzielony na pięć List, które można traktować jako kolejne stopnie wtajemniczenia w historię Odległej Galaktyki.

Należy pamiętać, że nie jest to jedyna słuszna kolejność czytania tych komiksów - tylko moja propozycja. Kolejność zaprezentowana przeze mnie daje możliwość kompleksowego poznania wszystkich er uniwersum w przyjazny czytelnikowi sposób. Na przestrzeni przeszło trzech dekad powstało całe mnóstwo gwiezdnowojennych opowieści, których mnogość może być odstraszająca dla osób dopiero rozpoczynających zapoznawanie się z nimi. Mam nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi, przynajmniej komiksowa część EU stanie się dla Was przystępniejsza.

Lista #1

Jedi Council: Acts of War (1-4)
Darth Maul (1-4)
Republic (1-6)
Vow of Justice
Republic (7-18)
Jango Fett: Open Seasons (1-4)
Republic (19-27)
Heart of Fire
Republic (28-45)
Jango Fett
Zam Wessel
Republic 46-48: Honor and Duty
Republic 49: Sacrifice
Republic 50: The Defense of Kamino
Jedi: Mace Windu
Republic 51-52: The New Face of War
Republic 53: Blast Radius
Jedi: Shaak Ti
Republic 55-58: The Battle of Jabiim
Republic 59: Enemy Lines
Republic 54: Double Blind
Jedi: Aayla Secura
Jedi: Count Dooku
Republic 63: Striking from the Shadows
Republic 60: Hate and Fear
Republic 61: Dead Ends
Republic 62: No Man`s Land
Republic 64: Bloodlines
Jedi: Yoda
General Grievous (1-4)
Republic 65-66: Show of Force
Republic 67: Forever Young
Republic 68: Armor
Republic 69-71: Dreadnaughts of Rendili
Obsession (1-5)
Brothers in Arms
Republic 72-73: Trackdown
Republic 74-77: Siege of Saleucami
Republic 78: Loyalties
Routine Valor
Republic 79-80: Into the Uknown
Republic 81-83: Hidden Enemy

Lista #1 to wprowadzenie w świat legendarnych komiksów. Koncentruje się ona na okresie Starej Republiki. Pierwsze kilka pozycji dzieje się przed Mrocznym widmem, następne wypełniają lukę czasową pomiędzy Mrocznym widmem i Atakiem klonów, omawiają szczegółowo wojny klonów, aż do wydarzeń przedstawionych w Zemście Sithów.

Lista #2

Purge
Purge: Seconds to Die
Purge: The Hidden Blade
Purge: The Tyrant`s Fist (1-2)
Darth Vader and the Lost Command (1-5)
Dark Times: The Path to Nowhere (1-5)
Dark Times: Parallels (1-5)
Dark Times: Vector (1-2)
Darth Vader and the Ghost Prison (1-5)
Dark Times: Blue Harvest (0-5)
Dark Times: Out of the Wilderness (1-5)
Dark Times: Fire Carrier (1-5)
Dark Times: A Spark Remains (1-5)
Darth Vader and the Ninth Assassin (1-5)
Darth Vader and the Cry of Shadows (1-5)
Evasive Action: Reversal of Fortune
Evasive Action: Recruitment
Evasive Action: Prey
Evasive Action: End Game
Agent of the Empire: Iron Eclipse (1-5)
Agent of the Empire: Hard Targets (1-5)

Lista #2 przybliża czytelnikowi Mroczne Czasy, czyli początek panowania Imperium. Te komiksy to naturalna kontynuacja fabularna Listy #1, w której poznajemy dalsze losy sporej ilości postaci drugoplanowych z serii Republic.

Evasive Action to seria webstripów dostępnych kiedyś na Hyperspace (płatnej części strony oficjalnej starwars.com, obecnie już niedostępnej). Z racji tego, są one w innym formacie – pojedynczych pasków, a nie całych stron, co może być w pewnym stopniu irytujące podczas czytania. Nie należy się z tego powodu zniechęcać, bo fabuła tych stripów jest calkiem ciekawa i przedstawione są w nich m.in. kulisy powstania imperialnej Inkwizycji.

Agent of the Empire dzieje się w 3 BBY, czyli zdecydowanie bliżej czasów Starej Trylogii. Znajduje się on jednak na tej liście (a nie kolejnych), ponieważ pojawia się w niej pewna na długo zapomniana postać z serii Republic.

Uwaga: komiks Dark Times: Vector jest częścią crossovera, który w 2008 przeprowadziło wydawnictwo Dark Horse. Vector rozpoczął się w serii komiksowej Knights of the Old Republic, kontynuowany był w Dark Times i Rebellion, a skończył się w Legacy. Jeśli czytelnik chciałby zapoznać się z tym crossoverem po kolei, powinien po Dark Times: Parallels przeczytać całą serię Tales of the Jedi, a następnie 28 zeszytów Knights of the Old Republic (w zeszytach 25-28 zaczyna się Vector). Osobiście uważam, że nie warto robić długiej przerwy w lekturze Dark Times tylko po to, żeby lepiej rozumieć wydarzenia z Vectora, ale tu wybór należy już do czytelnika.

Lista #3

Tales of the Jedi (1-34)
Knights of the Old Republic (0-55)
Empire (1-40)
Rebellion (0-16)
Legacy (0-56)
Legacy Vol. 2 (1-18)


Lista #3 zawiera większość dobrych, długich i ważnych z punktu widzenia rozbudowy uniwersum serii.

Tales of the Jedi to historia antycznych czasów uniwersum Gwiezdnych Wojen (lata 5000-3986 BBY). Seria ta powstawała w latach 90, przez co rysunki są bardziej archaiczne niż w serii Republic czy Dark Times – ale spokojnie, przyzwyczaicie się. Po prostu ostrzegam przed pierwszym szokiem tych, rozpieszczonych przez Duursemę czy Wheatleya. Fabularnie jest to prawdziwa perła gwiezdnowojennego komiksu, której po prostu nie wypada nie znać.

Knights of the Old Republic to seria dziejąca się w latach 3964-3962 BBY, a więc nie tak długo po zakończeniu TotJ. Z początku czytelnika moze uderzyć odmienność świata przedstawionego, który jest znacznie bliższy galaktyce okołofilmowej, niż tej z TotJ. Tu winić należy grę KotOR (ona powstała ładnych parę lad przed komiksami), gdzie zdecydowano się właśnie na taką estetykę. Akcja komiksów dzieje się przed grą, jednak znajomość wydarzeń z niej nie jest wymagana. Pewnie, są smaczki i odniesienia które bez tego nie zrobią wrażenia, ale spokojnie można przeczytać całość, ponieważ komiksy KotORowe są niezależnym bytem, koncentrującym się na innych postaciach i innych wydarzeniach.

Jeśli jesteście ciekawi podstawowych informacji z gier KotOR 1 i 2, a nie macie ochoty w nie grać, to streszczenie znajdziecie w poniższym spoilerze:

(Spoiler):
W latach 3976-3964 BBY miały miejsce wojny mandaloriańskie. Zakon Jedi nie chciał włączyć się do wojny, bo stało to w sprzeczności z jego pacyfistycznymi ideałami. Była jednak grupka Jedi, która się temu przeciwstawiła - chciała wspomóc Republikę w walce z Mandalorianami. Grupa ta była znana jako Revanchists (Rewanżyści) – od imienia ich lidera, Revana. Ważną postacią w ruchu był też jego uczeń - Malak, znany w młodości jako Alek/Squint. Po wielu krwawych starciach, Republice wspieranej przez Rewanżystów udało się pokonać Mandalorian - ostatnia bitwa miała miejsce nad Malachor V. Ścigając resztki Mando po Nieznanych Regionach, Revan i Malak natknęli się na Imperatora Sithów, Vitiate (to historia z MMO "The Old Republic", wystarczy wam wiedzieć że to starożytny Lord Sithów, żyjący już w czasach początkowych zeszytów TotJ), który to przeciągnął ich na Ciemną Stronę. Revan i Malak wrócili w znane regiony Galaktyki, stworzyli swoje imperium Sithów i rozpoczęli podbój. Revan został zdradzony przez swojego ucznia i pojmany przez Jedi, którzy wyczyścili mu umysł i wszczepili nową osobowość, lojalną wobec Zakonu i Republiki. Gracz w KotORze 1 kieruje właśnie Revanem, o czym dowiadujemy się dopiero gdzieś w 3/4 gry (jeden większych twistów w SW). Grając Revanem zabijamy Malaka i powstrzymujemy stworzone własnoręcznie imperium Sithów. Po wydarzeniach z gry Revan poleciał szukać Vitiate, którego co prawda nie do końca pamiętał, ale wiedział że gdzieś w Nieznanych Regionach kryło się potężne zagrożenie. Ciąg dalszy mamy w książce Revan, a potem w grze TOR, ale to już nie jest istotne w odniesieniu do komiksów.
(Koniec Spoilera)

Empire dzieje się w czasach Starej Trylogii, pojawiają się tu czasem bohaterowie z filmów, jak Vader, Luke czy Leia, ale i postacie drugo- i trzecioplanowe, których historia jest w Empire rozwinięta. Są też nawiązania do Republic. Rebellion to bezpośrednia kontynuacja Empire, właściwie zmieniła się tylko nazwa.

Legacy dzieje się w odległej przyszłości (130-138 ABY). Jest to seria stworzona przez Johna Ostrandera i Jan Duursemę, czyli duet odpowiedzialny w sporej części za Republic. Toteż pomimo półtorej stulecia różnicy czasowej, fani tej serii znajdą w Legacy wiele rzeczy dla siebie. Głównym bohaterem jest tu Cade Skywalker, potomek Luke’a. Fabuła ma tu ogromny rozmach, prawdziwie na skalę galaktyczną – mamy wojnę o dominację pomiędzy Sojuszem Galaktycznym a Imperium, Sithami a Jedi, czy też kilkoma innymi frakcjami. Z racji sporego przeskoku czasowego, do lektury Legacy nie jest wymagana znajomość dziesiątek książek dziejących się wcześniej. Ponownie, jeśli ktoś nie wie co działo się w EU po wydarzeniach z Powrotu Jedi, może uzupełnić braki czytając poniższy spoiler:

(Spoiler):
Luke Skywalker po RotJ założył nowy zakon Jedi na Yavinie IV, ożenił się z Marą Jade i miał syna Bena, którego z kolei potomkiem w którymś pokoleniu jest Cade. W latach 25-29 ABY trwała inwazja Yuuzhan Vongów - obcych z innej galaktyki, którzy nienawidzili maszyn, za to mieli udoskonalone metody bio-inżynierii. To była najbardziej wyniszczająca wojna w historii Galaktyki, w której zginęła niezliczona ilość osób - Vongowie podbili nawet Coruscant, a Nowa Republika upadła i została reformowana jako Sojusz Galaktyczny. Ostatecznie, Sojuszowi udało się odnieść zwycięstwo, YV zostali rozbrojeni i wygnani na planetę Zonama Sekot, gdzie od tego czasu żyli już pokojowo, a przynajmniej bez wszczynania kolejnych wojen. Społeczność Galaktyki jednak im nie ufała i obawa przed kolejną inwazją pozostawała. W trakcie wojny z Yuuzhanami, Jacen Solo - syn Hana i Leii - został wzięty do niewoli, gdzie "szkoliła" go Vergere - onegdaj Jedi, która przebywała z Yuuzhanami jeszcze od czasów Starej Republiki. Obecnie jej motywacje były niejasne, jak również to czy bliżej jej było do Jasnej czy Ciemnej Strony. W wyniku jej subtelnych machinacji, oraz pod wpływem Mrocznej Lady Sithów – Lumiyi, półtorej dekady później Jacen obwołał się Lordem Sithów, doprowadził do wojny domowej, w wyniku której zdobył nawet stołek przywódcy Sojuszu Galaktycznego. W końcu został pokonany i postanowiono że od tej pory Sojuszem rządził będzie Triumwirat. Imperium po „Powrocie Jedi” trzymało się mocno mniej więcej do 10 ABY, później było już raczej pobocznym zagrożeniem, znanym jako Resztki Imperium. W 19 ABY podpisano traktat pokojowy, w wyniku którego Imperium zostało ograniczone do niewielkiego regionu na obrzeżach Galaktyki, ze stolicą na planecie Bastion. Jego stosunki z Nową Republiką znacznie się ociepliły, podczas wojny z Yuuzhanami nawet walczyli po tej samej stronie. W końcu na czele Resztek stanął Jagged Fel, który wraz z żoną (Jainą Solo, córką Hana i Leii) przekształcił je w Imperium Felów, rządzone przez ich dynastię. W momencie rozpoczęcia Legacy, Imperatorem był Roan Fel, wnuk Jaggeda.
(Koniec Spoilera)

Legacy Vol. 2 dzieje się po wydarzeniach z Legacy i opowiada o przygodach innego zestawu bohaterów (chociaż pojawiają się też znajome twarze). Seria nie potrwała długo, ponieważ w czasie jej trwania marka Star Wars została wykupiona przez Disneya, a Dark Horse straciło licencję na komiksy. Na szczęście, twórcy zapewnili nam zakończenie dające – przynajmniej mi – poczucie spełnienia. Uwaga: jest to najdalej czasowo osadzona opowieść w SW. Dla mnie jest to godne zamknięcie całej sagi, nawet jeśli nie zaplanowane, tylko wymuszone przez okoliczności. Ostatni, osiemnasty zeszyt serii, wyszedł 27 sierpnia 2014 roku i jest ostatnią rzeczą opublikowaną w uniwersum SW przez Dark Horse, więc jest to podwójne zamknięcie sagi - i chronologicznie, i w kolejności wydawania.

Lista #4

Stara Republika
Dawn of the Jedi (0-15)
Lost Tribe of the Sith: Spiral (1-5)
Knight Errant (0-15)
Jedi vs. Sith (1-6)
Jedi: The Dark Side (1-5)
Episode I: The Phantom Menace Adventures (The Phantom Menace ½, Obi-Wan Kenobi, Queen Amidala, Episode I: Qui-Gon Jinn, Anakin Skywalker)
Jedi Quest (1-4)
Darth Maul: Death Sentence
Darth Maul: Son of Dathomir
Visionaries

Scum & Villany, czyli łowcy nagród i spółka
The Bounty Hunters: Aurra Sing
Jabba the Hutt: The Gaar Suppoon Hit
Jabba the Hutt: The Hunger of Princess Nampi
Jabba the Hutt: The Dynasty Trap
Jabba the Hutt: Betrayal
Blood Ties: A Tale of Jango and Boba Fett (1-4)
Blood Ties: Boba Fett is Dead (1-4)
Boba Fett: Enemy of the Empire (1-4)
Underworld: The Yavin Vassilika (1-5)
Boba Fett: Bounty on Bar-Kooda
Boba Fett: When the Fat Lady Swings
Boba Fett: Twin Engines of Destruction
Boba Fett: Murder Most Foul
Boba Fett ½: Salvage
Boba Fett: Agent of Doom
Boba Fett: Overkill

Schyłek Imperium i dalej
Splinter of the Mind’s Eye (1-4)
Vader’s Quest (1-4)
Tales from Mos Eisley
Shadow Stalker
Shadows of the Empire (1-6)
Shadows of the Empire: Evolution (1-5)
The Jabba Tape
X-Wing: Rogue Squadron (0-35)
X-Wing: Rogue Leader (1-3)
Heir to the Empire (1-6)
Dark Force Rising (1-6)
The Last Command (1-6)
Mara Jade: By the Emperor’s Hand (0-6)
Dark Empire (1-6)
Dark Empire 2 (1-6)
Empire’s End (1-2)
Crimson Empire (0-6)
The Bounty Hunters: Kenix Kil
Crimson Empire 2: Council of Blood (1-6)
Hard Currency
The Third Time Pays for All
Crimson Empire 3: Empire Lost (1-6)
Jedi Academy: Leviathan (1-4)
Union (1-4)
Chewbacca (1-4)
Invasion (0-16)

Infinities (niekanoniczne, historie alternatywne)
Infinities: A New Hope
Infinities: The Empire Strikes Back
Infinities: Return of the Jedi
The Star Wars (0-8)
Tag & Bink Are Dead (1-2)
The Return of Tag & Bink: Special Edition
Tag & Bink: Revenge of the Clone Menace

Lista #4 zapewnia resztę komiksów, z którymi moim zdaniem warto się zapoznać. Kolejność czytania jest tutaj umowna – w przeciwieństwie do poprzednich trzech list, które należy czytać w kolejności przeze mnie podanej, tutaj można zazwyczaj przeskakiwać między komiksami według uznania. Dla zachowania pewnego ładu, poszeregowałem je według er w jakich się one dzieją.

Dawn of the Jedi to trzecia, po Republic i Legacy, seria duetu Ostrander/Duursema. Mamy tu do czynienia z prehistorią świata Star Wars – akcja zaczyna się w 25793 BBY! Niestety, po trzech storyarkach seria została zakończona – to kolejna ofiara utraty licencji na gwiezdnowojenne komiksy wydawnictwa Dark Horse. Wielka szkoda, bo ta opowieść miała praktycznie nieograniczony potencjał. Książka towarzysząca: Świt Jedi: W nicość.

Lost Tribe of the Sith to komiks dziejący się w 2974 BBY, mocno powiązany z książką Zaginione plemię Sithów. Jej znajomość jest wskazana, acz nie wymagana.

Knight Errant dzieje się w 1032 BBY, czyli w końcowych latach nowych wojen Sithów – krwawej wojny, po zakończeniu której w Republice zapanował „tysiąc lat pokoju”. Wojna ta zakończyła się podczas kampanii ruusańskiej, o której opowiada następny komiks na Liście: Jedi vs. Sith. Poznajemy w nim również Dartha Bane’a, czyli twórcę Zasady Dwóch, według której w jednym czasie może istnieć tylko dwóch Sithów: mistrz i uczeń. Jeśli kogoś zainteresują te wydarzenia, to są one szerzej opisane w książkowej trylogii Bane’a. Książka towarzysząca: Błędny rycerz.

Jedi Quest to opowieść o dziejąca się podczas padawańskich lat Anakina, adaptacja książki Jedi Quest: Path to Truth. Jedi Quest to seria młodzieżówek niewydanych w Polsce, a koncentrujących się na okresie szkolenia młodego Skywalkera pomiędzy TPM a AOTC.

Splinter of the Mind’s Eye (1-4) – komiksowa adaptacja książki Spotkanie na Mimban Alana Deana Fostera. Książka wyszła w 1978 roku, komiks w połowie lat 90. Mamy tutaj pierwsze podejście do losów Luke’a i Leii po ANH. Początkowo „Spotkanie... ” było zaplanowane jako niskobudżetowa kontynuacja sagi, na wypadek gdyby ANH nie okazało się sukcesem. Stąd też w książce/komiksie nie pojawia się Han Solo – Harrison Ford nie był wówczas zakontraktowany na sequel. Na szczęście, opowieść ta pozostała tylko planem awaryjnym, ciekawostką z którą warto się zapoznać żeby zobaczyć, jak mogła się potoczyć historia naszej Sagi.

Tales from Mos Eisley – kolejna adaptacja, tym razem zbioru opowiadań pod tym samym tytułem. Możemy tutaj lepiej poznać bywalców z kantyny Mos Eisley.

Shadows of the Empire – Cienie Imperium to projekt multimedialny z połowy lat 90, w ramach którego wyszła książka, komiks, gra a nawet soundtrack. Każde medium opowiada tę historię z innego punktu widzenia; mawia się, że to taki Epizod 5,5. Warto też poczytać książkę (nie jest ona konieczna do przeczytania komiksu – tak jak mówiłem, one się uzupełniają). Losy jednej z postaci kontynuowane są w: Shadows of the Empire: Evolution.

X-Wing: Rogue Leader i X-Wing: Rogue Squadron to opowieści o pilotach Eskadry Łotrów, dziejące się niedługo po Powrocie Jedi. Mamy tu przedstawione m.in. walki o władzę w Imperium po śmierci Imperatora. Istnieje też książkowa seria X-Wingi, dziejąca się po komiksach, którą warto znać przed lekturą, aczkolwiek nie jest to wymogiem. Obie serie dobrze się uzupełniają i wprowadzają wiele wątków i postaci ważnych w post-RotJowym EU.

Heir to the Empire, Dark Force Rising, The Last Command - komiksowa adaptacja trylogii Thrawna. Jeśli ktoś chciałby poznać historię, od której de facto zaczęło się całe EU, to jest to bardzo dobra opcja (książki zawsze można przeczytać później). Poznajcie zatem admirała Thrawna sprzed czasów nowego kanonu!

Mara Jade: By the Emperor’s Hand – komiks co prawda dzieje się w 4 ABY, czyli 5 lat przed trylogią Thrawna, ale stwierdziłem że lepiej najpierw jest przeczytać trylogię, gdzie Mara zostaje wprowadzona.

Dark Empire, Dark Empire 2, Empire’s End – klasyk, pierwsze komiksy od Dark Horse’a. Albo się je kocha, albo nienawidzi. Czas akcji: 10 ABY, czyli rok po trylogii Thrawna i 6 lat po Powrocie Jedi. Mamy tu przedstawiony ostatni poważniejszy zryw Imperium, wprowadzonych zostaje wiele interesujących postaci i wydarzeń, a całość okraszona jest specyficzną kresją Cama Kennedy’ego.

Crimson Empire, The Bounty Hunters: Kenix Kil, Crimson Empire 2: Council of Blood, Hard Currency, The Third Time Pays for All, Crimson Empire 3: Empire Lost – te wszystkie komiksy składają się na sagę Karmazynowego Imperium, gdzie głównym bohaterem jest jeden z ostatnich Gwardzistów Imperatora. Wspaniała, klimatyczna opowieść i jeden z moich osobistych faworytów. Czas akcji: 11 ABY i dalej.

Jedi Academy: Leviathan – tutaj można poznać nieco realia Akademii Jedi na Yavin IV.

Union – Luke Skywalker bierze ślub!

Invasion – seria komiksowa dziejąca się na początku inwazji Yuuzhan Vongów (25 ABY). Znajomość książek nie jest konieczna, wystarczy wiedzieć że taka inwazja miała miejsce. Zawsze to będzie jakiś kontakt z Vongami.

Infinities: A New Hope, Infinities: The Empire Strikes Back, Infinities: Return of the Jedi – saga filmowa opowiedziana od nowa, przy założeniu że jedna rzecz gdzieś na początku się zmieniła. Np. co by było, gdyby Luke umarł w śnieżnej zamieci na Hoth? Polecam gorąco jako fajną ciekawostkę.

The Star Wars – komiks napisany na podstawie pierwszej wersji scenariusza Lucasa do ANH z 1974 r. Dla Lucasomaniaków rzecz bezcenna. Mamy tutaj Annikina Starkillera z Utapau, członka zakonu Jedi-Bendu, ucznia starszego Luke’a Skywalkera. Mamy Leię, księżniczkę Aquilae, i mamy Hana Solo, reptilianina, uznanego łowcę Wookieech z planety Yavin. No i generała Vadera – nie Sitha, nie ojca Luke’a ani Annikina. Tak to miało z początku wyglądać.

Tag & Bink Are Dead (1-2), The Return of Tag & Bink: Special Edition, Tag & Bink: Revenge of the Clone Menace – humorystyczne opowiastki o dwójce niezdarnych szturmowców.

Lista #5

Adaptacje filmów
The Phantom Menace (1-4)
Attack of the Clones (1-4)
Revenge of the Sith (1-4)
A New Hope – The Special Edition (1-4)

Mangowe adaptacje filmów
Manga: The Phantom Menace (1-2)
Manga: A New Hope (1-4)
Manga: The Empire Strikes Back (1-4)
Manga: Return of the Jedi (1-4)

Fotokomiksy
The Phantom Menace (PhotoComic)
Attack of the Clones (PhotoComic)
Revenge of the Sith (PhotoComic)
A New Hope (PhotoComic)
The Empire Strikes Back (PhotoComic)
Return of the Jedi (PhotoComic)
Clone Wars (PhotoComic)

The Clone Wars
The Clone Wars (1-12) (Slaves of the Republic, In Service of the Republic, Hero of the Confederacy)
The Clone Wars: The Gauntlet of Death
The Clone Wars (graphic novellas):
Shipyards of Doom
Crash Course
The Wind Raiders of Taloraan
The Colossus of Destiny
Deadly Hands of Shon-Ju
The Starcrusher Trap
Strange Allies
The Enemy Within
The Sith Hunters
Defenders of the Lost Temple
The Smuggler`s Code

Star Wars: Droids
The Kalarba Adventures (1-6)
Droids Special
Rebellion (1-4)
Season of Revolt (1-4)
The Protocol Offensive
Droids (Apple Jacks)
Artoo`s Day Out

Star Wars Adventures
Han Solo and the Hollow Moon of Khorya
Princess Leia and the Royal Ransom
Luke Skywalker and the Treasure of the Dragonsnakes
The Will of Darth Vader
Boba Fett and the Ship of Fear
Chewbacca and the Slavers of the Shadowlands

The Old Republic
The Old Republic: Blood of the Empire (1-3)
The Old Republic: Threat of Peace (1-3)
The Old Republic: The Lost Suns (1-5)

Inne
Qui-Gon and Obi-Wan: The Aurorient Express (1-2)
Qui-Gon and Obi-Wan: Last Stand on Ord Mantell (1-3)
Aurra’s Song
Poison Moon
Most Precious Weapon
Starfighter: Crossbones (1-3)
A Valentine Story
The Constancia Affair
Machines of War
The Bounty Hunters: Scoundrel`s Wages
The Force Unleashed
The Force Unleashed 2
River of Chaos (1-4)
Rebel Heist
Ewoks: Shadow of Endor
Star Wars (1-20) [seria z 2013/2014 roku]
Tales (1-24)
Clone Wars Adventures (1-10)
Classic Star Wars: The Early Adventures (1-9)
Classic Star Wars (1-20)
Classic Star Wars: Devilworlds (1-2)
Classic Star Wars: Han Solo at Stars` End (1-3)

Komiksy Marvela
Marvel Star Wars (1-107 + 3 Annuale)
Ewoks (1-14 + Annual)
Droids (1-8) [uwaga: ta ośmiozeszytowa seria” Droids” od Marvela to coś innego niż „Droids” od Dark Horse’a. Są dwie serie o tym samym tytule.]

Lista #5 to coś dla komplecjonistów, czyli ludzi którzy chcą przeczytać wszystko. Nieważne, czy dobre, nieważne czy warto – chcesz znać wszystkie komiksy z Expanded Universe? Oto one. Są tu rzeczy, których osobiście bym nikomu nie polecił – ale nie ufajcie mi w ciemno! Przekonajcie się sami, bo to tylko kwestia gustu i jestem pewien, że każdy z Was znajdzie tu coś, co mu się spodoba.

Czemu The Force Unleashed dałem dopiero na Listę #5? Bo za dużo tam rzeczy, delikatnie mówiąc, problematycznych kanonicznie. Bo dwójka kończy się ogromnym i nigdy nierozwiązanym cliffhangerem. Bo to jest historia opowiedziana po łebkach, z niewykorzystanym potencjałem. TFU to owoc schyłkowych lat EU, kiedy momentami z kanonem zaczęto sobie poczynać swobodnie, naginając go do własnych potrzeb. Nie polecam fabuły TFU. Warto pamiętać, był to w zamierzeniu kolejny po Cieniach Imperium projekt multimedialny, a więc komiks to produkt towarzyszący książce i przede wszystkim grze.

Podobnie z serią – jakże oryginalnie nazwaną – Star Wars, która wychodziła w latach 2013-2014. Jest to właściwie soft-reboot tego, co Wielka Trójka i spółka robila niedługo po ANH. Sama w sobie historia nie jest zła, ale jest to taka próba zrobienia od nowa czegoś, co już istniało.

Seria komiksowa Marvel Star Wars jest bardzo stara (wychodziła razem ze starą trylogią), wskutek czego ma mnóstwo rzeczy wręcz niesamowitych (królik Jaxxon, Mount Sorrow... długo by tak wymieniać). Nie dałem tego rady nigdy do końca przeczytać, ale mam plan kiedyś to zrobić. Rzecz tylko dla fanatyków. Od tego zdecydowanie NIE powinno się zaczynać swojej przygody z komiksami!

Tales to seria 24 zeszytów-antologii. W każdym znajdowało się parę mini—komiksów, z czego spora część ukazała się w Polsce w czasopiśmie „Star Wars Komiks” i w albumie „Najlepsze opowieści” z 2016 roku. Niektóre opowiastki są humorystyczne, niektóre nie, niektóre warto przeczytać, niektóre nie. Do wyboru, do koloru.

Clone Wars Adventures to zbiór komiksów w kresce odpowiadającej CW Tartakovsky’ego.

The Old Republic – to komiksy mocno powiązane z grą MMO o tym samym tytule (będącą również kontynuacją KotORów). Jeden jest dobry, jeden niezły, jeden kiepski. Żadnego właściwie nie ma sensu czytać jeśli się nie zna gry/nie planuje grać. To są typowe tie-iny do gier, bez wpływu ani powiązań z czymkolwiek innym.

To tyle. Jeśli dobrnęliście do tego miejsca, znacie jakieś 99% komiksów Star Wars wydanych do roku 2014. Pozostały wam już tylko pojedyncze, często promocyjne, kilkustronicowe opowieści, zasadniczo niewarte uwagi. Jeśli jednak chcecie mieć pewnosć, że zaliczyliście wszystko, to tutaj możecie sobie poprzeglądać listę i wyłapać braki. Jest ich jednak tak mało, że właściwie mieszczą się w granicach błedu statystycznego i w tym momencie możecie powiedzieć, że przeczytaliście wszystko – moje gratulacje i mam nadzieję, że było warto!

Co kupić?

Część z wymienionych przeze mnie komiksów została wydana w Polsce, głównie przez wydawnictwo Egmont. Opublikowano u nas całe Dark Times (Mroczne Czasy), Legacy (Dziedzictwo) i Knights of the Old Republic (Rycerze Starej Republiki). Pojedyncze opowieści ukazywały się wyrywkowo w ramach magazynów Star Wars Komiks, Star Wars Komiks - wydanie specjalne i Star Wars Komiks Extra, natomiast od 2015 roku Egmont publikuje serię „Star Wars Legendy”, w ramach której co dwa miesiące ukazuje się nowe wydanie zbiorcze (np. Karmazynowe Imperium, Mara Jade: Ręka Imperatora, Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada). Spora część komiksów z List jest również w planach kolekcji wydawnictwa DeAgostini.

Fan chcący nabyć wydania amerykańskie, może zainteresować się albumami TPB (zawierającymi pojedyncze storyarki, zazwyczaj między 4 a 6 zeszytów), zbiorczymi Omnibusami (zawierającymi kilka TPB, a więc kilkanaście zeszytów w jednym; obecnie już ciężko dostępnymi), bądź też ich odpowiednikami od wydawnictwa Marvel: EPIC Collection.

Na koniec jeszcze kilka uwag: po pierwsze, w trakcie czytania którejś z serii będziecie pewnie mieć mieć pytania, będziecie ciekawi jakiegoś detalu. Odradzam korzystanie z Wookieepedii jako źródła takich informacji, bo możecie sobie szybko i łatwo zaspoilerować ważny fragment fabuły. Podczas lektury pierwszych trzech List radziłbym Wam z Wookiee korzystać rzadko i ostrożnie – broń Boże nie wstukiwać w wyszukiwarkę imion i nazwisk bohaterów i innych nazw własnych. No chyba, że spoilery Wam niestraszne.

Po drugie, jeśli nie podoba Wam się jakiś komiks (przynajmniej z początkowych 4 List) – dajcie mu szansę. Zazwyczaj się rozkręcają. Przykładem jest seria Republic, która nie od razu była świetna - trzeba było się przegryźć przez początek, który może nie jest słaby – ale też nie zasługuje na żadne peany pochwalne. Tales of the Jedi też nie uderza w czytelnika od razu – ale jak już to zrobi, to trzyma do końca. Takich przykładów jest więcej. Bądźcie cierpliwi i wyrozumiali, a zostanie to wynagrodzone. Komiksy z początkowych List nie znalazły się tam przypadkiem.


TAGI:
Loading..