TWÓJ KOKPIT
0

Zasady do SWTCG po Polsku :: Karcianki

Sekcja 4: Karty unikalne (Unique Cards)


(Aby móc dokładniej opisać poniższe zasady będę używał następujących słówek:
stack - jest to stos kart, który podlega specyficznym zasadom opisanym w tej sekcji
stacknięta karta - jeżeli kilka wersji np. Luke'a leży na sobie to karta Luke'a jest stacknięta
stackować - tworzyć stack poprzez nakładanie kart na siebie)
Niektóre karty reprezentują rzeczy jedyne w swoim rodzaju, takie jak specyficzne osoby, droidy czy statki. Te karty nazywane są unikalnymi (unique) kartami. Karta jest unikalna jeśli ma pojedynczą literę w prawym rogu obszaru tekstowego. Litera mówi Ci, która to jest wersja karty. Np. są 4 wersje Luke'a Skywalkera w dodatku "New Hope".
Możesz mieć tylko jedną taką jednostkę w bitwie lub wycofaną, niezależnie od wersji karty. Np. nie możesz mieć dwóch Luke'ów w bitwie lub jednego Luke'a w bitwie a innego wycofanego. Jeśli masz dwóch, a nie tworzą oni stacka, wyrzuć na Discard tego, który został wystawiony jako ostatni. (Zasady te pozwalają zrobić pewien manewr. Niektóre unikalne karty dają Ci bonus jeżeli zostaną wyrzucone na Discard. Możesz wystawić jakąś inną wersję tej karty, a następnie wystawić kartę z tym bonusem - karta ta zgodnie z zasadami od razu idzie na Discard i daje swój bonus. - przyp. tłumacza)
Jeżeli unikalna karta jest wyrzucona na Discard nie jest naprawdę martwa. Możesz budować i wystawiać jednostki o tej samej nazwie co ta wyrzucona na Discard i używać jej w normalny sposób.
Parę unikalnych kart ma różne nazwy, ale w przypadku reguł dotyczących kart unikalnych traktuje się je tak jakby miały te same nazwy (i tylko w przypadku tych reguł).:

Anakin Skywalker Darth Vader
Beru Lars Beru Whitesun
Padme Amidala Padme Skywalker

Jednakże jeżeli jakaś karta odnosi się do innej karty "po nazwie", to działa ona tylko na kartę o dokładnie takiej nazwie, a nie na inne karty reprezentujące tą samą osobę, statek czy pojazd. (Np. Padme Amidala ma zdolność, która daje Anakinowi Skywalkerowi +2 power. Ta zdolność nie daje Darth Vaderowi +2 power, pomimo tego iż jest to ta sama osoba co Anakin Skywalker.)

Jednostki unikalne podczas setupu.

Podczas setupu, jeśli masz unikalną jednostkę w jakiejś arenie, nie możesz wystawić innej karty jednostki z tą samą nazwą i wersją do tej areny. Możesz wystawić kartę z tą samą nazwą, ale inną wersją do tej areny, pod warunkiem, że stackniesz ją z kartą, która już tam leży.
Jeżeli koszty budowy nowej jednostki są mniejsze niż koszty budowy jednostki, która już znajduje się w arenie, musisz położyć nową jednostkę pod starą (nie możesz jej położyć na jednostce, która już znajduje się w arenie). Jeśli koszty budowy nowej jednostki są co najmniej równie wysokie co koszty budowy jednostki, która już znajduje się w arenie, możesz położyć (stacknąć) nową jednostkę na lub pod jednostką, która już znajdowała się w arenie. Następnie pociągnij nową kartę, aby zastąpić tą, którą wystawiłeś do areny, tak jak zwykle w setupie.
Podczas setupu łączne koszty budowy stacka wliczają się do całych łącznych kosztów budowy (które podczas setupu nie mogą przekroczyć 30 - przyp. tłumacza). Aby policzyć łączny koszt budowy stacka weź koszt budowy karty znajdującej się na wierzchu i dodaj do niego 1 za każdą inną kartę znajdującą się na stacku (ignorując ich aktualne koszty budowy).
Jeśli wystawisz unikalną jednostkę do bitwy podczas setupu, Twój przeciwnik może wystawić unikalną kartę z taką samą nazwą do bitwy po swojej stronie. Później, kiedy rozpocznie się pierwsza faza bitwy, odbędzie się konfrontacja między tymi jednostkami (those units will be contested).

Konfrontacja między unikalnymi jednostkami (Contested Unique Units)

Jeśli obaj gracze mają unikalną jednostkę o tej samej nazwie w bitwie w dowolnym momencie fazy bitwy, pomiędzy tymi dwoma jednostkami dochodzi do konfrontacji. (Dzieje się tak zazwyczaj tylko z neutralnymi unikalnymi kartami.)
Kiedy dochodzi do konfrontacji gracze licytują Moc, aby wygrać konfrontację. Licytację zaczyna Ciemna Strona od stawki równej 0. Gracze nie mogą wylicytować więcej Mocy niż mają w swojej puli. Następnie licytuje gracz Jasnej Strony - może podbić stawkę lub spasować. Następnie to samo robi gracz Ciemnej Strony. Licytacja toczy się aż do momentu gdy obaj gracze spasują z rzędu.
Kiedy licytacja się skończy, weź wylicytowaną przez Ciebie liczbę punktów Mocy i dodaj do niej łączne koszty budowy Twojej jednostki (pamiętaj aby dodać 1 do kosztów budowy za każdą kartę na stacku leżącą pod wierzchnią jednostką). Gracz, którego suma jest wyższa wygrywa licytację (Ciemna Strona wygrywa remisy).
Zwycięzca konfrontacji płaci punkty Mocy równe wylicytowanej przez niego stawce, a jego jednostka zostaje w bitwie. Gracz, który przegrał konfrontacje nie płaci żadnych punktów Mocy, ale jego jednostka wycofuje się bez tapnięcia.
Jeżeli jest więcej niż jedna para jednostek, pomiędzy którymi dochodzi do konfrontacji gracz Ciemnej Strony wybiera o którą parę najpierw toczy się licytacja.

Stackowanie unikalnych kart

Stackowanie występuje wtedy, gdy położysz unikalną kartę na wierzchu lub pod spodem innej wersji tej samej unikalnej karty podczas fazy budowy (build phase). To pozwala Ci używać więcej niż jednej wersji unikalnej karty naraz.
Stacknięta jednostka ma tą samą nazwę, typ, prędkość, siłę, wytrzymałość, koszty budowy i tekst karty co karta na wierzchu stacka. Ignoruj wszystkie inne karty w stacku. Za każdą kartę znajdującą się pod wierzchnią kartą jednostka zyskuje +10 prędkości, +1 siły i +1 wytrzymałości. Łączny koszt budowy stacka wynosi tyle co koszt budowy wierzchniej karty +1 za każdą kartę leżącą pod nią.
Przykład: Luke Skywalker D jest stacknięty i leży na wierzchu innej wersji Luke'a. To daje mu prędkość 50, siłę 3, wytrzymałość 3, zamiast jego zwykłej prędkości 40, siły 2 i wytrzymałości 2.

Główne zasady stackowania

- Nie możesz stacknąć kart, które nie są unikalne
- Stack nie może zawierać więcej niż 4 karty.
- Nie możesz stackować kart, jeśli nie mają takiej samej nazwy. Wyjątkiem od tej zasady są wypisane wcześniej pary nazw kart (np. Anakin - Vader). Możesz stackować razem każdą z tych par.
- Nie możesz położyć unikalnej karty na stack, który już posiada wersję karty, którą chcesz wyłożyć.
- Stack jest jedną jednostką ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli jednostka przenosi się do innej strefy lub areny, zostaje wyrzucona na Discard lub wycofuje się, cały stack robi to samo.
- Kiedy wystawisz kartę do stacka nie możesz jej już stamtąd zdjąć.

Tworzenie stacka

Jeśli masz unikalną jednostkę wystawioną do bitwy lub wycofaną i chcesz wystawić inną wersję tej karty podczas etapu budowy (build step), musisz zastosować się do specjalnych reguł:
- Jeśli koszty budowy nowej karty są mniejsze lub równe kosztom budowy istniejącej karty (jeśli istniejąca karta jest stackiem wszystkie poniższe zasady dotyczą karty znajdującej się na wierzchu stacka), możesz wystawić nową kartę, jeśli znajduje się na niej przynajmniej jeden żeton budowy (build counter). Połóż nową kartę na wierzchu lub na spodzie istniejącej karty.
Przykład: Masz Anakina Skywalkera C (koszt budowy 5) wystawionego do bitwy. Chcesz zbudować Anakina Skywalkera D (koszt budowy 4). Koszt Anakina D jest mniejszy niż Anakina C, więc wydajesz jeden punkt budowy (build point) i kładziesz jeden żeton budowy (build counter). Następnie możesz go wystawić na wierzch lub na spód Anakina C.
- Jeśli koszty budowy nowej karty są większe niż koszty budowy istniejącej karty (jeśli istniejąca karta jest stackiem wszystkie poniższe zasady dotyczą karty znajdującej się na wierzchu stacka), masz dwie możliwości. Aby wystawić nową kartę pod starą, musisz mieć na nowej jednostce przynajmniej 1 żeton budowy (build counter) (czyli w tym przypadku wystawiasz tę kartę tak, jak w poprzednim przypadku - przyp. tłumacza) Aby wystawić nową kartę na starej karcie, musisz najpierw policzyć ilu żetonów budowy będziesz do tego potrzebował. Aby to policzyć po prostu weź różnicę w kosztach budowy między nową a starą jednostką, a potem dodaj 1.
Przykład: Masz wystawionego Anakina Skywalkera C (koszt budowy 5). Chcesz wystawić Anakina Skywalkera A (koszt budowy 7) i położyć go na wierzchu Anakina C. Anakin A kosztuje więcej niż Anakin C więc kładziesz na nim 3 żetony budowy (build counters) - to jest 7 - 5 (czyli 2) plus 1.
Co by było gdybyś chciał wystawić Anakina A pod Anakinem C? Po prostu połóż 1 żeton budowy (build counter) na Anakinie A, a potem go wystaw.
Położenie nowej karty pod lub na stacku nie ma żadnego wpływu na liczbę żetonów obrażeń (damage counters), które znajdują się na jednostce.

Reorganizowanie (rearranging) kart w stacku

Podczas swojej fazy budowy (build phase) możesz wydać punkty budowy na zreorganizowanie stacka, tak aby inna karta znalazła się na wierzchu. Jeśli karta, którą chcesz położyć na wierzch ma wyższe koszty budowy niż karta, która obecnie znajduje się na wierzchu, musisz zapłacić w ciągu jednej tury różnicę w kosztach budowy. Jeśli karta, którą chcesz przenieść na wierzch ma mniejsze (lub równe - przyp. tłumacza) koszty budowy niż karta, która znajduje się na wierzchu, możesz to zrobić za darmo. Istnieją specjalne zasady reorganizowania stacków postaci ze zdolnością Pilot (opisane są w rozdziałe dotyczącym pilotów).
Reorganizowanie kart w stacku nie ma wpływu na liczbę żetonów obrażeń znajdujących się na jednostce.


1 2 3 4 (5) 6 7


TAGI: SW TCG (74)
Loading..