TWÓJ KOKPIT
0

LEGO Star Wars: Moc Jedi :: Książki

LEGO Star Wars: Moc Jedi

  • Autorstwo: Opracowanie zbiorowe
  • Ilustracje:
  • Ilustracja okładki:
  • Tłumaczenie:
  • Redakcja:
  • Oryginalny tytuł: LEGO Star Wars: The Power of the Jedi
  • Wydanie oryginalne: Egmont Books, 5 listopada 2015
  • Wydanie polskie: Ameet, 17 października 2014
  • Objętość (oryg/pl): 32 strony
  • Cena (oryg/pl): 5,99 GBP/13,99 PLN
  • Uniwersum:
  • Rodzaj publikacji: Publikacja aktywizująca i interaktywna / Publikacja dla dzieci
  • Seria powieściowa:
  • Cykl wydawniczy:
  • Projekt multimedialny: LEGO Star Wars
  • Nota wydawnicza
  • Zawartość
  • Recenzje
  • Dodatkowe informacje
  • Galeria
Nota wydawnicza (Ameet, 2014)
Historia Zakonu Jedi ginie w mrokach dziejów… jednak ta książka uchyla rąbek tajemnicy.

Jaki wpływ mają midichloriany na posiadanie Mocy? Jak i gdzie szkolili się Jedi? Czym były miecze świetlne? Wejdź do świata rycerzy Jedi – rozwiązuj zadania i poznaj najwspanialszych wojowników w galaktyce.


Nota wydawnicza (Egmont Books, 2015)
The ultimate activity book for fans of LEGO® Star Wars™.

Kids can learn to count with Yoda, play noughts and crosses with the dark side of the Force, learn the rules of Jedi football and get lost in space. There are hours of entertainment to be had plus pages of stickers and a pull-out poster. LEGO® Star Wars™ fans aged 7 and up will love this activity book.

Recenzja ShaakTi1138


„Moc Jedi” to jeszcze jedna pozycja spod znaku LEGO skierowana do młodszych czytelników. Jak można wyczytać na okładce, znajdziemy w niej „opowiadanie, komiksy, zadania, naklejki i plakat”. I w tym momencie chciałabym napisać czym właściwie jest ta pozycja, ale się nie da – to swoisty miszmasz. I niestety czasem mam wrażenie, że autor (autorzy?) miał tak dużo materiału do wyboru, że nie mógł się na nic zdecydować.

No właśnie: większa część książki przedstawia wydarzenia i postaci z prequeli, ale prócz tego nie dostrzegłam, aby pozycja ta miała jakiś główny tok myślowy. Ot, po prostu bierze trochę z tego, trochę z tamtego. Przykładowo, jak sugeruje sam tytuł, bardzo dużo informacji w książce poświęconych jest Jedi – strukturze zakonu, rangom, Mocy itp. I jest to zrobiona na bardzo przyzwoitym poziomie, a do tego przystępne dla dzieci. Ale dlaczego tekst nagle potrafi przeskoczyć na LAAT/i ze sporą porcją danych technicznych (i całkiem fajnym plakatem, szkoda, że nie da się go wyjąć bez uszkodzenia stron), skoro bardziej logicznie byłoby napisać o myśliwcach rycerzy? No i dlaczego na stronach „Sprzymierzeńcy Republiki” wymienione są Ewoki, skoro w czasie inwazji Imperium Republika nie istniała?

Graficznie książeczka nawiązuje do innych pozycji z tej serii. I nadal jest to grafika ładna, kolorowa i oryginalna, szkoda tylko że kilka rysunków to wyraźny kopiuj-wklej na przykład z “Tajnych misji Yody“ (lub też odwrotnie). Na stronach z łamigłówkami obrazki zajmują większą część, często nawet ponad dwie trzecie i sama nie wiem – wydaje mi się, że „Moc Jedi“ jest książką dla trochę starszych dzieci (informacja na okładce głosi, że od siedmiu lat), które chyba poradziłyby sobie, gdyby ilustracje byłyby odrobinę mniejsze. A może się mylę, bo duża część łamigłówek to zadania obrazkowe, typu labirynty, wykreślanki czy odnajdywanie właściwego cienia. Jedno z zadań wymaga użycia dołączonych naklejek i uzupełnienia obrazu bitwy kosmicznej tak, aby wyglądał jak ten na drugiej stronie. Naklejek mamy więcej niż trzeba, szpecą je tylko bardzo wyraźnie widoczne napisy z licencją. Do tego na koniec dołączono całkiem spory plakat (choć w nietypowym, poziomym formacie) przedstawiający okręt Jedi z „The Old Republic“. Jest to dość ciekawe nawiązanie do gry, szkoda tylko że sam obrazek wizualnie nie prezentuje się zbyt ciekawie.

Komiksy – „Mój ulubiony Jedi“ i „Piłka nożna Jedi“, przedstawiające przygody znanych z „Kronik Yody“ padawanów, są z założenia przerysowane pod względem historii (uczniowie rysujący rycerza, którego najbardziej podziwiają czy grający w świątyni) i miały być śmieszne… i w sumie są, ale w sposób odrobinę sucharowy. Z kolei opowiadanie „Hiperprzestrzenny błąd“ w tak wyraźny sposób nawiązuje do poetyki serialu LEGO (chociażby Palpatine nie mogący utrzymać języka za zębami i bezustannie sugerujący, że Jedi zostaną zniszczeni), że nie mogłam wyjść z podziwu dla autora, że udało mu się tego dokonać. Kimkolwiek jest, bo jeśli jest coś, czego szczególnie mi brak w tej książce, to pełnej stopki redakcyjnej. Nie dowiemy się z niej ani kto jest autorem, ani ilustratorem, ani nic. Wydawało mi się, że to jedna z podstawowych rzeczy podczas opracowywania książki do druku.

Jeśli miałabym powiedzieć ogólnie o tej książeczce, to główną rzeczą, na jaką zwraca się w niej uwagę, jest jej naprawdę dobrze dopracowana grafika, tak charakterystyczna dla serii. Podejrzewam, że dzieciaki lepiej by ją przyjęły – razi mnie chaos, ale za taką cenę chyba można sprawić młodszemu fanowi całkiem fajny prezent.
Ocena końcowa
Ogólna ocena: 6/10
Klimat: 5/10
Opis świata: 7/10
Rozmowy: 5/10
Ilustracje: 9/10
  • Wydanie polskie ukazało się przed premierą wydania anglojęzycznego.

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 6,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
ShaakTi1138 6 2015-04-07 15:25:33


TAGI: Ameet (138) Dla dzieci (173) Egmont Books (65) LEGO Star Wars (96)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..