Recenzja Rusisa
Gus And Duncan's Comprehensive Guide to Star Wars Collectibles jest największym na świecie przewodnikiem po kolekcjonariach z Gwiezdnych Wojen. Nazywany jest popularnie biblią kolekcjonerów. Zawiera informacje odnośnie nazw gadżetów, ich producentów, krajów wydania i przybliżonej obecnej ceny. W niektórych przypadkach można się również dowiedzieć, kiedy dane gadżety trafiły do sprzedaży. W całym przewodniku spisanych zostało ponad 75 tysięcy różnych przedmiotów. Do spisu dodanych jest ponad 36 tysięcy zdjęć, ilustrujących wiele z opisanych kolekcjonariów.
Przewodnik podzielony jest na 56 sekcji tematycznych, takich jak odzież, zabawki, gry, artykuły kuchenne, filmy czy wiele innych. W ten sposób dokonano wstępnej klasyfikacji wszystkich gwiezdno-wojennych gadżetów spisanych w przewodniku. Każda sekcja opatrzona jest krótkim wstępem przybliżającym historię i ciekawsze anegdotki dotyczące gadżetów z danej kategorii. Sekcje następnie są podzielone na podsekcje, jeszcze bardziej zawężając grupę przedmiotów, która w nich się znajduje. W podsekcjach przedmioty są dalej podzielone najpierw ze względu na epizod, którego dotyczą (lub ogólnie Sagę, jeśli nie da się przyporządkować), następnie w obrębie danego epizodu na kraj wydania, a na końcu w obrębie danego kraju na firmę, która dany gadżet wyprodukowała. W ten sposób dosyć czytelnie skategoryzowano tych ponad 75 tysięcy przedmiotów zawartych w przewodniku. Na końcu przewodnika znajduje się indeks po firmach, ułatwiający odszukanie przedmiotów wyprodukowanych przez daną firmę w całej "biblii".
Przewodnik już na pierwszy rzut oka robi imponujące wrażenie. Wydany w twardej oprawie w formacie niewiele mniejszym niż A4 i liczący 984 strony sprawia wrażenie dzieła bardzo obszernego. Papier kredowy na którym została wydrukowana całość dodatkowo wpływa na wysokie wrażenia estetyczne podczas przeglądania tej pozycji. Jej wielkość sprawia co prawda, że samo przeglądanie jest trochę nieporęczne, a przewodnik na pewno nie nadaje się do zabrania w podróż jako lektura, ale przy tak obszernym wydaniu jest to minus, z którym trzeba było się liczyć.
Zawartość przewodnika robi jeszcze większe wrażenie niż sam jego wygląd. Pozwala bowiem zrozumieć jak bardzo rozbudowany jest świat licencji i gadżetów z Gwiezdnych Wojen. Fani w większości zdają sobie sprawę z tego, że George Lucas dorobił się właśnie na gadżetach i wydawanych jest ich w różnych krajach naprawdę wiele, ale dopiero zebranie w jednym miejscu tych kilkudziesięciu tysięcy przedmiotów pozwala zrozumieć ogrom produkcji. Ważnym elementem tutaj jest również możliwość zobaczenia co, w różnych krajach jest wydawane – czasem rodzaje przedmiotów wydawanych w konkretnych krajach mogą bardzo zaskoczyć. Dodatkowo wiele z tych produktów opatrzonych jest zdjęciami. I tu się pojawia pierwszy znaczący problem. Z uwagi na umieszczenie ponad 36 tysięcy zdjęć, musiały one być niewielkich rozmiarów – wysokość każdego z nich wynosi niecałe 18 milimetrów. Z uwagi na to należy zapomnieć o przyglądaniu się szczegółom danego gadżetu, można zobaczyć tylko jego ogólny wygląd.
Drugim minusem było dla mnie przeszukiwanie tej pozycji. Wydanie jej w formie książki sprawiło, że spis można było ułożyć wg jednej wybranej metody, co niestety utrudnia przeszukiwanie go jeśli chce się przeglądać pozycje wg innych kryteriów niż przyjęte przez twórców. Rozwiązaniem zarówno tego problemu, jak i kwestii zbyt małych zdjęć byłoby dołączenie do przewodnika jego elektronicznej wersji. I nie mam tu na myśli wersji PDF, ale stworzenie prostego programu, który pozwoliłby użytkownikowi wybierać produkty wg własnych kryteriów – jak np. wszystkie produkty z konkretnego państwa, niezależnie od firmy, która je stworzyła. W wersji elektronicznej można byłoby również dołączyć zdjęcia w większej rozdzielczości. Dołączenie takiej płyty pozwoliłoby mieć zarówno ładnie wydany przewodnik, który można w spokoju sobie przejrzeć i postawić na półce, jak i praktyczny program, umożliwiający szybkie wyszukiwanie interesujących nas treści.
Przewodnik po kolekcjonariach jest bardzo dobrą i imponującą pod względem zawartości oraz rozmiarów pozycją, nie pozbawioną jednakże wad. Pomimo tych wad, przypadnie on jednak do gustu grupie, do której jest skierowany, czyli kolekcjonerom.
Ocena końcowa
|
Ogólna ocena: 7/10 Jakość wydania: 9/10 Jakość informacji: 10/10 |
OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować Wszystkie oceny Średnia: 5,00 Liczba: 3 |
|