Kiedy latem 2004 firma Wizards of the Coast wprowadziła na rynek swoją grę figurkową na bazie Dungeons and Dragons, było już wiadome, że lada dzień zostanie wprowadzona też analogiczna linia dla Gwiezdnych Wojen. Wizardzi mieli wtedy licencję do roku 2018 na gry RPG i karciane z logo Star Wars.
Premierę tego pierwszego dodatku, zgrano wraz z premierą trylogii na DVD, czyli okolice września 2004. Ale właśnie przez tę premierę od razu nastawiono się na grę w realiach klasycznej trylogii. Wśród 60 figurek, z których składał się zestaw nie zabrakło wielu przedstawiających postaci filmowe jak Darth Vader, Imperator, Luke Skywalker, Han Solo, księżniczka Leia, C-3PO, R2-D2, Chewbacca czy Jabba. Pojawili się nawet bothańscy szpiedzy. Wszystkie figurki są plastykowe i wstępnie malowane, tak by każdy, kto chce mógł sobie ewentualnie samemu poprawić kolory, a leniwsi i mniej zdolni mieli właściwie gotowe figurki prosto z pudełka. Trzeba jednak pamiętać, że fabryczne malowanie nie zawsze przynosi dobre rezultaty.
W dodatku tym zaistniały trzy frakcje – Imperium, Rebelia i Niezależni. Ta ostatnia frakcja ma tę właściwość, że figurki można dołączać do każdej innej, gdyż prezentuje sobą najemników i inne obrzeża marginesu spolecznego.
Booster składał się z 7 figurek, do których dołączono karty statystyk, oraz kartę kolekcjonera.
Zestaw ten nie został sprowadzony do Polski przez dystrybutora – firmę ISA.
W USA z powodu dużego zainteresowania Wizardzi zrobili tak zwany „dodruk” boosterów tego dodatku.
Figurki z tego zestawu można obejrzeć tutaj.
Rebel
1. Bothan Spy - (U)
2. C-3P0 - (R)
3. Chewbacca - (C)
4. Commando on Speeder Bike - (VR)
5. Elite Hoth Trooper - (U)
6. Elite Rebel Trooper - (C)
7. Han Solo - (R)
8. Hoth Trooper - (C)
9. Luke Skywalker, Jedi Knight - (VR)
10. Luke Skywalker, Rebel - (R)
11. Obi-Wan Kenobi - (VR)
12. Princess Leia, Captive - (VR)
13. Princess Leia, Senator - (R)
14. R2-D2 - (R)
15. Rebel Commando - (U)
16. Rebel Officer - (U)
17. Rebel Pilot - (C)
18. Rebel Trooper - (C)
19. Rebel Trooper - (C)
20. Wookiee Soldier - (C)
Imperial
21. Darth Vader, Dark Jedi - (R)
22. Darth Vader, Sith Lord - (VR)
23. Elite Snowtrooper - (U)
24. Elite Stormtrooper - (U)
25. Emperor Palpatine - (VR)
26. General Veers - (R)
27. Grand Moff Tarkin - (R)
28. Heavy Stormtrooper - (U)
29. Imperial Officer - (U)
30. Mara Jade, Emperor's Hand - (R)
31. Probe Droid - (VR)
32. Royal Guard - (U)
33. Scout Trooper - (U)
34. Scout Trooper on Speeder Bike - (VR)
35. Snowtrooper - (C)
36. Stormtrooper - (C)
37. Stormtrooper - (C)
38. Stormtrooper - (C)
39. Stormtrooper Officer - (U)
40. Sandtrooper on Dewback - (VR)
Fringe
41. Bespin Guard - (C)
42. Boba Fett - (VR)
43. Dengar - (R)
44. Duros Mercenary - (U)
45. Ewok - (C)
46. 4-LOM - (R)
47. Gamorrean Guard - (U)
48. IG-88 - (R)
49. Ithorian Scout - (U)
50. Jabba the Hutt - (VR)
51. Jawa - (C)
52. Lando Calrissian - (R)
53. Mon Calamari Mercenary - (C)
54. Quarren Assassin - (U)
55. Greedo - (R)
56. Bossk - (R)
57. Tusken Raider - (C)
58. Twi'lek Bodyguard - (U)
59. Twi'lek Scoundrel - (U)
60. Wampa - (VR)
Recenzja Nestora
„Rebel Storm” jest dodatkiem opartym na postaciach znanych nam ze Starej Trylogii. Jest to istna gratka dla fanów Epizodów IV, V i VI. Możliwość grania takimi postaciami jak Luke Skywalker i Darth Vader sprawia, że gracze mogą „zmieniać” bieg losów Galaktyki.
Na boosterach widnieją 3 postacie z logiem ich frakcji w tle. „Rebel Storm” wprowadzał do gry akurat 3 zespoły, więc na opakowaniach mamy okazję zobaczyć przedstawiciela każdej z nich. Han Solo jako przedstawiciel Rebelii nie utracił swojego klasycznego charakteru łotrzyka. Z nonszalancką miną strzela ze swojego blastera. Wygląda to dość imponująco i z pewnością bardzo się spodoba jego fankom. Ma charakterystyczną fryzurę z lat 70., a więc można wnioskować, że jego miniaturka wzorowana jest na postaci, którą grał Harrison Ford w 1977 roku. Drugą postacią z boosteru jest Imperialny szturmowiec. Typowy przedstawiciel potęgi, jaką stanowiło galaktyczne państwo ma podobną postawę do Hana Solo. Strzela z blastera klastera pozycji stojącej. Ostatnim artem do wyboru na opakowaniu jest rysunek Boby Fetta. Odzwierciedla on jego figurkę, czyli ubranego w mandaloriańską zbroję łowcę nagród wiszącym w powietrzu dzięki plecakowi rakietowemu. Fett podobnie jak reszta postaci z boosterów strzela z blastera, Boba robi to jednak z dwóch pistoletów. Za jego plecami widnieje symbol Mandalorian – czaszka Mytozaura, która stała się tym samym logiem frakcji Niezależnych. Ciekawostką jest brak postaci z mieczami świetlnymi na boosterach.
Dodatek „Rebel Storm” wprowadza na początek gry 3 frakcje: Rebelię, Imperium i Niezależnych. Każda z nich ma 20 różnych figurek do wyboru. Pod tym względem siły się równoważą i żadna drużyna nie jest marginalizowana. Dzięki temu, że Niezależnych można łączyć z pozostałymi frakcjami, wychodzą nam ciekawe kombinacje. Dla przykładu Han Solo może być w jednym składzie z Boba Fett’em. Na początku wydawało się to zupełnie śmieszne, później kiedy gra rozwinęła się, takie zestawienia nikogo już nie dziwią. Osoby w Wizards of the Coast odpowiedzialne za dobór postaci wykonały świetną robotę. W dodatku nie zabrakło nam zarówno bohaterów filmowych, jak i tych z Expanded Universe. Tak więc możemy walczyć zarówno Darthem Vaderem, jak i Marą Jade. Ciekawostką jest fakt, że w dodatku stworzono po dwie figurki dla 3 postaci. Są to: wymieniony wyżej – Darth Vader i jego syn Luke Skywalker oraz Księżniczka Leia. Tym samym twórcy gry pokazali, że dana miniaturka nie jest ostatecznym odwzorowaniem postaci, ale tylko jej odbiciem w danym momencie. Tak też Luke Skwalker, Rebel jest miniaturką Luke’a z chwili kiedy odbijał Leię z pokładu Gwiazdy Śmierci, a Luke Skywalker, Jedi Knight to już w pełni wyszkolony Rebeliant, w chwili pojedynku z Imperatorem. Natomiast Darth Vader , Dark Jedi jest odbiciem Mrocznego Lorda Sithów w chwili kiedy dusił admirała Mottiego w Epizodzie IV. Drugą figurką jest Darth Vader, Sith Lord, który ma statystyki i umiejętności przystosowane do walki na miecze świetlne. Problemem „Rebel Storm” jest wykonanie figurek. Niestety muszę przyznać, że niektóre miniaturki pozostawiają spory niedosyt. Niektóre figurki są wykonane po prostu słabo, na szczęście nie wszystkie. Widać sporą różnicę jakościową między miniaturkami rare i very rare a common i uncommon. Producenci ewidentnie poszli w tak zwaną masówkę, przy produkcji figurek pospolitych. Dzięki temu mamy sporo niedociągnięć, krzywych twarzy, powyginanych rąk itd. Dużo dobrego można za to powiedzieć o rzadkich wersjach miniaturek. Tutaj Czarodzieje stanęli na wysokości zadania i dzięki temu każdy gracz może sobie eksponować znane postacie. Dla przykładu: Princess Leia –zarówno Senator jak i Captive oraz Chewbacca. W tym prestiżowym gronie nie zabraknie także Dartha Vadera, który jest ucieleśnieniem doskonałości. Jeżeli chodzi o figurki duże, to w tej dziedzinie prym wiedzie Wampa. Jest ona obiektem pożądania nie jednego kolekcjonera.
Jeżeli chodzi o karty statystyk to tutaj Wizardzi poszli dość prostym torem – szkic figurki, bez zbędnego czarnego. Nie wyszło to niektórym kartom na dobre, ale biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy dodatek, nie należy tak surowo go oceniać. Brak czarnego troszkę dziwnie wygląda, w szczególności na karcie Dartha Vadera, Dark Jedi, ale kapitalne szkice innych postaci w zupełności to rekompensują. Nie można jednak zapomnieć o błędach, jakie wiązały się z kartami. Notoryczne było dodawanie złego szkicu przy miniaturce. Przez taki proceder dostawaliśmy kilka błędnych wersji figurek: Stormtrooper 36/60, Stormtrooper 37/60, Stormtrooper 38/60.
Umiejętności postaci nie są szczególnie rozwinięte. Mają to do siebie pionierskie dodatki. Odnotować jednak warto kilka ciekawostek: Double Attack (2 ataki w jednej turze), Force Reneval (odnawianie punktów Mocy), Lightsaber Sweep (atak wszystkich przyległych przeciwników jednocześnie), Draw Fire (odciąganie ognia), Granades (ograniczony atak na grupę przeciwników), Flight (lot nad przeszkodami), Rend (dodanie dodatkowych obrażeń po spełnieniu pewnych kryteriów). Dla obeznanych w temacie, te umiejętności są dość mizerne. Ale trzeba pamiętać, że stanowiły one podstawę do późniejszego rozwoju gry. Tak też stopniowo zwiększano ilość ataków, punktów Mocy i umiejętności jednej miniaturki. Natomiast w statystykach wyznaczono pewne nieprzekraczalne granice. Dzięki temu maksymalnym pułapem obrony jest 23, a ataku +16. Późniejsze dodatki zbytnio nie wybijały innych statystyk, dzięki czemu w grze jest względna równowaga.
Podsumowując, „Rebel Storm” obecnie nie jest może bardzo grywanym dodatkiem. Jednak jego wartość historyczna i kolekcjonerska jest ogromna. Sam z sentymentem grywam takimi figurkami jak: Han Solo, czy Jabba the Hutt, a rzesza łowców nagród, Rebeliantów i szturmowców jest niemal podstawą każdego składu. Największym plusem tego dodatku jest klimat. Mimo swoich przywar jest on uznawany przeze mnie za jeden z najbardziej udanych. Muszę się przyznać, że na taką opinię wpływa głównie sentyment jakim darze „klasyczne” postacie. Nie mniej jednak dodatek „Rebel Storm” jest jak najbardziej godny polecenia, zarówno kolekcjonerom jak i graczom.
Premierę tego pierwszego dodatku, zgrano wraz z premierą trylogii na DVD, czyli okolice września 2004. Ale właśnie przez tę premierę od razu nastawiono się na grę w realiach klasycznej trylogii. Wśród 60 figurek, z których składał się zestaw nie zabrakło wielu przedstawiających postaci filmowe jak Darth Vader, Imperator, Luke Skywalker, Han Solo, księżniczka Leia, C-3PO, R2-D2, Chewbacca czy Jabba. Pojawili się nawet bothańscy szpiedzy. Wszystkie figurki są plastykowe i wstępnie malowane, tak by każdy, kto chce mógł sobie ewentualnie samemu poprawić kolory, a leniwsi i mniej zdolni mieli właściwie gotowe figurki prosto z pudełka. Trzeba jednak pamiętać, że fabryczne malowanie nie zawsze przynosi dobre rezultaty.
W dodatku tym zaistniały trzy frakcje – Imperium, Rebelia i Niezależni. Ta ostatnia frakcja ma tę właściwość, że figurki można dołączać do każdej innej, gdyż prezentuje sobą najemników i inne obrzeża marginesu spolecznego.
Booster składał się z 7 figurek, do których dołączono karty statystyk, oraz kartę kolekcjonera.
Zestaw ten nie został sprowadzony do Polski przez dystrybutora – firmę ISA.
W USA z powodu dużego zainteresowania Wizardzi zrobili tak zwany „dodruk” boosterów tego dodatku.
Figurki z tego zestawu można obejrzeć tutaj.
Rebel
1. Bothan Spy - (U)
2. C-3P0 - (R)
3. Chewbacca - (C)
4. Commando on Speeder Bike - (VR)
5. Elite Hoth Trooper - (U)
6. Elite Rebel Trooper - (C)
7. Han Solo - (R)
8. Hoth Trooper - (C)
9. Luke Skywalker, Jedi Knight - (VR)
10. Luke Skywalker, Rebel - (R)
11. Obi-Wan Kenobi - (VR)
12. Princess Leia, Captive - (VR)
13. Princess Leia, Senator - (R)
14. R2-D2 - (R)
15. Rebel Commando - (U)
16. Rebel Officer - (U)
17. Rebel Pilot - (C)
18. Rebel Trooper - (C)
19. Rebel Trooper - (C)
20. Wookiee Soldier - (C)
Imperial
21. Darth Vader, Dark Jedi - (R)
22. Darth Vader, Sith Lord - (VR)
23. Elite Snowtrooper - (U)
24. Elite Stormtrooper - (U)
25. Emperor Palpatine - (VR)
26. General Veers - (R)
27. Grand Moff Tarkin - (R)
28. Heavy Stormtrooper - (U)
29. Imperial Officer - (U)
30. Mara Jade, Emperor's Hand - (R)
31. Probe Droid - (VR)
32. Royal Guard - (U)
33. Scout Trooper - (U)
34. Scout Trooper on Speeder Bike - (VR)
35. Snowtrooper - (C)
36. Stormtrooper - (C)
37. Stormtrooper - (C)
38. Stormtrooper - (C)
39. Stormtrooper Officer - (U)
40. Sandtrooper on Dewback - (VR)
Fringe
41. Bespin Guard - (C)
42. Boba Fett - (VR)
43. Dengar - (R)
44. Duros Mercenary - (U)
45. Ewok - (C)
46. 4-LOM - (R)
47. Gamorrean Guard - (U)
48. IG-88 - (R)
49. Ithorian Scout - (U)
50. Jabba the Hutt - (VR)
51. Jawa - (C)
52. Lando Calrissian - (R)
53. Mon Calamari Mercenary - (C)
54. Quarren Assassin - (U)
55. Greedo - (R)
56. Bossk - (R)
57. Tusken Raider - (C)
58. Twi'lek Bodyguard - (U)
59. Twi'lek Scoundrel - (U)
60. Wampa - (VR)
Recenzja Nestora
„Rebel Storm” jest dodatkiem opartym na postaciach znanych nam ze Starej Trylogii. Jest to istna gratka dla fanów Epizodów IV, V i VI. Możliwość grania takimi postaciami jak Luke Skywalker i Darth Vader sprawia, że gracze mogą „zmieniać” bieg losów Galaktyki.
Na boosterach widnieją 3 postacie z logiem ich frakcji w tle. „Rebel Storm” wprowadzał do gry akurat 3 zespoły, więc na opakowaniach mamy okazję zobaczyć przedstawiciela każdej z nich. Han Solo jako przedstawiciel Rebelii nie utracił swojego klasycznego charakteru łotrzyka. Z nonszalancką miną strzela ze swojego blastera. Wygląda to dość imponująco i z pewnością bardzo się spodoba jego fankom. Ma charakterystyczną fryzurę z lat 70., a więc można wnioskować, że jego miniaturka wzorowana jest na postaci, którą grał Harrison Ford w 1977 roku. Drugą postacią z boosteru jest Imperialny szturmowiec. Typowy przedstawiciel potęgi, jaką stanowiło galaktyczne państwo ma podobną postawę do Hana Solo. Strzela z blastera klastera pozycji stojącej. Ostatnim artem do wyboru na opakowaniu jest rysunek Boby Fetta. Odzwierciedla on jego figurkę, czyli ubranego w mandaloriańską zbroję łowcę nagród wiszącym w powietrzu dzięki plecakowi rakietowemu. Fett podobnie jak reszta postaci z boosterów strzela z blastera, Boba robi to jednak z dwóch pistoletów. Za jego plecami widnieje symbol Mandalorian – czaszka Mytozaura, która stała się tym samym logiem frakcji Niezależnych. Ciekawostką jest brak postaci z mieczami świetlnymi na boosterach.
Dodatek „Rebel Storm” wprowadza na początek gry 3 frakcje: Rebelię, Imperium i Niezależnych. Każda z nich ma 20 różnych figurek do wyboru. Pod tym względem siły się równoważą i żadna drużyna nie jest marginalizowana. Dzięki temu, że Niezależnych można łączyć z pozostałymi frakcjami, wychodzą nam ciekawe kombinacje. Dla przykładu Han Solo może być w jednym składzie z Boba Fett’em. Na początku wydawało się to zupełnie śmieszne, później kiedy gra rozwinęła się, takie zestawienia nikogo już nie dziwią. Osoby w Wizards of the Coast odpowiedzialne za dobór postaci wykonały świetną robotę. W dodatku nie zabrakło nam zarówno bohaterów filmowych, jak i tych z Expanded Universe. Tak więc możemy walczyć zarówno Darthem Vaderem, jak i Marą Jade. Ciekawostką jest fakt, że w dodatku stworzono po dwie figurki dla 3 postaci. Są to: wymieniony wyżej – Darth Vader i jego syn Luke Skywalker oraz Księżniczka Leia. Tym samym twórcy gry pokazali, że dana miniaturka nie jest ostatecznym odwzorowaniem postaci, ale tylko jej odbiciem w danym momencie. Tak też Luke Skwalker, Rebel jest miniaturką Luke’a z chwili kiedy odbijał Leię z pokładu Gwiazdy Śmierci, a Luke Skywalker, Jedi Knight to już w pełni wyszkolony Rebeliant, w chwili pojedynku z Imperatorem. Natomiast Darth Vader , Dark Jedi jest odbiciem Mrocznego Lorda Sithów w chwili kiedy dusił admirała Mottiego w Epizodzie IV. Drugą figurką jest Darth Vader, Sith Lord, który ma statystyki i umiejętności przystosowane do walki na miecze świetlne. Problemem „Rebel Storm” jest wykonanie figurek. Niestety muszę przyznać, że niektóre miniaturki pozostawiają spory niedosyt. Niektóre figurki są wykonane po prostu słabo, na szczęście nie wszystkie. Widać sporą różnicę jakościową między miniaturkami rare i very rare a common i uncommon. Producenci ewidentnie poszli w tak zwaną masówkę, przy produkcji figurek pospolitych. Dzięki temu mamy sporo niedociągnięć, krzywych twarzy, powyginanych rąk itd. Dużo dobrego można za to powiedzieć o rzadkich wersjach miniaturek. Tutaj Czarodzieje stanęli na wysokości zadania i dzięki temu każdy gracz może sobie eksponować znane postacie. Dla przykładu: Princess Leia –zarówno Senator jak i Captive oraz Chewbacca. W tym prestiżowym gronie nie zabraknie także Dartha Vadera, który jest ucieleśnieniem doskonałości. Jeżeli chodzi o figurki duże, to w tej dziedzinie prym wiedzie Wampa. Jest ona obiektem pożądania nie jednego kolekcjonera.
Jeżeli chodzi o karty statystyk to tutaj Wizardzi poszli dość prostym torem – szkic figurki, bez zbędnego czarnego. Nie wyszło to niektórym kartom na dobre, ale biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy dodatek, nie należy tak surowo go oceniać. Brak czarnego troszkę dziwnie wygląda, w szczególności na karcie Dartha Vadera, Dark Jedi, ale kapitalne szkice innych postaci w zupełności to rekompensują. Nie można jednak zapomnieć o błędach, jakie wiązały się z kartami. Notoryczne było dodawanie złego szkicu przy miniaturce. Przez taki proceder dostawaliśmy kilka błędnych wersji figurek: Stormtrooper 36/60, Stormtrooper 37/60, Stormtrooper 38/60.
Umiejętności postaci nie są szczególnie rozwinięte. Mają to do siebie pionierskie dodatki. Odnotować jednak warto kilka ciekawostek: Double Attack (2 ataki w jednej turze), Force Reneval (odnawianie punktów Mocy), Lightsaber Sweep (atak wszystkich przyległych przeciwników jednocześnie), Draw Fire (odciąganie ognia), Granades (ograniczony atak na grupę przeciwników), Flight (lot nad przeszkodami), Rend (dodanie dodatkowych obrażeń po spełnieniu pewnych kryteriów). Dla obeznanych w temacie, te umiejętności są dość mizerne. Ale trzeba pamiętać, że stanowiły one podstawę do późniejszego rozwoju gry. Tak też stopniowo zwiększano ilość ataków, punktów Mocy i umiejętności jednej miniaturki. Natomiast w statystykach wyznaczono pewne nieprzekraczalne granice. Dzięki temu maksymalnym pułapem obrony jest 23, a ataku +16. Późniejsze dodatki zbytnio nie wybijały innych statystyk, dzięki czemu w grze jest względna równowaga.
Podsumowując, „Rebel Storm” obecnie nie jest może bardzo grywanym dodatkiem. Jednak jego wartość historyczna i kolekcjonerska jest ogromna. Sam z sentymentem grywam takimi figurkami jak: Han Solo, czy Jabba the Hutt, a rzesza łowców nagród, Rebeliantów i szturmowców jest niemal podstawą każdego składu. Największym plusem tego dodatku jest klimat. Mimo swoich przywar jest on uznawany przeze mnie za jeden z najbardziej udanych. Muszę się przyznać, że na taką opinię wpływa głównie sentyment jakim darze „klasyczne” postacie. Nie mniej jednak dodatek „Rebel Storm” jest jak najbardziej godny polecenia, zarówno kolekcjonerom jak i graczom.
Ocena końcowa
|
Ogólna ocena: 7/10 Klimat: 8/10 Wykonanie figurek: 4/10 Innowacje: 8/10 Boostery: 5/10 |
OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować Wszystkie oceny Średnia: 6,54 Liczba: 13 |
|
Lord_Revan2011-07-26 12:56:42
mam tylko 1 i to jest tusken rider
Master of the Force2010-11-28 17:58:02
na początek może być.
Nestor2007-09-14 10:02:14
Pierwszy dodatek, niektore figurki nie sa wykonanne rewelacyjnie, ale trzymaja poziom. Mozna narzekac na male skille postaci, ale pamietajmy ze ten dodatek to dopiero poczatek tej gry.