The Mandalorian - Rozdział 9: Szeryf
- Reżyseria: Jon Favreau
- Scenariusz: Jon Favreau
- Oryginalny tytuł: The Mandalorian - Chapter 9: The Marshal
- Sezon/odcinek: 2/01
- Premiera: 30 października 2020
- Premiera (Polska): 14 czerwca 2023
- Dystrybucja: Disney+
- Czas trwania: 56 minut
- Uniwersum:
- Typ produkcji: Epizod serialowy
- Serial: The Mandalorian
- Poprzedni odcinek: Rozdział 8: Odkupienie
- Następny odcinek: Rozdział 10: Pasażerka
- Projekt multimedialny: The Mandalorian
- Opis fabularny
- Bohaterowie
- Ciekawostki
- Galeria
Mandalorianin udaje się na Zewnętrzne Rubieże w poszukiwaniu swojego ludu.
- Din Djarin
- Dziecko
- Cobb Vanth
Ciekawostki Bastionowiczów
- Gor Koresh - abyssiński boss półświatka w jednej z pierwszych scen odcinka - ma nieproporcjonalnie krótkie ręce w stosunku do reszty ciała. Jego rasa znana była z umiejętności regeneracyjnych, jest zatem możliwe, że miał on swego czasu do czynienia z rozwścieczonym Wookieem.
- Dialog Dina z Koreshem bardzo przywodzi na myśl ten, który w KOTOR-ze przeprowadzał Carth Onasi z Huttem Ajuurem - tam też była mowa o zasadach panujących podczas walki na ringu.
- Gor podczas słownej potyczki z Mando przysięga „na Gotrę”. To grupa łącząca roboty walczące o swoje prawa, stanowiąca zarazem zbrojne ramię syndykatu Crymorah.
- Wśród obcych widzianych w tłumie podczas walki Gamorrean można dostrzec Kyuzo (rasa Emba z TCW i konstabla Zuvia z TFA) oraz Elomina - gatunek podobny do Zabraków, z rogami na głowie i twarzy.
- Stwory, które atakują Koresha, przypominają fyrnocki z „Rebeliantów” - one również mogły żyć jedynie w ciemności.
- R5, czyli słynny „Czerwony” z zepsutym motywatorem, ponownie się tu pojawia - tym razem lepiej widać uszkodzenie po wybuchu, do którego doszło w „Nowej nadziei”.
- Cobb Vanth to postać z trylogii „Koniec i początek” Chucka Wendiga. Jest to rzadki przykład przejścia bohatera z literackiego Expanded Universe na ekran. Jego historia w wersji papierowej jest wszakże nieco inna - pojawił się on w piaskoczołgu Jawów równocześnie z niejakim Adwinem Cheru z kompanii górniczej Czerwony Klucz. Obaj dostrzegli zbroję Boby i obaj zapragnęli jej dla siebie. Cobb zdradził przy tym niechęć do kompanii, ranił przeciwnika i kazał mu wracać do szefa, a sam zabrał pancerz. Być może Dinowi sprzedał opowieść, która stawiała go w nieco lepszym świetle.
- Vantha gra Timonthy Olyphant, który w serialu "Justified" również wcielił się w szeryfa.
- Mos Pelgo również jest lokacją z książki (nawiasem: także z Legend) - w niej znane jest jako „Wolne Miasto”.
- Vanth zwraca się do barmana per „Weequayu”. Może być to nawiązanie do wczesnych pozycji z Legend, na przykład do tomu „Opowieści z pałacu Jabby”, gdzie przedstawiciele tej rasy nie mieli imion i wcale im to nie przeszkadzało.
- W retrospekcji Cobba widać jak niszczy on pojazd Gildii pociskiem z plecaka. Scena ta bardzo przypomina moment z „Iron Mana” (kręconego przez Favreau), w którym Tony unicestwia czołg Dziesięciu Pierścieni.
- Najemnicy z kompanii górniczej wyglądają jak ci z serii „Jedi Knight”.
- Śmigacz Cobba jest zrobiony z fragmentów ścigacza Anakina z Epizodu I.
- Tuskeni częstują Vantha czarnym melonem - pustynnym owocem o niezbyt apetycznym smaku. Pojawił się on po raz pierwszy w głównej serii komiksowej „Star Wars” w 2015 roku.
- Smok krayt wygląda nieco inaczej niż go przedstawiano w Legendach - tam przypominał typowego jaszczura z europejskich legend, tutaj przywodzi na myśl bardziej czerwie pustynne z „Diuny” (ponoć Lucas chciał stworzyć podobne stwory na potrzeby Epizodu IV, ale zabrakło mu budżetu). W Legendach istniały dwa jego podgatunki - kanionowy (ten przypominający bardziej smoka) i większy (ten podobny do wielkiego robaka). Notabene odgłos, który wydaje, to ten sam, którym straszył Tusenków Ben w „Nowej nadziei”.
- Plan zabicia smoka krayt bardzo przywodzi na myśl ten, który zastosował w najsłynniejszej polskiej legendzie szewczyk Dratewka - tylko tym razem zamiast owcy wypchanej siarką mamy banthę z materiałami wybuchowymi. Swoją drogą, widać tu również ukłon w stronę fanów KOTOR-a - w grze również Revan i ekipa zabijają bestię, podkładając pod nią ładunki wybuchowe. Samo zwierzę kojarzy się również z wielkim robakiem z planety Blenjell z „Jedi Academy”.
- Historia zabicia smoka krayt pojawia się również w opowiadaniu „Knight and the Dragon” ze zbioru „Myths and Fables” - tylko tam tytułowym pogromcą stwora jest Obi-Wan.
- Din uderza w plecak odrzutowy Cobba, uruchamiając tym samym sprzęt - podobnie uczynił Han Solo z Bobą Fettem w „Powrocie Jedi”.
- Pod koniec walki Tuskeni znajdują w ciele smoka perłę - przedmiot niezwykle dla nich cenny, którego zdobycie było uważane za dowód męstwa i odwagi. W Legendach co prawda Tuskeni polowali na mniejsze smoki kanionowe.
OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować Wszystkie oceny Średnia: 8,33 Liczba: 39 |
|