TWÓJ KOKPIT
0

Materiały prasowe: aktorzy :: Mroczne widmo

LIAM NEESON Qui-Gon Jinn
 
Liam Neeson urodził się w Irlandii, początkowo chciał był nauczycielem, ukończył Queens College w Belfaście, specjalizował się w fizyce, informatyce, matematyce i sztukach dramatycznych. W roku 1976 Neeson zrezygnował z nauczania i wstąpił do zespołu prestiżowego Lyric Players Theatre w Belfaście. Na scenie zadebiutował rolą w "The Risen People" Josepha Plunketta. Po dwóch latach dołączył do zespołu sławnego Abbey Theatre w Dublinie. W ramach Abbey Theatre Festival wystąpił w spektaklu "Translations" Briana Friela, a na deskach Royal Exchange Theater w "The Plough and the Stars" Seana O'Caseya, który przyniósł mu nagrody dla najlepszego aktora.
 
W roku 1980 reżyser John Boorman zobaczył Neesona w roli Lennie'ego w scenicznej adaptacji "Myszy i ludzi" Steinbecka i zaproponował mu debiut ekranowy w filmie "Excafibur" (video, T1IP: "Excalibur"). Następnie aktor wystąpił m.in. w filmach: "The Bounty" (video: "Bounty"), "Duet for One", "A Prayer for the Dying" (video, TVP: "Modlitwa za konających"), "Misja", "Podejrzany", "Wczoraj i dziś", "High Spirits" (video, TVP: "Duchy górą"), "The Good Mother", "Darkman", "The Big Man" (video, TVP: "Wielki człowiek"), "Światło w mroku", "Under Suspicion", "Nell", "Mężowie i żony" Woody Allena, "Leap of Faith" (video, TVP: "Cudotwórca"), "Peyton Westlake", "Crossing the Line", "Ethan Frome", "Les Miserables" (video: "Nędznicy", rola Jeana Valjeana) oraz "Michael Collins" (Złoty Lew i nagroda dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji '96, nominacja do Złotego Globu, nagroda Evening Standard).
 
Największe jak dotąd uznanie przyniosła mu nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowe (BAFTA) rola w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga.
 
Wkrótce zobaczymy go w filmach "The Haunting" Jana De Bonta z Catherine Zetą-Jones i Lili Taylor oraz "Gun Shy" u boku Sandry Bullock i Olivera Platta.
 
Liam Neeson zagrał także rolę Oscara Wilde'a w broadwayowskiej inscenizacji "The Judas Kiss" Davida Hare'a. . Neeson zadebiutował na Broadwayu w roku 1993 w "Annie Christie" Eugene'a O'Neilla z Natashą Richardson w roli tytułowej. Za rolę w tym spektaklu otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Tony.
 
EWAN McGREGOR Obi-Wan Kenobi
 
Ewan McGregor uczęszczał do Guildhall School of Music and Drama, pierwsze kroki stawiał na scenie Perth Repertory Theatre. McGregor opuścił Guildhall w marcu 1992, aby wystąpić w sześcioodcinkowym serialu TV Dennisa Pottera "Lipstick on Your Collar", w którym zagrał rolę główną. W październiku 1992 wyjechał do Maroka, by zagrać w "Being Human" (video, TVP: "Być człowiekiem") Billa Forsytha. Na początku 1993 wystąpił w inscenizacji "What the Butler Saw" Joe Ortona w Salisbury Playhouse.
 
Ben Bolt powierzył mu rolę Juliana w telewizyjnej adaptacji "Czerwonego i czarnego" Stendhala, aktor wystąpił także w filmach TV "Family Style" (krótkometrażówka), "Kavanagh QC", "Doggin' Around" oraz w dwóch odcinkach popularnych seriali "Opowieści z krypty" i "Ostry dyżur".
 
Sławę przyniosła McGregorowi rola w czarnej komedii "Płytki grób" Danny'ego Boyle'a, za którą otrzymał - wraz z partnerującymi mu Christopherem Ecclestonem i Kerry Fox - nagrodę za najlepszą kreację aktorską na festiwalu filmowym w Dinard w roku 1994.
 
Inne filmy McGregora to m.in.: "Blue Juice", "Pillow Book", "Trainspotting", "A Life Less Ordinary" (dwa ostatnie w reżyserii Danny'ego Boyle'a), "Emma", "Orkiestra", "Nightwatch", "The Serpent's Kiss" (TVP: "Pocałunek węża"), "Idol" i "Little Voice".
 
Ostatnio wystąpił na scenie Comedy Theatre w "Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs" i wyreżyserował swoją pierwszą krótkometrażówkę zatytułowaną "Bone".
 
NATALIE PORTMAN królowa Amidala
 
Natalie Portman jest jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek Hollywoodu.
 
Wkrótce zobaczymy ją u boku Susan Sarandon w filmie Wayne'a Wanga "Gdzie oczy poniosą" ("Anywhere But Here") według powieści Mony Simpson w adaptacji Alvina Sargenta ("Zwykli ludzie").
 
Niedawno aktorka wystąpiła na Broadwayu w nowej inscenizacji "Pamiętnika Anny Frank" w reżyserii Jamesa Lapine'a i adaptacji Wendy Kesselman opartej na nowej, pełnej edycji pamiętników.
 
Portman zdobyła międzynarodowe uznanie debiutancką rolą w "Leonie zawodowcu" Luca Bessona, w którym wystąpiła u boku Jeans Reno i Gary'ego Oldmana. Rola przyniosła jej sponsorowaną przez "The Hollywood Reporter" nagrodę dla "Młodej gwiazdy".
 
Aktorka wystąpiła także w filmach: "Beautiful Girls" Teda Demme'a u boku Timothy Huttona, Umy Thurman, Rosie O'Donnell i Matta Dillona, "Wszyscy mówią: kocham cię" Woody Allena z Julią Roberts, Goldie Hawn, Alanem Aldą i Drew Barrymore, "Marsjanie atakują!" Tima Burtona u boku Jacka Nicholsona i Glenn Close oraz "Gorączka" Michaela Manna z Alem Pacino, Robertem De Niro i Valem Kilmerem.
 
JAKE LLOYD Anakin Skywalker
 
Jake Lloyd zyskał popularność dzięki roli syna Arnolda Schwarzeneggera w komedii "Świąteczna gorączka".
 
Zadebiutował z kolei w wydanym u nas na kasetach video filmie Nicka Cassavetesa "Unhook the Stars" w roli syna Marisy Tomei, który wnosi radość w życie starszej pani z sąsiedztwa granej przez Genę Rowlands.
 
Wcześniej wystąpił w filmie TV "Virtual Obsession" w reżyserii Micka Garrisa ("Bastion", "Lśnienie" - TV) w boku Petera Gallaghera, Mimi Rogers i Bridgette Wilson.
 
Znamy go także z serialu TV "Ostry dyżur", w którym wystąpił w roli Jimmy'ego, chłopca, który odwiedza w szpitalu chorą na raka matkę. Inne jego role TV to "The Pretender" i "Apollo 11 ". Ma ponadto na koncie liczne filmy reklamowe.
 
Jake Lloyd ma obecnie dziesięć lat, uwielbia gry video i jazdę na rowerze, kończy czwartą klasę.
 
IAN McDIARMID senator Palpatine
 
lan McDiarmid jest cenionym aktorem i reżyserem, dyrektorem artystycznym prestiżowego Almeida Theatre w Islington w północnym Londynie.
 
lan McDiarmid grał rolę imperatora w "Powrocie Jedi". Inne jego filmy to m.in.: "Dragonslayer", "Gorky Park" (video, TVP: "Park Gorky'ego"), "Parszywe dranie" w reżyserii Franka Oza, "Restoration", "Annie: A Royal Adventure" (video: "Królewska przygoda Annie") i "Sleepy Hollow" Tima Burtona.
 
Spektakle teatralne z jego udziałem to m.in.: "Iwanow", "Świętoszek", "Szkoła żon", "Henryk V", "Kupiec wenecki", "Danton", "Edward II", "Peer Gynt" i "Mefisto" w Almeida Theatre, RSC, Royal Court, Aldwych i Oxford Playhouse.
 
W telewizji wystąpił m.in. w filmach: "Hillsborough", "Rebeka", "Karaoke", "Gwyn Thomas - A Few Selected Exits", "Jądro ciemności", "Final Warning", "Creditors", "The Nation's Health", "Richard's Things" i "The Professionals".
 
Wyreżyserował m.in. spektakle: "Venice Preserved", "Siren Song", "A Hard Heart", "Hippolytus", "Lulu" i "The Possibilities" w Almeida Theatre, "The Rehearsal" w Almeida i na West Endzie oraz "Don Juan" w Royal Exchange.
 
PERNILLA AUGUST Shmi Skywalker
 
Pernilla August zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes w roku 1992 za rolę w "Dobrych chęciach" wyreżyserowanych przez Bille Augusta na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana.
 
Inne jej filmy to m.in.: "Fanny i Alexander" Bergmana, "Tuppen" Lasse Hallstroma, "Jerusalem" (TVP: "Jeruzalem") Bille Augusta oraz "The Private Confession" Liv Ullman według scenariusza Ingmara Bergmana.
 
Wśród jej ról teatralnych są m.in. spektakle: "The Dream Play", "Hamlet" (nagroda British Drama Magazine za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową - aktorka grała Ofelię), "Dom lalki" i "Opowieść zimowa" w reżyserii Ingmara Bergmana oraz "Master of Strindberg", "The Last Yankee" i "Trzy siostry".
 
Wśród jej ról telewizyjnych są m.in.: "Play" w reżyserii Ingmara Bergmana, "Kroniki młodego Indiany Jonesa", "The Wild Bird" i "Hamlet".
 
AHMED BEST Jar Jar Binks
 
Ahmed Best jest utalentowanym i wszechstronnym aktorem teatralnym i estradowym. Twórcy "Części I" odkryli go w San Francisco, gdzie występował w spektaklu "Stomp". W tej roli mogli go także oglądać widzowie telewizyjnej transmisji 68 uroczystości wręczenia Oscarów oraz programów "The Today Show", "Good Morning, America" i "Reading Rainbow".
 
Ahmed Best wystąpił ponadto w spektaklu "Channel to Channel" na deskach Negro Ensemble Company w Nowym Jorku i licznych telewizyjnych filmach reklamowych. Jest cenionym wokalistą, perkusistą i autorem tekstów piosenek.
 
FRANK OZ Yoda
 
Frank Oz animował Yodę i użyczał mu głosu w "Imperium kontratakuje" i "Powrocie Jedi".
 
Zasłynął jako animator postaci z "Muppet Show", wśród których były: Bert, Ciasteczkowy Potwór, Grover, Zwierzak, miś Fozzie, Miss Piggy i orzeł Sam. Frank Oz jest ponadto cenionym reżyserem, ma w dorobku filmy: "The Dark Crystal" (TVP: "Ciemny kryształ", z Jimem Hensonem), "The Muppet Take Manhattan" (wydany u nas na kasetach video), "Little Shop of Horrors" (video, TVP: "Krwiożercza roślina"), "Parszywe dranie", "What About Bob?" (video: "Co z Bobem?"), "Housesitter" (video: "Dzika lokatorka"), "The Indian in the Cupboard" (video: "Indianin w kredensie") i "Przodem do tyłu". Jest laureatem czterech nagród Emmy za dorobek telewizyjny.
 
SAMUEL L. JACKSON Mace Windu
 
Samuel L. Jackson otrzymał nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) za rolę filozofującego płatnego mordercy w filmie Quentina Tarantino "Pulp Fiction".
 
Wkrótce zobaczymy go w filmach: "Deep Blue Sea" Renny'ego Harlina u boku Thomasa Jane'a, Saffron Burrows, L. L. Coola J i Michaela Rappaporta, "Rules of Engagement" z Tommy Lee Jonesem, "Shaft", remake'u klasycznego filmu z latach 70-tych w reżyserii Johna Singletona oraz "The Red Violin" Francisa Giroda, który otwierał tegoroczny festiwal filmowy w Toronto.
 
Ostatnio wystąpił w filmach: "Negocjator", "Eve's Bayou", który także produkował oraz "Jackie Brown" Quentina Tarantino, za który otrzymał nominację do Złotego Globu i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
 
Rola w "Czasie zabijania" wg powieści Johna Grishama przyniosła mu nominację do Złotego Globu. Inne jego filmy to m.in.: "Szklana pułapka 3", "187", "Kula", "Długi pocałunek na dobranoc", ''Nard Eight" (wydany u nas na kasetach video), "Kiss of Death" (video: "Pocałunek śmierci"), "Losing Isaiah" (video: "Dwie matki") oraz "Amos & Andrew" (video, TVP: "Amos i Andrew"). Za rolę w filmie Spike'a Lee "Jungle Fever" (TVP: "Malaria") otrzymał nagrody za najlepszą rolę drugoplanową na festiwalu w Cannes, jako jedyny czarnoskóry aktor w historii tego festiwalu. Rola ta przyniosła mu również Nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych.
 
W telewizji aktor wystąpił w głośnym filmie Johna Frankenheimera "Głową o mur", który wyróżniono nagrodą Emmy. Jackson otrzymał nominacje do nagrody Cable Ace i Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową. Jest ponadto wziętym aktorem teatralnym.
 
RAY PARK Darth Maul
 
Ray Park debiutuje jako aktor rolą w "Części I". Chińskie sztuki walki trenuje od siódmego roku życia, zdobył wiele tytułów mistrzowskich. Jest znakomitym kickbokserem, gimnastykiem i akrobatą, po mistrzowsku posługuje się bronią orientalną. Przez ostatnie siedem lat był członkiem Brytyjskiej Drużyny Sztuk Walki (British Martial Arts Team), z którą regularnie odbywał światowe tournee.
 
Wkrótce zobaczymy go w filmie Tima Burtona "Sleepy Hollow". Był kaskaderem na planie filmu "Mortal Kombat 2: Unicestwienie". Występuje ponadto w filmach reklamowych i grach komputerowych.


TAGI: Epizod I: Mroczne widmo (60) Ewan McGregor (5) Frank Oz (5) Ian McDiarmid (5) Jake Lloyd (3) Liam Neeson (3) Natalie Portman (6) Pernilla August (1) Prasa (27) Samuel L. Jackson (3)
Loading..