LIAM NEESON Qui-Gon Jinn
Liam Neeson urodził się w Irlandii, początkowo chciał był nauczycielem, ukończył Queens College w Belfaście, specjalizował się w fizyce, informatyce, matematyce i sztukach dramatycznych. W roku 1976 Neeson zrezygnował z nauczania i wstąpił do zespołu prestiżowego Lyric Players Theatre w Belfaście. Na scenie zadebiutował rolą w "The Risen People" Josepha Plunketta. Po dwóch latach dołączył do zespołu sławnego Abbey Theatre w Dublinie. W ramach Abbey Theatre Festival wystąpił w spektaklu "Translations" Briana Friela, a na deskach Royal Exchange Theater w "The Plough and the Stars" Seana O'Caseya, który przyniósł mu nagrody dla najlepszego aktora.
W roku 1980 reżyser John Boorman zobaczył Neesona w roli Lennie'ego w scenicznej adaptacji "Myszy i ludzi" Steinbecka i zaproponował mu debiut ekranowy w filmie "Excafibur" (video, T1IP: "Excalibur"). Następnie aktor wystąpił m.in. w filmach: "The Bounty" (video: "Bounty"), "Duet for One", "A Prayer for the Dying" (video, TVP: "Modlitwa za konających"), "Misja", "Podejrzany", "Wczoraj i dziś", "High Spirits" (video, TVP: "Duchy górą"), "The Good Mother", "Darkman", "The Big Man" (video, TVP: "Wielki człowiek"), "Światło w mroku", "Under Suspicion", "Nell", "Mężowie i żony" Woody Allena, "Leap of Faith" (video, TVP: "Cudotwórca"), "Peyton Westlake", "Crossing the Line", "Ethan Frome", "Les Miserables" (video: "Nędznicy", rola Jeana Valjeana) oraz "Michael Collins" (Złoty Lew i nagroda dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji '96, nominacja do Złotego Globu, nagroda Evening Standard).
Największe jak dotąd uznanie przyniosła mu nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowe (BAFTA) rola w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga.
Wkrótce zobaczymy go w filmach "The Haunting" Jana De Bonta z Catherine Zetą-Jones i Lili Taylor oraz "Gun Shy" u boku Sandry Bullock i Olivera Platta.
Liam Neeson zagrał także rolę Oscara Wilde'a w broadwayowskiej inscenizacji "The Judas Kiss" Davida Hare'a. . Neeson zadebiutował na Broadwayu w roku 1993 w "Annie Christie" Eugene'a O'Neilla z Natashą Richardson w roli tytułowej. Za rolę w tym spektaklu otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Tony.
EWAN McGREGOR Obi-Wan Kenobi
Ewan McGregor uczęszczał do Guildhall School of Music and Drama, pierwsze kroki stawiał na scenie Perth Repertory Theatre. McGregor opuścił Guildhall w marcu 1992, aby wystąpić w sześcioodcinkowym serialu TV Dennisa Pottera "Lipstick on Your Collar", w którym zagrał rolę główną. W październiku 1992 wyjechał do Maroka, by zagrać w "Being Human" (video, TVP: "Być człowiekiem") Billa Forsytha. Na początku 1993 wystąpił w inscenizacji "What the Butler Saw" Joe Ortona w Salisbury Playhouse.
Ben Bolt powierzył mu rolę Juliana w telewizyjnej adaptacji "Czerwonego i czarnego" Stendhala, aktor wystąpił także w filmach TV "Family Style" (krótkometrażówka), "Kavanagh QC", "Doggin' Around" oraz w dwóch odcinkach popularnych seriali "Opowieści z krypty" i "Ostry dyżur".
Sławę przyniosła McGregorowi rola w czarnej komedii "Płytki grób" Danny'ego Boyle'a, za którą otrzymał - wraz z partnerującymi mu Christopherem Ecclestonem i Kerry Fox - nagrodę za najlepszą kreację aktorską na festiwalu filmowym w Dinard w roku 1994.
Inne filmy McGregora to m.in.: "Blue Juice", "Pillow Book", "Trainspotting", "A Life Less Ordinary" (dwa ostatnie w reżyserii Danny'ego Boyle'a), "Emma", "Orkiestra", "Nightwatch", "The Serpent's Kiss" (TVP: "Pocałunek węża"), "Idol" i "Little Voice".
Ostatnio wystąpił na scenie Comedy Theatre w "Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs" i wyreżyserował swoją pierwszą krótkometrażówkę zatytułowaną "Bone".
NATALIE PORTMAN królowa Amidala
Natalie Portman jest jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek Hollywoodu.
Wkrótce zobaczymy ją u boku Susan Sarandon w filmie Wayne'a Wanga "Gdzie oczy poniosą" ("Anywhere But Here") według powieści Mony Simpson w adaptacji Alvina Sargenta ("Zwykli ludzie").
Niedawno aktorka wystąpiła na Broadwayu w nowej inscenizacji "Pamiętnika Anny Frank" w reżyserii Jamesa Lapine'a i adaptacji Wendy Kesselman opartej na nowej, pełnej edycji pamiętników.
Portman zdobyła międzynarodowe uznanie debiutancką rolą w "Leonie zawodowcu" Luca Bessona, w którym wystąpiła u boku Jeans Reno i Gary'ego Oldmana. Rola przyniosła jej sponsorowaną przez "The Hollywood Reporter" nagrodę dla "Młodej gwiazdy".
Aktorka wystąpiła także w filmach: "Beautiful Girls" Teda Demme'a u boku Timothy Huttona, Umy Thurman, Rosie O'Donnell i Matta Dillona, "Wszyscy mówią: kocham cię" Woody Allena z Julią Roberts, Goldie Hawn, Alanem Aldą i Drew Barrymore, "Marsjanie atakują!" Tima Burtona u boku Jacka Nicholsona i Glenn Close oraz "Gorączka" Michaela Manna z Alem Pacino, Robertem De Niro i Valem Kilmerem.
JAKE LLOYD Anakin Skywalker
Jake Lloyd zyskał popularność dzięki roli syna Arnolda Schwarzeneggera w komedii "Świąteczna gorączka".
Zadebiutował z kolei w wydanym u nas na kasetach video filmie Nicka Cassavetesa "Unhook the Stars" w roli syna Marisy Tomei, który wnosi radość w życie starszej pani z sąsiedztwa granej przez Genę Rowlands.
Wcześniej wystąpił w filmie TV "Virtual Obsession" w reżyserii Micka Garrisa ("Bastion", "Lśnienie" - TV) w boku Petera Gallaghera, Mimi Rogers i Bridgette Wilson.
Znamy go także z serialu TV "Ostry dyżur", w którym wystąpił w roli Jimmy'ego, chłopca, który odwiedza w szpitalu chorą na raka matkę. Inne jego role TV to "The Pretender" i "Apollo 11 ". Ma ponadto na koncie liczne filmy reklamowe.
Jake Lloyd ma obecnie dziesięć lat, uwielbia gry video i jazdę na rowerze, kończy czwartą klasę.
IAN McDIARMID senator Palpatine
lan McDiarmid jest cenionym aktorem i reżyserem, dyrektorem artystycznym prestiżowego Almeida Theatre w Islington w północnym Londynie.
lan McDiarmid grał rolę imperatora w "Powrocie Jedi". Inne jego filmy to m.in.: "Dragonslayer", "Gorky Park" (video, TVP: "Park Gorky'ego"), "Parszywe dranie" w reżyserii Franka Oza, "Restoration", "Annie: A Royal Adventure" (video: "Królewska przygoda Annie") i "Sleepy Hollow" Tima Burtona.
Spektakle teatralne z jego udziałem to m.in.: "Iwanow", "Świętoszek", "Szkoła żon", "Henryk V", "Kupiec wenecki", "Danton", "Edward II", "Peer Gynt" i "Mefisto" w Almeida Theatre, RSC, Royal Court, Aldwych i Oxford Playhouse.
W telewizji wystąpił m.in. w filmach: "Hillsborough", "Rebeka", "Karaoke", "Gwyn Thomas - A Few Selected Exits", "Jądro ciemności", "Final Warning", "Creditors", "The Nation's Health", "Richard's Things" i "The Professionals".
Wyreżyserował m.in. spektakle: "Venice Preserved", "Siren Song", "A Hard Heart", "Hippolytus", "Lulu" i "The Possibilities" w Almeida Theatre, "The Rehearsal" w Almeida i na West Endzie oraz "Don Juan" w Royal Exchange.
PERNILLA AUGUST Shmi Skywalker
Pernilla August zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes w roku 1992 za rolę w "Dobrych chęciach" wyreżyserowanych przez Bille Augusta na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana.
Inne jej filmy to m.in.: "Fanny i Alexander" Bergmana, "Tuppen" Lasse Hallstroma, "Jerusalem" (TVP: "Jeruzalem") Bille Augusta oraz "The Private Confession" Liv Ullman według scenariusza Ingmara Bergmana.
Wśród jej ról teatralnych są m.in. spektakle: "The Dream Play", "Hamlet" (nagroda British Drama Magazine za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową - aktorka grała Ofelię), "Dom lalki" i "Opowieść zimowa" w reżyserii Ingmara Bergmana oraz "Master of Strindberg", "The Last Yankee" i "Trzy siostry".
Wśród jej ról telewizyjnych są m.in.: "Play" w reżyserii Ingmara Bergmana, "Kroniki młodego Indiany Jonesa", "The Wild Bird" i "Hamlet".
AHMED BEST Jar Jar Binks
Ahmed Best jest utalentowanym i wszechstronnym aktorem teatralnym i estradowym. Twórcy "Części I" odkryli go w San Francisco, gdzie występował w spektaklu "Stomp". W tej roli mogli go także oglądać widzowie telewizyjnej transmisji 68 uroczystości wręczenia Oscarów oraz programów "The Today Show", "Good Morning, America" i "Reading Rainbow".
Ahmed Best wystąpił ponadto w spektaklu "Channel to Channel" na deskach Negro Ensemble Company w Nowym Jorku i licznych telewizyjnych filmach reklamowych. Jest cenionym wokalistą, perkusistą i autorem tekstów piosenek.
FRANK OZ Yoda
Frank Oz animował Yodę i użyczał mu głosu w "Imperium kontratakuje" i "Powrocie Jedi".
Zasłynął jako animator postaci z "Muppet Show", wśród których były: Bert, Ciasteczkowy Potwór, Grover, Zwierzak, miś Fozzie, Miss Piggy i orzeł Sam. Frank Oz jest ponadto cenionym reżyserem, ma w dorobku filmy: "The Dark Crystal" (TVP: "Ciemny kryształ", z Jimem Hensonem), "The Muppet Take Manhattan" (wydany u nas na kasetach video), "Little Shop of Horrors" (video, TVP: "Krwiożercza roślina"), "Parszywe dranie", "What About Bob?" (video: "Co z Bobem?"), "Housesitter" (video: "Dzika lokatorka"), "The Indian in the Cupboard" (video: "Indianin w kredensie") i "Przodem do tyłu". Jest laureatem czterech nagród Emmy za dorobek telewizyjny.
SAMUEL L. JACKSON Mace Windu
Samuel L. Jackson otrzymał nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) za rolę filozofującego płatnego mordercy w filmie Quentina Tarantino "Pulp Fiction".
Wkrótce zobaczymy go w filmach: "Deep Blue Sea" Renny'ego Harlina u boku Thomasa Jane'a, Saffron Burrows, L. L. Coola J i Michaela Rappaporta, "Rules of Engagement" z Tommy Lee Jonesem, "Shaft", remake'u klasycznego filmu z latach 70-tych w reżyserii Johna Singletona oraz "The Red Violin" Francisa Giroda, który otwierał tegoroczny festiwal filmowy w Toronto.
Ostatnio wystąpił w filmach: "Negocjator", "Eve's Bayou", który także produkował oraz "Jackie Brown" Quentina Tarantino, za który otrzymał nominację do Złotego Globu i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
Rola w "Czasie zabijania" wg powieści Johna Grishama przyniosła mu nominację do Złotego Globu. Inne jego filmy to m.in.: "Szklana pułapka 3", "187", "Kula", "Długi pocałunek na dobranoc", ''Nard Eight" (wydany u nas na kasetach video), "Kiss of Death" (video: "Pocałunek śmierci"), "Losing Isaiah" (video: "Dwie matki") oraz "Amos & Andrew" (video, TVP: "Amos i Andrew"). Za rolę w filmie Spike'a Lee "Jungle Fever" (TVP: "Malaria") otrzymał nagrody za najlepszą rolę drugoplanową na festiwalu w Cannes, jako jedyny czarnoskóry aktor w historii tego festiwalu. Rola ta przyniosła mu również Nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych.
W telewizji aktor wystąpił w głośnym filmie Johna Frankenheimera "Głową o mur", który wyróżniono nagrodą Emmy. Jackson otrzymał nominacje do nagrody Cable Ace i Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową. Jest ponadto wziętym aktorem teatralnym.
RAY PARK Darth Maul
Ray Park debiutuje jako aktor rolą w "Części I". Chińskie sztuki walki trenuje od siódmego roku życia, zdobył wiele tytułów mistrzowskich. Jest znakomitym kickbokserem, gimnastykiem i akrobatą, po mistrzowsku posługuje się bronią orientalną. Przez ostatnie siedem lat był członkiem Brytyjskiej Drużyny Sztuk Walki (British Martial Arts Team), z którą regularnie odbywał światowe tournee.
Wkrótce zobaczymy go w filmie Tima Burtona "Sleepy Hollow". Był kaskaderem na planie filmu "Mortal Kombat 2: Unicestwienie". Występuje ponadto w filmach reklamowych i grach komputerowych.
Liam Neeson urodził się w Irlandii, początkowo chciał był nauczycielem, ukończył Queens College w Belfaście, specjalizował się w fizyce, informatyce, matematyce i sztukach dramatycznych. W roku 1976 Neeson zrezygnował z nauczania i wstąpił do zespołu prestiżowego Lyric Players Theatre w Belfaście. Na scenie zadebiutował rolą w "The Risen People" Josepha Plunketta. Po dwóch latach dołączył do zespołu sławnego Abbey Theatre w Dublinie. W ramach Abbey Theatre Festival wystąpił w spektaklu "Translations" Briana Friela, a na deskach Royal Exchange Theater w "The Plough and the Stars" Seana O'Caseya, który przyniósł mu nagrody dla najlepszego aktora.
W roku 1980 reżyser John Boorman zobaczył Neesona w roli Lennie'ego w scenicznej adaptacji "Myszy i ludzi" Steinbecka i zaproponował mu debiut ekranowy w filmie "Excafibur" (video, T1IP: "Excalibur"). Następnie aktor wystąpił m.in. w filmach: "The Bounty" (video: "Bounty"), "Duet for One", "A Prayer for the Dying" (video, TVP: "Modlitwa za konających"), "Misja", "Podejrzany", "Wczoraj i dziś", "High Spirits" (video, TVP: "Duchy górą"), "The Good Mother", "Darkman", "The Big Man" (video, TVP: "Wielki człowiek"), "Światło w mroku", "Under Suspicion", "Nell", "Mężowie i żony" Woody Allena, "Leap of Faith" (video, TVP: "Cudotwórca"), "Peyton Westlake", "Crossing the Line", "Ethan Frome", "Les Miserables" (video: "Nędznicy", rola Jeana Valjeana) oraz "Michael Collins" (Złoty Lew i nagroda dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji '96, nominacja do Złotego Globu, nagroda Evening Standard).
Największe jak dotąd uznanie przyniosła mu nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowe (BAFTA) rola w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga.
Wkrótce zobaczymy go w filmach "The Haunting" Jana De Bonta z Catherine Zetą-Jones i Lili Taylor oraz "Gun Shy" u boku Sandry Bullock i Olivera Platta.
Liam Neeson zagrał także rolę Oscara Wilde'a w broadwayowskiej inscenizacji "The Judas Kiss" Davida Hare'a. . Neeson zadebiutował na Broadwayu w roku 1993 w "Annie Christie" Eugene'a O'Neilla z Natashą Richardson w roli tytułowej. Za rolę w tym spektaklu otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Tony.
EWAN McGREGOR Obi-Wan Kenobi
Ewan McGregor uczęszczał do Guildhall School of Music and Drama, pierwsze kroki stawiał na scenie Perth Repertory Theatre. McGregor opuścił Guildhall w marcu 1992, aby wystąpić w sześcioodcinkowym serialu TV Dennisa Pottera "Lipstick on Your Collar", w którym zagrał rolę główną. W październiku 1992 wyjechał do Maroka, by zagrać w "Being Human" (video, TVP: "Być człowiekiem") Billa Forsytha. Na początku 1993 wystąpił w inscenizacji "What the Butler Saw" Joe Ortona w Salisbury Playhouse.
Ben Bolt powierzył mu rolę Juliana w telewizyjnej adaptacji "Czerwonego i czarnego" Stendhala, aktor wystąpił także w filmach TV "Family Style" (krótkometrażówka), "Kavanagh QC", "Doggin' Around" oraz w dwóch odcinkach popularnych seriali "Opowieści z krypty" i "Ostry dyżur".
Sławę przyniosła McGregorowi rola w czarnej komedii "Płytki grób" Danny'ego Boyle'a, za którą otrzymał - wraz z partnerującymi mu Christopherem Ecclestonem i Kerry Fox - nagrodę za najlepszą kreację aktorską na festiwalu filmowym w Dinard w roku 1994.
Inne filmy McGregora to m.in.: "Blue Juice", "Pillow Book", "Trainspotting", "A Life Less Ordinary" (dwa ostatnie w reżyserii Danny'ego Boyle'a), "Emma", "Orkiestra", "Nightwatch", "The Serpent's Kiss" (TVP: "Pocałunek węża"), "Idol" i "Little Voice".
Ostatnio wystąpił na scenie Comedy Theatre w "Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs" i wyreżyserował swoją pierwszą krótkometrażówkę zatytułowaną "Bone".
NATALIE PORTMAN królowa Amidala
Natalie Portman jest jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek Hollywoodu.
Wkrótce zobaczymy ją u boku Susan Sarandon w filmie Wayne'a Wanga "Gdzie oczy poniosą" ("Anywhere But Here") według powieści Mony Simpson w adaptacji Alvina Sargenta ("Zwykli ludzie").
Niedawno aktorka wystąpiła na Broadwayu w nowej inscenizacji "Pamiętnika Anny Frank" w reżyserii Jamesa Lapine'a i adaptacji Wendy Kesselman opartej na nowej, pełnej edycji pamiętników.
Portman zdobyła międzynarodowe uznanie debiutancką rolą w "Leonie zawodowcu" Luca Bessona, w którym wystąpiła u boku Jeans Reno i Gary'ego Oldmana. Rola przyniosła jej sponsorowaną przez "The Hollywood Reporter" nagrodę dla "Młodej gwiazdy".
Aktorka wystąpiła także w filmach: "Beautiful Girls" Teda Demme'a u boku Timothy Huttona, Umy Thurman, Rosie O'Donnell i Matta Dillona, "Wszyscy mówią: kocham cię" Woody Allena z Julią Roberts, Goldie Hawn, Alanem Aldą i Drew Barrymore, "Marsjanie atakują!" Tima Burtona u boku Jacka Nicholsona i Glenn Close oraz "Gorączka" Michaela Manna z Alem Pacino, Robertem De Niro i Valem Kilmerem.
JAKE LLOYD Anakin Skywalker
Jake Lloyd zyskał popularność dzięki roli syna Arnolda Schwarzeneggera w komedii "Świąteczna gorączka".
Zadebiutował z kolei w wydanym u nas na kasetach video filmie Nicka Cassavetesa "Unhook the Stars" w roli syna Marisy Tomei, który wnosi radość w życie starszej pani z sąsiedztwa granej przez Genę Rowlands.
Wcześniej wystąpił w filmie TV "Virtual Obsession" w reżyserii Micka Garrisa ("Bastion", "Lśnienie" - TV) w boku Petera Gallaghera, Mimi Rogers i Bridgette Wilson.
Znamy go także z serialu TV "Ostry dyżur", w którym wystąpił w roli Jimmy'ego, chłopca, który odwiedza w szpitalu chorą na raka matkę. Inne jego role TV to "The Pretender" i "Apollo 11 ". Ma ponadto na koncie liczne filmy reklamowe.
Jake Lloyd ma obecnie dziesięć lat, uwielbia gry video i jazdę na rowerze, kończy czwartą klasę.
IAN McDIARMID senator Palpatine
lan McDiarmid jest cenionym aktorem i reżyserem, dyrektorem artystycznym prestiżowego Almeida Theatre w Islington w północnym Londynie.
lan McDiarmid grał rolę imperatora w "Powrocie Jedi". Inne jego filmy to m.in.: "Dragonslayer", "Gorky Park" (video, TVP: "Park Gorky'ego"), "Parszywe dranie" w reżyserii Franka Oza, "Restoration", "Annie: A Royal Adventure" (video: "Królewska przygoda Annie") i "Sleepy Hollow" Tima Burtona.
Spektakle teatralne z jego udziałem to m.in.: "Iwanow", "Świętoszek", "Szkoła żon", "Henryk V", "Kupiec wenecki", "Danton", "Edward II", "Peer Gynt" i "Mefisto" w Almeida Theatre, RSC, Royal Court, Aldwych i Oxford Playhouse.
W telewizji wystąpił m.in. w filmach: "Hillsborough", "Rebeka", "Karaoke", "Gwyn Thomas - A Few Selected Exits", "Jądro ciemności", "Final Warning", "Creditors", "The Nation's Health", "Richard's Things" i "The Professionals".
Wyreżyserował m.in. spektakle: "Venice Preserved", "Siren Song", "A Hard Heart", "Hippolytus", "Lulu" i "The Possibilities" w Almeida Theatre, "The Rehearsal" w Almeida i na West Endzie oraz "Don Juan" w Royal Exchange.
PERNILLA AUGUST Shmi Skywalker
Pernilla August zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes w roku 1992 za rolę w "Dobrych chęciach" wyreżyserowanych przez Bille Augusta na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana.
Inne jej filmy to m.in.: "Fanny i Alexander" Bergmana, "Tuppen" Lasse Hallstroma, "Jerusalem" (TVP: "Jeruzalem") Bille Augusta oraz "The Private Confession" Liv Ullman według scenariusza Ingmara Bergmana.
Wśród jej ról teatralnych są m.in. spektakle: "The Dream Play", "Hamlet" (nagroda British Drama Magazine za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową - aktorka grała Ofelię), "Dom lalki" i "Opowieść zimowa" w reżyserii Ingmara Bergmana oraz "Master of Strindberg", "The Last Yankee" i "Trzy siostry".
Wśród jej ról telewizyjnych są m.in.: "Play" w reżyserii Ingmara Bergmana, "Kroniki młodego Indiany Jonesa", "The Wild Bird" i "Hamlet".
AHMED BEST Jar Jar Binks
Ahmed Best jest utalentowanym i wszechstronnym aktorem teatralnym i estradowym. Twórcy "Części I" odkryli go w San Francisco, gdzie występował w spektaklu "Stomp". W tej roli mogli go także oglądać widzowie telewizyjnej transmisji 68 uroczystości wręczenia Oscarów oraz programów "The Today Show", "Good Morning, America" i "Reading Rainbow".
Ahmed Best wystąpił ponadto w spektaklu "Channel to Channel" na deskach Negro Ensemble Company w Nowym Jorku i licznych telewizyjnych filmach reklamowych. Jest cenionym wokalistą, perkusistą i autorem tekstów piosenek.
FRANK OZ Yoda
Frank Oz animował Yodę i użyczał mu głosu w "Imperium kontratakuje" i "Powrocie Jedi".
Zasłynął jako animator postaci z "Muppet Show", wśród których były: Bert, Ciasteczkowy Potwór, Grover, Zwierzak, miś Fozzie, Miss Piggy i orzeł Sam. Frank Oz jest ponadto cenionym reżyserem, ma w dorobku filmy: "The Dark Crystal" (TVP: "Ciemny kryształ", z Jimem Hensonem), "The Muppet Take Manhattan" (wydany u nas na kasetach video), "Little Shop of Horrors" (video, TVP: "Krwiożercza roślina"), "Parszywe dranie", "What About Bob?" (video: "Co z Bobem?"), "Housesitter" (video: "Dzika lokatorka"), "The Indian in the Cupboard" (video: "Indianin w kredensie") i "Przodem do tyłu". Jest laureatem czterech nagród Emmy za dorobek telewizyjny.
SAMUEL L. JACKSON Mace Windu
Samuel L. Jackson otrzymał nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) za rolę filozofującego płatnego mordercy w filmie Quentina Tarantino "Pulp Fiction".
Wkrótce zobaczymy go w filmach: "Deep Blue Sea" Renny'ego Harlina u boku Thomasa Jane'a, Saffron Burrows, L. L. Coola J i Michaela Rappaporta, "Rules of Engagement" z Tommy Lee Jonesem, "Shaft", remake'u klasycznego filmu z latach 70-tych w reżyserii Johna Singletona oraz "The Red Violin" Francisa Giroda, który otwierał tegoroczny festiwal filmowy w Toronto.
Ostatnio wystąpił w filmach: "Negocjator", "Eve's Bayou", który także produkował oraz "Jackie Brown" Quentina Tarantino, za który otrzymał nominację do Złotego Globu i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
Rola w "Czasie zabijania" wg powieści Johna Grishama przyniosła mu nominację do Złotego Globu. Inne jego filmy to m.in.: "Szklana pułapka 3", "187", "Kula", "Długi pocałunek na dobranoc", ''Nard Eight" (wydany u nas na kasetach video), "Kiss of Death" (video: "Pocałunek śmierci"), "Losing Isaiah" (video: "Dwie matki") oraz "Amos & Andrew" (video, TVP: "Amos i Andrew"). Za rolę w filmie Spike'a Lee "Jungle Fever" (TVP: "Malaria") otrzymał nagrody za najlepszą rolę drugoplanową na festiwalu w Cannes, jako jedyny czarnoskóry aktor w historii tego festiwalu. Rola ta przyniosła mu również Nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych.
W telewizji aktor wystąpił w głośnym filmie Johna Frankenheimera "Głową o mur", który wyróżniono nagrodą Emmy. Jackson otrzymał nominacje do nagrody Cable Ace i Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową. Jest ponadto wziętym aktorem teatralnym.
RAY PARK Darth Maul
Ray Park debiutuje jako aktor rolą w "Części I". Chińskie sztuki walki trenuje od siódmego roku życia, zdobył wiele tytułów mistrzowskich. Jest znakomitym kickbokserem, gimnastykiem i akrobatą, po mistrzowsku posługuje się bronią orientalną. Przez ostatnie siedem lat był członkiem Brytyjskiej Drużyny Sztuk Walki (British Martial Arts Team), z którą regularnie odbywał światowe tournee.
Wkrótce zobaczymy go w filmie Tima Burtona "Sleepy Hollow". Był kaskaderem na planie filmu "Mortal Kombat 2: Unicestwienie". Występuje ponadto w filmach reklamowych i grach komputerowych.