XLII Spotkanie Fanów Gwiezdnych Wojen we Wrocławiu
21 kwietnia 2007
UniCafe
Imperiada XLII: Stara Republika
Opracowanie raportu: Rusis, Hialv Rabos, Darth Fizyk, Jenth23, Leonidas, Ooryl, Misiek, Wedge, Mroczna Elfka, Lord Sidious
Obecni:
1. Leonidas
2. Rusis
3. Jenth23
4. Obiwan
5. Merduk
6. Sieqwish
7. Hialv Rabos
8. Urthona
9. Taraissu
10. Wedge
11. Malak
12. Ooryl
13. Michał
14. Anakin
15. Doomu
16. Bly
17. Alex
18. mars
Zgodnie z tradycją kwietniowemu spotkaniu towarzyszyło podsumowanie któregoś z elementów Gwiezdnych Wojen. Dwa lata temu były to Wojny Klonów, w zeszłym roku NEJ, tym razem postanowiliśmy sięgnąć głębiej w przeszłość i zanalizować Starą Republikę. O wiele krótsze niż w przypadku zeszłorocznego – bo niespełna dwugodzinne – podsumowanie miało na celu przedstawienie losów Starej republiki znanych przede wszystkim z materiałów nie wydanych w Polsce.
Na przygotowanie opracowań były ponad dwa miesiące. Przez ten czas ochotnicy musieli przebrnąć przez swoje zadania i przygotować je do zaprezentowania wszystkim. Wszystkie części były później jeszcze poddawane korekcie i łączone w spójną całość. Jako pierwszy ze swoim zadaniem uporał się Hialv, jako ostatni Leonidas – który opracowania dokonywał na bieżąco na spotkaniu.
Osoby, które podjęły się przygotowania tej pracy zostały wymienione jako autorzy raportu. Większość z nich samemu na spotkaniu zaprezentowała swoje dzieła. W przypadku pozostałych, którzy bali się przyjść (Darth Fizyk), nie znaleźli czasu (Mroczna Elfka) czy też z innych względów nie mogli się pojawić (Lord Sidious) prace zostały odczytane przez pozostałe osoby.
Podsumowanie Starej Republiki można przeczytać poniżej:
1. Historia w świecie rzeczywistym.
Wszystko zaczęło się właściwie od słów Bena – „od tysiąca pokoleń, Jedi byli strażnikami pokoju i sprawiedliwości w Starej Republice”. Potem w EU praktycznie o tym zapomniano, owszem czasem zdarzały się nawiązania do czegoś, co było dawniej, ale w praktyce nie było tego zbyt wiele. Dopiero Kevin J. Anderson po raz pierwszy w swoich powieściach przywołał się do okresu Starożytnej Republiki, tworząc postać Exara Kuna. W między czasie inny artysta Tom Veitch podpisał kontrakt na serię Tales of the Jedi, dziejącą się 4 tysiące lat przed bitwą o Yavin. Rozpoczęto wydawać ją w 1993. Od komiksu „Dark Lord of the Sith” Kevin J. Anderson również rozpoczął współpracę z Veitchem. Ostatecznie Anderson przejął serię.
Składa się ona z następujących opowieści (w kolejności publikacji):
Knights of the Old Republic (Beast Wars of Onderon i Saga of Nomi Sunrider) październik 1993 – styczeń 1994
Freedon Nadd Uprising sierpień – wrzesień 1994
Dark lord of the Sith październik 1994 – marzec 1995
Sith War sierpień 1995 – styczeń 1996
Złoty Wiek Sith lipiec 1996 – luty 1997
Upadek Imperium Sith czerwiec 1997 – październik 1997
Redemption lipiec – listopad 1998
Potem epoka zdawała się być zapomniana. Jednak w 1999 George Lucas przy Mrocznym Widmie stworzył historię Sithów, sięgającą czasów Dartha Ruina (choć jego z zapisków GLa ostatecznie wyciągnął Abel G. Pena) aż do Bane’a. Bane trafił nawet do powieści, gdzie jest wspomniany, ale dzięki temu powstało opowiadanie
Bane of the Sith
a potem komiks
Jedi vs. Sith – wrzesień 2001
W następnych latach LucasArts sięgnął po ten okres tworząc gry komputerowe
Knights of the Old Republic
i jej sequel
Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
W końcu ruszyła regularna seria komiksowa:
Knights of the Old Republic
a także pierwsza książka
Darth Bane: Path of Destruction
2. Od początku do Złotego Wieku
Stara Republika powstaje około 25 tyś lat przed bitwą o Yavin. Wraz z rozwojem technologii związanej z podróżami nadprzestrzennymi i odkrywaniem nowych dróg coraz więcej światów nawiązywało ze sobą kontakty. Ponieważ jednak podróże zajmowały dużo czasu to były to głównie światy położone blisko jądra galaktyki jak Coruscant, Duro, Alderaan i Corellia. Wraz z poszerzaniem szlaków nadprzestrzennych przyłączały się kolejne światy. Pierwsze większe problemy dotyczące Republiki wybuchły już tysiąc lat po jej powstaniu. Dochodzi do wojny pomiędzy Republiką i planetami z sektora Tion. Pierwszego tak poważnego konfliktu zbrojnego w dziejach Republiki. Republika wychodzi z niego zwycięsko, co więcej agenci Republiki zwracają przeciwko sektorowi Tion Huttów. Efektem tego, było przyłączenie się do Republiki prawie wszystkich planet z którymi wcześniej toczyła ona wojnę.
Mniej więcej 17 tyś lat BBY wybucha konflikt pomiędzy Coruscant a Alsakaną o przywództwo w Republice (stolicę). Dochodzi do wojny domowej. Przez następne 14 tyś lat dojdzie do 17 konfliktów z Alsakaną.
7 tyś lat BBY dochodzi do Wielkiej Schizmy. Użytkownicy Ciemnej Strony odkrywają jak wpływać Mocą na kreowanie życia. Za jej pomocą tworzą armie potworów (m.in. Leviathany). Konflikt pomiędzy Jedi a nimi trwa prawie 100 lat. Jest nazywany wiekiem ciemności. Kończy się zwycięstwem Jedi na Corbos (acz, ginie tam również sporo Jedi a nawet walki niszczą prawie całe życie na planecie). Pozostałości Mrocznych Jedi opuszczają granice Republiki.
3. Złoty Wiek Sithów i Upadek Imperium Sithów
ok. 5000 lat BBY
Pięć tysięcy lat przed narodzinami Luke’a Skywalkera, Stara Republika przeżywa okres rozwoju i rozkwitu. W tym czasie dobiegają końca Wojny Unifikacyjne prowadzone przez Cesarzową Tetę, której pomaga dwójka Jedi: Memit Nadill i Odan-Urr. Jest to czas, kiedy setki nieznanych z imienia i nazwiska pilotów, odkrywa nowe szlaki nadprzestrzenne prowadzące ku nowym światom. Wśród nich znajduje się rodzeństwo: Gav i Jori Daragon, zamieszkujące Cinnagar, centralny świat układu Koros. Po śmierci rodziców zostają pod opieką Hutta Aarrby, to od niego otrzymali Starbreakera 12. Oboje wykazywali wrażliwość na Moc, jednak pragnienie szybkiego zbicia majątku okazało się silniejsze od chęci zostania Jedi. Dzięki pomocy Aarrby postanowili dołączyć do grona odkrywców nowych szlaków nadprzestrzennych. Niestety wciąż brakowało im szczęścia. Jeden z ostatnio odkrytych, wiodący koło Primus Goluud – dużej niestabilnej gwiazdy – otrzymał spory stopień ryzyka. Jednakże pewien wpływowy handlowiec Ssk Kahorr, dowiedział się od swoich szpiegów z Gildii Nawigatorów, że ów szlak znacznie skraca czas podróży na Goluud Minor, dzięki czemu istnieje spora szansa na szybsze dostarczenie materiałów do znajdujących się tam kopalni. Ignorując wszelkie ostrzeżenia zezwala na ten ryzykowny przelot. Kończy się on zniszczeniem okrętu jak i całej jego zawartości. Handlowiec postanawia zemścić się na odkrywcach nowego szlaku. Nasłani zabójcy zostają powstrzymani przez Nadilla i Odan-Urra. Jedi zalecają Daragonom ucieczkę z systemu. Gav i Jori kradną z doków naprawczych Aarrby Starbreakera, którego Hutt zatrzymał jako gwarancję spłaty długów przez niesforne rodzeństwo. Wybierając przypadkowe koordynaty nawigacyjne, dokonują skoku w nadprzestrzeń uciekając z Cinnagar.
Tymczasem po drugiej stronie Galaktyki na planecie Korriban ma miejsce uroczysty pogrzeb Mrocznego Lorda – Marki Ragnosa; władcy bogatego Imperium Sithów. Podczas pogrzebu dochodzi do scysji dwóch rywali: Nagi Sadowa z Ludo Kresschem. Pierwszy z nich to osoba, która uważa, iż tylko gwałtowne zmiany, takie jak nowe ekspansje, mogą zagwarantować przetrwanie Imperium, jest pełen buty nawet wobec Marki Ragnosa. Drugi, to tradycjonalista, hołdujący dawnym zwyczajom, a zarazem będący wiernym sługą zmarłego Lorda Sithów. W czasie pojedynku, który ma rozstrzygnąć, kto będzie nowym Mrocznym Lordem, ukazuje się walczącym duch zmarłego władcy Sithów. Przywołuje on wydarzenia z historii i przestrzega przed bezsensownymi kłótniami i pewnymi decyzjami, które mogą doprowadzić do upadku wspaniałego Imperium. Chwilę później, nad głowami zgromadzonych żałobników, pojawia się Starbreaker 12. Z pokładu schodzą Gav i Jori, którzy sądzą, iż w końcu trafili do układu gwarantującego upragniony sukces. Wkrótce przekonują się, że los ponownie nie był dla nich łaskawy. Zostają uznani za szpiegów i uwięzieni. Ich pojawienie się wywołuje wśród Lordów Sithów żywą dyskusję na temat losu przybyszów. Grupa konserwatystów na czele z Kresschem przekonana o szpiegowskiej działalności rodzeństwa Daragon postuluje natychmiastowe zgładzenie odkrywców, natomiast Naga Sadow widzi w pojawieniu się Daragonów szansę na nowe podboje, które – jak twierdzi – są lekarstwem na wyrwanie ze stagnacji Imperium Sithów. Jego wizja jednak przegrywa i decyzją Rady Lordów na Ziost, oboje mają zostać zgładzeni. Ale Naga Sadow nie godzi się na taki rozwój sytuacji i dzięki przemyślnej intrydze, doprowadza najpierw do porwania więźniów, których potem rozdziela. Stwarza tym samym pozory infiltracji oddziałów republikańskich na terenie Imperium Sithów, które rzekomo przybyły odbić swoich szpiegów. Dzięki wyimaginowaniu zagrożenia zewnętrznego, wpływa na innych Lordów, aby wybrali go jako kolejnego Mrocznego Lorda Sithów. Decyzji tej nie akceptuje Ludo wraz ze swoim stronnictwem. Na znak sprzeciwu niszczy swój miecz i daje do zrozumienia, iż nigdy nie będzie posłuszny nowemu Mrocznemu Lordowi.
Natomiast na Cinnagar Odan-Urr doznaje wizji, w której dostrzega niebezpieczeństwo ze strony Sithów. Zawiadamia o tym Cesarzową Tetę i Memit Nadilla, z którymi udaje się na Coruscant, gdzie stara się powiadomić Senat i Jedi o wielkim niebezpieczeństwie, grożącym ze strony schizmatyków, którzy zostali wygnani przed wiekami. Niestety, Republika borykająca się z własnymi problemami bagatelizuje informację o niebezpieczeństwie. Lecz Cesarzowa przekonana co do prawdziwości wizji Odan-Urra, postanawia o ponownym zebraniu swoich sił.
Kiedy w Senacie trwają debaty co do realnego zagrożenia ze strony Sithów, Naga Sadow po rozdzieleniu rodzeństwa, przystępuje do realizacji drugiej części planu już jako Mroczny Lord. Wykrada Starbreakera, umyślnie pozostawiając ślady, które przekonują Ludo Kresscha o ukartowaniu wszystkiego przez jego rywala. Ludo przeświadczony o spisku Sadowa, postanawia uderzyć na Khar Delbę – fortecę Sadowa, w której znajduje się Jori Daragon i Starbreaker 12. W czasie ataku Mrocznemu Lordowi udaje się przekonać Jori do ucieczki i powrotu do Republiki. Dziewczyna ulega namowom i zostawia brata, lecz nie wie, że na pokładzie zostały zainstalowane urządzenia namiarowe, które śledzą jej powrót do domu. Po jej odlocie z Khar Shivan wyrusza flota Sadowa, która rusza na pomoc oblężonej fortecy na Khar Delbie. Otoczone siły Kresscha ulegają, jednak samemu przeciwnikowi Mrocznego Lorda udaje się uciec. Po pokonaniu głównego rywala, Naga Sadow przystępuje do zebrania wszystkich dostępnych sił w celu najazdu na Republikę. W trakcie przygotowań do uderzenia, jeszcze raz pojawia się Ludo, który stara się przekonać innych Lordów o szaleństwie Sadowa i jego koncepcji rozwoju Imperium Sithów. Dzięki zamaskowanym ładunkom wybuchowym udaje się Mrocznemu Lodowi zniszczyć okręt Kresscha. Przekonany o śmierci rywala, organizuje ze zdwojoną siłą plan najazdu.
Jori udaje się dotrzeć na Cinnagar. Jednak jej prośby o posłuch zdają się na nic, a ona sama osądzona za liczne przestępstwa - w tym za kradzież Starbreakera z doków remontowych Aarrby – zostaje zesłana na jedną z kolonii karnych; Ronikę. Udaje się jej zbiec i powiadomić Cesarzową Tetę o nieuchronnej inwazji Sithów. Słowa Jori tylko umacniają w Cesarzowej przekonanie o przyspieszeniu prac związanych z obroną Siedmiu Światów zjednoczonych pod jej egidą. Odan-Urr i jego Mistrz Ooroo obejmują przywództwo nad siłami buntowników z Kirrek. Natomiast Memit Nadill udaje się ponownie na Coruscant w celu powiadomienia Jedi o nadchodzącej inwazji ze strony Imperium Sithów.
Siły Mrocznego Lorda całkowicie opuszczają przestrzeń Sithów i wyruszają na podbój Republiki. Sam Naga Sadow znajdujący się nad Primus Goluud, wspomagany Magią Sith przystępuje do ataku. Flota podzielona na trzy zespoły, uderza na Coruscant, Koros Major i Kirrek. Gav przyjmuje od Sadowa dowodzenie nad jednym z zespołów uderzeniowych. Widząc bezmiar przelewanej krwi z obu stron, decyduje się na przyłączenie do walki na powierzchni Cinnagar, mając nadzieję, iż zdobywając kluczowe punkty obrony zapobiegnie dalszym walkom. Zaraz po wylądowaniu amulet, który podarował mu Sadow sygnalizuje, że w pobliżu znajduje się jego siostra. Wraz ze swoją grupą Massassi dociera do Aarrby, którego po chwili zabija oddział stanowiący ochronę Gava. Zraniony Hutt przewracając się zabija część Massassich i po paru sekundach, w wyniku odniesionych ran, umiera. Moment później przybywa Jori, która sądzi, że jej brat osobiście przyczynił się do mordu dawnego opiekuna. Dziewczyna chwyta za miecz świetlny podarowany jej przez Nadilla i zabija resztę Massassich. Zdruzgotany Gav udaje się na orbitę, a w ślad za nim Jori. Młody Daragon chcąc pokrzyżować plany Mrocznego Lorda udaje się nad Primus Goluud, gdzie ostrzeliwując kulę medytacyjną zmusza Sadowa do zaprzestania kreowania iluzji, które tworzyły znaczną część najeźdźców. W tym momencie szala zwycięstwa na polach bitew zaczyna przeważać na stronę Republiki. Jori podążając śladem brata dociera wraz siłami z Koros Major nad Primus Goluud. Tam zastaje brata, który oszukany przez Sitha, zostaje uwięziony w niesprawnej medytacyjnej kuli. Flota Tety stacza bitwę z wycofującymi się siłami agresora i dzięki koordynatom podanym przez Gava wyrusza w pościg za Sadowem, który przed opuszczeniem systemu doprowadza do destabilizacji gwiazdy, powodując tym samym śmierć Gava
.
Sadow po powrocie do Imperium, zostaje zaskoczony przez siły Kresscha. Jego rywal będący teraz, także Mrocznym Lordem, zostaje pokonany i ostatecznie zgładzony. Niedługo potem pojawia się flota z Koros Major. Sadow wykorzystuje resztki armady Sithów i ucieka w nieznane. Po powrocie na Cinnagar Odan-Urr postanawia utworzyć biblotekę na Ossusie, Memit Nadill nadal służy radą Cesarzowej, natomiast Jori Daragon przejmuje warsztat naprawczy po Aarrbie. Sam Sadow jak się okazało, ląduje na Yavin IV, gdzie buduje jedną z pierwszych świątyń.
4. Rycerze Starej Republiki
ok. 4000 lat BBY
W czasach starej Republiki trudno szukać jakiegoś znaczącego centrum szkoleniowego Jedi. Kandydaci byli raczej szkoleni przez mistrzów żyjących w różnych systemach gwiezdnych, których byli strażnikami. Mistrz prowadził przeważnie do trzech uczniów, od początku do końca, więc system ten różnił się od systemu sprzed upadku Republiki. Samo szkolenie też nie zaczynało się od wieku niemowlęcego, wiek, tak jak wielkość, znaczenia w tych czasach nie miały. Kolejną istotną różnicą były rodziny, które były akceptowane przez Mistrzów, brat szkolił się z bratem, tak jak Ulic i Cay, u jednego mistrza, tak jak Andur Sunrider, mógł posiadać żonę i dziecko, krótko mówiąc, wesoła z nich była gromadka.
Uczeń wcale nie musiał tkwić u boku jednego mistrza, mógł go zmienić, na innego, by nauczyć się np. czegoś nowego. Taka sytuacja nastąpiła w życiu Andura Sunridera, który od jednego mistrza, udał się do drugiego.
To, co się nie zmieniło przez wieki, i było obecne również w trakcie zmierzchu Republiki, to testy. Mistrz wyznaczał swoim uczniom zadania, które miały być sprawdzianem ich umiejętności. Takie zadanie dostał kilka lat po odkryciu Onderonu przez Republikę Ulic Qel-Droma. Wyruszył tam wraz ze współ uczniami, swoim bratem Cayem Qel-Dromą i Tott Doneeta.
Ulic Qel-Droma
400 lat przed odkryciem Onderonu przez Republikę, planeta została odkryta przez Freedona Nadda, upadłego Rycerza Jedi. W tym czasie Sithowie jeszcze chadzali parami – Mistrz i Uczeń, zasada, która po Wojnach Sithów poszła w zapomnienie i powrócił do niej dopiero Darth Bane. Freedon, nie mógł zostać Lordem Sithów, dopóki jego mistrz żył, więc na Onderonie ogłosił się królem i cieszył się władzą, przy okazji, wydalając z jedynego miasta przeciwników politycznych na pastwę bestii z Dxun. Ci jednak zdołali je okiełznać, przez 400 lat ich liczba znacznie urosła, a ataki na miasto opanowane ciemnością powtarzały się często.
Gdy Ulic z przyjaciółmi przybył na Onderon, tylko Tott Doneeta wyczuł otaczającą ciemną stronę mocy, jednak nie na tyle, by zasiać wątpliwości w Ulicu i zmusić go do zastanowienia się nad sytuacją. Ulic szybko zgodził się pomóc w obronie miasta przed napaścią, a później bez chwili namysłu podążył w poszukiwaniu córki królowej. Dopiero zestrzelony przez Władców Bestii i skonfrontowaniu się z nimi, poznał prawdę o królowej Amanoi i historii Oderonu. Nie znając ciemnej strony jednak, postanowił porozmawiać z królową. Jego brat, Cay, przypłacił to utratą ręki, i wybuchła wielka bitwa pomiędzy władcami Bestii a siłami miasta Iziz.
By wygrać, królowa udała się do grobowca Freedona Nadda i przywołała potęgę Ciemnej Strony mocy. Szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na stronę Iziz i dopiero przybycie mistrza Arci uratowało sytuację. Dzięki jego medytacji bitewnej, Władcy Bestii zwyciężyli, a Onderon został wyzwolony z rąk Ciemnej Strony.
Nomi Sunrider
Nomi była żoną rycerza Jedi, Andura, sama wrażliwa na moc, nie chciała się poddać szkoleniu. Dopiero po śmierci Andura, zmieniła zdanie. Andur otrzymał od swojego nauczyciela dar dla Thona, mistrza Jedi zamieszkującego system Steness. Po przybyciu został jednak zabity przez sługusów hutta Boggi, który bardzo chciał zdobyć przewożone przez niego kryształy. Nomi zabiła większość napastników, jednak przerażona swoim czynem, postanowiła nigdy więcej nie używać miecza świetlnego.
Gdy dostarczyła kryształy adegan Thonowi, poczuła, że jest to miejsce, gdzie powinna zostać. Wkrótce po jej przybyciu, siedziba została zaatakowana przez sługusów Boggi. Mistrz Thon odparł jego atak z łatwością, dzięki potędze mocy. Przez kolejne kilka miesięcy była ignorowana przez Thona, chociaż była jego uczennicą. Jej właściwe szkolenie rozpoczęło się w momencie, gdy drugi z uczniów Thona, Oss Willum, został wysłany, by pomóc Mistrzowi Arce z powstaniem Nudystów na Onderonie. Wkrótce o jego odlocie, jego siedziba znowu została zaatakowana przez sługusów Boggi, jednak tym razem, Thon zostawił pole do działania Nomi. Stwierdził, że jeśli ona nie ma mocy, to nie ma ich i on, dając się tym samym pojmać. Dopiero przemyślenie przez Nomi sprawy poskutkowało popchnięciem jej do działania, uwolnieniem Thona i przepędzeniem opryszków, otwierając przed nią świetlaną przyszłość.
5. Powstanie Naddystów
Na Onderon przylatują Oss Willum, którego Mistrzem był Thon i Mistrz Arca , Tott Doneeta, Ulic i Cay Qel-Droma. Sarkofagi królowej Amanoa i Freedona mają zostać przewiezione na księżyc Dxun. Na samym Onderonie daje się wyczuć Ciemną Stronę. Przygotowania do odlotu przerywa atak potężnej machiny wojennej. Atakującym przewodzi Warb Nulla. Królowa Galia sugeruje że jej ojciec Król Ommin może coś wiedzieć, jako że zna się na ciemnej stronie. W trakcie rozmowy Jedi z królem Omminem pojawia się duch Freedona Nadaa. Ommin atakuje mistrza Arce. W czasie gdy Ulic walczy z Warbem Nullem Ommin porywa mistrza Arce. Gdy wychodzą z podziemi okazuje się że zwolennicy Nadda zajęli pałac. Na Ossus przybywa Mistrz Thon i jego uczennica Nomi Sunrider.
Na Coruscant następca tronu systemu Cesarzowej Tety - Satal Keto i jego kuzynka Aleema kradną z galaktycznego muzeum księgę Sithów. Nie mogą jednak odczytać księgi. Z wiadomości holonetowych dowiadują sie o zamieszkach na Onderonie, że praktykujący zakazana magię Sithów nadal sa aktywni na Iziz.
Jacht Satala i Aleemy rozbija sie w Iziz. Na Onderon przybywają tez siły republiki z Jedi m.in. Nomi Sunrider, Cay Qel-Droma, Dace Diath Shoaneb Culu. Jakieś pole energetyczne blokuje medytację bitewną Nomi Sunrider
Satal i Aleema pokazują księgę Sithów w kantynach, w końcu ktoś prowadzi ich do Ommina. W zamian za umożliwienie przepisania księgi dostają amulet koncentrujący ciemną stronę, umożliwiający przeczytanie księgi.
Król Ommin pokazuje więźnia - mistrza Jedi. Do podziemnej kryjówki króla Ommina wpada siedmiu Jedi. W bitwie Ulic niszczy metalowy egzoszkielet Ommina doprowadzając do jego śmierci.
Duch Freedona Nadda daje Satalowi i Aleemie oprócz księgi i amuletu również dwa miecze - nie beda juz potrzebne królowi Omminowi.
Śmierć Ommina uwalnia mistrza Arce z więzów.
Satal i Aleema opuszczają Onderon z cennymi artefaktami Sithów
6. Lordowie Sithów
Satal i Aleema stają na czele oddziałów Kratchów i dokonują zamachu stanu w systemie Cesarzowej Tety. Arca Jeth przebywający na Onderonie wysyła Ulica Qel-Dromę i Nomi Sunrider aby opanowali tam sytuację. Również z Coruscant przybywa do systemu wojsko aby wspomóc siedem pozostałych przy walce przeciwko Satalowi i Aleemie planet. Dochodzi od bitwy w której flota Republiki zostaje pokonana i zmuszona do odwrotu.
W tym czasie na Dantooine pod okiem Vodo-Siosk Baasa szkoli się Exar Kun wraz z Sylvar i Cradem. Kun okazuje swoją arogancję i brak szacunku w treningach, przez co dochodzi do spięć pomiędzy nim a Sylvar oraz później do pokonania Baasa. Jego zainteresowanie legendami o Sith sprawia, że opuszcza Mistrza i wyrusza do systemu Onderon aby dowiedzieć się czegoś więcej o Freedonie Naddzie. W grobowcu Nadda na księżycu Dxun spotyka ducha Freedona i jest przez niego mamiony wizją potęgi jaką może mu dać Ciemna Strona. Zabiera z niego starożytne zwoje i udaje się z nimi na Korriban. Tam w jednej z krypt zawala się na niego sklepienie. Freedon obiecuje mu pomóc ujść z życiem w zamian za zejście na Ciemną Stronę Mocy. Exar mając niewielki wybór zgadza się na to. Kun przybywa na Yavin 4, podporządkowuje swojej woli Massasich i ogłasza się Mrocznym Lordem.
Na Denebie dochodzi do spotkania Jedi na którym miały zapaść decyzje odnośnie interwencji w systemie Cesarzowej Tety. Spotkanie jest przerwane atakiem oddziałów robotów wysłanych przez Aleemę i Satala w którym ginie Mistrz Arca. Załamany Ulic podejmuje decyzję o przeniknięciu w szeregi Kratchów i zniszczeniu organizacji od środka.
Ulic udając upadłego Jedi zdobywa zaufanie Aleemy. Zostaje jednak mu podana trucizna Sith która wpływa na jego decyzje. Kilka miesięcy później w ślad za Uliciem wyrusza Nomi Sunrider, Cay Qel-Droma i Tott Doneta. Nomi zostaje pochwycona i postawiona przed Uliciem, który aby nie dać się zdemaskować wydaje na nią wyrok śmierci. Później chciał jej wszystko wyjaśnić wysłaną potajemnie wiadomością, lecz nie zdążył gdyż Nomi ucieka w przeświadczeniu, że Ulic jest zgubiony na zawsze. Wiadomość wpada w ręce Satala, dochodzi do walki pomiędzy nim a Uliciem – walki w której Satal ginie.
Nomi podejmuje jeszcze jedną próbę dotarcia do Ulica. Tym razem wraz z Tottem i Cayem wyruszają aby go porwać. Wojska Ulica z łatwością radzą sobie z próbą którą podjęła Nomi z Tottem i Cayem. W tym czasie w ślad za Uliciem wyrusza również Exar Kun, który widzi w nim potencjalnego wroga. Dochodzi między nimi do walki, podczas której pojawia się duch Marki Ragnosa i namaszcza Kuna na Mrocznego Lorda a Ulica na jego ucznia. Od tego momentu mieli działać wspólnie.
7. Wojna Sithów
Mandalorianie atakują system Cesarzowej Tety. Mandalore Wielki proponuje Ulicowi pojedynek, którego stawką jest kontrola nad obiema armiami. Mandalore zostaje pokonany i przekazuje się oraz swoją armię pod dowództwo Ulica.
Na Ossusie Exar Kun określa się jako reformator zakonu i namawia padawanów do przyłączenia się do niego.
Nomi Sunrider kontynuuje nauki u mistrza Odan-Urra, który krótko po jej wyjściu zostaje zaatakowany przez Exara Kuna i łączy się z Mocą.
Kun zabiera Odan-Urrowi holokron Sithów. Przyłączają się do niego kolejni padawani.
Ulic Qel-Droma atakuje stocznie Republiki w systemie Foerost i przejmuje zbudowane tam statki. Wraz z armią Mandalorian zamierza zaatakować Coruscant.
Grupa przeszukująca szczątki stoczni odnajduje zapis tajnej kamery i widzi na nich Ulica Qel-Dromę zapowiadającego atak na Kemplex 9.
Jedi udają się na Coruscant by omówić w Senacie kwestię renegata Qel-Dromy. Nagle okazuje się, że zapowiedź najazdu na Kemplex 9 służyła wyłącznie odciągnięciu głównych sił ze stolicy.
Armia Ulica wygrywa bitwę o Coruscant, a Mandalorianie przejmują broń MX. Nagle Aleema wydaje rozkaz do wycofania się i pozostawia Ulica w pułapce Jedi. Rycerze tymczasowo blokują wrażliwość Ulica na Moc i wydają go na proces sądowy.
Exar Kun leci z grupą uczniów na Yavin 4. Padawani wyczuwają tam Ciemną Stronę, ale Kun uspokaja ich, każąc wspólnymi siłami zniszczyć holocron Sithów. W efekcie energia holokronu zostaje w pełni wyzwolona i omamia młodych Jedi.
Aleema przejmuje kontrolę nad wojskami Ulica, jednak Mandalore jest wierny upadłemu Jedi, a nie jego kochance i prosi Exara Kuna o pomoc w odbiciu Qel-Dromy. Nowa przywódczyni decyduje się zaatakować Kemplex 9, z którego Republika wycofała już większość sił po fałszywym alarmie.
Ulic staje przed sądem i, nie przyznając się do żadnej winy, głosi na mównicy o potędze Imperium Sithów.
Kun wysyła swoich podopiecznych, by zabijali rycerzy Jedi, a sam z Mandalorem leci na Coruscant uratować Ulica.
Vodo-Siosk Baas przybywa na proces. Czuje się winny za klęskę nauczania Exara oraz wierzy, że przez to Ulic przeszedł na Ciemną Stronę. Dlatego decyduje się na walkę ze swoim dawnym uczniem. Pojedynek jest wyrównany do momentu, w którym Exar włącza drugie ostrze swojego miecza. Ostatecznie Kun zabija swojego mistrza i ucieka z Uliciem z budynku sądu.
Ulic zdaje sobie sprawę, że Aleema go zdradziła. Jednak udaje przed nią, że wszystko jest w porządku i nadal ją kocha.
Po procesie Qel-Dromy Nomi Sunrider z córką i Sylvar przebywają na Ambrię do mistrza Thona by kontynuować naukę. Zostają zaatakowani przez Crado, dawnego partnera Sylvar i Ossa Wiluma, byłego padawana Thona. Uczniowie Sithów używają miejscowych stworzeń Drexli.
Nomi dzięki bitewnej medytacji udaje się pokonać stwory. Sylvar walczy z Crado i rani go pazurami po twarzy tak samo, jak dawniej zraniła Exara. Thon obezwładnia swojego eks-padawana. Crado musi uciekać sam.
W innych częściach galaktyki wielu mistrzów Jedi zostało zabitych przez nasłanych na nich uczniów Exara.
Exar z Uliciem przygotowują atak na Kemplex 9 i wyznaczają na dowódców Aleemę oraz Crado, który niewiele wcześniej wrócił z informacją o swojej porażce.
Jedi na Ossusie w trakcie rozpamiętywania zabitych Mistrzów Jedi dostają informację o zaatakowaniu Kemplexa 9. Podejrzewają, że to tylko przykrywka do napaści na Ossus. Wysyłają trzech rycerzy na odsiecz, a reszta organizuje obronę planety Jedi.
Aleema korzystając z magii Sithów wysadza jądro jednej z gwiazd gromady Cron. W eksplozji giną wysłani Jedi i część statków Aleemy, które nie zdołały wycofać się na bezpieczną odległość.
Exar nie powiedział Aleemie o jednym – w efekcie jej działań jądro słońca zaczęło się zapadać i nastąpiła jego implozja. Dziesięć gwiazd gromady Cron wybuchło, powodując zagładę wszystkiego w jej obrębie, łącznie ze zdrajczynią oraz bezwartościowym sługą.
Ulic z Exarem spełnili kolejny element swojego planu. Następnym będzie atak na Ossus.
Armia Sithów i Mandalorian atakuje Ossus. Nie napotyka zbyt dużego oporu.
Jedi nie zdążyli zabezpieczyć zbiorów z tysięcy lat i wiele artefaktów musi pozostać na pastwę najeźdźcy. Exar rozkazuje wojownikom Massasi szukać wszelkich dokumentów i zbierać je na pokładzie jego statku. Sam udaje się do biblioteki, gdzie na drodze staje mu Ood Bnar. Wielki Mistrz Jedi, aby powstrzymać Sitha przed kradzieżą dawnych mieczy świetlnych, przechodzi metamorfozę w drzewo.
Cay Qel-Droma ściga Ulica, który dowodzi atakiem powietrznym. Po wypadku statku Caya bracia lądują i walczą na powierzchni. Ulic walczy bez ograniczeń i po krótkim czasie zadaje śmiertelny cios. Dopiero po tym dostrzega wagę swojego czynu.
Sylvar atakuje Exara, ale jej walka z Massasami trwa tak długo, że Kunowi udaje się uciec.
Fala uderzeniowa po wybuchu Gromady Cron pustoszy Ossus. Do tej pory wszystkim udało się uciec z wyjątkiem mistrza Ooda.
Mandalorianie atakują Onderon. Jeźdźcom Bestii przy wsparciu Republiki udaje się pokonać wojowników posłusznych Ulicowi.
Nomi Sunrider otacza Ulica ścianą światła i blokuje na zawsze jego wrażliwość na Moc. Nawrócony Ulic wskazuje Jedi miejsce pobytu Exara Kuna – Yavin IV. Lecą tam wszyscy rycerze ocaleli na Ossusie.
Na Yavinie IV Exar, widząc nadciągającą gromadę Jedi, wysysa życiową moc z wojowników Massasi, by zapewnić swojemu duchowi przetrwanie.
8. Odkupienie Ulica
Akcja komiksu Redemption rozgrywa się w roku 3986 BBY, dziesięć lat po Wielkiej Wojnie Sithów. Istotne są trzy wątki, prowadzone równolegle i mające dalsze reperkusje w historii galaktyki.
Wątek pierwszy, będący tłem dla pozostałych, to Konklawe Jedi na Stacji Exis, zwołane i prowadzone przez Nomi Sunrider, wtedy przewodzącą Zakonowi. Wiadomo, że samo Konklawe zakończyło się pewnymi ważkimi ustaleniami, jednak komiks nie uściśla, jakimi. Z późniejszych publikacji możemy się domyślać, że to właśnie wtedy zdecydowano o przeniesieniu głównej siedziby Zakonu na Coruscant, o sztywniejszej hierarchii Jedi, o powołaniu Rady, czy wreszcie o podstawach późniejszego konserwatyzmu w organizacji. Możliwe też, że to było oficjalne zakończenie Wielkich Łowów.
Konklawe jest jednak tylko tłem dla losów tych bohaterów, którzy przetrwali Wielką Wojnę Sithów. Nomi Sunrider przewodzi Zakonowi i ma niewiele czasu dla swojej córki, Vimy, która chce się podjąć szkolenia Jedi. Vima ucieka więc, by odnaleźć Ulica Qel-Dromę, sądząc, że ten może ją czegoś nauczyć. Sylvar nie może się pogodzić ze śmiercią Crado i obwinia za nią Ulica. Tott Donetta usiłuje pomóc jej odzyskać wewnętrzną harmonię, ją jednak może zadowolić tylko konfrontacja z Qel-Dromą. Ulic zaś, pozbawiony kontaktu z Mocą, szuka spokoju, ucieczki od wspomnień z czasów wojny, zapomnienia. W tym celu niejaki Hoggon odwozi go na Rhen Var, lodowe pustkowie, na którym Ulic ma ochotę pozostać do końca swoich dni. Vima go jednak odnajduje, ukrywając się na statku Hoggona, i nakłania do rozpoczęcia z nią szkolenia Jedi. Ulic opiera się, ale ostatecznie ulega i rozpoczyna edukację Vimy. Dzięki niej też odnajduje jakieś jasne punkty w swoim życiu, pogodę ducha i wewnętrzny spokój. Wątek szkolenia przeplata się z wątkiem Sylvar, która również szuka spokoju; wreszcie trafia ona na ślad Ulica dzięki Hoggonowi, który jako mały człowieczek jest zachwycony, że może mieć styczność z największymi Jedi tego okresu. On również naprowadza Nomi Sunrider na ślad Qel-Dromy. Na Rhen Var dochodzi do konfrontacji; Nomi chce odebrać Ulicowi Vimę, ale ta się nie zgadza, twierdząc, że Ulic nauczył ją, jak być Jedi, i że nie ma w nim zła. Dochodzi do pojednania, które przerywa Sylvar, wdając się w pojedynek z Ulicem. Podczas walki zaczyna jednak rozumieć, że nie może wciąż żyć przeszłością, i gasi miecz. Nie dochodzi jednak do happyendu, gdyż Hoggon, który zapragnął sławy, zastrzelił pozbawionego Mocy Ulica. Qel-Droma zmarł na kolanach Vimy, ale jego ciało zniknęło, co świadczy o tym, że jednak odzyskał spokój i po śmierci zjednoczył się z Mocą.
Co dalej? Nomi prawdopodobnie zmarła do czasów Wojen Mandaloriańskich, Vima zaś została Jedi, dalsze jej losy są jednak nieznane. Zapoczątkowała jednak ród, którego historia liczyła potem cztery tysiące lat, aż do córki Vimy-Da-Body w okresie pre-imperialnym i później. Nie wiadomo, co się działo z Tottem i Sylvar, a tym bardziej z Hoggonem, ale do Wojen Mandaloriańskich najpewniej poumierali. Sam Ulic oczywiście zginął, ale pamięć o nim przetrwała, o czym świadczy fakt, że w roku 12 ABY wspomina o nim Tionna, porównując oddzielenie go od Mocy z tym, co spotkało Callistę.
9. Seria komiksowa Rycerze Starej Republiki
- 3976 BBY – początek Wojen Mandaloriańskich
- wódz: Mandalore Wszechpotężny
- siły: Mandaloriańscy Neo-Krzyżowcy, armia wielorasowa – „Mandalorianin” zaczyna znaczyć więcej niż nazwa gatunku
- powód: odwet na Republice za klęskę w Wojnie Sithów
- przebieg: Senat nie reaguje, ma dość wojny, najpierw Mandalorianie podbijają tereny poza Republiką i rosną w siłę
- Mandalorianie zagrażają Taris, jednej z kluczowych planet Republiki z Zewnętrznych Rubieżach, w 3963 rozpoczynają inwazję na Republikę, Taris zostaje oblężone, naczelnym dowódcą sił Republiki zostaje świeżo upieczony admirał Saul Karath
- Republika traci także Vanquo i Serroco, które zostaje spustoszone bronią atomową
- Jedi oficjalnie nie wspierają działań wojennych, ale jeden z Rycerzy – Revan – postanawia działać na własną rękę, gromadzi wokół siebie młodych Rycerzy i walczy z Mandalorianami
Fabuła komiksów:
- po Wojnie Sithów niejaka Krynda Draay, Mistrzyni Jedi której mąż i siostra zginęli w tej wojnie, postanawia nie dopuścić do odrodzenia się Sithów. Skupia wokół sobie najbardziej uzdolnionych Padawanów, mających dar przewidywania przyszłości (w tym swojego syna Luciena), a także czworo innych – Feln, Q’Anilia, Raana Tey, Xamar
- szkoli ich dosyć okrojony Jedi Haazen, z którego Ciemna Strona bucha jak żar z kotła, ale co tam
- wyszkoleni zawiązują tzw. Jedi Covenant, co można tłumaczyć jako „Sprzysiężenie Jedi”
- wspomniani Jedi mają przeszukiwać Moc i wypatrzyć pojawienie się Sithów, zabijając ich zawczasu, mają też Padawanów
- pewnego pięknego dnia, już w okresie Wojen i tuż przed inwazją Mandalorian mają wizję – widzą, że jednym z Sithów stanie się gość, który chadza w kombinezonie jaki mają ich Padawani
- woląc nie ryzykować doprowadzają do tzw. „Masakry Padawanów na Taris” – zabijają swoich uczniów w czasie ceremonii ich pasowania
- ale mają pecha – Padawan Luciena, niejaki Zayne Carrick (ciamajda taka prawdę mówiąc) spóźnia się i unika śmierci, ale widzi jak wygląda sytuacja więc zaczyna uciekać
- udaje mu się zbiec dzięki pomocy wplątanego w to wszystko przypadkiem niejakiego Grypha – drobnego cwaniaczka z Taris, którego Zayne aresztował
- Gryph daje radę skontaktować Zayne’a z Camperem i Jarael – dwójką arkaniańskich uciekinierów, właścicieli statku „The Last Resort”, na pokładzie którego wszyscy uciekają z Taris
- wkurzeni mistrzowie wykorzystują okazję i wrabiają Zayne’a w zabicie swoich kumpli, co doskonale im służy
- Zayne daje radę się dowiedzieć prawdy i powodu masakry – oddaje się w ręce mistrzów dobrowolnie, wcześniej informując o wszystkim Radę Jedi
- w ostatniej chwili ratuje go Jarael, Zayne znowu ucieka i poprzysięga mistrzom zemstę
- wkurzeni mistrzowie zdaję relację Kryndzie i Haazenowi, którzy wyjątkowo wściekli rozkazują odnaleźć Carricka za wszelką cenę
- uciekinierzy udają się na Vanquo akurat w momencie, gdy atakują je Mandalorianie – Jarael zostaje przez nich wzięta za Jedi i dostaje się do niewoli
- uwięziona spotyka tam Aleka „Squinta”, Jedi który być może podążył za Revanem i był jego uczniem (tylko spekulacje), znał też Zayne’a i co ciekawe moment ich spotkania został przez Mistrzów z Taris uznany za „punkt przełomu”, co dowodzi, że w ich wizji z Sithami mógł mieć coś wspólnego albo Alek, albo Zayne
- w poszukiwaniu Jarael „The Last Resort” z pomocą mandaloriańskiego dezertera Rohlana Dyre’ego, któremu nie podoba się polityka jego wodza, trafia do mandaloriańskiej Stacji Flashpoint, gdzie niejaki Demagol torturuje Jedi chcąc poznać ich umiejętności i granice
- podstępem uciekinierzy doprowadzają do ewakuacji stacji i uwalniają wszystkich Jedi – co ciekawe wychodzący z niej Alek zostaje ubrany w kombinezon Padawanów z Taris, co też ma powiązanie z wizją o Sithach
- uciekinierzy mają jeszcze zwycięskie starcie z łowcami nagród na planecie Telerath, gdzie rozstają się – Jarael, Camper i Rohlan (choć ten ostatni na gapę) odlatują na pokładzie statku, a Zayne i Gryph kradną nowy przy pomocy głupawego Trandoshanina Slysska, który się do nich przyłącza
- okazuje się, że skradziony statek to zaopatrzeniowiec Republiki, więc są zmuszeni podążyć na planetę Serroco, gdzie zbiera się flota i armia Republiki pod dowództwem Karatha w oczekiwaniu na Mandalorian
- Zayne ma wizję zniszczenia planety – próbując jej zapobiec przy pomocy porucznika Cartha Onasiego staje przed admirałem, który go jednak nie słucha i każe aresztować
- Mandalorianie przybywają, ale zamiast atakować flotę zrzucają atomówki na planetę (na której wciąż byli Gryph i Slyssk) i uciekają
- w tym samym czasie za Jarael i Camperem zaczyna podążać ich własny prześladowca – arkaniańska korporacja Adascorp, dla której obydwoje (a głównie Camper) mają ogromną, choć na razie niewyjaśnioną wartość
10. Gry KOTOR
Wojny Mandaloriańskie
W 3963 roku BBY ma początek kolejny konflikt – Wojny Mandaloriańskie. Najemnicy pod przywództwem Mandalora Ostatecznego atakują 3 oddalone od siebie sektory Republiki. Senat wysyła całą swoją flotę wojenną, ale w obawie o klęskę i tak prosi Radę Jedi o pomoc. Rada jednak uznaje, że na razie Jedi nie powinni przystąpić do wojny, jako że mogłoby to mieć złe skutki dla włączonych do walk Jedi. Znajdują się jednak Jedi, którzy nie zgadzają się z postawą Rady – Revan i Malak. Dołączają oni do wojny pociągając za sobą innych Jedi.
Decyzja Revana niewątpliwie przesądza o losach wojny – Jedi okazuje się być genialnym strategiem potrafiącym rozgromić Mandalorian niemalże w każdej sytuacji. Sukcesywnie spycha najemników z powrotem ku ich dawnym przestworzom. Po trzech latach wojny ma miejsce ostateczna konfrontacja – bitwa toczy się nad planetą Malachor V. Tam też została ukryta tajna broń Republiki skonstruowana przez Zabrańskiego technika Bao-Dura – the Mass Shadow Generator. Użycie jej pozwala na spektakularne zniszczenie obu flot, a także całej planety.
Mało kto przeżył pogrom Malachor V, a dla Revan staje się on ostateczną przyczyną przejścia na Ciemną Stronę Mocy. Po wojnie, mimo iż zostaje on bohaterem Republiki decyduje się na ściganie niedobitków Mandalorian. Taka jest przynajmniej oficjalna wersja – naprawdę Revan odnalazł Akademię Trayus – starożytne miejsce należące do Sithów, gdzie zaczął przyswajać sobie ich nauki i dowiedział się o istnieniu broni zwanej Gwiezdną Kuźnią, którą teraz pragnie odnaleźć. Droga do niej pokazana jest na gwiezdnych mapach na 5 planetach (Dantooine, Tatooine, Kashyyyk, Manaan i Koriban.) Revanowi udaje się odnaleźć Star forze i z pomocą starożytnej broni zbudowanej przez rasę Rakata przybywa do Republiki z olbrzymią armią Sithów rozpoczynając Wojna Domowa Jedi.
Wojna Domowa Jedi
Dzięki zdolnością taktycznym i wielkiej flocie Revan odnosi zwycięstwo za zwycięstwem – w wojnie ginie nawet więcej Jedi niż za czasów Exara Kuna! Republika jednak wkrótce przejmuje część inicjatywy – młoda Jedi, Padawanka Bastila Shan pomaga armią w bitwa używając rzadkiej umiejętności Mocy – medytacja bitewna. W końcu Jedi udaje się okrążyć flotę Revana i dostać na jego statek. Tam Mroczny Lord Sithów, jeden z najpotężniejszych jacy kiedykolwiek żyli, bez problemu pokonuje małą grupę Jedi. W tym samym jednak momencie Malak decyduje się zdradzić swojego mistrza i za jednym zamachem zabić Jedi i samemu zyskać tytuł Lorda Sithów. Nie udaje mu uśmiercić Bastili, która dzięki Mocy podtrzymuje też prawie nieżywego Revana przy życiu – Lord Sithów dostaje się w ręce Jedi, a ci przeprogramowywują jego umysł wkładając w niego inne wspomnienia i nadając nową osobowość. Chcą za jego pomocą odnaleźć drogę do źródła potęgi Sithów.
Revan, już jako oddany Republice żołnierz, przechodzi ponownie szkolenie na Jedi. Dzięki kontaktowi z Mocą nawiedzają go wizje z miejscami, w których znajdują się kolejne Gwiezdne Mapy. Razem z Bastilą i innymi towarzyszami podróżuje na kolejne planety, cały czas ścigany przez Malaka. Po odwiedzeniu 3 planety „Mroczny Jastrząb”, statek Revana, zostaje przechwycony przez Sithów. Mimo iż jego pasażerowie dają radę opuścić cele, po drodze na statek spotykają Malaka. Od niego też zmieniony Revan dowiaduje się o swojej prawdziwej przeszłości, a Bastila po pojedynku z Lordem Sithów zostaje złapana.
Już bez niej załoga „Mrocznego Jastrzębia” odnajduje na pozostałe 2 planety i dociera na Gwiezdną Kuźnię. Okazuje się ona być stacją bojową, a przede wszystkim olbrzymią stocznią produkująca statki w nieprawdopodobnym tempie. Na plancie znajdującej się przy Gwiezdnej Kuźni Revan toczy walkę z Bastilą, którą Malak przeciągnął na Ciemną Stronę Mocy , a następnie już na Gwiezdnej Kuźni Revanowi udaje się wrócić Bastilę na Jasną Stronę Mocy – wykorzystuje do tego uczucie, które w międzyczasie ich połączyło. Po finałowym, spektakularnym pojedynku na miecze świetlne Revan zabija swojego byłego ucznia i ponownie przywraca pokój Republice.
Pamiętając zło Imperium Sithów w Nieznanych Regionach decyduje się tam udać – bojąc się jednak o resztę swoich towarzyszy samotnie opuszcza Republikę.
11. Od Dartha Ruina do Dartha Bane’a
Zanim doszło do historii Bane’a i jego reformacji musiał odrodzić się zakon Sithów. Działo się to jakieś 2000 lat przed bitwą o Yavin. Mistrz Jedi Phanius (rasy Umbaran – jak Sly Moore) zaczął się zastanawiać nad wszystkim i ostatecznie porzucił zakon, będąc jednym z tych, których zalicza się do Zaginionej Dwudziestki. Niby wszystko było ok. ale pojawił się jako Darth Ruin, choć Jedi nie znali jego prawdziwej tożsamości. Ruin założył podwaliny pod Nowe Imperium Sithów, a wkrótce także doprowadził do Czwartej Wielkiej Schizmy, gdy zaczęli dołączać do niego inni Jedi.
Przez tysiąc lat Republika praktycznie zaczęła się pogrążać. Po raz pierwszy od mileniów zaczęła się kurczyć, a nie rozrastać. Opustoszały niektóre kolonie, wielkie korporacje bankrutowały, nastały mroczne czasy, pełne korupcji i skandali, tak wśród polityków, jak i Jedi, zwłaszcza, że niektórzy z nich byli nawet Najwyższymi Kanclerzami. Pod koniec tego okresu, właściwie nie działał już nawet system komunikacji międzyplanetarnej, co jedynie przyśpieszało upadek Republiki.
Właśnie u schyłku tej epoki, gdy Sithowie współżyli z Jedi prowadząc nieustanne wojny, urodził się na planecie Apatros niejaki Dessel. Nigdy nie przypuszczał, że wpłynie tak znacząco na historię. Raczej był młodym, złym na świat chłopcem, którego własny ojciec nienawidził z całego serca, bo gdy przychodził na świat, zmarła jego matka. Dlatego nazywał syna „Zgubą” (ang. Bane). Dessel podobnie jak ojciec, pracował w kopalni kortozis i nie wiązał nadziei praktycznie z czymkolwiek. Przypadek sprawił, że wmieszany w bójkę (już po śmierci ojca), musiał opuścić swój rodzinny świat i rozpocząć nowe życie. Najlepszą metodą ucieczki było zapisanie się do Armii Sithów (nie byli to żołnierze władający Mocą, zwykłe jednostki wojskowe) i tak zrobił, rozpoczynając swoje nowe życie. Wkrótce odkryto w nim potencjał Mocy i skierowano na szkolenie do Akademii Sithów na Korriban, gdzie szkolił go Qordis. Dessel przybrał też imię Darth Bane, z pewnością na cześć dawnych Sithów (w tym Dartha Revana).
Trzeba jeszcze dodać, że przeciw Republice nie walczyło już Imperium Sithów, a tak zwana Braterstwo Ciemności, zrzeszające zarówno Lordów Sithów, jak i innych użytkowników Ciemnej Strony, a przewodził im Lord Kaan. Powoli wszystko zmierzało do ostatniej bitwy, obie strony ściągały jak największe siły na planetę Ruusan, a kto na niej wygra, właściwie brał wszystko. Po stronie Jedi dowodził Lord Hoth. Warto dodać, że konflikt był tak ważny, że wysyłano na niego nawet niewyszkolone dzieci, byleby tylko pokonać wroga.
Bane’owi nie podobało się jednak całe zarządzanie i ciągłe kłótnie oraz słabość Bractwa i zaczął myśleć o czymś innym. Próbował szkolić się samodzielnie, właśnie wtedy wyruszył na Lehon, znaną niegdyś jako Nieznany Świat, nad którym wznosiła się Gwiezdna Kuźnia. To właśnie tutaj odnalazł holokron Dartha Revana z którego zaczął się uczyć. Istnieje teoria, że to właśnie tu odkrył bombę myślową, którą podrzucił jako pomysł Kaanowi (nie wszystkie źródła o tym informują).
Gdy Kaan dostał przepis na bombę myślową uznał, że Bane nie jest mu potrzebny, wysłał więc Githany, którą Bane próbował namówić, by została jego uczennicą, by go zabiła. Użyła do tego pocałunku i toksyn. Darth Bane przeżył właściwie tylko przez przypadek, uratowany przez wieśniaków. Uleczony Bane powrócił, a Kaan przyjął go i jego rady. Inne źródła podają, że w owym czasie ponownie zapanowała moda na bycie Sithem i nagle wszyscy w Bractwie Ciemności okrzyknęli się Lordami. Wcześniej unikano zarówno tytułu Lord, jak i imion tytularnych Darth.
Podczas siódmej bitwy o Ruusan odpalono ostatecznie bombę myślową, która praktycznie zniszczyła całe Bractwo Ciemności jak i Jedi. Bane wykorzystał ten moment, by się ukryć i odejść w „zapomnienie”. Widział jak ginie Githany, a z pola bitwy zabrał jedynie mała dziewczynkę, Rain, której prawdziwe imię brzmiało Zannah. To ona miała się stać jego następczynią.
Samotnie wyruszył w dalszą podróż, na swym okręcie Valcynie dotarł na Dxun, księżyc planety Onderon, gdzie znajdował się grobowiec Freedona Nadda, innego z wielkich Sithów. W tej drodze towarzyszyły mu dwa duch – Qordisa i Kaana. Pierwszy, jego mistrz gardził nim, czuł się zdradzony. Drugi, Kaan właściwie pomógł mu dojść do sformułowania zasad nowego zakonu. W samym grobowcu Bane’a oblazły obraliszki, małe drobne symbionty, które stały się na zawsze jego częścią.
Bane szkoląc Darth Zannah ustalił kilka rzeczy. Po pierwszy zawsze mogło być tylko dwóch Sithów, uczeń i mistrz. Działali w ukryciu i czekali na czas swojej zemsty. Dalej, aż do czasu Palpatine’a wszyscy inni właściwie wykorzystują tylko jego pomysły i realizują je. Zemsta na Jedi miała ich zastać w momencie, gdy nie będą przygotowani do wojny.
Ooryl stara się odczytać swoją część pracy - nie wiadomo tylko dlaczego trzyma kartki do góry nogami.
Misiek wyręcza Leonidasa przedstawiając temat za niego.
Patrząc po zainteresowaniu niezbyt mu to wyszło.
Wedge stara się ratować sytuację opowiadając spoilery z najnowszego KOTORa.
Rusis kończy podsumowanie Starej Republiki.
Wedge i Leonidas nie potrafili ukryć radości, ze nie muszą już tego słuchać.
Misiek i Ooryl przeszli natychmiast do hazardu, Merduk im sędziował.
Urthona, Taraissu, Wedge i Hialv obstawiają wyniki gry.