Będę trochę powtarzał po Leo, ale cóż. Nie da się ukryć, że po prostu się z nim zgadzam
Forma Ósma (Sokan) została wymyślona już przez starożytnych Jedi w trakcie Wielkiej Wojny Sith - nie była po prostu uważana już za formę podstawową w czasach prequeli, ponieważ żadko kiedy jej używano. No, a poza tym łączyła bardzo wiele ruchów formy Czwartej
Po pierwsze, Form było siedem. Niezależnie od tego, co wypisują niektórzy na Wikipedii. Ewentualną Formę VIII rozpatrujemy w niniejszym wątku jako hipotetyczną nową formę Sida. Cała zaś reszta to albo wariacje (formy rozwojowe, jak określa to Misiek), albo coś co ja nazywam "stylami niezależnymi" (Trakata, Dun Moch).
I tak, Sokan było wariacją Ataru. Za CUSWE: It combined the kinetic motions of Form IV combat with tactics that allowed for mobility and evasion. Pisał już o tym Leo i miał rację. Określenie Sokan jako Formy VIII nie ma racji bytu IMO.
Sokan używał np Obi-Wan Kenobi w walce z Anakinem na Mustafar.
Wiem, że wyczytałeś to na Wiki, ale tym razem - o dziwo - się zgodzę Dlaczego? Otóż Obi praktykował Formę IV aż do śmierci Qui-Gona, potem przerzucił się na III. W związku z tym miał niemałe umiejętności z zakresu Ataru, a zapewne i Sokan. Dlatego pasuje mi to.
Teraz poczepiam się twoich definicji Form oraz przykładowych ich użytkowników:
Forma I: Shii-Cho (Kit Fisto, Stass Allie, Obi-Wan Kenobi, Jedi Younglings)
Kit - owszem. Stass? Może. Ale Obi? Pierwsze słyszę. Poza tym to jest Forma podstawowa, każdy padawan się jej uczył na początku treningu, bo była Formą wyjściową dla wszystkich pozostałych. Sam zresztą wymieniasz Younglingsów, a przecież wszyscy Jedi zaczynali jako Younglings Jednakże niewielu Jedi decydowało się pozostać przy tejże Formie i na niej się skupiać. O ile wiem, Obi do nich nie należał.
Forma II: Makashi (Hrabia Dooku/Darth Tyranus, Ki-Adi-Mundi, Exar Kun)
Dooku - oczywiście. Exar? Zapewne też, choć on kupę nowych rzeczy wprowadził (w sumie można mu przypisać zaadaptowanie Jar`kai do walki saberami, a także pierwszy lightstaff). Ale Ki-Adi? Jakim cudem? Jak niemal wszyscy Jedi swoich czasów, Ki olewał drugą Formę, bo była mu do niczego nieprzydatna (Makashi trenowali głównie nauczyciele szermierki w świątyni i kilku zapaleńców).
Forma III: Soresu (Obi-Wan Kenobi, Barriss Offee, Luminara Unduli)
Krótko: zgadza się.
Forma IV: Ataru (Yoda, Qui-Gon Jinn, Darth Sidious, Obi-Wan Kenobi, Aayla Secura)
No, zaczynają się kontrowersje Yoda i QG - owszem. Obi też, do czasu śmierci QG. Aayla? Jak najbardziej, powinno się przy okazji dodać do listy Quinlana Vosa, jej mistrza. Ale Sid? Cóż, do tego przejdę poniżej.
Forma V: Djem So (Anakin Skywalker/Darth Vader, Luke Skywalker, Kyle Katarn, Plo Koon, Agen Kolar)
Po pierwsze: Shien było pierwotną nazwą tej Formy. TFN sugeruje, że Djem So to dokładnie to samo, ale już Stover mówi co innego. Tak czy owak wyraźnie widać, że nawet jeśli to są dwie różne rzeczy, to z tej samej parafii. Dlatego idę tropem myślenia Miśka: Djem So to forma rozwojowa Shien. I obie podpadają pod Formę V.
Co do użytkowników. Skywalkerzy oczywiście tak. Katarn? No, mogę się zgodzić. Ale Koon i Kolar? Skąd takie info?
Forma VI: Niman (Coleman Trebor)
Nic dodać, nic ująć.
-Forma VII: Juyo [na dwa miecze świetlne/lightstaff] / Vaapad [na jeden miecz świetlny] (Mace Windu, Sora Bulq, Depa Billaba, Darth Maul, K`Kruhk, Cin Drallig)
Say what? Na dwa sabery to też siódemka wg ciebie? Założę się, że to przez Bulqa... Ale to nie tak. Bulq był nauczycielem szermierki w świątyni i znał wszystkie Formy. To, że używał dodatkowo w lewej ręce krótszego ostrza (sztyletu świetlnego, że tak powiem) nie ma nic wspólnego z Formą VII, raczej jest to jego modyfikacja Jar`kai.
Z kolei co do lightstaffa: tu ciężko dojść do ładu. Maul używał Teras Kasi, które jest przez niektórych (pozdro Misiek) uważane za wariację Formy VII. Akurat ja widzę to inaczej... Jednak nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że Juyo nie oznacza bynajmniej walki dwoma saberami lub staffem (bo to są odpowiednio Jar`kai i jakaś odmiana Teras Kasi), tylko styl bazowy Formy VII. A więc zarówno Juyo, jak i Vaapad (a także Trispzest na przykład) odnoszą się do walki klasycznym pojedynczym mieczem.
Co do użytkowników. Windu, Depa - jasne. Bulq - między innymi używał i siódemki, zresztą był współtwórcą Vaapadu. Maul - ok. Ale K`Kruhk? Znów zapytam: skąd takie info? A co do Dralliga - ta sama sytuacja, co przy Bulqu. Był nauczycielem szermierki i znał wszystkie... A na pewno pierwszych sześć.
Forma VIII: Sokan
Jak już mówiłem, to jest wariacja Ataru, nic więcej. I nie stanowi żadnej nowej Formy.
Forma IX: Shien [wariant Djem So] (Adi Gallia)
(...)jest to jedna z wariacji Formy V, lecz przez Adi Gallię została na tyle zmodyfikowana, że często jest określana jako właśnie nowa forma, choć nie do końca wykrystalizowana. Dlatego zaznaczyłem w nawiasie, że akurat ten styl był używany jedynie przez nią.
Jak wyżej, tu mamy wariant Shien. A przynajmniej Stover sugeruje, że nie było to dokładnie to samo.
A poza tym... Ty wiesz, na czym polegała unikatowość stylu Adi? Otóż trzymała ona rękojeść sabera ostrzem w dół. I wiesz co? Taki uchwyt IMO przekreśla możliwość zastosowania Formy V, najbardziej siłowej z Form. A poza tym Adi była znana z niechęci do używania miecza (i w ogóle do walki)... Uważasz, że taka osoba walczyłaby agresywną Formą V? Bo ja wątpię... Dlatego znów spytam, skąd wziąłeś takie info.
I jeszcze coś: w kwestii nazwy Shien niestety namieszał KOTOR 2. Namieszał... i nic więcej.
Forma X: Jar`Kai [wariant Niman - na dwa miecze świetlne] (Serra Keto, Sora Bulq, Asajj Ventress, Komari Vosa, czy Anakin w walce z Dooku w AOTC)
Jar`kai to nie Forma, to niezależny styl, nawet nie wymyślony przez Jedi zresztą. Zakon tylko go zaadaptował. Co do zamieszania z Niman: wg SW Insidera Niman to nazwa Formy VI i tylko jej, więc ja się tego trzymam.
Uzytkownicy? No, zgodzę się. Dodałbym jeszcze np. A`Sharada Hetta.
I nie mów mi, że właściwie nie do końca można już je określić mianem tych form, ponieważ na przestrzeni czasu zostały one zupełnie zmodyfikowane - dlatego uważam, że dobrze je jest określać mianem nowych form, które co prawda były stosowane tylko przez nielicznych Jedi. Modyfikacje nie były aż tak wielkie, najważniejsze jest to, że nie zmieniła się filozofia stojąca za każdą z tych Form. Bo to filozofia i sposób myślenia są IMO tym, co odróżnia jedną Formę od drugiej. Dlatego nawet jeśli na przestrzeni lat zmieniały się techniki, to jednak - o ile dana wariacja wciąż przedstawia sposób myślenia stojący za oryginalną Formą - nie można tu mówić o osobnej Formie.
Tu zgadzam się z Leo:
Ja wychodzę z założenia, że stworzenie siedmiu norm, które mają określać styl walki, czemuś służył - moim zdaniem jest to swego rodzaju "kodyfikacja" i zamknięcie w pewne określone ramy stylów posługiwania się mieczem świetlnym.
Jeżeli przyjmiemy założenie, że są to dość elastyczne, można dojść do takiego wniosku ze styl walki każdego z Jedi czy Sitha jest unikalny i niepowtarzalny jednak zawsze można go wpisać w ktorąś z 7 podstawowych kategorii.
A poza tym jeszcze Leo napisał:
Tu należy sobie zadać pytanie na ile modyfikacja stylu przeprowadzona przez jakiegoś z Jedi powodowała, iż stwarzał się całkowicie nowy styl, na tyle niepodobny do żadnego z podstawowych 7, że mógł zostać określany mianem nowego, kolejnego podsatwowego stylu.
No właśnie, na to potanie odpowiedziałem powyżej. Dla mnie nowy styl pojawia się wtedy, gdy obok nowych technik walki pojawia się też nowa filozofia za nimi stojąca.
Co do Dun Moch i Trakaty, to Leo już cię wystarczająco zmolestował
Sidiuos w walce z Macem Windu i jego ekipą używał za to nieco zmodyfikowanej wersji Formy Czwartej (Ataru), która polegała na wykorzystaniu w walce wielu skoków i akrobacji. Tutaj należy wspomnieć, iż największym mistrzem Ataru był Yoda i właśnie Darth Sidious (pozostawiając daleko w tyle Obiego czy Aaylę). Sidek po prostu w walce z Mace wzbogacił Formę Czwartą kilkoma pchnięciani i płaskimi cięciami z góry, przeznaczonymi do walki z przeciwnikami, mającymi miecz świetlny, które zapożyczył sobie z Formy Drugiej. Ale mimo wszystko jednak cały czas jest to w trakcie tej walki Forma Czwarta.
(...)No ale popatrz na początek pojedynku, a potem na ruchy mieczem świetlnym - to typowa Forma IV, używana w końcowej części filmu także przez Yodę. Co do "statycznej" reszty pojedynku, to właśnie dlatego wspomniałem o kilku ciosach zapożyczonych z formy II, która jest właśnie bardziej spokojna i nastawiona na czystą szermierkę bez udziwnień.
Jak napisał Leo, w tym cały sęk tego wątku. Ja już wcześniej pisałem, że ewentualna nowa Forma Sida (niech będzie ta miśkowa Ósma) zapewne łączyła w sobie wiele technik klasycznych Form Zakonu. I takie założenie nie przeczy twojej teorii o użyciu Makashi i Ataru, a także Teorii Wedge`a o zastosowaniu Shien. One wszystkie mogły być w użyciu... jako część nowej Formy stworzonej przez Sithów.
Bo teoria użycia przez Sida tylko czystych dżedajowskich Form mi kompletnie nie leży. Raz, że Sithowie nienawidzili Jedi i nie sądzę, by chcieli ich bezmyślnie kopiować. Przeciwnie, przypuszczam, że raczej chcieliby wymyślić coś, co będzie dla Zakonu zabójcze. Dwa, że Leo ma rację, mówiąc o tym, iż w ruchach Sida nie ma elegancji typowej dla Makashi (raczej powiedziałbym, że jego styl jest bardzo chaotyczny, tak jakby chciał utrudnić przeciwnikowi wejście w jakikolwiek rytm w trakcie walki), u Dooku wygląda to zupełnie inaczej. Trzy, że Stover nie identyfikuje stylu Sida...
Ogólnie można się długo spierać, interpretacje mamy najwyraźniej różne. Ale pogadać zawsze można
I na koniec pytanie natury ogólnej: jakim cudem jeszcze nie pojawił się tu Mihoo???