polecam tłumaczenia zasad na Bastionie - http://gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=443 Dla Ciebie najprzydatniejesze w tej chwili będą samo najnowsze tłumaczenie zasad oraz artykuł "Lucky i sekwencja tury". Poniważ jednak widzę, że instrukcję do TCG najwyraźniej już czytałeś postaram się tu co nieco wyjaśnić (chociaż wolałbym dokładniejsze sprecyzowanie pytań odnośnie zasad). Otóż każda tura zaczyna się następująco: gracze untapują swoje jednostki (za wyjątkiem pierwszej tury, kiedy to wszystkie jednostki są już untapnięte na początku), następnie obaj gracze dostają po 4 punkty Mocy. I teraz jest fragment, który Cię interesuję. Gracz Ciemnej Strony ma swój etap budowy. Na początku etapu budowy gracz Ciemnej Strony ciągnie kartę. Następnie ma prawo budować jednostki i misje. Misje buduje się identycznie jak jednostki. Różnica jest jedna. Kiedy skończysz budować jednostkę wystawiasz ją do odpowiedniej areny. Natomiast po zbudowaniu (czy raczej ukończeniu - bo takim terminem w TCG określa się zbudowanie misji) misji pokazujesz ją przeciwnikowi i wprawadzasz jej tekst w życie. Np. jeśli ukończona karta misji daje ci 1 dodatkowy punkt Mocy i pozwala pociągnąć 3 karty, to dodajesz sobie ten 1 punkt Mocy i ciągniesz 3 karty. Kiedy graczowi Ciemnej Strony skończą się punkty budowy, gracz Jasnej Strony ma swój etap budowy. Na początku ciągnie kartę, a potem może robić to samo co gracz Ciemnej Strony.
Po etapach budowy nadchodzi etap bitwy. Tylko w tym etapie będziesz mógł zagrywać kartami bitewnymi. Kiedy? W specjalnych momentach gry zwanych play-or-pass. Podczas takich szans można zagrywać nie tylko kartami bitewnymi, ale i zdolnościami aktywowanymi (czyli tymi z symbolem strzałki).
Jak działają play-or-passy? Na początek gracz Ciemnej Strony może zagrać jakąś kartą bitewną albo zdolnością aktywowaną. Jeśli nie chce, to mówi pass. Następnie gracz Jasnej Strony ma szansę zagrać kartą bitewną lub zdolnością aktywowaną. Jeśli nie chce mówi pass. Następnie jest znowu kolejka gracza Ciemnej Strony, potem gracza Jasnej Strony itd. itd. Kiedy obaj gracze powiedzą pass pod rząd (czyli np. gracz Ciemnej Strony powie: pass, a potem gracz Jasnej Strony powie: pass), to play-or-pass się kończy.
A kiedy są te play-or-passy? Już tłumaczę (na przykładzie etapu bitwy kosmicznej):
1. Zaczyna się etap bitwy kosmicznej
2. PoP! (tak w skrócie będę nazywał play-or-passy) To najlepszy moment na zagranie kartami zwiększającymi szybkość jednostek (np. kartą Dark Speed)
3. Wybierana jest nietapnięta jednostka o największej szybkości w tej arenie.
4. (Niektórzy uważają, że tu powinien być kolejny PoP, więc jak chcesz to możesz go tutaj zrobić. Tylko, że podczas tego PoPa nie możesz zmieniać szybkości jednostek)
5. Gracz kontrolujący wybraną w punkcie 3. jednostkę decyduje, czy ta jednostka atakuje, czy też odpuszcza sobie atak. Tak czy inaczej jednostkę trzeba tapnąć.
6. Jeżeli w punkcie 5. gracz postanowił nie atakować, to zacznij wszystko od punktu 2. chyba, że już nie ma żadnej jednostki, która mogłaby atakować - wtedy po prostu następuje nowy PoP, a potem etap bitwy kosmicznej się kończy, a bitwa przenosi się do strefy naziemnej. Jeżeli jednak gracz zadecydował się zaatakować, to przejdź do następnego punktu.
7. Gracz atakujący wybiera, którą jednostkę będzie atakował.
8. PoP! To najlpeszy moment na zwiększenie siły atakującej jednostki (albo jej zmniejszenie, jeśli to ty jesteś atakowany )
9. Rzuty kośćmi na atak.
10. PoP! Ale to nietypowy PoP. Można zagrywać tylko tymi kartami, które pozwalają ci rzucić ponownie kośćmi rzuconymi w punkcie 9.
11. Podlcz trafienia. 4,5,6 to trafiene, a 1,2,3 to pudło.
12. PoP! Kolejny nietypowy PoP. Można zagrywać tylko kartami, która zapobiegają obrażeniom - np. zdolnością Evade albo Deflect.
13. Atak się kończy.
14. Jeśli atakująca jednostka była ostatnią, która mogła atakować, to masz ostatni PoP podczas etapu bitwy kosmicznej, po czym bitwa przenosi się do strefy naziemnej. Jeżeli to nie była ostatnia jednostka wróc do punktu 2.
Ufff. To wszystko się trochę trudno tłumaczy. Czekam na pytania jeśli coś x moich wyjaśnień jest niejasne.