Sejm chce zabrać pocztę internautom
Zanim założysz konto poczty elektronicznej, podrepczesz z dowodem tożsamości do firmy internetowej. Może tak być, jeśli posłowie nie zmienią zapisów projektu ustawy Prawo telekomunikacyjne - pisze "Gazeta Wyborcza".
Szefowie portali Interia.pl, Onet.pl i Gazeta.pl wysłali list otwarty do marszałków Sejmu Józefa Oleksego i Senatu Longina Pastusiaka oraz do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury Janusza Piechocińskiego.
Do tej pory, użytkownik zakładając sobie konto poczty elektronicznej, może to zrobić, np. klikając w odpowiednim miejscu strony internetowej. Nie ma żadnych dodatkowych wymogów formalnych. Inaczej jest w projekcie ustawy Prawo telekomunikacyjne w kształcie proponowanym przez komisję infrastruktury. Znalazła się tam klauzula uzależniająca założenie konta od "ustalenia danych na podstawie dokumentu tożsamości okazanego przez użytkownika końcowego".
Umieszczenie takiego zapisu wymogło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowej rejestracji telefonów na kartę, co ma ułatwić walkę z przestępcami i terroryzmem. Nie pomyślano jednak, że takie zapisy mogą uderzyć w polskie portale internetowe i w miliony użytkowników kont - pisze "Gazeta Wyborcza".
Sygnatariusze listu obawiają się, że ci ostatni będą musieli przenieść skrzynki pocztowe za granicę i zostaną przejęci przez dostawców zagranicznych, którzy nie są poddani tak ostrym wymogom. "Całkowicie niezrozumiałą dla nas jest chęć potraktowania przez polskiego ustawodawcę usługi poczty elektronicznej na równi z usługami operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej" - czytamy w liście.
Ci ostatni mają tysiące punktów sprzedaży, a portale - nie. Trudno sobie wyobrazić internautów podróżujących przez całą Polskę, by zarejestrować konto w głównej siedzibie portalu.
Onet (http://info.onet.pl/929000,18,item.html)