Zdając sobie sprawę że ograniczenia istnieją tylko w twojej głowie, że jeżeli głowa wytrzyma, ciało wytrzyma wszystko, możesz przystąpić do medytacji.
Co medytacja może pomóc? Co jest jej celem?
Wykłady na temat Jedi.
Temat 1. Medytacja
1. Czym jest medytacja?
Inaczej zagłębie się w siebie, rozważania, może nawet modlitwa. Dzięki medytacji pewne problemy rozbrajasz na czynniki pierwsze, przyglądasz się z perspektywy i dokładnie oglądasz znajdując słabe punkty i rozwiązania. Jest to również sposób na uspokojenie umysłu, pielęgnowanie tego co dobre czyli harmonii, dobrego samopoczucia, spokoju- jednakże jak we wszystkim medytacja może też działać w odwrotną stronę, prowadzić do frustracji, agresji, nienawiści. Wszystko zależy od tego jaki cel ma medytujący, na czym się skupia i jakie emocje nim kierują.
Medytacja również jest wyczuciem tego co cię otacza. Zaczynasz dostrzegać to co jest wokół ciebie, pozwala zjednoczyć się z otoczeniem zyskując spokój. Współcześnie medytacja jest modna- stosuje się ją w wielu terapiach emocjonalnych, ponieważ można w skrócie powiedzieć że jest to resetowanie uczuć i skupianie się na tym co jest tu i teraz. Poprzez medytację można się uczyć, wyciągać wnioski- wiele jest plusów i wystarczy spróbować.
2. Metody medytacji
Jeśli chodzi o metody, są przeróżne jednak ja skupie się na metodach które są nie tyle skuteczne co ergonomiczne w swym działaniu czyli łatwe, przyjemne i pożyteczne.
1. Metoda poprzez oddychanie.
Jest to bardzo prosta metoda. Niby powinno się usiąść po turecku przy ścianie i robić wdech nosem i wydech ustami, jednakże to jak to robisz zależy od CIEBIE - to TY ustalasz jakie ma być tempo oddychania i jaką przyjmujesz pozycję - możesz nawet się położyć, jednakże grozi to tym że po prostu zaśniesz. Pozycja ma być wygodna i masz być kompletnie wyluzowany. Musisz pozbyć się tego co uwierz twoje ciało byś mógł na spokojnie skupić swoje myśli na tej nici powietrza które wędruje z ust do płuc i z powrotem. Przy tym wszystkim należy pamiętać że musisz się totalnie wyciszyć - nic nie może zakłócić twojej medytacji co jest niesamowicie trudnym zadaniem na początku. Żadnych myśli, dźwięków czy obrazów - tylko oddech się liczy. Jakbyś był tą nicią powietrza i twoją jedyną rozrywką, pożywieniem i bogactwem był tylko oddech.
2. Mantra.
Jest to wypowiadanie w kółko tych samych słów. Żeby przytoczyć przykład mantry poslużę się Chirrutem- "moc jest we mnie silna, jestem silny mocą " lub też koronka do miłosierdzia bożego itd. Pozwala to na skupieniu się tylko i wyłącznie na mantrze co uspokaja umysł. Również pozwala to na uzyskanie wewnętrznego spokoju. Mantra jest praktykowana w każdej religii ponieważ jest to uniwersalna metoda którą można używać nie tylko podczas modlitwy, ale również w każdej wolnej chwili. Do mantry można dostosować każde inne słowa i pamiętaj że to TWOJA MANTRA!
3. Słuchanie muzyki / śpiew / pisanie / taniec
Brzmi absurdalnie? a znasz powiedzenia że "muzyka łagodzi obyczaje"? lub też wiesz pewnie to, że kreatywność jest rozwijana właśnie przez te działania. Skoro mowa o kreatywności czyli twórczym myśleniu, trzeba wziąć pod uwagę że poprzez skupianie się na czynności wytwarzasz pewną energię która jest kumulowana, umysł nie ma czasu myśleć o czym innym więc z automatu odrzuca niepotrzebne myśli. Chodzi tylko i wyłącznie o skupienie myśli na tej czynności.
4. Rozmowa z podświadomością
Brzmieć może dziwnie, ale jeżeli pogadasz sam ze sobą możesz wyciągnąć ciekawe wnioski, odkryć coś nowego, znaleźć wiele rozwiązań dotyczących przeróżnych spraw i dzięki temu trenujesz doświadczanie świata. To tak jakbyś rozmawiał z kimś kto siedzi w twoim umyśle. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie ponieważ z tej metody medytacji korzystam najczęściej a wnioski które wyciągam są bardzo odkrywcze. Przykład?
Zastanawiałem się czym jest Bóg i dlaczego ludzie się modlą. Nie rozpatrywałem tego w kontekście wiary stricte katolickiej lecz ogólnej. Okazuje się że wiara w Boga to nic innego jak ufanie swojej podświadomości, modlitwa to przemawianie do niej i medytacja która poprzez działanie energii ( tak, poprzez modlitwę wytwarzasz pewną energię, można to nazwać mocą, która sprawia że czujesz się jakby oczyszczony, spokojniejszy lub też w zależności od intencji sfrustrowany, zły i rozgoryczony.) pozwala ci na osiągnięcie celu.
3. Skutki medytacji
Medytacja jest skutkiem samym w sobie. Medytujesz po prostu dla medytacji. Wewnętrzny spokój, eureka czy mobilizacja do czynu to tylko niektóre skutki. Jeżeli chodzi o osobiste odczucia skutków medytacji w mojej ocenie jest to dojście do konsensusu w trapiących problemach. Jeżeli szukam odpowiedzi na pewien problem, doszukuje się go wewnątrz siebie i bardzo często znajduje odpowiedzi.
4. Kiedy medytować?
Zależy to od Ciebie. Zależy to od Twoich potrzeb, jednakże najczęściej jest to w momencie kiedy potrzebujesz się uspokoić, pozbierać myśli lub zregenerować siły przed podjęciem działania. Najlepszym doradcą zawsze jest medytacja w momencie gdy się pogubiłeś. Głęboki spokój sposobem na życie to doskonałe przejście przez problemy.
5. Przydatne informacje dotyczące medytacji.
Jeżeli szukasz odpowiedzi czy w ogóle należy medytować przejdź się do kościoła i spróbuj "przeczytać między wierszami " to czym kieruje się wiara. Wiara jest pielegnacją ducha, duch jest sposobem twojego postępowania. Szukaj siebie i swoich przekonań tam, gdzie jesteś poszukiwany. Brzmi to trochę skomplikowanie ale wierz mi, że zrozumiesz to, gdy się otworzysz- otworzysz na wiarę w siebie i swoje życie. Jeżeli chodzi o mnie nie było to oczywiste. Wciąż uważałem że wiara to strata czasu, że jest za trudna, nie oczywista i nic nie wynosząca do mojego życia dopóki poprzez medytację siły wewnętrznej nie odkryłem sensu życia. Teraz pragnę być "Jedi", odkrywać wciąż to nowe horyzonty duchowości, niczego nie negować, ufać głęboko swoim przekonaniom i czynić dobro.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w medytacji, dobrze jest wyposażyć się w Prana Breath:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.abdula.pranabreath
Po każdej medytacji należy delikatnie się uśmiechać. Ma to być pozytywny oddźwięk twojej natury.