Po odpowiedzi HALa naszło mnie żeby zrobić osobny temat związany z Kostką Rubika, czyli "zabawką", która była niesłychanie popularna w latach 70 i 80, a w ostatnich latach przeżyła swego rodzaju renesans. Na pewno nie jest to już to samo co wtedy, poszło to w zupełnie inną stronę, ale (moim zdaniem) równie ciekawą. Do rzeczy.
W liceum, około 8 lat temu spotkałem chłopaka, który siedział na przerwie i układał kostkę z prędkością światła (tak mi się zdawało). Wtedy połowa mojej klasy się w tą wkręciła, a 2-3 osoby postanowiły wejść w to jeszcze głębiej i ukazała nam się cała scena "zawodowa" Kostki Rubika. Na całym świecie odbywają się mistrzostwa różnej rangi (we Wrocławiu odbyły się parę lat temu Mistrzostwa Europy), powoli najlepsi zawodnicy są w stanie wyżyć z tego hobby. Zawody odbywają się w max. 18 kategoriach, a nad wszystkim czuwają mieszacze, sędziowie i delegaci World Cube Association (tak jest coś takiego).
Czy polecam to hobby? Jak ktoś ma dużo czasu - zdecydowanie warto spróbować jeśli ktoś lubi łamigłówki. Poza układaniem na czas kostki 3x3 mamy też wszelkiego rodzaju wariacje pokroju 2x2, 4x4, 7x7, kostki o różnych specyficznych kształtach (Skewb, Square, Megaminx, Gigaminx) czy na przykład układanie kostki bez patrzenia.
Często też spotykam się z taką opinią, że to są wyuczone algorytmy i nie mam w tym krzty myślenia, rzeczywistego rozwiązywania tej kostki. I tak i nie. Jeśli ktoś naprawdę chce ułożyć kostkę samymi algorytmami to znajdzie taki poradnik, który go poprowadzi od A do Z i w sumie nawet na początek bym taką drogę polecał. Ale układanie kostki na poziomie kilku sekund to już zupełnie inna bajka. W ciągu setnych sekundy musisz zauważyć sytuację na kostce i na intuicje wykorzystać najbardziej optymalne rozwiązanie. Wiadomo, jak ktoś dużo trenuje, to już ma to w głowie bądź w palcach. Ale tak dla uzmysłowienia, jeśli ktoś układa w 10 sekund to:
~7 sekund to jest rozwiązywanie na intuicję (własne pomysły, które weszły już w krew)
~3 sekundy to dwa algorytmy kończące kostkę.
Poza tym jak ktoś lubi takie już 100% główkowanie to ma konkurencje 3x3 Fewest Moves gdzie ma 1h na wymyślenie najkrótszego rozwiązania danego pomieszania.
Poza tym układanie bez patrzenia to świetna metoda na trening zapamiętywania i wizualizacji w 3D.
Jeśli chodzi o mnie to w liceum i na początku studiów byłem w czołówce Polski, ale potem najlepsi za bardzo wyskoczyli i obecnie ciężko by mi było załapać się na jakiekolwiek podium (może bez patrzenia udałoby mi się zgarnąć brąz, bo do w dalszym ciągu nie jest jakaś bardzo popularna kategoria).
Filmików na YT jest MAAAAAASA, dlatego zrobiłem taki szybki skrót.
Skrót z ostatnich Mistrzostw Świata 2017 (polecam 1:35 w celu zobaczenia aktualnego poziomu czasowego i całość żeby zobaczyć ile daje to emocji i radości):
https://www.youtube.com/watch?v=q5vRIasop00
Rekord w układaniu bez patrzenia (niewyobrażalny czas, ja mam parę medali w tej konkurencji, a mój najlepszy czas w życiu wynosił około 30 sekund):
https://www.youtube.com/watch?v=HRstb618wqA
Rekord aktualny w zwykłej kostce:
https://www.youtube.com/watch?v=R07JiT0PlcE
Ten sam gościu, rekord w układaniu jedną ręką:
https://www.youtube.com/watch?v=3FDmmL5vKHg
Jakby się ktoś zastanawiał na jakim poziomie stoi Polska to na ostatnich mistrzostwach mieliśmy złoto i brąz w układaniu bez patrzenia, złoto i srebro w układaniu stopami (tak, nawet ja po tylu latach do tego nie przywykłem xD), brąz w 2x2, złoto w rubik`s clock, złoto i srebro w skewb oraz srebro i brąz w układaniu wielu kostek bez patrzenia).
No i teraz pytanie do Was, czy ktoś kiedyś się z tym zetknął, interesował się Kostką Rubika, a może jakimś cudem jest więcej takich osób na tym forum ? Mam nadzieję, że chociaż dla paru osób ten post będzie jakimś interesującym odkryciem.