Zastanawiam się w jakim kierunku potoczy się rozwój fabuły "Rebeliantów". Wiemy już, że powstanie 4 sezon, lecz informacja o przeniesieniu Filoniego świadczy o tym, iż będzie jednocześnie tym ostatnim. I dla mnie to dobrze. 4 sezony to idealna liczba na taki serial, 5 to już za dużo. A jak mogłoby się to potoczyć. Widziałbym to tak:
1.Kwestia rozwoju Rebelii. Mamy już 2 BBY, a rebelianci nadal zajmują się "pierdołowatymi" misjami jak wykradanie rodzinnej pamiątki czy ratowanie bandy otępiałych dzieciaków, a fabuła nadal skupia się tylko na Komórce feniks, choć podobno Rebelia działa już na skalę ogólnogalaktyczną. W Legendach w tym okresie powstał już Sojusz dla Przywrócenia Republiki. Optymizmu dodaje fakt, że Rebelia zbiera siły w postaci Y-wingów czy bomb protonowych oraz to, iż snute są poważne plany ataku na Lothal. I to przy połączonych siłach kilku komórek. A jak miałoby się to zakończyć? Ja należę do tych popierających Jasną Stronę i oczywiście chciałbym zwycięstwa rebeliantów, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie, by miała nastąpić porażka Thrawna i to na zwieńczenie 3 sezonu. Dlatego ja zakończenie obecnego sezonu widziałbym inaczej: Rebelia przy połączonych siłach kilku komórek dokonuje udanego ataku na Lothal i niszczy tutejszą fabrykę broni. Wieść o tym sukcesie rozchodzi się szerokim echem po całej galaktyce. Zostaje zawiązany Sojusz dla Przywrócenia Republiki i następuje oficjalny początek Galaktycznej Wojny Domowej, a bitwa o Lothal zostaje zapamiętana jako pierwsze starcie konfliktu. Wtedy imperialnymi dowodzi Konstantine, który za tą porażkę dostaje kopa. Jednak okazuje się, że duży wkład w sukces rebeliantów miał Kallus. Thrawn odkrywa, iż jest on szpiegiem buntowników i osobiście zabija, a następnie Wielki Admirał rozpoczyna wielką kontrofensywę którą planował przez cały 3 sezon. Sojusz wpada w zastawioną przez niego pułapkę, lecz unika rozbicia na samym początku istnienia dzięki poświęceniu Komórki Feniks (tylko "Duch" się ratuje), która zostaje kompletnie zniszczona, ale jej poświęcenie ratuje resztę Sojuszu. W czasie walki Sato wlatuje swoim okrętem w okręt Konstantine`a i w ten sposób obaj giną. W ten sposób Thrawn kończy jako zwycięzca, a następnie z nieznanych powodów osuwa się w cień (nie pojawia się w nowokanonicznych pozycjach z lat 0 ABY-5 ABY, lecz mógły później powrócić do resztek Imperium w Nieznanych Regionach i zostać Wielkim Admirałem Najwyższego Porządku - tak widzę losy nowokanonicznego Thrawna, nie chcę, by został uśmiercony na zakończenie sezonu 3).
2.Kwestia użytkowników Mocy. Zarówna Maul jak i Kanan z Ezrą wiedzą, że Obi-Wan nadal żyje i dlatego będą chcieli go znaleźć. Jednak Zabrak wie, iż pustynna planeta z dwoma słońcami to Tatooine i z tego powodu ma przewagę nad Jedi. W toku wydarzeń Jarrus i Bridger również odkrywają nazwę kryjówki Kenobiego i docierają tam w pościgu za Maulem. Jednak to oni jako pierwsi docierają do domu Obi-Wana. W rozmowie z nim odkrywają, że mistrz Kenobi nie jest kluczem do pokonania Sithów, lecz jedynie strzeże tego kto ma tego dokonać - Luke`a Skywalkera. Dowiadują się, iż jest on synem Anakina, który teraz nazywa się Darth Vader, natomiast jego mistrzem jest Imperator. Kenobi zastrzega, że tożsamość młodego Skywalkera nie może wyjść na jaw aż on sam nie stanie do walki z Imperium. Kanan i Ezra przysiegają dochować tajemnicy (samego Luke`a nie spotykają). W końcu i Maul odnajduje Obi-Wana. Między Zabrakiem, a Ezrą i Kananem dochodzi do walki, natomiast Obi-Wan rusza dopilnować bezpieczeństwa Luke`a. Po upewnieniu się, iż jest on bezpieczny wraca do kompanów. W międzyczasie Maul zabija Jarrusa. Wściekły Bridger atakuje z całą zaciekłością. W tym momencie jest już jedną nogą po Ciemnej Stronie. W tym momencie wraca Kenobi, który powstrzymuje Bridgera przed poddaniem się gniewowi. Obi-Wan i Ezra kontynuują walkę z Maulem i go pokonują. Młodszego Jedi kusi, by zabić Zabraka, który w tym momencie jest pokonany i bezradny, ale mistrz Kenobi odciąga go od tego pomysłu. Maul jest wściekły, że nie udało mu się uczynić Ezry swoim uczniem i próbuje go zabić, ale chłopaka w ostatniej chwili ratuje Obi-Wan, który na zawsze kończy z Maulem. Po zakończeniu pojedynku Bridger i Kenobi odbywają rozmowę. W jej trakcie ustalaja, że mistrz Jedi zostanie na Tatooine, by nadal strzec Luke`a, natomiast Ezra, by ułatwić pokonanie Sithów postanawia zniszczyć Inkwizycję. Wie, że to nie jemu jest przeznaczone pokonanie Sithów i jego rola polega na czymś zupełnie innym. Zaznaczam, że Ezra i Kanan nie byli obecni przy ataku na Lothal i kontrofensywie Thrawna, ponieważ byli zajęci poścgiem za Maulem i szukaniem Obi-Wana.
3.Kwestia Mandalorian. Sabine dzięki zdobyciu Mrocznego Miecza - atrybutu władzy Mando`ade zdobywa poparcie wielu klanów na Mandalorze. Wraz z Fennem Rau postanawia odbudować Obrońców, którzy mieliby teraz walczyć dla Rebelii. W odpowiedzi na narastające podziały wśród Mnadalorian Imperium obala dotychczasowego Mandalora, który nie chciał im się całkowicie podporządkować i ustanawia nowego marionetkowego władcę w osobie Gara Saxona. Zaczynają się represje na całym terytorium Mandalorian. Jednak wielu klanom udaje się uciec i dołączyć do Rebelii. Podziały wśród Mandalorian nadal się pogłebiają, ale wszczęcie antyimperialnego powstania na razie w ogóle nie wchodzi w rachubę.
4.Kwestia 4 sezonu, który działby się w 1 BBY. Tutaj już życzyłbym sobie wielkich walnych bitew między Sojuszem i Imperium, których pełno było w "Wojnach Klonów" między Republiką i Separatystami, natomiast perspektywa powinna już obejmować całe organizacje i całą galaktykę. Na sam początek kwestia pozyskania X-wingów przez rebeliantów: Incom Corporation tworzy prototyp nowego myśliwca. Mówi się, że jest on wszechstronny i poradzi sobie w każdej sytuacji bojowej, natomiast według plotek sam Incom postanawia dołączyć do Rebelii. Z tego powodu Imperium próbuje ich powstrzymać, ale tę bitwę wygrywa Sojusz i zdobywa pierwsze X-wingi. Zostaje sformowana Eskadra Łotrów, a jej pierwszym dowódcą zostaje Hera. Następnie dochodzi do bitwy o Ryloth, jednak tym razem to Imperium wygrywa, przejmuje kontrolę nad planetą, ruch oporu zostaje zepchnięty do głębokiej partyzantki, a sam Cham Syndulla musi szukać azylu w Sojuszu Rebeliantów. Potem ma miejsce bitwa o Kalamar. Król Lee-Char buntuje się przeciwko Imperium. Połączone siły Kalmarian i Quarrenów zdobywają garnizon imperialny. Imperium przystępuje do kontrataku. Kalamar do obrony wystawia wszystkie dostępne MC80, lecz Gwiezdne Niszczyciele mają przewagę liczebną i to one wygrywają, a flota Kalamaru musi się wycofać. Lee-Char zwraca się o pomoc do Sojuszu, a ten jej udziela. Flota MC80 przy wsparciu okrętów Rebelii dokonuje udanego kontrataku, a dowodzi nim admirał Ackbar z pokładu "Home One". W ten sposób Sojusz pozyskuje krążowniki zdolne do równorzędnej walki z Gwiezdnymi Niszczycielami. A jeśli chodzi o Ezrę. Zgodnie z ustaleniami z Obi-Wanem zaczyna polowanie na Inkwizycję i stopniowo likwiduje kolejnych Inkwizytorów. Bierze udział we wszystkich bitwach o których już wspominałem i w każdej z nich pokonuje Inkwizytora. Na zakończenie sezonu cała Inkwizycja zostaje zniszczona dzięki wysiłkom Bridgera, a on sam musi zmierzyć się z Vaderem. W jego trakcie Mroczny Lord Sithów zabija Ezrę. Tak się kończy sezon 4 i cały serial. I na koniec rzecz najważniejsza: 4 sezon fabularnie ma być wstępem do "Łotra 1".