TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Senat galaktyczny

Parlament Europejski 2014 - wybory

Vergesso 2014-04-11 15:45:45

Vergesso

avek

Rejestracja: 2007-08-29

Ostatnia wizyta: 2025-01-18

Skąd: Toruń

Termin składania podpisów komitetów wyborczych mija po 15 marca, więc dopiero wtedy będziemy wiedzieć, kto dokładnie kandyduje w całym kraju, kto w niektórych okręgach, a kto nie wystartuje wcale, ale myślę że odpowiedni temat można rozpocząć już teraz Zwłaszcza, że większość spadochroniarzy zdążyła już wylądować, a celebryci już zdążyli wejść na listy kandydatów A ciekawostek co niemiara: piłkarze, trenerzy, aktorzy, szefowie teatrów, bokserzy, związkowcy, ponoć nawet była striptizerka, a SLD ponoć chciało Natalię Siwiec wystawić na wielkopolską listę.

Jak bowiem wiadomo, 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których wybieramy takich reprezentantów, którzy będą reprezentować Polskę na forum Unii Europejskiej, czyli takich, którzy pokażą obraz Polski i Polaków w Europie. Aby dany komitet mógł ubiegać się o wpuszczenie swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego, musi w wyborach uzyskać co najmniej 5% głosów poparcia od wyborców.

Okręgów mamy trzynaście, ich podział jest tutaj:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/European_Parliament_constituencies_Poland_%2811%29.png
Ile mandatów przypadnie na dany okręg? To już zależy od frekwencji wyborczej, czyli od nas Im większa frekwencja w danym okręgu, tym większa szansa na więcej mandatów.
Przykładowo: jeśli w okręgu nr 2 frekwencja będzie podobna lub większa, jak w całej Polsce, to okręg otrzymuje 3 mandaty. Jeśli będzie w tym okręgu frekwencja niższa, niż w całej Polsce, to okręg wypuści tylko jednego lub dwóch europosłów. Teoretycznie jest nawet możliwa taka sytuacja, że ten sam okręg, jeśli frekwencja w nim będzie duuużo wyższa niż w całej Polsce, otrzyma aż 4 mandaty!

Chęć startu ogłosiło aż 20 komitetów wyborczych, z czego zapewne wystartuje 10-12, przy czym jedne na całą Polskę, inne tylko na okręg lub kilka. Z chętnych komitetów można wymienić choćby: PO, PiS (z którego list startuje też Prawica Rzeczypospolitej Marka Jurka), Europa Plus Twój Ruch (z którego startują TR, PD-demokraci.pl i kilka innych ugrupowań), PSL, SLD-UP (zawsze do PE z Unią Pracy xD), Polska Razem Gowina, Nowa Prawica JKM, Samoobrona, Solidarna Polska, Ruch Narodowy, Zieloni 2004, wspólny komitet Demokracji Bezpośredniej, Partii Libertariańskiej i Polskiej Partii Piratów.
Cała lista komitetów tu:
http://pe2014.pkw.gov.pl/pl

Można znaleźć też kilka ekscentrycznych, jak "Oburzeni", czy Obrońcy Wędlin Tradycyjnych.

Zamierzacie głosować? Jeśli tak, to jak i jakimi kryteriami się kierujecie? Tym co dany europoseł zrobi dla Europy? Dla Polski? A może sympatie polityczne lub frakcyjne?
Bo ja kieruję się sympatiami frakcyjnymi, czyli do jakiej frakcji w PE przynależy dana polska partia lub komitet wyborczy.

A mamy obecnie w PE takie frakcje, jak:
Europejska Partia Ludowa(EPP) - frakcja chadeków i centroprawicowców. Z Polski przynależą do niej Platforma Obywatelska(PO) i Polskie Stronnictwo Ludowe(PSL), choć co ciekawe, ostatnio nad przyłączeniem się do niej namyśla się PiS.

Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów(S&D) - frakcja socjaldemokratów, socjalistów, lewicowców. Z Polski przynależą do niej Sojusz Lewicy Demokratycznej(SLD), Unia Pracy(UP), Twój Ruch(TR), Socjaldemokracja Polska(SDPL), być może też Polska Partia Pracy-Sierpień 80(PPP), choć tego na 100% nie jestem pewien.

Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy(ALDE) - frakcja centrystów, liberałów, centrowych liberałów. Z Polski przynależą do niej Partia Demokratyczna-demokraci.pl(PD), Stronnictwo Demokratyczne(SD), a częściowo nawet sympatyzuje część Twojego Ruchu(TR) bardziej z ALDE, niż z frakcją socjalistów.

Zieloni. Wolny Sojusz Europejski(Greens/EFA) - frakcja zielonych, ekologicznych polityków, regionalistów. Z Polski należy do niej Zieloni 2004, a także Kazimiera Szczuka kandydująca z list Twojego Ruchu w przypadku zdobycia mandatu chce iść właśnie do tej frakcji.

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy(ECR) - frakcja konserwatystów, narodowych konserwatystów, prawicowców. Z Polski należą do niej Prawo i Sprawiedliwość(PiS) oraz Polska Razem Jarosława Gowina(PRJG).

Zjednoczona Lewica Europejska. Nordycka Zielona Lewica(GUE/NGL) - frakcja skrajnej lewicy, eurokomunistów. Z Polski niegdyś przynależała do niej Polska Partia Pracy-Sierpień 80(PPP). Czy obecnie też do niej należy - nie mam pojęcia.

Europa Wolności i Demokracji(EFD) - frakcja eurosceptyków, prawicowców, częściowo konserwatywnych liberałów. Z Polski należą do niej Solidarna Polska Ziobry(SP), ale też być może Kongres Nowej Prawicy(Nowa Prawica) i Ruch Narodowy. A przynajmniej poglądowo tam pasują.

Z komitetu Demokracji Bezpośredniej żadna z partii nie deklarowała sympatii frakcyjnych, ale podejrzewam, że Polską Partię Piratów można umieścić wśród Zielonych lub ALDE, Partię Libertariańską wśród ALDE lub eurosceptycznej EFD, co do Demokracji Bezpośredniej nie mam żadnego pomysłu.

Sam osobiście sympatyzuję z ALDE, więc w głosowaniu zostaje mi Europa Plus, dokładniej kandydaci PD, SD, oraz tacy kandydaci TR-u którzy mi zadeklarują sympatię do ALDE.
Innymi kryteriami niezbyt się kieruję, bo:
-co zrobi poseł dla Europy - a jak to ocenić? Jest jakiś wymierny wskaźnik?
-co zrobi poseł dla Polski - akurat w PE są to sprawy drugorzędne. Też ważne, ale jednak europejskie sprawy są ważniejsze od tego, co taki delikwent da Polsce.
-sympatie polityczne - dobre na polską scenę polityczną, ale niekoniecznie na europejską. Choć jakiś wpływ też mają.

A jak wy na to patrzycie? I jaką obstawiacie frekwencję(bo na obstawianie wyników za wcześnie)? Ja bym chciał chociaż te 30%, ale jestem świadom że w przypadku tych wyborów to mogą być marzenia ściętej głowy.

LINK
  • wiesz

    Lord Bart 2014-04-11 16:45:37

    Lord Bart

    avek

    Rejestracja: 2004-01-20

    Ostatnia wizyta: 2021-09-13

    Skąd: Warszawa

    jak ja na to patrzę

    Żałuję, że nie ma nikogo z pastafarian. Zagłosowałbym na nich, z racji tego chociaż jak są traktowani w tym katolskim kraju...

    A tak pójdę, wezmę kartę, napiszę na niej co uważam i wrzucę.
    Nikogo to nie obejdzie, a życie będzie się toczyło dalej.

    LINK
  • Re: Parlament Europejski 2014 - wybory

    Calsann 2014-04-11 21:19:24

    Calsann

    avek

    Rejestracja: 2003-01-06

    Ostatnia wizyta: 2017-12-24

    Skąd: Nidzica

    Vergesso napisał:
    Zamierzacie głosować? Jeśli tak, to jak i jakimi kryteriami się kierujecie? Tym co dany europoseł zrobi dla Europy? Dla Polski? A może sympatie polityczne lub frakcyjne?

    Jeśli tylko będę miał taką możliwość, to jak najbardziej pójdę zagłosować. Kryteriami w zasadzie kieruję się wszystkimi po trochu. W tych eurowyborach mam to szczęście, że z mojego okręgu startuje Tadeusz Iwiński (SLD), na którego zawsze głosowałem w wyborach parlamentarnych, więc nie muszę robić żadnego rekonesansu w kandydatach:P.
       Dlaczego na niego głosuję? Bo nigdy się na nim nie zawiodłem. Koleś jest bardzo inteligentny, wykształcony i na dodatek jest poliglotą - bez problemów (przynajmniej lingwistycznych;P) poradzi sobie w Brukseli (podejrzewam, że część kandydatów nie zna żadnego języka obcego). Wiem też, że jego poglądy są stałe i jest raczej mało prawdopodobne, żeby w obliczu jakichś konszachtów zmieniał partie etc. Jestem przekonany, że będzie się starał najlepiej jak może, żeby Warmii i Mazurom, Polsce i w końcu Europie nie stała się krzywda :P.



    (...)jaką obstawiacie frekwencję(bo na obstawianie wyników za wcześnie)?
    -----------------------

    Frekwencja w Polsce będzie żałosna, bo ludzie są debilami i nie rozumieją, że głosowanie, czyli możliwość wpłynięcia na politykę regionalną, krajową i międzynarodową jest wielkim przywilejem. Lepiej przecież siedzieć na dupach, czy to przy grillu, czy telewizorze/komputerze etc., a potem narzekać, jak to nie jest źle.
       Natomiast wyniki zapewne niewiele się zmienią w stosunku do poprzedniej kadencji, przynajmniej jeśli chodzi o dwóch największych graczy, czyli ludowców i socjalistów. Być może w tej kadencji podział będzie bardziej wyrównany, bo w międzyczasie kilka partii socjalistycznych doszło do władzy lub umocniło pozycje w swoich krajach.

    LINK
  • Mnie w tych

    Lord Sidious 2014-04-14 21:23:29

    Lord Sidious

    avek

    Rejestracja: 2001-09-05

    Ostatnia wizyta: 2025-01-18

    Skąd: Wrocław

    wyborach najbardziej przeraża ordynacja, która nawet nie daje mi złudzenia, żę mam na cokolwiek wpływ. Natomiast tym razem zagłosuje zgodnie z włąsnymi poglądami i sumieniem na Janusza. Skoro Kongres Nowej Prawicy jest bliski wg niektórych sondaży (i to nie ich własnych), tych 5% to właściwie nie widzę powodu by głosować na kogoś innego. Zwłaszcza, że PO, swoimi nierynkowymi ruchami mnie mocno odstraszyło, tak ogólnie jak i personalnie. Na Zdrojewskiego - 1 z PO - którego dotychczas dość mocno szanowałem za osiągnięcia i chętnie zagłosowałbym ponownie gdyby wystartował na prezydenta Wrocławia - to jednak za ten szwindel z płaceniem na telewizję reżimową, to ja nie mogę na niego zagłosować. Normalnie wbili mi nóż w plecy. Natomiast jeśli Korwin i inni trafią do frakcji Nigela Farage`a, to będę jedynie się z tego cieszył. Faktycznie pasują tam. Pomijając samo zachowanie Farange`a, to jednak w wielu kwestiach (np. ponowne referenda, czy wybór prezydenta UE), popieram jego zdanie o tym, że trudno to w ogóle nazywać demokracją.

    LINK
  • KNP

    Kyle Katarn 2014-04-16 14:37:50

    Kyle Katarn

    avek

    Rejestracja: 2002-06-13

    Ostatnia wizyta: 2018-11-17

    Skąd: Pilchowice

    Vergesso napisał:
    A ciekawostek co niemiara: piłkarze, trenerzy, aktorzy, szefowie teatrów, bokserzy, związkowcy, ponoć nawet była striptizerka, a SLD ponoć chciało Natalię Siwiec wystawić na wielkopolską listę.

    Tu właśnie widać jak na dłoni, głosuje się na znaną twarz, a nie na to co człowiek sobą reprezentuje. Do Parlamentu Europejskiego idą też politycy-nieudacznicy, których w kraju ludzie mają już dosyć. Ja nawet nie wkurzam się na konkretnych ludzi (bo który człowiek odmówi porządnych zarobków za pierdzenie w stołek i pracę z zerową odpowiedzialnością?) Nie mieści mi się natomiast w głowie ten potwornie głupi system w który nas wrzucono.

    I jaką obstawiacie frekwencję(bo na obstawianie wyników za wcześnie)?

    Nigdy nie wiem po jakiego grzyba robi się ten spęd do urn. Co za różnica czy zagłosuje 100% uprawnionych do głosowania czy co dziesiąty? Po co gonić do wyborów ludzi którzy nie interesują się polityką? Może po to, że wtedy nieobeznani ludzie łatwiej natną się na populistyczne hasełka? Innego rozwiązania nie widzę. Moim zdaniem jeśli ktoś nie zna się na polityce, nie interesuje się, to niech zajmie się czymś pożytecznym w niedzielę, wierzący pójdzie sobie do kościoła, a ateista obejrzy film, a potem obaj pójdą do szynku na piwo
    Ja bym zrobił wybory płatne, chociaż parę złotych, żeby głosowali ludzie bardziej świadomi. Przy okazji uskładałoby się na opłacenie komisji wyborczych, zapłaciliby tylko chętni do uczestniczenia w życiu publicznym a nie ludzie, którzy się nie interesują, bądź mają pilniejsze wydatki i sprawy. Skoro głosowanie jest przywilejem, to za przywilej powinno się płacić.

    Głosować zamierzam na KNP. Cieszę się, że w moim województwie będzie Korwin W zeszłym roku byłem nawet na spotkaniu z nim w Gliwicach. Jeden z niewielu znanych polityków w Polsce, który jest uczciwy i traktuje wolnościowe idee poważnie (a nie jak kiełbasę wyborczą). Głosowali na niego już moi rodzice w latach 90`tych, nawet moja babcia Może dlatego od młodości jestem zaznajomiony z poglądami wolnościowymi i nigdy nie zrażała mnie ostra, czasem brutalna retoryka Korwina. Uważam, że jest to niestety niewygodna prawda w oczy, co często zniechęca wyborców, którym obce są idee wolności gospodarczej, czy wolności w strefie społecznej, pozbawionej sztucznej wymuszonej politycznej poprawności.

    KNP mówi bez ogródek, nie chcą niczego "załatwić" bo właściwie się nie da. Jedyne co mogą zrobić to nagłaśniać i mówić otwarcie o wszystkich głupotach UE, zbędnych zakazach, nakazach, które hamują gospodarkę. System z centralnym planowaniem gospodarki (ku któremu coraz bliżej EU) zawiódł już w historii, mogliśmy oglądać w ubiegłym stuleciu co stało się ze wszystkimi "demoludami".

    Ja osobiście oddycham z ulgą gdy polityk jak np pan Bloom nazywa rzeczy po imieniu i ma solidne pojęcie o podstawach ekonomii:
    https://www.youtube.com/watch?v=kZSdVwOLh2U

    Tak jak pisze Lord, będę się cieszył jeśli paru polityków KNP będzie mogło dołączyć do tego głosu. KNP ma już 6% według kilku sondaży. (Cieszę się też że sondaże dają dziś UKIP aż 28%, oby tak dalej!)
    Kiedy nadejdzie nowa fala kryzysu (a to się musi stać, bo zadłużenia nie da się leczyć w nieskończoność większym zadłużeniem) ludzie powinni być świadomi, że jest inna droga niż więcej przymusu, regulacji, niż wyższe podatki i drukowanie dodatkowej forsy na rachunek obywatela.

    LINK
    • Re: KNP

      Calsann 2014-04-16 17:11:45

      Calsann

      avek

      Rejestracja: 2003-01-06

      Ostatnia wizyta: 2017-12-24

      Skąd: Nidzica

      Kyle Katarn napisał:
      Tu właśnie widać jak na dłoni, głosuje się na znaną twarz, a nie na to co człowiek sobą reprezentuje.(...)
      Głosować zamierzam na KNP.

      -----------------------

      Okręg wyborczy nr 5 w Warszawie II
      9 miejsce - KORWIN-MIKKE Katarzyna Izabela; chemik, zam. Warszawa, nie należy do partii politycznej


      Pracuje w Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie i z polityką nie ma nic wspólnego. W europarlamencie walczyłaby zapewne o to, by wszystkie elektrony były elektronami swobodnymi :P.


      Okręg wyborczy nr 8 w Lublinie
      10 miejsce - KORWIN-MIKKE Kacper Mikołaj; przedsiębiorca, zam. Józefów, nie należy do partii politycznej


      Józefów leży ok. 150 kilometrów od Lublina
      Prowadzi jednoosobową firmę świadczącą usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych komputerów.


      Okręg wyborczy nr 9 w Rzeszowie
      10 miejsce - KORWIN-MIKKE Anna; architekt, zam. Józefów, nie należy do partii politycznej


      Józefów leży ok. 280 kilometrów od Rzeszowa.
      supernowosci24.pl/niech-leca-dalej/ - przedostatni akapit, prasa rzeszowska ciepło wita spadochroniarzy ;).


      Okręg wyborczy nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim
      9 miejsce - KORWIN-MIKKE Korynna Natalia; projektantka mody, zam. Warszawa, nie należy do partii politycznej


      Warszawa leży ponad 460 kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego.
      Prowadzi oczojebnie różowy butik na Powiślu, Z Gorzowem też nie ma nic wspólnego. O swoim starcie w wyborach dowiedziała się po fakcie ;). Formalnie nie udzieliła zgody na wpisaniu ją na listę.


      I tu widać jak na dłoni, jak próbuje się żebrać o głosy znanym nazwiskiem. Co ci ludzie sobą reprezentują, poza pokrewieństwem lub powinowactwem z człowiekiem, bez którego cała ta partia wodzowska nie miałaby racji bytu? :P


      Mały bonusik:

      Okręg wyborczy nr 11 w Katowicach
      4 miejsce - SOŚNIERZ Dobromir Andrzej przedsiębiorca, zam. Katowice, nie należy do partii politycznej


      Zapewne zbieżność imienia i nazwiska ze znanym politykiem, Andrzejem Sośnierzem i pojawienie się na liście wyborczej knp jest czysto przypadkowa.
      -----------------------


      Po co gonić do wyborów ludzi którzy nie interesują się polityką? Może po to, że wtedy nieobeznani ludzie łatwiej natną się na populistyczne hasełka?

      Z takim podejściem partie Mikkego nigdy nie przekroczą 5% :P.


      Ja bym zrobił wybory płatne, chociaż parę złotych, żeby głosowali ludzie bardziej świadomi.

      Wow. Po prostu wow.
      Hasztag P*******ć ludzi żyjących w skrajnej nędzy interesujących się polityką.


      Cieszę się też że sondaże dają dziś UKIP aż 28%

      Skąd te sondaże?
      YouGov/The Sun (13-14.04) dał im 12% (-2% w stosunku do ich poprzedniego sondażu),
      ICM/The Guardian (11-13.04) - 11% (+2%),
      ComRes/The Independent (11-13.04) - 12% (+1%).

      Według brytyjskich sondaży z ostatnich czterech lat (en.wikipedia.org/wiki/Opinion_polling_for_the_next_United_Kingdom_general_election) poparcie dla UKIP nigdy nie przekroczyło 24% (w 2013 raz Daily Mirror (tabloid pokroju Faktu) i dwa razy The Mail on Sunday (konserwatywny tabloid)), natomiast w tym roku żaden sondaż nie przekroczył 20% (ponownie Daily Mirror (9–10.04) i Mail on Sunday (4.04)).
      Nie chce mi się wyliczać dominanty ani średniej, ale na oko widać, że od początku roku mieli średnio ok. 12%. Jeśli ich trend się utrzyma, moooże do eurowyborów dobiją jakimś cudem do 16%. Ale na to bym nie liczył, zwłaszcza, że w obliczu nieco ponad miesiąca do wyborów, kampania wyborcza nabierze rozpędu i laburzyści z torysami zwyczajnie ich zagłuszą .

      LINK
      • Re: KNP

        Kyle Katarn 2014-04-19 00:23:42

        Kyle Katarn

        avek

        Rejestracja: 2002-06-13

        Ostatnia wizyta: 2018-11-17

        Skąd: Pilchowice

        Gdzieś czytałem artykuł z 28% dla UKIP, daję głowę! Może to zbyt optymistyczna wizja, nie interesowałem się specjalnie kampanią na wyspach. Tutaj masz rację widzę, że większość optymistycznych sondaży daje UKIP ok 20%

        http://www.dailymail.co.uk/news/article-2603550/Huge-poll-boost-UKIP-fifth-votes-say-vote-anti-Europe-party-wake-Maria-Miller-Sexminster-scandals.html (UKIP 20% Farage 27%)

        Calsann napisał:
        I tu widać jak na dłoni, jak próbuje się żebrać o głosy znanym nazwiskiem. Co ci ludzie sobą reprezentują, poza pokrewieństwem lub powinowactwem z człowiekiem, bez którego cała ta partia wodzowska nie miałaby racji bytu?

        Ależ dzieci Korwina się z tym nie kryją:
        Korynna Korwin-Mikke: "Ja z polityką mam tyle wspólnego, że podatki i ZUS zrujnowały mi butik, i mocno wątpię, bym dostała się do Parlamentu Europejskiego. Kandyduję by wyborcy wiedzieli, że to lista Korwin-Mikkego, nie mam na imię „Janusz” więc chyba nikogo nie oszukuję."
        Niestety system naszych wyborów jest głupi, tu nie ma dwóch zdań. Z tym że KNP jest jedyną partią, która na poważnie owy system chciałaby zmienić. Póki mała anty-systemowa partia chce się przebić, musi z tego głupiego sytemu korzystać jak reszta (no może nie jak reszta, ci którzy są w parlamencie mają pieniądze na kampanię ukradzione z budżetu, reszta korzysta z darowizn).

        Co jest złego w partii wodzowskiej? Korwin jest monarchistą, byłoby hipokryzją gdyby jego partia nie była wodzowska
        Tusk się uważa za demokratę niech on się wstydzi, że jego partia jest wodzowska, cholerny kłamca

        Ponadto! Jeśli wśród wolnościowców znajdzie się silniejszy, bardziej charyzmatyczny polityk, to wygryzie Korwina z pozycji wodza i tyle (powiało darksajdem). Ja bardzo chętnie głosowałbym na człowieka kalibru powiedzmy Rona Paula Obecnie jednak takiego człowieka nie ma i Korwin jest najsilniejszym lwem w tym stadzie, głosować chce na niego ok. miliona Polaków.

        Z takim podejściem partie Mikkego nigdy nie przekroczą 5% .

        Wręcz przeciwnie, uważam, że elektorat wolnościowy to ludzie statystycznie bardziej świadomi, których nie potrzeba spędzać do urn jak połowy elektoratu socjaldemokratów Im mniejsza frekwencja wyborcza tym większa szansa dla KNP. Abstrahując od obecnych wyborów, zaryzykuję ogólnik i powiem: im mniejsza frekwencja, tym większa szansa na mądry wybór społeczeństwa.

        Wow. Po prostu wow.
        Hasztag P*******ć ludzi żyjących w skrajnej nędzy interesujących się polityką.


        Typowe naiwne myślenie socjalisty, który uważa, że pieniądze politykom przynoszą pod poduszkę wróżki-zębuszki Serio, jak słuchałem kiedyś Napieralskiego w TV to zaliczyłem kilkanaście facepalmów - ten człowiek obiecywał złote góry i kiedy na koniec dziennikarka zapytała skąd weźmie na to wszystko pieniądze, ten beztrosko odparł - "z budżetu państwa". Pieniądze dla socjaldemokratów to chyba jakiś wirtualny twór, który bez ograniczeń po cenie farby i papieru trzaska bank centralny i potem polityk rozdaje niczym Janosik na lewo i prawo.

        Obecnie za wybory płacą WSZYSCY. Również przymusowo płacą ludzie żyjący w skrajnej nędzy, którzy mogliby wydać te pieniądze na pilniejsze potrzeby.
        Ja bym chciał żeby człowiek miał wybór czy chce jakąś partię dotować i czy chce się zrzucać na sfinansowanie wyborów.

        LINK
    • ...

      Apophis_ 2014-04-16 17:58:51

      Apophis_

      avek

      Rejestracja: 2005-12-25

      Ostatnia wizyta: 2021-04-26

      Skąd: Łódź

      Komiks: http://asset-b.soup.io/asset/7112/6460_bb86_550.png

      KNP wolnościowy... tak, monarchia z prymasem jako królem na pewno zagwarantuje nam minimalną liczbę regulacji

      LINK
      • Re: ...

        Kyle Katarn 2014-04-19 00:29:05

        Kyle Katarn

        avek

        Rejestracja: 2002-06-13

        Ostatnia wizyta: 2018-11-17

        Skąd: Pilchowice

        Mniejsza o to kto będzie królem, jeśli tylko będzie dobrze rządził Dziś większość księży to lewicowcy, także nie widzę KNP osadzającego prymasa na tronie

        Zresztą Korwin wielokrotnie mówił, że obecnie nie ma żadnego kandydata na monarchę. Ktoś taki objawia się w dziejowym, historycznym momencie, ma silne poparcie armii, co najmniej 15% społeczeństwa itd. Obecnie Korwin jest przeciw demokracji a jest za dobrze pomyślaną republiką. IMO to media zajmują się rozdmuchiwaniem takich drugorzędnych ciekawostek, byle tylko nie gadać o ważniejszych sprawach (choć i Korwin czasem do tego przykłada rękę dając się prowokować do gadania o duperelach, które lepiej do bloga i felietonów pasują niż politycznej debaty w TV).

        LINK
    • Re: KNP

      Vergesso 2014-04-18 18:33:43

      Vergesso

      avek

      Rejestracja: 2007-08-29

      Ostatnia wizyta: 2025-01-18

      Skąd: Toruń

      Kyle Katarn napisał:
      Nigdy nie wiem po jakiego grzyba robi się ten spęd do urn. Co za różnica czy zagłosuje 100% uprawnionych do głosowania czy co dziesiąty? Po co gonić do wyborów ludzi którzy nie interesują się polityką?
      -----------------------

      No właśnie po to warto spędzać do urn - żeby tą polityką się zainteresowali. A właściwie, żeby zainteresowali się państwem, społeczeństwem, dobrem wspólnym, swoją społecznością zarówno lokalną, jak i rozumianą w szerszy sposób
      Widzisz, mam taką koncepcję - aby zbudować społeczeństwo obywatelskie w Polsce, czyli zaangażowane w to, co dzieje się wokół nich, potrzebne jest budowanie szerszego zainteresowania. A do tego jest właśnie potrzebne zwiększenie frekwencji wyborczej. Dzięki temu, że ludzie zaczną masowo chodzić na wybory, zaczną się interesować tym, po co, na co i dlaczego głosują, a wraz z tym będzie łatwiej zbudować społeczeństwo obywatelskie.

      A po co nam społeczeństwo obywatelskie? Po to, żeby ludzie angażowali się we wzajemną pomoc typu "jak coś się dzieje, to nie odwracamy wzroku, tylko reagujemy", po to, żeby angażowali się w organizacje pozarządowe, żeby o polityce potrafili gadać nie z zacietrzewieniem, a z kulturą i bardziej analitycznie, po to, żeby nie patrzyli w sposób "państwowe/publiczne = niczyje" a dbali o swoje okolice i ich stan, jak chociażby kwestia sprzątania gówien po swoich psach.
      Uważam, że właśnie frekwencja wyborcza jest tu podstawowym krokiem do stworzenia takiej społeczności.

      No i liczę tu na jeszcze jedną rzecz - dzisiaj mamy sytuację, w której wszyscy jęczą i bluzgają na państwo, rząd, politykę itp. zarówno na żywo, jak i w necie, a mało która z tych osób może o sobie powiedzieć, że zagłosowała, aby obecny stan rzeczy zmienić. Liczę na to, że wysokie zaangażowanie społeczeństwa pozwoli tą ilość hejtu(choć nie lubię tego słowa, brrrr) zmniejszyć.

      Ja bym zrobił wybory płatne, chociaż parę złotych, żeby głosowali ludzie bardziej świadomi.

      Też bym zrobił coś z płatnością wyborów, ale odwrotnie niż ty - a mianowicie karałbym finansowo za absencję w lokalu wyborczym w dniu głosowania. Nie przychodzisz głosować - mandacik na parę stów. Jak w Belgii, na Cyprze, Australii, Luksemburgu, Turcji, i wielu innych krajach.

      Co za różnica czy zagłosuje 100% uprawnionych do głosowania czy co dziesiąty?

      Tyle że na takiej zasadzie to można równie dobrze zlikwidować demokrację i wprowadzić oligarchię - skądinąd też całkiem niezły ustrój, ale mający podstawową wadę: kto lub co decydowałby o tym, kto znalazłby się w takiej oligarchicznej mniejszości? I czy ja bym się w niej znalazł?
      Choć wiem, że w Nowej Prawicy nie ma wielu entuzjastów demokracji

      Skoro głosowanie jest przywilejem, to za przywilej powinno się płacić.

      No i właśnie nie, bo głosowanie nie jest przywilejem, a obowiązkiem - na dzień dzisiejszy moralnym/etycznym, a przyszłości może i normą prawną.

      LINK
  • Znamy komitety wyborcze i ich numery

    Vergesso 2014-04-25 13:01:25

    Vergesso

    avek

    Rejestracja: 2007-08-29

    Ostatnia wizyta: 2025-01-18

    Skąd: Toruń

    Można podzielić na ogólnopolskie i te, startujące tylko w niektórych okręgach.
    Z ogólnopolskich są to:

    1. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro

    2. Ruch Narodowy - z którego startują organizacje nacjonalistyczno-narodowe jak Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, partia Unia Polityki Realnej, a także byli członkowie Ligi Polskich Rodzin, Prawa i Sprawiedliwości i kilku innych mniejszych ugrupowań.

    3. koalicja Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy

    4. Prawo i Sprawiedliwość z którego list startuje także Prawica Rzeczypospolitej Marka Jurka

    5. koalicja Europa Plus Twój Ruch - koalicja z której startują Twój Ruch(dawny Ruch Palikota), Partia Demokratyczna-demokraci.pl, Stronnictwo Demokratyczne, częściowo Polska Partia Pracy-Sierpień 80, stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza

    6. Polska Razem Jarosława Gowina

    7. Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke

    8. Platforma Obywatelska

    9. Polskie Stronnictwo Ludowe


    Dodatkowo z niektórych okręgów startują też:

    10. Demokracja Bezpośrednia - z list której startują partie Demokracja Bezpośrednia, Partia Libertariańska oraz Polska Partia Piratów

    11. Samoobrona

    12. Zieloni 2004 z których list startują także Partia Kobiet, Polska Partia Socjalistyczna oraz stowarzyszenie Młodzi Socjaliści

    LINK
  • Dla kogoś, kto chce głosować, a nie wie na kogo

    Vergesso 2014-05-20 15:32:25

    Vergesso

    avek

    Rejestracja: 2007-08-29

    Ostatnia wizyta: 2025-01-18

    Skąd: Toruń

    http://eu2.euvox.eu/pl/

    Coś w stylu popularnych kalendarzy wyborczych, ale tutaj to by było za słabe określenie. Ten link to program, który nie tylko porówna twoje poglądy z poglądami komitetów, ale też, na podstawie pytań o światopogląd i poglądy gospodarcze, umiejscowi cię na osi gospodarczo-światpoglądowej(czyli oś z podziałem na ćwiartki etatyzm-wolność gospodarcza-liberalizm światopoglądowy-konserwatyzm). W tworzeniu tego narzędzia uczestniczyło kilku różnych politologów, w tym też politolodzy z WPiSM UMK
    Test pokazuje dopasowanie do partii/komitetów zarówno na plusie, jak i na minusie. Niestety, tylko te ogólnopolskie, choć pojawiają się też pytania o te, startujące tylko w kilku okręgach.

    Mi w każdym razie wyszło:
    Na plusie:
    Europa Plus Twój Ruch - 40,3%
    Platforma Obywatelska - 31,9%
    Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy - 31,3%
    Polskie Stronnictwo Ludowe - 17,1%
    Polska Razem - 6,5%
    Kongres Nowej Prawicy - 0,0%

    A na minusie:
    Solidarna Polska Ziobry -> -4,2%
    Prawo i Sprawiedliwość -> -13,9%
    Ruch Narodowy -> -15,6%

    LINK
    • ...

      Apophis_ 2014-05-20 21:32:58

      Apophis_

      avek

      Rejestracja: 2005-12-25

      Ostatnia wizyta: 2021-04-26

      Skąd: Łódź

      Nie mam problemów z określeniem własnych poglądów, ale lubię ankiety, oraz utwierdzanie się w przekonaniu, jak bardzo odbiegam ideologicznie od prawicy

      55.4 Europa+
      45.7 SLD-UP
      20.8 PO
      15.0 PSL
      4.0 Polska Razem
      -4.6 Solidarna Polska
      -5.4 PiS
      -18.8 Nowa Prawica
      -21.8 Ruch Narodowy

      Tutaj natomiast fajniejszy moim zdaniem test który skupia się na zagadnieniach związanych z polityką Europejską: http://www.electio2014.eu/pl/matchyourvote/votingrecords

      LINK
    • ten test

      Lord Bart 2014-05-20 22:09:42

      Lord Bart

      avek

      Rejestracja: 2004-01-20

      Ostatnia wizyta: 2021-09-13

      Skąd: Warszawa

      jest dziwny. Po prostu. Ja rozumiem, że można mieć 40% albo 0% wspólnego z jakąś partią. Ale jak można mieć -15%?

      Politolodzy

      Poza tym parę pytań ma ewidentne braki, parę (właściwie większość) stwierdzeń jest zbyt ogólnikowa a już określanie kropek na skali...


      Jeden plus to podsumowanie z możliwością zerknięcia (jeśli to się sprawdza) jak wyglądają inne partie w Europie.

      LINK
    • Re: Dla kogoś, kto chce głosować, a nie wie na kogo

      Lord Sidious 2014-05-21 17:55:15

      Lord Sidious

      avek

      Rejestracja: 2001-09-05

      Ostatnia wizyta: 2025-01-18

      Skąd: Wrocław

      Mnie w tych wszystkich boli jedno, totalnie nie uwzględniają tego, co dla danej osoby jest naprawdę ważne, względem tego, co dla partii jest ważne. Przez to trzy partie mają u mnie w tym rankingu mocno zawyżone miejsca. Ruch Narodowy (na 3), akurat to nic dziwnego, skoro startują z UPRem, więc gospodarczo ich wywindowało. Podobnie z PO (4 miejsce), która owszem program ma świetny, ale go nie realizuje . Czyli oszustwo . No i to samo z przedostatnim miejscem - Palikociarnią, tak samo gospodarczo programowo biją SLD, ale to tylko licytacja programowa, zresztą zupełnie dla nich nie ważna, co widać po ich działaniach. Na minusie u mnie tylko Palikot i SLD, a wybijają się Gowin, Korwin i Ruch Narodowy () w środku PO (), reszta blisko zera.

      LINK
      • Zakaz zadłużania - czyli karty na stół

        Kyle Katarn 2014-05-22 15:38:26

        Kyle Katarn

        avek

        Rejestracja: 2002-06-13

        Ostatnia wizyta: 2018-11-17

        Skąd: Pilchowice

        Lord Sidious napisał:
        Podobnie z PO (4 miejsce), która owszem program ma świetny, ale go nie realizuje .
        Kłamie, łże w żywe oczy, nazwijmy rzecz po imieniu

        Pamiętaj kto w latach 90`tych będąc w sejmie chciał wprowadzić swój program w życie np: zakaz zadłużania państwa, a kto bał się tego jak diabeł święconej wody (dla niezorientowanych, zakaz proponował Korwin i ówczesny UPR, a przeciwna była cała reszta sejmowych złodziei).
        Estonia taki zakaz zadłużania wprowadziła (podobny ma Szwajcaria) dziś nawet UE jest zmuszona chwalić Estonię za niskie zadłużenie.

        LINK
    • Re: Dla kogoś, kto chce głosować, a nie wie na kogo

      Biniek 2014-05-21 20:44:18

      Biniek

      avek

      Rejestracja: 2013-09-17

      Ostatnia wizyta: 2024-02-06

      Skąd:

      Takie ankiety średnio są adekwatne, ale cytując Apophis_a

      Nie mam problemów z określeniem własnych poglądów, ale lubię ankiety, oraz utwierdzanie się w przekonaniu, jak bardzo odbiegam ideologicznie od prawicy

      Tylko, u mnie działa to w stosunku do lewicy.

      Stąd też wyniosło mi RN na 55.6, a KNP na 52.5 z kolei Twoj Ruch - 10.8, a SLD - 21.1

      LINK
  • ...

    Qel Asim 2014-05-20 19:34:09

    Qel Asim

    avek

    Rejestracja: 2010-09-21

    Ostatnia wizyta: 2025-01-18

    Skąd: Pszczyna

    Podczas najbliższych wyborów spełnię swój obywatelski "obowiązek" oddając głos nieważny

    LINK
    • nom

      Lord Bart 2014-05-20 22:11:04

      Lord Bart

      avek

      Rejestracja: 2004-01-20

      Ostatnia wizyta: 2021-09-13

      Skąd: Warszawa

      już chyba drugi raz tak zrobię. Jak zawsze poskreślam all a na przedzie dopiszę swój komentarz.

      Szkoda tylko, że PKW olewa to co jest tam napisane i podaje tylko ilość nieważnych jako takie. Potem wylezie Kaczor i stwierdzi, że mój nieważny to fałszerstwo PO...

      LINK
  • Zarobki i nadużycia parlamentarzystów Unii Europejskiej

    Kyle Katarn 2014-05-22 16:08:42

    Kyle Katarn

    avek

    Rejestracja: 2002-06-13

    Ostatnia wizyta: 2018-11-17

    Skąd: Pilchowice


    https://www.youtube.com/watch?v=62dORVJpRKg&feature=share

    JKM uważał, że już nawet burdel byłby lepszy zamiast PE. No cóż, w burdelu przynajmniej sprawa stawiana jest jasno, dostajesz za co płacisz! Nikt też nie zmusza tam chodzić i zostawiać owoce swej ciężkiej pracy. Nikt tam też nie zmyśla, że to tylko z miłości do obywatela

    LINK
  • ...

    Rael 2014-05-23 12:00:29

    Rael

    avek

    Rejestracja: 2003-01-10

    Ostatnia wizyta: 2023-06-03

    Skąd:

    Na korwina zrobił się taki hype, że aż nie wyobrażam sobie tego zalewu butthurtu jesli znowu nic z tego nie wyjdzie Jaram się na taką ewentualność

    LINK
    • co ciekawe

      Lord Bart 2014-05-23 19:28:12

      Lord Bart

      avek

      Rejestracja: 2004-01-20

      Ostatnia wizyta: 2021-09-13

      Skąd: Warszawa

      tym razem wydaje mi się, że może się udać. Abstrahując od teorii "przepływającej siły bunty" czy jak to się nazywa to...

      Europa jako taka straciła pomysły i przestała na ogół realizować to chociaż próbowała. Stąd Beppe Grillo, Nigel Farage czy JKM. Część ludzi autentycznie wierzy, że "twarde" i proste (jeśli nie prostackie) rozwiązania załatwią większość bolączek. A część - z racji znudzenia, zawiedzenia czy po prostu dla draki - głosuje.


      Nie mniej zabawnie zawsze brzmi tekst, że "idę do PE żeby go rozbić od środka". Przebiegły plan

      LINK
  • ...

    lukaszzz 2014-05-25 13:13:43

    lukaszzz

    avek

    Rejestracja: 2003-06-26

    Ostatnia wizyta: 2025-01-15

    Skąd:

    Zagłosowane. O godzinie 12.00 w lokalu cicho, pusto, tylko trzy sympatyczne panie z komisji, w lekkim letargu wydają mi kartę. Kiedy szukają mojego nazwiska, zerkam na listę z podpisami, poza swoim nie zauważam żadnego... Frekwencja będzie rekordowa

    LINK
  • cóż

    Lord Bart 2014-05-29 02:45:08

    Lord Bart

    avek

    Rejestracja: 2004-01-20

    Ostatnia wizyta: 2021-09-13

    Skąd: Warszawa

    odebrałem kartę, poskreślałem wszystkie strony, na pierwszej napisałem komentarz na temat miałkości kandydatów i słabej ordynacji.

    Mój kumpel namalował Karnego Wacusia. Cóż... ile głosów nieważnych było? Niecałe 4%?


    Co do wyników to heh znowu wygrało PO (procentowo) i to jest śmieszne, patrząc na to że jedynym wypełnionym zadaniem pisuaru jest obrzydzanie i zaprzeczanie każdej inicjatywy Tuska. Wszystko jest złe a i tak nie potrafią wygrać.
    W normalnych warunkach (tj. nie polskich) ktoś by się stuknął w głowę i stwierdził, że... coś jest nie tak. Z nami? Nieee... teraz podobno PKW ściemniała przy liczeniu głosów
    A że mają po tyle samo mandatów? Skoro 70% nie głosuje...


    JKM żal, ale wbrew temu co wszyscy u nich uważają - dostali głosy dla beki. W pon czy wtorek słyszałem, że jeden dziennikarz spotkał koleżankę przy urnie, ta mu mówi że głosuje na NP a on jej, że wg nich to ona jest głupią dupą i kartę do głosowania powinien wypełnić jakiś facet i czy ona zdaje sobie z tego sprawę. Odpowiedziała, że tak, ale że to śmieszne, więc głosuje...

    Cóż, żeby chociaż było śmiesznie.


    Na samym końcu martwią trochę wyniki europejskie. 16-18% mandatów dla tzw. eurosceptyków to niby nie dużo, biorąc pod uwagę kto i w jaki sposób głosuje. Nie mniej niektóre skrajności... przypominają trochę sytuację gdy byśmy wrócili do publicznego wieszania czy kolonializmu. W XXI wieku.

    Swoją drogą naprawdę ciekawie się czyta programy niektórych partii europejskich i zestawia się je z innymi albo z tymi z Polski. Więc może do zrobienia "burdelu" jeszcze długa droga.


    To by było dopiero zjednoczona Unia - nie gospodarka i kasa, ale sojusz dziwolągów i skrajniaków.

    LINK
  • głosy nieważne

    Lord Bart 2014-06-05 00:05:00

    Lord Bart

    avek

    Rejestracja: 2004-01-20

    Ostatnia wizyta: 2021-09-13

    Skąd: Warszawa

    te 3.18% to jednak ok. 230k głosów w skali Polski. Sporo. Podobno tyle jest zawsze, trochę mniej, trochę więcej w zależności od frekwencji.

    Tak sobie myślę - czy może by nie napisać do PKW z pytanie, czy oni te głosy jakoś dzielą, mają jakieś dane typu x głosów było technicznie źle oddanych, y miało komentarz, z było pustych?


    Czy ktoś ma takie dane czy widział taki ich komunikat? Trochę grzebałem na http://pkw.gov.pl ale nic takiego nie znalazłem.

    LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..