TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Karcianki

Pytania do Karrde`a (o TCG)

Lord Sidious 2005-02-20 22:10:00

Lord Sidious

avek

Rejestracja: 2001-09-05

Ostatnia wizyta: 2024-11-22

Skąd: Wrocław

Karrde, mam nadzieję, że się nie obrazisz, za taki osobisty wybieg z tymi pytaniami, ale chyba wiadomo o co chodzi. Co jakiś czas nasza wesoła wrocławska ekipa zaczyna Cię męczyć na wszystkich frontach o te same pytania, które być może także zadają inni . Tak będzie jedno pytanie, jedna odpowiedź (jak będziesz miał ochotę ). W każdym razie ten wątek jest po to, by zadawać pytania do TCG (przede wszystkim skierowane do Ciebie). Mam nadzieję, że ta inicjatywa nie nastręczy Ci zbyt dużo problemów.

A moje pytanie (pierwsze - i jedyne w tym poście). Jak mamy dwie jednostki z właściwością Retaliate (np. ponieważ nic mi innego nie przychodzi do głowy Chebaccę neutralnego w CSM i zwykłego w jasnej).
Ciemna Strona atakuje w jasnego Chewbaccę. Ten wnerwiony kontratakuje.. w neutralnego (będącego po CSM) Chewbaccę, który także ma zdolność kontrataku. Więc pytanie sprowadza się do tego, czy kontratak może być kontratakowany? Jeśli tak to jakiego momentu.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

LINK
  • dodam

    twardy 2005-02-20 22:40:00

    twardy

    avek

    Rejestracja: 2002-07-16

    Ostatnia wizyta: 2012-02-07

    Skąd: Wrocław

    jesli postac ma ma retalite,,,, to czy jak ona kontraatakuje to mozna wykonac Evade i deflecta....

    LINK
  • Wg mnie - nie

    Sebastiannie 2005-02-20 22:58:00

    Sebastiannie

    avek

    Rejestracja: 2002-12-28

    Ostatnia wizyta: 2008-09-20

    Skąd: Pabianice

    Na początku powiem, że dwa Chewbacci nie mogą się atakować, ponieważ wcześniej powinna być konfrontacja i jeden z nich powinien zostać przeniesiony do Builda .
    A co do Retaliate, to założę się, że sam zadałem kiedyś to samo pytanie Karrde`owi . Dawno to było, ale jeśli dobrze kojarzę odpowiedź to: nie. Nie można Retaliate`ować na Retaliate. Retaliate jest odpowiedzią na atak, a nie na kontratak po ataku. Z tym TCG jest jak z prawem - liczy się dokładne znaczenie słowa i niuanse, na które zwykle nie zwraca się wielkiej uwagi .
    Aha, jeśli wyszedłem przed szereg, to chowam głowę w piasek . (A jeśli się pomyliłem to przepraszam, ale nie mam ostatnio wielkiej wprawy)

    LINK
  • Dobry pomysł

    Karrde 2005-02-21 14:46:00

    Karrde

    avek

    Rejestracja: 2003-01-05

    Ostatnia wizyta: 2024-07-17

    Skąd: Ostrów Mazowiecka

    z tym wątkiem, bo faktycznie nie uśmiecha mi się odpowiadanie paru osobom na to samo pytanie (tak jak przed paroma dniami), a ponadto (ponieważ Wasze pytania na razie dotyczą jeszcze samych podstaw) inne osoby będą czasem mogły odpowiedzieć za mnie (tak jak teraz Sebastiannie).
    A co do samego pytania. Sebastiannie ma rację. Aczkolwiek nie byłbym sobą, gdybym nie rozwinął trochę jego odpowiedzi.
    Kluczem do odpowiedzi na pytanie jest treść zdolności Retaliate:
    Retaliate X (If a unit in the same arena as this unit is attacking this unit, this unit does X dice of damage to that unit when the attack ends.)
    Z tekstu wyłapujemy dwie kluczowe tutaj rzeczy:
    1. Retaliate można użyć tylko jeśli jednostka z tą zdolnością jest atakowana
    2. Użycie Retaliate nie powoduje ataku, lecz zadanie X "kości obrażeń"
    To właśnie miał na myśli Sebastiannie mówiąc, że z TCG jest jak z prawem . Zadanie kości obrażeń nie jest atakiem. Atak następuje wtedy, gdy tapujemy jednostkę, aby zadać jej obrażenia używając siły jednostki. Atak rządzi się swoimi prawami, a wśród nich jest jedno takie, które mówi, że po tapnięciu jednostki, ale jeszcze przed rzutem kośćmi na atak jest play-or-pass. Tylko podczas tego PoPa można zagrać Retaliatem. To kolejny powód dla którego nie można zretaliatować obrażeń pochodzących z kontrataku - nie ma żadnego PoPa, w którym możnaby tego użyć. Powyższe tłumaczenia niosą kolejne konsekwencje. Jeżeli jednostka z Deflectem odbije obrażenia na jednostkę z Retaliatem, to nie można skontrować tych obrażeń, bo nie są atakiem. Podobnie nie można skontrować obrażeń zadanych np. przez Asteroid Field czy Subtle Assassination (aczkolwiek to jest oczywiste, bo ciężko zadać obrażenia lokacji czy karcie misji ) Tak samo jeśli Tyranus użyje zdolności "tap and zap" i zaatakuje Chewiego błyskawicami, to ten nie może tego skontrować, bo w świetle zasad nie został zaatakowany, lecz po prostu zadano mu 4 obrażenia.
    A teraz co do pytania twardego. Sebastiannie znowu miał rację, aczkolwiek tu też muszę coś dorzucić Generalna zasada jest taka: jeśli coś zadało obrażenia, to tuż przed zadaniem obrażeń jest szansa na zapobiegania obrażeniom, w której mogą być zagrane tylko karty i zdolności zawierające słowa "prevent damage" - Evade i Deflect zaliczają się do tej kategorii, więc mogą być użyte. Warto dodać, że każde rzucenie kośćmi powoduje stworzenie PoPa na tzw. reroll. A zatem działanie zdolności wygląda tak:
    Załóżmy, że jednostka o Retaliate 8 została zaatakowana i postanowiła użyć swojej zdolności. Po skończeniu ataku, niezależnie od tego czy jednostka poleciała na stos discard czy nie, właściciel jednostki rzuca 8 kośćmi na obrażenia. Teraz następuje szansa na reroll, w której można uzyć kart i zdolności powodujących ponowne rzucenie kośćmi (aczkowliek wiekszość kart i zdolności - np. Lucky - pozwala na rzucenie kośćmi ponownie tylko podczas ataku, więc nie da się tu ich użyć). Dopiero po skończeniu tej szansy jest PoP na zapobieganie obrażeniom, w którym można użyć np. Evade`a lub Deflecta lub jakichś kart bitewnych (np. Jedi Knight`s Survival). Z kolei po tej szansie wszystkie niezapobiegnięte obrażenia są kładzione na jednostkę.

    LINK
  • mam pytanie o Deflect i inne :)

    Boris tBD 2005-02-23 21:28:00

    Boris tBD

    avek

    Rejestracja: 2001-09-17

    Ostatnia wizyta: 2020-04-14

    Skąd: Piaseczno

    1. czy np: jeśli przeciwnik zaatakuje mnie i ja zrobie deflect, to czy przeciwnik może deflectować [mój deflect].

    2. czy jeśli moje jednostki są wycofane a maj zdolnosć csiągania damage countres to moge używać tych zdolności

    3.czy jeśli mam jednostkę z taką zdolnością że jeśli ją tapne i zapłace Force -> ona zadaje np 5 obrażeń, to czy jest to atak czyli czy przeciwnik może się bronić

    ??

    z góry dzięki za wyjaśnienie

    LINK
    • Moje odpowiedzi

      Sebastiannie 2005-02-24 06:33:00

      Sebastiannie

      avek

      Rejestracja: 2002-12-28

      Ostatnia wizyta: 2008-09-20

      Skąd: Pabianice

      1. Tak, można deflectować Deflect, aczkolwiek nie trzeba go deflektować dokładnie w jednostkę, która próbuje zadać ci obrażenia.

      Przykład. Masz w Character Arenie: Aurrę Sing A (Dark Side), Mace`a Windu A (Light Side) oraz Lamę Su A (Light Side). Aurra zadaje Mace`owi dwa obrażenia, Mace używa zdolności Deflect (Pay 5, Deflect 2) - zapobiega tym obrażeniom i jednocześnie zadaje dwa obrażenia Aurze. Aurra deflectuje ten Deflect (Pay 2, Deflect 1) - dostaje jedno obrażenie, ale zapobiega drugiemu i wybiera, że zadaje je Lamie Su. Gdyby zdecydowała się zadać obrażenie Mace`owi, to on mógłby ponownie je deflectować. Ktoś w końcu wymięknie.

      2. Tutaj Karrde musi się koniecznie wypowiedzieć . Ja nie wiem dokładnie, o którą kartę/karty chodzi - musiałbym wszystkie przejrzeć. Generalnie wydaje mi się, że jednostka wycofana jest poza grą. Może korzystać ze specjalnej zdolności Reserves, ale ściąganie obrażeń kojarzy mi się z jakąś zdolnościa aktywowaną wykonywaną zamiast ataku. Takiego czegoś karta wycofana zrobić nie może, ponieważ ona nie atakuje w normalnym trybie.

      3. Taka zdolność nie jest klasycznym atakiem w rozumieniu zasad - tak jak to Karrde napisał powyżej, atak wymaga tapnięcia i rzucenia ilością kostek równą sile postaci (plus ewentualne bonifikatory, bądź minus). Zdolność, o którą pytasz, Joruus, jest zdolnością zadawania obrażeń w miejsce ataku. Tak czy siak, czy mamy do czynienia z atakiem, czy ze zdolnością zadającą obrażenia w miejsce ataku, przeciwnik zazwyczaj ma prawo sie bronić. Ma prawo się bronić przed zadanymi obrażeniami bez względu na to czy te obrażenia są wynikiem klasycznego ataku czy innej zdolności. Czasem jednak zdolność wyklucza określone formy obrony. Na przykład zdolność Tap & zap (błyskawice) głosi, iż przeciwnik nie może użyć Evade`u, jeśli nie jest Mistrzem Jedi. Można jednak używać Deflectu, bądź karty bitewnej Hero`s Dodge.

      LINK
    • Odp.

      Karrde 2005-02-24 07:42:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      Ad. 1 Odpowiedź Seby jest poprawna i nie wymaga uzupełnienia.
      Ad. 2 Jeżeli jest to coś w stylu "[tap], Pay 2 Force -> Remove 1 damage counter from one of your Space units", to nie możesz. Wycofane jednostki mają prawo używać tylko dwóch rodzajów zdolności: tych poprzedzonych słowem Reserves oraz tych zawierających słowo "prevent damage" (np. Evade). Ponieważ zdolności zdejmujące żetony obrażeń nie zawierają słów prevent damage (chyba, że ja o jakiejś nie pamiętam) to nie można ich użyć, gdy jednostka jest wycofana (no chyba, że przed opisem zdolności jest słowo Reserves, ale to oczywiste)
      3. Tak jak pisał Sebastiannie. To nie jest atak, ale każde zadawanie obrażeń i tak tworzy szansę na zapobieganie obrażeniom, a zatem będzie możliwe użycie Evade`ów, Deflectów itd. Nie będzie natomiast możliwe użycie Retaliate, czy też przechwycenie tego "ataku" Interceptem.

      LINK
  • help

    ceta 2005-02-24 23:49:00

    ceta

    avek

    Rejestracja: 2003-04-18

    Ostatnia wizyta: 2014-08-18

    Skąd:

    u me only hope

    Mamy np: kartę Aura Sing , nr. 3 z sith Rising
    Można na niej przeczytać "treat Aura as a dark Jedi" - i właśnie tego nikt mi jeszcze nie potrafił wytłumaczyc, kazdy sie domyśla, moze wy pomożecie
    dzięks z góry

    LINK
    • Help is on the way

      Sebastiannie 2005-02-25 04:00:00

      Sebastiannie

      avek

      Rejestracja: 2002-12-28

      Ostatnia wizyta: 2008-09-20

      Skąd: Pabianice

      Po prostu są niektóre karty i niektóre zdolności, które działają wyłącznie w odniesieniu do Jedi (albo też nie działają na Jedi). Z racji tego napisu (treat Aurra as a Dark Jedi) traktujesz Aurrę Sing jako Jedi (co nie wynika bezpośrednio z jej podtypu) i wykonujesz to, co karta/zdolność mówi w odniesieniu do Jedi (podobnie jest na przykład z Marą Jade).

      Podam ci kilka z takich kart/zdolności:
      - Yoda`s Hut pozwala uzyskać +1 BP za każdego Jedi - Ciemna Strona może więc wliczyć takie oczywiste postaci jak Darth Sidious, Darth Maul, Darth Tyranus, ale wlicza również Aurrę Sing bądź Marę Jade właśnie dlatego, że one są traktowane jako Dark Jedi
      - Tarkin A daje każdemu twojemu Jedi zdolność Pay 1 -> Retaliate 4; jeśli masz wystawioną Aurrę Sing to ona również otrzymuje Retaliate
      - Jedi Master`s Meditation pozwala tapnąć kartę Jedi i uzyskać tyle Punktów Mocy ile wynoszą łączne koszty budowy tej karty; możesz zrobić to z Aurrą.
      - Obi-Wan E ma zdolność mówiącą, iż każda postać nie będąca Jedi dostaje -2 Power, jeśli atakuje Obi-Wana; Aurra Sing nie musi zmniejszać swojej Siły, ponieważ traktujesz ją jako Dark Jedi,
      - Tyranus`s Power daje jednemu z twoich Jedi +4 Power za 1FP; możesz użyć tej karty na Aurze Sing właśnie dlatego, iż pisze na niej treat Aurra as a Dark Jedi...

      i tak dalej, i tak dalej

      Mam nadzieję, że jest już jasność w kwestii tego napisu .

      LINK
    • heh

      Karrde 2005-02-25 07:09:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      Widzę, że dobry był pomysł z tym topiciem. Dzięki Sebie się nie narobię zbytnio. Bo oczywiście znowu ma rację. A ja tylko powiem, że zasady głoszą, iż jeśli karta ma zdolność typu "Treat this unit as a X" to tą kartę należy po prostu traktować tak jakby miała X w linii podtypu. Wyjątkowo taka zdolność działa nawet jeśli karta nie została jeszcze wystawiona i znajduje się np. w ręce lub nawet w talii.

      LINK
  • Może

    buster 2005-02-27 13:52:00

    buster

    avek

    Rejestracja: 2004-09-11

    Ostatnia wizyta: 2006-03-15

    Skąd: Koszalin

    ja zadam takie nietypowe pytanko troszkę bo jestem kompletny nowicjusz i przeczytałem te instrukcję co jest tu na Bastionie (do TESB a mam AotC) i tam pisze że kupuje sie jednostki i wystawia sie je do aren, ale w arenie jest tylko jedno miejsce na karte i jak mam tam wsadzic kilka kart rzeby było wygodnie grać?? I jeszcze jedno kiedy jest atak to pierwszy atakuje ten co ma największą szybkość ale z pośrud 2 graczy?? Np. robot ma np. 30 szybkości i atakuje pierwszy a klon ma np. 20 i atakuje po nim?? (Klon jest w innej armi) Jak to jest bo wogle nie kumam tej cześci gry. I ile mozna atakować az do śmierci któregoś czy tylko raz sie rzuca kośćmi i koniec w tej turze??

    LINK
    • Zielony pomaga ;)

      Vengar 2005-02-27 14:04:00

      Vengar

      avek

      Rejestracja: 2004-06-26

      Ostatnia wizyta: 2012-05-26

      Skąd: Kłodzko / Wrocław

      Ja też jestem początkujący ale spróbuję pomóc

      W arenie jedno miejsce? To te karty naprawde duże musisz mieć W arenie spokojnie mieszczą się 4 karty

      Pierwszy atakuje ten z większą prędkością, a potem z mniejszą aż sie skończą karty. Jeżeli obaj gracze mają taką samą prędkość jednostki, to zaczyna CSM.

      Przykład : Karta X (JSM) ma S=50. Karta Y(CSM) ma tyle samo. Karta Z(JSM) ma S=30 a U(CSM) S=20.
      Zaczynamy. Jako że X i Y mają taka sama predkość, to zaczyna gracz CSM (stała zasada ) z Y. Po nim JSM z X. Następnie znów JSM z jednostką Z, a na końcu CSM z jednostką U.
      Pewnie niezrozumiałe

      Kośćmi rzucasz raz, dla danej jednostki. Jeżeli X ma P=5 to rzucasz 5 kości, i już w tej turze nie atakujesz.

      Jeżeli ktoś to zrozumiał to gratulacje

      LINK
  • no dobra

    buster 2005-02-27 14:12:00

    buster

    avek

    Rejestracja: 2004-09-11

    Ostatnia wizyta: 2006-03-15

    Skąd: Koszalin

    Załuzmy że gram CSM i zaczynam kartą y zadaje załuzmy 3 punkty obrażeń ale komu?? Karcie która sam wybiorę tak?? I wtedy jak zaznacza sie na tej karcie ile oberwała??

    LINK
  • ok

    buster 2005-02-27 14:45:00

    buster

    avek

    Rejestracja: 2004-09-11

    Ostatnia wizyta: 2006-03-15

    Skąd: Koszalin

    To teraz mi wytłumaczcie jeszcze jak wykozystywać karty misji, lokacji i bitewne. Jak sie ich urzywa i co one robią?? Szczegulnie lokacje i misje.

    LINK
    • jeszcze jedno

      Anor 2005-02-27 16:19:00

      Anor

      avek

      Rejestracja: 2003-01-09

      Ostatnia wizyta: 2023-05-17

      Skąd: Chyby

      Spróbuj korzystać z funkcji odpowiedz jak chcesz napisać odpowiedź na konkretnego posta

      LINK
    • Wiec

      Wo_Ja_Ann 2005-02-27 18:46:00

      Wo_Ja_Ann

      avek

      Rejestracja: 2003-01-06

      Ostatnia wizyta: 2014-11-28

      Skąd: Szczecin

      Lokacje budujesz tak jak jednostki (na gorze masz jej koszt), lokacje podobnie jak jednostki moga byc wystawione w danej arenie np. Meditation Chamber w Charakterach o ile sie nei myle, kiedy jest wystawiona to na niej masz napisane co robi.

      Ale. W jednym "poziomie" moze byc tylko jedna lokacja, neizaleznie czyja, wiec jak Ty wystawiasz swoja lokacje to lokacja przeciwnika spada i odwrotnie, Zeby nie bylo nieuczciwe w stosunku do drozszych lokacji, jak jest wystaiwona lokacja ktora kosztuje 4 to chcac wystawic lokacje ktora kosztuje 1 musz doplacic te 4 punkty. Natomaist jak wystawiasz lokacje drozsza to nic nie doplacasz.

      KArty Misji budujesz tak jak jednostki ale po zagraniu i uzyskaniu efektu ja discardujesz.

      Karty Battle - zagrywasz w dowolbym momencie po zaplaceniu odpowiedniego kosztu

      Karrde - popraw mnie jesli sie myle

      LINK
  • Moje pytanie:

    Misiek 2005-02-27 16:49:00

    Misiek

    avek

    Rejestracja: 2003-01-12

    Ostatnia wizyta: 2022-05-16

    Skąd: Wrocław

    Co z kartą Emperor`s Biding? Nie należy ani do obserwowanych ani nic... a to bardzo potężna karta. Wystarczy, że przeciwnikowi nie wejdą do ręki Jedi (albo szybko zostaną wybici) i właściwie koniec gry...

    LINK
    • Już tłumaczę

      Karrde 2005-02-27 17:56:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      dlaczego ta karta nie jest lubiana przez graczy i w gruncie rzeczy nie jest aż tak potężna. Są trzy główne powody. Po pierwsze kosztuje 8 BP, a to niebagatelny wydatek - w trakcie budowy tej karty misji przeciwnik może sobie wystawić nawet trzy nowe jednostki (albo jedną większą). Po drugie efekt karty działa dopiero na końcu tury. Połącz to z tym, że Ciemna Strona buduje pierwsza. To oznacza, że kiedy Ciemna Strona wystawi tą misję, a Jasna ma jakiegoś taniego Jedi w ręce (popularne są np. Jedi Younglingi), to może go wystawić i 8 BP Ciemnej Strony przepadło. Po trzecie Jedi Decki są niezwykle popularne i jeśli przeciwnik gra właśnie takim deckiem to każde Emperor`s Bidding w talii jest zmarnowaną kartą. Gracze rzadko używają kart, których użyteczność zależy bardziej od talii przeciwnika niż od twojej własnej talii - po prostu ryzyko jest zbyt duże.

      Jest jeszcze jedna sprawa. W TCG obecnie nie ma IMO żadnej karty, która byłaby silna sama z siebie. W TCG potężne są kombinacje a nie pojedyncze karty. Np. ostatnio spotkałem się z talią (jest na oficjalce WotC), w której w pierwszej turze istnieje szansa (całkiem spora), że pociągniesz wszystkie karty z talii do ręki i wystawisz wszystkie jednostki o podtypie Rebel kosztujące 3 lub mniej BP za darmo.

      LINK
      • A mozesz mi powiedzieć...

        buster 2005-02-27 22:48:00

        buster

        avek

        Rejestracja: 2004-09-11

        Ostatnia wizyta: 2006-03-15

        Skąd: Koszalin

        ... kiedy sie dobiera karty?? Czy jest to tak jak w niektórych grach że cały czas trzeba mieć w rence 7 kart?? Po wiem że na początku tury sie dobiera jedna. Jak to jest bo przeciez jak sie by dobierało tylko jedną na tre to by było troszke bez sensu.

        LINK
        • Dlaczego bez sensu?

          Karrde 2005-02-28 07:05:00

          Karrde

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2024-07-17

          Skąd: Ostrów Mazowiecka

          Tak właśnie jest, że dobiera się jedną kartę na turę na samym początku swojego etapu budowy. Oczywiście istnieje wiele kart, która wspomagają ciągnięcie (Wedding of Destiny to popularna karta służąca właśnie do tego).

          LINK
          • ALE

            buster 2005-02-28 08:38:00

            buster

            avek

            Rejestracja: 2004-09-11

            Ostatnia wizyta: 2006-03-15

            Skąd: Koszalin

            a) Gracz Ciemnej Strony wybiera kartę jednostki ze swojej ręki i wystawia ją do areny, a następnie ciągnie kolejną kartę do ręki by zastąpić wystawioną przed chwilę kartę. Zdolności jednostek są pomijane podczas tej fazy gry.

            Tak pisze w instrukcji. Czy za każdym razem kiedy coś zbudujesz ciągniesz kartę?? I czy musisz utrzymywać stałą ilość kart w ręce??

            LINK
          • To znaczy

            Boris tBD 2005-02-28 18:03:00

            Boris tBD

            avek

            Rejestracja: 2001-09-17

            Ostatnia wizyta: 2020-04-14

            Skąd: Piaseczno

            że po każdej turze dobiera się jedną kartę czy do siedmiu kart do ręki ??

            LINK
            • Na początku

              Karrde 2005-02-28 19:10:00

              Karrde

              avek

              Rejestracja: 2003-01-05

              Ostatnia wizyta: 2024-07-17

              Skąd: Ostrów Mazowiecka

              każdego etapu budowy ciągniesz tylko 1 kartę. Nie ma żadnego limitu ani żadnej konieczności posiadania 7 kart w ręce w TCG. To jedna z głównych różnic między TCG a M:tG.

              LINK
              • Skoro juz tak duzo wiesz to ...

                buster 2005-02-28 19:25:00

                buster

                avek

                Rejestracja: 2004-09-11

                Ostatnia wizyta: 2006-03-15

                Skąd: Koszalin

                ... powiedz mi dlaczego w starterze AotC pisze ze są 2 zbalansowane talie. Po przeglądnięciu kart na stronie wizardsa jak se oglondnołem karty to Dark Site sa o wiele gorsze. Co prawda separatyści maja wielkie statki które maja po 10 powera ale co z tego jak ich koszt budowy to 8 albo więcej a speed to aż 10. Przeciez zanim one zaatakują to zginą. To było o space tera bedzie o charakter. Mają tylko jednego jedi i to jest dobra karta w przeciwieństwie do robotów które sa cieńkie ale tanie. O groundzie to nie wspomne bo tam sa karty srednie a armia republiki ma bardzo dobre. Czemu tak jest a może to mi sie tak wydaje. (Szczeże powiedziawszy to jeszcze nie grałem ale jutro powinny przyjśc karty)

                LINK
      • Dobra...

        Misiek 2005-03-03 20:55:00

        Misiek

        avek

        Rejestracja: 2003-01-12

        Ostatnia wizyta: 2022-05-16

        Skąd: Wrocław

        ...w takim razie jeszcze dwa pytanka, których normalnie bym nie zadawał, ale czasu mam mało i trzeba sobie posty nabić
        1) Czy stacka można stawiać w pierwszej fazie rozbudowy, czy dopiero po pierwszej turze?
        2) Czy jak wystawiam w arenę postaci pilota, to mogę go od razu wsadzić do pojazdu, czy dopiero w następnej turze? I co ważniejsze, czy mogę obsadzać statki pilotami w pierwszej fazie rozbudowy?
        Miały być dwa pytania, ale ponieważ chaos rządzi, a ja zgubiłem instrukcję, będzie trzecie:
        3) Zbudowanie karty misji jest równoznaczne z jej użyciem, czy mogę (jak to robiliśmy do tej pory) zbudować ją sobie, postawić i użyć w danej chwili? Bo jeśli tak, to Emperor`s Bidding można zmontować w dowolnej chwili, a potem czekać, aż wymieciemy wszystkich Jedi przeciwnika, np. odpowiednim Jango, albo stackiem Jango, a w przypadku słabszych Jedi Tyranusem, tak, że pod koniec tury nie ma już Jedi. Wtedy wygrywamy.

        LINK
        • Odp.

          Karrde 2005-03-03 22:03:00

          Karrde

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2024-07-17

          Skąd: Ostrów Mazowiecka

          Zakładam, że przez "pierwszą fazę rozbudowy" określasz tzw. setup (w któym wydaje się 30 BP)
          Ad 1) Można stawiać stack w setupie, ale ma to jedne ograniczenie. Jeśli masz na wierzchu kartę o koszcie X i masz wystawić kartę o koszcie mniejszym niż X to nie możesz położyć jej na wierzch (zasada ta obowiązuje dlatego, że w rzeczywistości w setupie nie wydaje się 30 BP, ale buduje do momenty aż łączny koszt wystawionych jednostek będzie wynosił 30. W czym tkwi różnica? Załóżmy, że masz Anakina o koszcie 7 BP w Character arenie i żadnych innych kart (czyli masz jeszcze 23 BP do rozdania). I teraz wystawiasz na Anakina na wierzch nową wersję o koszcie 5. Teraz łączny koszt tego stacka wynosi 6 BP, czyli powinieneś mieć teraz jeszcze 24 BP do rozdania. Jak widać gdyby nie to ograniczenie można byłoby sobie np. wystawić Yodę za 13 BP odstraszając przeciwnika od wystawiania do Character areny, a potem wystawić na wierzch Yodę za 5 BP i wykorzystać zyskane 7 BP na pozostałe areny.)
          Ad 2) W setupie nie wolno wystawiać pilotów na jednostki (bo w setupie zdolności jeszcze nie działają, więc zdolność Pilot również nie działa), ale jak tylko setup się skończy i będziesz miał swój etap budowy, możesz ich przenieść na jednostkę. Wystawiać pilota od razu na jednostkę podczas normalnego etapu budowy teoretycznie nie możesz, ale i tak jak wystawisz pilota do Character areny to możesz go natychmiast przenieść na jednostkę, więc w praktyce to wygląda tak jakbyś wystawiał pilota od razu na jedn. (aczkolwiek jeśli jakaś karta działa, gdy wystawisz postać do Character areny, to nie możesz uniknąć jej efektu wystawiając pilota bezpośrednio na jednostkę). Tak czy inaczej do następnej tury czekać nie musisz.
          Ad 3) Jeżeli odsłonisz kartę to od razu jej tekst wchodzi w życie. Ale jeżeli masz np. na karcie Emperor`s Bidding 8BP to nie ma przymusu odsłonięcia karty i może ona czekać na lepsze czasy. Tylko, że nie możesz wprowadzić efektu karty misji w dowolnym momencie. Odsłonić kartę misji (wtedy "you complete mission") możesz tylko i wyłącznie podczas swojego etapu budowy, a zatem nie można użyć efektu misji w dowolnym momencie.

          LINK
  • Kolejne pytania ;).

    Boris tBD 2005-03-06 12:40:00

    Boris tBD

    avek

    Rejestracja: 2001-09-17

    Ostatnia wizyta: 2020-04-14

    Skąd: Piaseczno

    1. czy jeżeli mam jednostkę Charakter która ma własciwośc aktywowaną taką że jeśli ją tapne to mogę dodatkow rzucać plus 5 kostkami ale zadaje sobie 2 damage, to czy jeśli mam evade albo deflect to czy moge te 2 damage sobie obronić ?

    2. czy można łączyć własciwiści z jednej karty, konkretnie chodzi mi o to że niektóre jednostki mają evade i deflect to czy gdy przeciwnik zada mi damage wtedu mam możliwość PoP i skorzystam z evade, przeciwnik spasuje to czy moge dalej kożystać z deflect albo 2x z evade ??

    I ogulnie powiem że zasady do TCG są przytłaczające, chyba trzeba je znać słowo w słowo na pamięć jak regółki matematyczne czy prawne, bo w przeciwnym razie podczas gry tyle wątpliwości się nasuwa...

    LINK
    • Odpowiedzi :)

      Karrde 2005-03-06 14:44:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      Ad. 1 Każde zadanie obrażeń (niezależnie czy pochodzi od kart twoich czy przeciwnika) powoduje wygenerowanie szansy na zapobieganie obrażeniom, a zatem można użyć evade`a lub deflecta do zapobiegnięcia obrażeń (użycie deflecta jest o tyle zabawne, że nie dość, iż jednostka ma zwiększaną siłę to jeszcze na do widzenia zadaje obrażenia z deflecta).

      Ad. 2 Kiedy masz szansę na zagranie jakąś zdolnością, to podczas takiej szansy możesz zagrać tą zdolnością tylko raz. Natomiast nie ma żadnych zasad zabraniających użycia kilku zdolności podczas jednego PoPa. A zatem w twoim przypadku po użyciu Evade`a wolno Ci zagrać Deflectem, ale drugi raz Evade`m już nie (no chyba, że Twoja jednostka ma 2 Evade`y - np. Luke`s X-wing B z Pay 2 -> Evade 2 jest pilotowany przez Luke`a - Pilota, który doda tej jednostce kolejne Pay 2 Force -> Evade 2 - w tej sytuacji można podczas jednego PoPa zagrać oboma zdolnościami i płacąc w sumie 4 FP zapobiec 4 obrażeniom) Pozostaje jeszcze wytłumaczyć czym jest pojedyncza szansa. Otóż w przypadku Evade`a oznacza to, że za każdym razem, gdy taka jednostka ma przyjąć obrażenia, to może ich uniknąć, bo każdy zadanie obrażeń jest oddzielną szansą. Inaczej jest w przypadku zdolności takich jak ma np. jeden z Vaderów: "Pay 2 Force -> Search your deck. You may take a Dark Side Battle card from your deck, show it to your opponent, and put it into your hand. Shuffle your deck." Ta zdolność nie mówi kiedy może być zagrana, a więc może być zagrana podczas dowolnego PoPa w trakcie tury. Tym samym cała tura jest tą "szansą na zagranie zdolności". Tym samym można zagrać tą zdolnością tylko raz na turę. Mam nadzieję, że wyłożyłem to jasno, bo to jedna z cięższych rzeczy w TCG.

      Ad. komentarz. Zgadza się. Zasady do TCG przypominają regułki matematyczne, ale z tego co pamiętam to ty nigdy na matmę nie narzekałeś (zresztą całkiem słusznie - matematyka jest IMHO najciekawszą dziedziną nauki). Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że głównym zarzutem fanów CCG względem TCG jest rzekoma prostota zasad TCGa

      LINK
      • Dzięki

        Boris tBD 2005-03-06 15:35:00

        Boris tBD

        avek

        Rejestracja: 2001-09-17

        Ostatnia wizyta: 2020-04-14

        Skąd: Piaseczno

        za wyjaśnienie teraz kumam, a na matme dalej nie narzekam ale zawsze wolałem liczyć zadania, a za twierdzeniami jakoś nie przepadam - czyli na język TCG: stosować to co dobrze znam.

        Jeszcze co do zasad to czytałem je kilkadziesiąt razy a dalej są takie momenty w grze gdzie naprawde ciężko mi wybadać czy moge coś zrobić czy nie, daltego dobrze że powstał ten wątek na Forum i można się z Tobą skonsultować. Wydaje mi się [nie wiem czy słusznie] że TCG to kwestia odpowiedniego podejścia do zasad w sposób bardzo sztywny.

        LINK
        • Zgadza się

          Karrde 2005-03-06 16:07:00

          Karrde

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2024-07-17

          Skąd: Ostrów Mazowiecka

          w TCG faktycznie trzeba sztywno trzymać się zasad. Tym bardziej, że WotC już mocno w nich namieszało. Mam nadzieję, że dodatek RotS rozjaśni wiele kwestii - z tego co widzę do tej pory to jest na to spora szansa. Bo niestety w chiwli obecnej mamy sytucję, gdzie dwie karty mają tekst, że mogą atakować swoje jednostki i do jednej mamy erratę, że może atakować samego siebie (Untamed Ronto), a jedna nie może (Wampa). Tymczasem zapowiedzi mówią, że po instrukcji do RotS całe mnóstwo errat stanie się zbędne, bo sytuacje, o których mówią zostaną jasno wyłożone w zasadach.

          LINK
      • Re:

        ceta 2005-03-06 16:26:00

        ceta

        avek

        Rejestracja: 2003-04-18

        Ostatnia wizyta: 2014-08-18

        Skąd:

        Karrde napisał:
        ale z tego co pamiętam to ty nigdy na matmę nie narzekałeś
        -----------
        heh ja za to zawsze narzekałam i ładnie mnie te zasady dobijaja
        Powiem ci karrde ze każdy ale to każdy gra inaczej - stając z ludzmi do pojedynku non stop są problemy ... powłowa to wymysły, połowa przekrecenie reguł, połowa to tzw. "logika" kazdego fana który myśli, myśli i wymyśli cuda ...

        Szczerze na dzień dziesiejszy odechciewa się grać ...

        LINK
  • No to...

    buster 2005-03-06 21:28:00

    buster

    avek

    Rejestracja: 2004-09-11

    Ostatnia wizyta: 2006-03-15

    Skąd: Koszalin

    Dziś rozegrałem z kumplem kilka partyjek i mam kolejne wątpliwości.
    1.Czy jednostka którą atakuje może sie jakos bronić czy coś w tym stylu?
    2. Mam taka kartę "Prevent up to 2 damange to 2 of your space or ground units" z tego co zrozumiałem to ona zapobiega 2 punkta obrażeń ale kiedy sie ją wystawia bo logicznie byłoby po tym jak już dostaniesz te obrażenia.

    LINK
    • No to...

      Karrde 2005-03-11 14:53:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      1. To zależy co rozumiesz przez "bronić się". Jeżeli masz jednostkę bez żadnych zdolności i nie masz żadnych kart bitewnych w ręce, to faktycznie podczas ataku taka jednostka nie będzie mogła się bronić i będzie jedynie przyjmować na siebie obrażenia. Po to karty mają jednak swoje zdolności, żeby ich używać. A zatem jednostki z Evade będą mogły unikać obrażeń, z Retaliate kontratakować, z Deflectem odbijać obrażenia itd. Wymienianie wszystkich możliwości jest bezcelowe, bo jest ich ogromna liczba.
      2. Kiedy jednostka ma przyjąć na siebie obrażenia (np. w wyniku ataku wrogiej jednostki) następuje szansa na zapobieganie obrażeniom jeszcze zanim zostaną na jednostkę nałożone żetony obrażeń. To podczas tej szansy możesz zagrać tą swoja kartą (jak mniemam nazywa się Pilot`s Dodge, bo tak by opis pasował). Czyli krótko mówiąc - kartą Pilot`s Dodge (i innymi w tym stylu) zagrywa sie po tym jak zostaną zadane obrażenia, ale jeszcze zanim zostaną położone żetony obrażeń.

      LINK
  • Kolejne pytania...

    Boris tBD 2005-03-11 09:10:00

    Boris tBD

    avek

    Rejestracja: 2001-09-17

    Ostatnia wizyta: 2020-04-14

    Skąd: Piaseczno

    1. Czy lokacje musze sciągnąć inną lokacją czy moge ją ściągnąć tylko przez zapłacenie punktów budowy.

    2. Czy to jest słuszne: mam karte A która ma sild i retaliate a przeciwnik ma karte B która ma luky i critikal hit i tak jestem atakowany i że mam sild to atakowany jestem jedną kostką mniej czy po ataku moge od razu zrobić retaliate ?, a następnie czy przeciwnik może użyć lucku i czy jedo critikal hit tez sie liczy i czy rzuca tu jedną kostka mniej bo mam shilda? oraz czy na to moge drugi raz dać retaliate ??

    LINK
    • Kolejne odpowiedzi

      Karrde 2005-03-12 14:50:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      Muszę przyznać, że miałem kłopot ze zrozumieniem pytań, więc mam nadzieję, że odpowiadam na to, o co pytałeś.
      Ad. 1. Jedyne możliwości usunięcia wystawionej lokacji to:
      a) wystawienie na jej miejsce nowej lokacji (pamiętając o zasadach mówiących o wystawianiu tańszej lokacji na droższą)
      b) zagranie kartą misji lub kartą bitewną, która powoduje usunięcie wystawionej lokacji na discard
      Nie ma innych metod pozbycia się lokacji.
      2. Szczerze mówiąc nie rozumiem sytuacji, którą opisujesz. Ta jednostka B też ma Retaliate czy jak? Odpowiem na razie tylko na pytanie dotyczące tego czy po ataku jednostka A może zaraz użyć Retaliate. Już o Retaliate się napisałem, ale powtórzę. Retaliate musi zostać uzyte przez jednostkę A zanim zostaną rzucone kości na atak. Oczywiście efekt Retaliate zajdzie dopiero po zakończeniu ataku jednostki B. Żadne zdolności tych jednostek nie przeszkadzają w użyciu zdolności Retaliate.

      LINK
      • Rozumiem

        Boris tBD 2005-03-12 15:11:00

        Boris tBD

        avek

        Rejestracja: 2001-09-17

        Ostatnia wizyta: 2020-04-14

        Skąd: Piaseczno

        teraz jest to dla mnie jasne, thx. Mam tylko jeszcze pytanko czy jak robie reroll na Lucky to czy Critikal Hit się liczy i czy jak przeciwnik ma Shild to rzucam -1 [np: przy shild i lucky 3 rzucam 2 kostkami czy 3 ??].

        LINK
        • Re: Rozumiem

          Karrde 2005-03-12 15:41:00

          Karrde

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2024-07-17

          Skąd: Ostrów Mazowiecka

          Najlepiej będzie dać przykład:
          Jednostka A:
          Shields 1
          Jednostka B:
          Power: 5
          Lucky 3
          Critical Hit 3

          Jednostka B atakuje i wyrzuca: 2,3,4,5. Shields 1 w żaden sposób nie ogranicza Lucky. A zatem jednostka cały czas ma Lucky 3. I teraz jest pewien problem. Wg obecnych zasad jeśli użyjesz Lucky, to musisz rerollnąć 3 kości (chyba, że atakowałeś np. 2 kośćmi - wtedy musisz rerollnąć wszystkie). Kiedy w życie wejdą zasady z RotS będzie można rerollnąć dowolną ilość kości do 3 (czyli 1,2 lub 3 kości). Ale że te zasady jeszcze nie obowiązują stosujemy obecne zasady. Bierzemy kości 2,3,4 (chociaż 4 moglibyśmy chcieć zostawić - w końcu to trafienie) i rzucamy nimi ponownie. Wypada 1,4,6. Obecnie zatem mamy 1,4,5,6. Ta 6 liczy się do Criticala, więc jednostka B zada 6 obrażeń (3 za trafienia + 3 za Criticala)

          LINK
  • Pytanie o Bounty

    Boris tBD 2005-03-20 12:48:00

    Boris tBD

    avek

    Rejestracja: 2001-09-17

    Ostatnia wizyta: 2020-04-14

    Skąd: Piaseczno

    Czy jak zdobede Bounty, ale jednostka ta trafi na stos diskard to czy Bounty obowiązuje w nastepnej fazie budowy czy nie ?

    LINK
    • Tak

      Karrde 2005-03-20 13:11:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      dostaniesz Bounty niezależnie od tego czy jednostka opuści grę czy nie. Dzieje się tak dlatego, gdyż Bounty jest zdolnością warunkową (z biegiem czasu coraz bardziej dochodzę do wniosku, że źle zrobiłem tłumacząc triggered abilities jako zdolności warunkowe - powinny to być zdolności wyzwalane i zapewne jako takie pojawią się w tłumaczeniu instrukcji do RotS). A skoro jest zdolnością wyzwalaną (zaczynam się przyzwyczajać do nowego tłumaczenia ) i i zostanie ona wyzwolona (w tym wypadku poprzez zniszczenie wrogiej jednostki), to niezależnie co się stanie, a w szczególności niezależnie od tego czy jednostka posiadająca daną zdolność opuściła grę czy nie, efekt ten musi zajść w swoim czasie - w tym wypadku na początku następnego etapu budowy. No dobra przesadziłem - jest jedna rzecz, która może sprawić, że zdolność wyzwalana zostanie wyzwolona, a mimo to nie zajdzie - stanie się tak wtedy, gdy pomiędzy wyzwoleniem efektu zdolności, a wprowadzeniem efektu w życie zakończy się gra. Ale to chyba jest oczywiste.

      LINK
  • Kilka pytań

    Boris tBD 2005-03-25 22:51:00

    Boris tBD

    avek

    Rejestracja: 2001-09-17

    Ostatnia wizyta: 2020-04-14

    Skąd: Piaseczno

    mam dwa pytanka o Stosy:
    - a konkretnie o Pilotów w Stosie: czy jak mam np.: Stosa z Anakinem i mam tram jednego Pilota to jak chce go przenieść to przenosze cały stos czy tylko Pilota?, i czy jak Pilot ma napisane że gdy skońcy się bitwa w Graundzie to wraca do Charakter to wraca pod Stosa czy na Diskard ?
    -i o właściwość Reservwe: czy jak np.: mam Stosa Yode to moge mieć w Build Zone Yode z i kożystać z jego Reserves ?

    mam też pytanie o Overkill: czy over kill to rozdzielenie damagów na dwie jednostki czy przekazanie nadwyżki na inną ?

    i jeszcze na koniec co znaczy play only when no unit is ataking ?

    z góru dzięki za wyjaśnienie !

    LINK
    • 4 odpowiedzi

      Sebastiannie 2005-03-26 01:36:00

      Sebastiannie

      avek

      Rejestracja: 2002-12-28

      Ostatnia wizyta: 2008-09-20

      Skąd: Pabianice

      1. A więc jeśli masz stacka, to liczy się, że w grze bierze udział karta, która jest na samej górze. Tylko właściwości takiej karty (czyli tej na szczycie) się liczą, zaś to co masz pod spodem jest praktycznie nieistotne. Jeżeli masz w stosie jednego pilota, to musisz przenieść go na samą górę i ewentualnie dopłacić określoną ilość punktów budowy - dopiero wtedy możesz korzystać z jego zdolności. Przenosisz cały stos - nie można rozdzielać kart. Stos liczy się jako jedna jednostka, czyli obrażenia nakłada się na cały stos, przenosi się cały stos, wyrzuca się cały stos.
      2. Na początku trzeba powiedzieć, że jeżeli wystawiłeś do areny stack Yody, to nie możesz mieć innego Yody w buildzie i korzystać jego zdolności. Możesz jednak tak zorganizować swój stos, aby na jego wierzchu znajdował się Yoda ze zdolnością Reserves. Wtedy taki stack możesz przełożyć do Builda i korzystać z odpowiednich zdolności (tych wyszczególnionych po napisie Reserves).
      3. W Overkillu możesz przekazać nadwyżkę (czyli te obrażenia, które przekraczają Health jednostki atakowanej) na inną jednostkę w tej samej arenie. Nie musisz jednak przekazywać całej nadwyżki, dzięki czemu ochronisz się przed ewentualnym Preventem.
      4. W sprawie lokacji - Character oznacza, że można ją wystawić tylko do Charecter Areny. Podobnie Space jest tylko do Space Areny, a Ground tylko do Ground Areny. Zdaje się, że w nowszych dodatkach mamy lokacje, które można wstawiać do dowolnej areny, ale osobiście jeszcze takiej karty nie widziałem. Na pewno jednak jest to odpowiednio zasygnalizowane w podtypie.

      Jeśli chodzi o to play only when no unit is attacking, to z chęcią sam poczekam na wyjaśnienie .

      LINK
      • Uzupełnienia

        Karrde 2005-03-26 09:04:00

        Karrde

        avek

        Rejestracja: 2003-01-05

        Ostatnia wizyta: 2024-07-17

        Skąd: Ostrów Mazowiecka

        Ad. 1-3 nie wymaga uzupełnienia
        Ad. 4 Jeśli nie widziałeś takiej karty to zajrzyj do dzisiejszych spoilerów RotS - tam jest jeszcze inny typ lokacji, bo da się go wystawić do Ground i Character, ale nie da do Space. A co do pytania to nie bardzo wiem czy dokładnie o to JORUUSOWI chodziło więc uzupełnię, że mimo iż lokacje z podtypem Character i fioletową obwódką da się wystawić tylko do Character areny, to lokacje te moga wpływać i na inne areny. Np. Jabba`s Palace zwiększa parametry wszystkich jednostek neutralnych - nie tylko w Character arenie, ale i w dwóch pozostałych.

        Ad. 5
        Zdolności i karty bitewne zagrywane są tylko w PoPach. A zatem zdolności z tekstem play only when no unit is attacking zagrywane mogą być tylko w PoPach nie odbywających się podczas ataku. Dla jasności przedstawiam aktualny schemat tury, któy zostanie mniej więcej właśnie tak ładnie wytłumaczony w rulebooku do RotS:

        Schemat fazy bitwy

        1. Rozpoczyna się faza bitwy

        * zachodza zdolności “When the battle phase starts”.

        2. PoP

        3. Zaczyna się etap bitwy w Space arenie

        * zachodzą zdolności “When the Space battle step starts”

        4. PoP.

        5. “Najszybsza” nietapnięta jednostka może atakować (uwzględnij remisy/podejmij wybór).

        * Jednostka albo:
        a) atakuje;
        b) aktywuje zdolność “play only when this unit would attack” ; lub
        c) nic nie robi.
        * Tapnij jednostkę.

        6. Jeśli jednostka zaatakowała w poprzednim punkcie zachodzą zdolności rozstrzygane lub wyzwalane "when the attack ends". (uwaga od Karrde`a - np. zdolność Retaliate lub odbicie obrażeń z Deflecta)

        7. PoP.

        8. Powtarzaj kroki 5-7 do momentu aż wszystkie jednostki w Space arenie będą tapnięte; kiedy wszystkie jednostki w Space arenie są tapnięte, kończy się etap bitwy w Space arenie.

        * zachodzą zdolności “When the Space battle step ends”.

        9. Zaczyna się etap bitwy w Ground arenie.

        * zachodzą zdolności “When the Ground battle step starts”.

        10. Powtarzaj kroki 5-7 do momentu aż wszystkie jednostki w Ground arenie będą tapnięte; kiedy wszystkie jednostki w Ground arenie są tapnięte, kończy się etap bitwy w Ground arenie.

        * zachodzą zdolności “When the Ground battle step ends”.

        11. Zaczyna się etap bitwy w Character arenie.

        * zachodzą zdolności “When the Character battle step starts”.

        12. Powtarzaj kroki 5-7 do momentu aż wszystkie jednostki w Character arenie będą tapnięte; kiedy wszystkie jednostki w Character arenie są tapnięte, kończy się etap bitwy w Character arenie.

        * zachodzą zdolności “When the Character battle step ends”.

        13. Kończy się faza bitwy

        * zachodzą zdolności “When the battle phase ends” i zdolności zachodzące podczas "end of turn".

        Tak wygląda ten schemat w jednym z artykułów na oficjalce. Mam co do niego parę zastrzeżeń i zapewne w rulebooku będzie on wyglądał nieco inaczej (bo obecnie jak się zastanowić to po rozpoczęciu bitwy w Space arenie jest PoP, a po rozpoczęciu bitwy w Ground i Character nie ma PoPa. Ponadto wydaje mi się, że zdolności zachodzące na końcu tury zachodzą po tych które zachodzą na koniec fazy bitwy, a nie jednocześnie - na wyjaśnienia poczekać trzeba jeszcze tydzień, wtedy już wszystko będzie jasne) Wracając do sedna pytania. We wszystkich PoPach wymienionych w tym schemacie możesz zagrywać zdolności play only when no unit is attacking. Kiedy więc nie można? Ano jeśli w punkcie 5) wybierzesz, że jednostka atakuje to jak wiadomo sekwencja ataku jest dość skomplikowana. Na przykład po tapnięciu atakującej jednostki a przed rzutem kośćmi na atak zachodzi PoP podczas którego da się np. zagrać Retaliatem - podczas tego PoPa nie można zagrać zdolnością play only when no unit is attacking, gdyż ten PoP zachodzi już podczas ataku.

        LINK
  • i

    Boris tBD 2005-03-25 23:14:00

    Boris tBD

    avek

    Rejestracja: 2001-09-17

    Ostatnia wizyta: 2020-04-14

    Skąd: Piaseczno

    czy charakter location odnosi się tylko do areny charakter czy do wszystkich [space i ground też] ?

    LINK
  • A ja mam...

    Misiek 2005-03-26 13:53:00

    Misiek

    avek

    Rejestracja: 2003-01-12

    Ostatnia wizyta: 2022-05-16

    Skąd: Wrocław

    ...inne pytanie: czy poziom Mocy ograniczony jest tylko do 14 punktów, czy może on wybiegać dalej? To wielce istotne, jeśli przebiega licytacja kart unikatowych.

    LINK
    • Nie ma

      Karrde 2005-03-26 17:11:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      górnego ograniczenia punktów Mocy. Czytałem o rogrywce, w której liczba FP sięgnęła 400.

      LINK
      • To jeszcze dwa pytania:

        Misiek 2005-03-26 22:18:00

        Misiek

        avek

        Rejestracja: 2003-01-12

        Ostatnia wizyta: 2022-05-16

        Skąd: Wrocław

        1) Są jakieś nowości związane z kartą Blockade (TPM)? Bo póki co bardzo ładnie się nią blokuje przeciwnika... czy nie wyszła żadna errata, każąca używać tej karty na początku swojej tury budowy albo co? Bo dzisiaj kuzyn trochę się zdziwił, że ta karta nie jest zbanowana albo poprawiona...
        2) Jeszcze raz, jak laikowi: lokacje można usunąć póki co tylko przez zastąpienie jej inną lokacją. W jednej arenie może być tylko jedna lokacja. I teraz: czy przeciwnik musi wrzucać lokację o wyższym koszcie budowy, żeby zdiscardować moją, czy może ona mieć niższy/równy koszt? Bo ja swoje podmieniam, jak rozumiem, tylkona wyższe.
        I tradycyjnie do dwóch pytań dokładam trzecie:
        3) Czy można w końcu mieć więcej, niż 60 kart, czy nie? Bo pewni ortodoksyjni gracze mają kontrowersje.

        LINK
        • To jeszcze trzy odpowiedzi:

          Karrde 2005-03-26 22:42:00

          Karrde

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2024-07-17

          Skąd: Ostrów Mazowiecka

          Ad. 1) Nie ma do tej pory żadnej erraty ani bana. Karta faktycznie jest potężna, ale:
          a) blokuje również gracza, który nią zagrał (tylko jak wiadomo można wystawić jednostki przed wystawnieniem Blockade - nie ma żadnej erraty, która by to poprawiła, a raczej zmieniła)
          b) w dodatku RotS pojawią się karty disruptujące misje
          Ad. 2) Zarówno ty jak i twój przeciwnik możecie podmienić lokację w danej arenie na nową, nawet tańszą, lokację. Tyle że przy wystawianiu lokacji tańszej trzeba przepłacić, tak aby wydać co najmniej tyle ile kosztuje obecnie wystawiona lokacja. Czyli jeśli np. w Character arenie jest lokacja o koszcie 4 BP, a ty lub twój przeciwnik chcecie zagrać tam lokację o koszcie 2 BP, to możecie, ale tylko pod warunkiem, że przepłacisz za tę lokację płacąc 4 BP (czyli tyle ile wynosi koszt obecnie wystawionej lokacji). Nie masz zatem racji pisząc, że możesz podmienić swoją lokację tylko na droższą.
          Ad. 3) Można mieć ponad 60 kart, aczkolwiek spotyka się to rzadko i prawie wyłacznie w taliach opartych na ciągnięciu znacznej ilości kart do ręki, a także u początkujących, którzy mając mnóstwo taaakich fajnych kart do wyboru chcą wrzucić ich jak najwięcej do talii, najczęściej po jednej kopii każdej ciekawszej karty (przyznaję, że jeszcze jakiś rok temu tak właśnie składałem talie ). Nie można mieć natomiast mniej niż 60 kart.

          LINK
          • Dokładnie :>

            Sebastiannie 2005-03-27 00:46:00

            Sebastiannie

            avek

            Rejestracja: 2002-12-28

            Ostatnia wizyta: 2008-09-20

            Skąd: Pabianice

            Tak na marginesie - ja sobie zrobiłem talie stukartowe, bo jest mnóstwo taaakich fajnych kart do wyboru, że musiałem wrzucić ich jak najwięcej . Damn working, that`s the way to do it, money for nothing and the chicks for free . Może nie wygrałbym tak jakiejś poważnej gry, ale przynajmniej jest przyjemnie . A trzeba powiedzieć, że nie mam ani TPM, ani R&S, ani RotJ, ani tym bardziej RotS . Kurczę, obawiam się, że zrobienie takiej "zwykłej" 60-kartowej talii jest coraz bardziej poza moim zasięgiem . No ale może tak dla sportu trzeba się przemóc .

            LINK
  • Powrót jednostek

    Sebastiannie 2005-03-27 05:39:00

    Sebastiannie

    avek

    Rejestracja: 2002-12-28

    Ostatnia wizyta: 2008-09-20

    Skąd: Pabianice

    Teraz ja mam pytanie . Chodzi mi o kwestię powracania do areny kart wycofanych do Builda - kiedy to się dokładnie dzieje? To znaczy czy to jest sprawa automatyczna po zakończeniu etapu walki (bądź jakiegoś innego momentu), czy też wycofane jednostki pozostają wycofane aż do momentu, kiedy sam je przywrócę? Sprawa jest ważna np. w kontekście lokacji Yoda`s Hut...

    LINK
    • Re: Powrót jednostek

      Karrde 2005-03-27 07:57:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      Teraz ja mam odpowiedź . Jednostki wycofane same z siebie nigdy do areny nie wracają. Decyzję o powróceniu jednostek podejmuje się w swoim etapie budowy. Jeśli przejrzysz instrukcję przy etapie budowy to zobaczysz, że w rzeczach, które można robić podczas tego etapu, oprócz takich spraw jak budowa jednostek czy przenoszenie pilotów jest też możliwość przywracenia jednostki do odpowiedniej areny. Jest to darmowe i nie wymaga tapnięcia przenoszonej karty. Jest to jednak tylko możliwość - nie masz obowiązku wycofywać jakiejś jednostki co turę jeśli chcesz, żeby była wycofana przez parę tur. Może po prostu parę tur siedzieć w strefie budowy.
      Oczywiście są też alternatywne metody przywracania jednostek, np. poprzez karty bitewne takie jak Vader`s Call (mam nadzieje, że nie pokręciłem nazwy )

      LINK
      • Kontynuacja

        Sebastiannie 2005-03-27 11:53:00

        Sebastiannie

        avek

        Rejestracja: 2002-12-28

        Ostatnia wizyta: 2008-09-20

        Skąd: Pabianice

        Follow up . Dajmy na to, że mam w Character Arenie dwie słabe jednostki (w innych arenach też mam co najmniej dwie), a przeciwko sobie jedną silną. Wycofuję swoje jednostki. W następnym etapie budowy chcę ukończyć misję Regroup on Yavin. Skoro decyzję o powróceniu podejmuję w swoim etapie budowy, to czy mogę powrócić tymi jednostkami do Areny (spełniając tym samym warunek misji), wypełnić misję, zainkasować dodatkowe punkty budowy po czym znowu wcycofać te jednostki? W następnej turze tak samo...

        LINK
        • Tak

          Karrde 2005-03-27 14:20:00

          Karrde

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2024-07-17

          Skąd: Ostrów Mazowiecka

          możesz tak zrobić. Należy tylko pamiętać, że jednostki wycofuje się w osobnym etapie wycofywania, który następuje po etapie budowy. Zagrywki, o których piszesz są często spotykane. Najczęściej przy talii Chewie Reanimator, gdzie słabym punktem jest konieczność pilnowania Chewiego przed śmiercią. Najczęściej chroni się go po prostu wycofując, a kiedy trzeba użyć jego zdolności do wskrzeszenia Droida na moment się go przywraca w etapie budowy po czym w etapie wycofywania znowu się go wycofuje.

          LINK
  • ...

    exzar 2005-03-27 20:15:00

    exzar

    avek

    Rejestracja: 2005-02-20

    Ostatnia wizyta: 2009-05-16

    Skąd: Wrocław

    Co to są karty promo? Szczególnie chodzi mi o Padme Amidala, Jango Fett, Darth Tyranus

    LINK
  • Pytanko!

    FunkyKoval 2005-03-29 10:16:00

    FunkyKoval

    avek

    Rejestracja: 2005-03-29

    Ostatnia wizyta: 2019-08-13

    Skąd: Łódź

    Dopiero zaczynam przygodę z STAR WARS TCG!!!Mam pytanie: podczas setup można budować też karty misji ale czy można odrazu je zagrywać na początku pierwszej tury?Następne: powiedzmy że zaczyna się któraś tura z kolei,etap budowania następuje;mam zbudowane kilka kart misji z porzednich tur.Rozumiem że mogę je zagrać podczas tego i następnych etapów budowania ale tylko wtedy; czy jeszcze jest okazja na ich zagranie oprócz etapu budowy?
    Pewnie to brzmi trochę mało zrozumiale ale jeżeli Karrde i ekipa to zrozumie to będę wdzięczny za odpowiedź I będę pytał dalej!!!

    LINK
    • Odpowiedzonko

      Karrde 2005-03-29 19:49:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      Ad.1 Podczas setupu nie wolno zagrywać kart misji. Kartami misji można zagrywać tylko podczas normalnych etapów budowy.
      Ad. 2 Rozumiem, że przez "zbudowane karty misji z poprzednich tur" rozumiesz karty misji, które mają na sobie tyle żetonów budowy, że można byłoby nimi już zagrać. A odpowiedź brzmi: nie wolno zagrywać kartami misji poza etapami budowy. Jeśli w trakcie swojego etapu budowy mogłeś wystawić kartę misji, ale tego nie zrobiłeś (w domyśle: bo nie nastał jeszcze odpowiedni moment, żeby tą kartą zagrać) to w danej turze nie masz już szansy na zagranie tą kartą misji. Musisz poczekać na następną turę, a konkretnie na następny etap budowy.

      LINK
  • Kontrowersja

    Misiek 2005-03-30 02:09:00

    Misiek

    avek

    Rejestracja: 2003-01-12

    Ostatnia wizyta: 2022-05-16

    Skąd: Wrocław

    Ostatnimi czasy wydaje mi się dziwne, żeby można było dołączać pilota do droid starfighterów. Trochę mi to zgrzyta, chociaż z drugiej strony Mace w CW dawał radę... ciekaw jestem, czy ktoś kiedyś poruszał ten temat i czy nastąpiło jakieś wyjaśnienie? A może po prostu to ja się czepiam?

    LINK
    • A może po prostu

      Karrde 2005-03-30 07:47:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      nie przeczytałeś poniższego fragmentu instrukcji:
      "Nie możesz położyć pilota na jednostce, która ma podtyp Droid. Nie ma miejsce na pilota na statku pilotowanym przez droida."

      LINK
      • Na pewno...

        Misiek 2005-03-30 09:14:00

        Misiek

        avek

        Rejestracja: 2003-01-12

        Ostatnia wizyta: 2022-05-16

        Skąd: Wrocław

        ...nie przeczytałem Dzięki i sorry, że pytam o takie pierdoły
        (uwagi dla siebie: napisać sto razy: "Zawsze przejrzyj uważnie instrukcję zanim zaczniesz zawracać głowę" dać sobie na status i do sygnaturki)

        LINK
        • Nie przejmuj się

          Karrde 2005-03-30 19:19:00

          Karrde

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2024-07-17

          Skąd: Ostrów Mazowiecka

          tym tak bardzo. Większość ludzi nie zwraca uwagi na takie szczegóły przy czytaniu instrukcji. A takie pytania nie nastręczają mi w sumie żadnych trudności - wystarczy wkleić kawałek instrukcji. Jedyny typ pytań jakich nie lubię (a jakich na szczęście nie ma w tym topicu) są pytania w stylu: "A co można robić w etapie budowy?", gdzie odpowiedź polega na streszczeniu pokaźnej części podręcznika.

          LINK
          • Nie przejmuję...

            Misiek 2005-04-01 19:18:00

            Misiek

            avek

            Rejestracja: 2003-01-12

            Ostatnia wizyta: 2022-05-16

            Skąd: Wrocław

            ...się tak bardzo, jak to wygląda
            A właśnie przejrzałem moją instrukcję do AotC, i takiego zdania nie znalazłem, więc już wiem, czemu go nie przeczytałem...
            Ale skoro już tu piszę: nie wiesz może, czy jest jakaś errata do karty "Occupied Coruscant"? Bo wychodzi na to, że daje to samo, co "Occupied Endor" (punkt Mocy na turę), podczas, gdy "Free Coruscant" dodaje 1 punkt budowy na turę.

            LINK
            • Polityka WotC

              Karrde 2005-04-02 20:15:00

              Karrde

              avek

              Rejestracja: 2003-01-05

              Ostatnia wizyta: 2024-07-17

              Skąd: Ostrów Mazowiecka

              jest taka, że jeśli na logikę powinno się dać erratę, ale bez erraty karta działa poprawnie, to erraty się nie daje, bo lepiej żeby były tego typu błędy, nazwijmy je logiczne, niż żeby każdy z graczy miał przy sobie 10 stron ze zmianami tekstów kart. Ponadto radzę zaglądać na http://gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=443, a w tym przypadku na "Erratę tekstów kart". Naprawdę kosztowało mnie trochę wysiłku, żeby wszystko tam było aktualne. If there is no such errata, it does not exist (inna sprawa, że obecnie nie wszystko jest tam aktualne - nowe zasady trochę namieszały i wiele zasad dotyczących specyficznych kart się zdezaktualizowało - ale póki WotC nie opublikuje poprawionej wersji nie mam jak tego poprawić)

              LINK
  • Prośba

    Sebastiannie 2005-04-03 01:24:00

    Sebastiannie

    avek

    Rejestracja: 2002-12-28

    Ostatnia wizyta: 2008-09-20

    Skąd: Pabianice

    Nawiązując do tego co napisałeś mi, Karrde, w sprawie buzz droida i jego kombinacji z Nute`em, widać że zupełnie nie orientuję się w tych nowszych możliwościach. Czy mógłbyś znaleźć trochę czasu i zaktualizować dodatki do programu? Bo teraz wyszła Zemsta, a ja ciągle tkwię przy Imperium kontratakuje .

    LINK
  • Dwa

    Leonidas 2005-04-08 14:00:00

    Leonidas

    avek

    Rejestracja: 2003-11-14

    Ostatnia wizyta: 2022-12-29

    Skąd:

    a nawet 3 pytania :

    1) Czym jest zdolnosć "Reserves" np. Zam Wessel C z JG : Tap->Zam does a number of dice of damage equal to her power to a Character in your opponent`s build zone. Play only when no unit is attacking(and only if Zam is in your build zone)

    Czy oznacza to iż jeśli buduję Zam lub zrobię jej retreat, to mogę atakować Charaktery w build zonie przeciwnika? Jakie są wtedy ich współczynniki Health? I Dlaczego mam tapnąć Zam w build zone?
    Dla mnie cała zdolność Reserves jest bardzo niezrozumiała, dlatego prosiłbym o dokładne jej wyjaśnienie.

    2)Wyjaśnienie własciwości karty "Vader`s Summons" 67 z ROTJ. Czytamy tam o tym iż : Pay 1 Force->Choose a Character in your opponent`s build zone. Put that Character into the Character arena untapped"

    Jaki jest sens wprowadzania przeze mnie Charaktera przeciwnika ? Czyli niejako wprowadzenie mu za mój Force jego jednostki.

    Do tego pytanie zbiorcze : Czy karty w build zonie mają być zakryte ? Skoro tak to skąd miałbym wiedzieć która z kart przeciwnika w jego build zone jest Charakterem itd ?

    LINK
    • Dziwię się

      Karrde 2005-04-08 17:28:00

      Karrde

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2024-07-17

      Skąd: Ostrów Mazowiecka

      że te pytania padają tak późno. Z tego co wiem początkujący niemal zawsze natykają się na przedstawiony przez Ciebie problem.
      Zacznę od bardzo ważnej zasady, której mnóstwo początkujących nie pamięta z instrukcji, bo wydaje się taka niepozorna i mało ważna . A chodzi o to, że jeśli budujesz jakąś jednostkę w strefie budowy to taka budowana jednostka nie jest jeszcze traktowana jako jednostka. A zatem karty, które każą ci wybrać jednostkę, nie mogą wybrać "jednostki" będącej w trakcie budowy. Karta w budowie nie jest też jeszcze "characterem", gdyż "character" to skrót od "character unit" (w pozostałych arenach nie ma tego problemu, bo używa się zwrotu "ground unit" i "space unit"). Ale już karty mające wybrać "kartę w strefie budowy" mogą wybrać taką częściowo zbudowaną jednostkę, bo cały czas jest ona kartą. Z tą wiedzą można już zacząć odpowiadać na te konkretne pytania.

      Ad 1) Zdolności Reserves mogą być użyte tylko przez jednostki znajdujące się w strefie budowy. Zapewne juz wiesz czemu pogrubiłem "jednostki". Zam Wessel nie może użyć tej zdolności gdy jest budowana, lecz tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest wycofana. Podobnie jak każda inna jednostka z Reserves. A teraz jeśli chodzi o atakowane przez Zam jednostki, to zapewne juz sam się domyśliłeś, że może ona atakować tylko jednostki, które przeciwnik wycofał. Nie ma zatem problemu z określeniem healtha przeciwnika - wynosi tyle ile jest napisane na karcie. A odnośnie tego dlaczego masz tapnąć Zam - dlatego, żebyś nie użył tej zdolności ponownie, to chyba oczywiste (choć jak się domyślam ty się pytałeś po co tapować częściowo zbudowaną jednostkę - to oczywiście bez sensu, ale teraz ty też już o tym wiesz).

      Ad. 2 Zacznę od tego, że nie można użyć tej karty, aby wrzucić budowaną jednostkę przeciwnika do areny (wiadomo czemu - to nie jest jednostka ani postać w świetle zasad). A po co przyciągać jednostkę przeciwnika? Skoro przeciwnik ją wycofał to zapewne z jakiegoś powodu (a konkretnie, żebyś mu jej nie zniszczył, bo przyda mu się w przyszłości). Skoro przeciwnik nie chce mieć tej jednostki w Character arenie, to zapewne w większości przypadków Tobie będzie zależć, żeby ta jednostka się jednak w Character arenie znalazła i to właśnie umożliwia Ci ta karta.

      Ad. 3 Karty w buildzie oczywiście są zakryte (chyba, że masz wystawionego np. Sidiousa A), ale teraz chyba sam widzisz, że pytanie zostało źle postawione, bo nie musisz (a zwykle nie możesz) wiedzieć, która z kart przeciwnika to Character i w grze nie ma takiej potrzeby, żebyś to wiedział.

      LINK
  • Przenosiny

    Karrde 2005-04-08 17:49:00

    Karrde

    avek

    Rejestracja: 2003-01-05

    Ostatnia wizyta: 2024-07-17

    Skąd: Ostrów Mazowiecka

    http://gwiezdne-wojny.pl/b.php?nr=149345 - przenosimy się do nowego tematu. Z dwóch powodów. Po pierwsze troche się tu już postów nazbierało. Po drugie przyda mi się, gdy będę miał powiadomienia o nowych postach w tym temacie.

    LINK
  • Granie kartami z nowej i starej trylogii

    Markus 2005-05-08 16:12:00

    Markus

    avek

    Rejestracja: 2005-04-29

    Ostatnia wizyta: 2005-06-19

    Skąd: Kielce

    Mam pytanie jak to jest czy istnije przeciwskazanie(bo nigdzie zreszta tego nie znalazlem)aby mieszac karty ze starej i nowej trylogii.Tylko wtedy wychadze troche smieszne rzeczy.Jest to wogole jakos rozwiazane przez instrukcje.Bo przeciez wiekszość postaci juz nie istnieje w starej trylogii.Czy grac tylko na nowa czy na stara.

    LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..