TWÓJ KOKPIT
0

Książki

„Mistrz i uczeń” na misji

2022-10-26 22:41:19 Olesiejuk

Dziś do sprzedaży trafiła nowa książka z oferty wydawnictwa Olesiejuk, którą jest powieść „Mistrz i uczeń” pióra Claudii Gray w przekładzie Marty Dudy-Gryc w cenie 39,99 PLN. Fabuła historii dzieje się przed filmem Mroczne widmo i opisuję wspólną misję Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego.
Książkę można zamawiać m.in. na stronie sklepu Świat Książki.


Nowa powieść uwielbianej przez fanów Claudii Gray koncentruje się na pierwszych padawańskich latach Kenobiego

Claudia Gray (ur. 1970) jest znaną pisarką fantasy dla młodzieży, najbardziej znaną z książek o Star Wars i przez fanów uważaną za jedną z lepszych współtwórczyń gwiezdnowojennego uniwersum. Sięgnij po książkę i przekonaj się już teraz, dlaczego fani Star Wars kochają autorkę „Mistrza i ucznia”.

Świat Gwiezdnych wojen jest regularnie rozbudowywany na kartach wielu książek i komiksów, jednak od czasów Expanded Universe niewiele dodatków poświęcono relacji Obi-Wana Kenobiego i jego mistrza Qui-Gon Jinna. W swojej nowej powieści Claudia Gray wypełnia tę lukę, koncentrując się na wczesnym okresie ich współpracy, pierwszych padawańskich latach Kenobiego.

Dwaj Jedi zostają wysłani na planetę Pijal, by wesprzeć Raela Averrossa, rycerza, a zarazem lorda protektora młodej władczyni. Wkrótce odbędzie się uroczystość podpisania konstytucji, co ma wprowadzić nowy ustrój polityczny i sprawić, by świat ten zaczął pełnić istotną rolę gospodarczą w tym zakątku galaktyki. Jednak nie wszyscy poddani księżniczki Fanry wydają się być zachwyceni zmianami, czemu dają wyraz w brutalny sposób. Czy Obi-Wanowi i Qui-Gonowi uda się rozwikłać zagadkę i naprawić psujące się między nimi relacje?

Mistrz i uczeń to ciekawa próba przedstawienia postaci i historii Obi-Wana Kenobiego i Qui-Gon Jinna w nieco innym świetle, niż widzimy ją w Mrocznym widmie

Tutaj Jedi nie są kryształowi, bez skazy, poznajemy ich wady, a także pewne słabości i braki. Jak zawsze u Gray, bohaterowie są prawdziwi, z krwi i kości. Czytelnik kibicuje tym, którzy powinni wygrać, choć nie zawsze jest to jednoznaczne...

Książka skupia się nie tylko na wartko toczącej się akcji, ale także na bohaterach, do głównego duetu dołączają kolejne interesujące postaci, m.in. inny dawny padawan Dooku oraz międzygwiezdni podróżnicy, Pax Maripher i Rahara Wick. Długoletni fani uniwersum rozpoznają zapewne Korporację Czerka, a jej przedstawiciele odegrają ważną rolę w opowieści. Czytelnicy poznają również korzenie nietypowego zainteresowania Qui-Gona przepowiedniami (które – jak wiadomo – doprowadzi do zaakceptowania przez zakon Anakina Skywalkera), przy okazji starając się odgadnąć znaczenia przytoczonych proroctw.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (3)

Książki

Mniejsze zło Ronina

2022-10-16 19:35:11 Olesiejuk

W ofercie sklepu księgarskiego Świat Książki ukazały się dwie ostatnie zapowiedzi na ten roku jakie mają się ukazać w nakładzie wydawnictwa Olesiejuk. Pierwsza pozycja to trzeci tom trylogii Dynastia ThrawnaMniejsze zło” pióra Timothy'ego Zahna w przekładzie Marty Dudy-Gryc. Książka trafi do sprzedaży 9 listopada tego roku w cenie okładkowej 54,99 PLN. Drugą pozycja jest powieść „Ronin” autorstwa Emmy Mieko Candon w przekładzie Krzysztofa Kietzmana. Ta powiązana z serialem „Wizje” książka trafi do sprzedaży 25 listopada tego roku w cenie 49,99 PLN.
Na książki można już składać zamówienia tutaj i tu. Dodatkowo opóźnienia doczekała się premiera albumu „Świat Gwiezdnych Wojen: Kronika ilustrowana - Nowa edycja”, której data ukazania przesunęła się z 26 października na 4 listopada.


W dramatycznym finale trylogii "Dynastia Trawna" zagłada grozi całej dynastii Chissów.

Od tysięcy lat Dynastia Chissów stanowi wyspę spokoju w kosmosie. Jest ośrodkiem władzy i ostoją prawości. Dziewięć Rodzin Rządzących zapewnia jej stabilność polityczną w Chaosie Nieznanych Regionów. Równowagę tę naruszył jednak podstępny wróg, za sprawą którego wzajemne zaufanie pośród Chissów powoli zaczyna maleć. Wskutek rosnących napięć między rodzinami więzy lojalności zaczynają słabnąć. Pomimo starań Ekspansyjnej Floty Obronnej Dynastia coraz szybciej zmierza ku wojnie domowej.

Chissom nieobca jest wojna. W Chaosie stali się legendą w związku z prowadzonymi przez siebie walkami i straszliwymi wydarzeniami, z których część popadła w zapomnienie - aż do tej pory. Aby chronić przyszłość Dynastii, Thrawn drąży głęboko w jej historii, odkrywając mroczne tajemnice związane z pierwszą Rodziną Rządzącą. Prawda o dziedzictwie rodziny ma jednak tylko taką moc, jak legenda, która ją otacza. Nawet jeśli legenda ta okaże się kłamstwem.

Czy dla ocalenia Dynastii Thrawn jest gotów poświęcić wszystko – w tym swój jedyny dom?

Temat do dyskusji na forum.


Tajemniczy były Sith przemierza galaktykę na kartach oszałamiającej gwiezdnowojennej opowieści inspirowanej animacją "Pojedynek" z "Gwiezdne wojny. Wizje"

Jedi są najwierniejszymi sługami Cesarstwa.
Przed dwudziestoma laty klany Jedi ścierały się ze sobą w służbie zwaśnionych możnowładców. Udręczony niekończącą się walką, jeden z odłamów Jedi zbuntował się, by pokierować własnym losem, zdobyć władzę i już nigdy się nikomu nie kłaniać. Jedi ci nazwali się Sithami. Osłabione przez wewnętrzne spory i zdrady, powstanie Sithów zostało stłumione. Dawniej poróżnieni panowie Jedi zjednoczyli się, by obronić Cesarstwo... ale nawet w czasach pokoju Cesarstwo nie jest wolne od przemocy.

Skrajem Zewnętrznych Rubieży w towarzystwie wiernego droida wędruje bowiem samotny dawny Sith, a nad nim unosi się duch mniej cywilizowanych czasów. Wojownik dzierży miecz świetlny, choć, jak sam twierdzi, nie wywodzi się z żadnego klanu Jedi i nie kłania się żadnemu panu. Niewiele o nim wiadomo – nieznane jest nawet jego imię – nie wspomina on bowiem przeszłości ani decyzji, których przyszło mu żałować.

Strzeże swej historii równie zawzięcie co czerwonego ostrza, spoczywającego w pochwie u jego pasa. Gdy niekończący się cykl przemocy zagraża dobrowolnej izolacji wędrowca i zmusza go do stawienia czoła tajemniczej rozbójniczce, podającej się za Sitha, staje się jasne, że najdalsza nawet wędrówka nie pozwoli wojownikowi odegnać widma przeszłości.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (9)

Książki

Książki i komiksy na NYCC 2022

2022-10-10 12:30:30 starwars.com

Uwaga fanów Star Wars skupiona jest obecnie na serialu „Andor”, ale to nie wszystko co uniwersum ma do zaoferowania. W ten weekend odbył się New York Comic Con, na którym miały miejsce panele dotyczące Wielkiej Republiki oraz książek i komiksów spoza tego cyklu.


Jedna z głównych zapowiedzi to nowa książka Delilah S. Dawson pt. „Inquisitor: Rise of the Red Blade”. Bohaterką powieści ma być Iskat — Inkwizytorka, która zaliczyła już występ w komiksie Charlesa Soule'a o Darthie Vaderze. Iskat jest byłą Jedi, która przeżyła Rozkaz 66 i przeszła na Ciemną Stronę Mocy. Książka ukaże się w 2023 roku. Z jakiegoś powodu postanowiono również wrócić do Sany Starros, która była stosunkowo istotną postacią w pierwszym flagowym komiksie „Star Wars” z 2015 roku. Za historię odpowiada Justina Ireland, a pierwszego zeszytu można spodziewać się już w lutym 2023.


Jeśli interesuje Was era Wielkiej Republiki to ujawniono przykładowe zdjęcia z albumu „Star Wars: The High Republic: Chronicles of the Jedi”. Widzimy na nich m.in. Radę Jedi, Imriego Cantarosa, Bella Zettifara czy Fathiery (prawdopodobnie na Valo).


Na dalszym etapie drugiej fazy „Wielkiej Republiki” (w kwietniu 2023) czeka nas premiera „Cataclysm” Lydii Kang. Podczas NYCC przedstawiono okładkę tej książki. Widzimy na niej Axela Greylarka, syna Kanclerz Republiki. Kolejna z przedstawionych okładek dotyczy książki middle grade Tessy Gratton pt. „Quest for Planet X”. Premiera również w kwietniu 2023. Co ciekawe, książka przeniesie nas na Batuu, planetę związaną z resortem „Star Wars: Galaxy’s Edge”. Ostatnią z pokazanych książek było „Path of Vengeance” Cavana Scotta. To najprawdopodobniej ostatnia książka tej fazy. Na okładce widzimy Mardę Ro i dwójkę asystujących jej Jedi.

W artykule dotyczącym Wielkiej Republiki pokazano parę dodatkowych materiałów takich jak warianty okładek komiksy o Ostrzu Bardotty oraz grafikę z okładki „Quest of the Jedi”. Zapowiedziano również wielkorepublikańską antologię dla młodego dorosłego. Więcej na ten temat tutaj.
KOMENTARZE (10)

Książki

Rozpoczyna się era eksploracji galaktyki

2022-10-04 08:50:51

8 miesięcy temu miała premierę ostatnia premiera książkowa z „Wielkiej Republiki”. Dzisiaj, po stosunkowo długiej przerwie, czas na kolejną z zagranicznych premier. „Path of Deceit” Tessy Gratton i Justiny Ireland to powieść dla młodego dorosłego (YA) rozpoczynająca drugą fazę „Wielkiej Republiki” dziejąca się 350 lat przed wydarzeniami z filmowej sagi. Przy okazji tej premiery oficjalna Star Wars opublikowała krótki zwiastun, przedstawiający erę odkryć i podróży do najdalszych zakątków Zewnętrznych Rubieży.

UWAGA! Końcówka zwiastuna (0:42-0:50) może zdradzać pewne detale z finału pierwszej fazy projektu.


Historia opowiadana w „Path of Deceit” ma miejsce na planecie Dalna, która stała się obiektem zainteresowań Zakonu Jedi w związku z ukradzionym artefaktem Mocy. Bohaterami opowieści są Zallah Macri i jej padawan Kevmo Zink. Ich zadaniem jest zinfiltrować grupę Path of the Open Hand, na której czele stoi tajemnicza postać o imieniu Mother. Członkowie tej grupy wierzą, że Moc powinna byc wolna i nieużywana przez nikogo, nawet przez Jedi. Jedną z wiernych jest Marda Ro, młoda kobieta pragnąca wyrwać się z Dalny i głosić dogmaty swojej wiary w całej galaktyce.

Nota wydawnicza:
Set in the world of the High Republic, 150 years before the storytelling of Phase I, an era of change brings new hopes and possibilities . . . but also new dangers.

The Outer Rim planet Dalna has become the focus of a Jedi investigation into a stolen Force artifact, and Zallah Macri and her Padawan, Kevmo Zink, arrive on the pastoral world to follow up on a possible connection to a Dalnan missionary group called the Path of the Open Hand. Members of the Path believe that the Force must be free and should not be used by anyone, not even the Jedi. One such believer is Marda Ro, a young woman who dreams of leaving Dalna to spread word of the Path throughout the galaxy.

When Marda and Kevmo meet, their connection is instantaneous and electric—until Marda discovers Kevmo is a Jedi. But Kevmo is so kind and eager to learn more about the Path, that she hopes she can convince him of the rightness of her beliefs. What Marda doesn’t realize is that the leader of the Path, a charismatic woman known only as the Mother, has an agenda of her own, and it is one that can never coexist peacefully with the Jedi.

In order to follow her faith, Marda may have to choose to become her new friend’s worst enemy. . .

Powieść dostępna w twardej oprawie, w formie ebooka lub audiobooka. Wydawcą jest Disney Lucasfilm Press. Po więcej informacji takich jak daty premier określonych książek cyklu zapraszamy tutaj.

Jeśli ktoś jest zainteresowany wspomnianym tematem podróży galaktycznych, wytyczania ścieżek i eksploracji galaktyki to na oficjalnym kanale YT pojawił się również film wprowadzający postać Sunshine Dobbsa, prospektora trudniącego się wytyczaniem ścieżek po to, by podróże i handel były szybkie i bezpieczne.


KOMENTARZE (7)

Książki

Jak odnaleźć się w „Wielkiej Republice”?

2022-10-02 11:51:30

Parę dni temu na Bastionie pojawił się artykuł zapowiadający kolejne pozycje projektu „Wielka Republika”, a właściwie „The High Republic”, bo mowa o wydaniach oryginalnych wydawnictw takich jak Del Rey, Disney Press, Marvel czy Dark Horse. W tym samym momencie wydawnictwa Olesiejuk i Egmont nie próżnują powoli zmierzając do końca pierwszej fazy projektu. Na tym etapie należałoby jeszcze raz przypomnieć jaką strukturę ma cykl „Wielka Republika”, w jakich dzieje się czasach i czym różni się czytanie na bieżąco w oryginale od czytania polskich wydań.


Większość użytkowników pewnie spotkała się już z określeniem „faza” i „fala” w odniesieniu do tego cyklu. Warto jednak wspomnieć jeszcze raz, o co w tym wszystkim chodzi, bo nieraz te pojęcia są mylone. Właściwie jedyna istotna informacja związana z tymi określeniami jest taka, że „Wielka Republika” jest podzielona na trzy fazy. Pierwsza z nich zwie się „Light of the Jedi” (tak samo jak inauguracyjna powieść Charlesa Soule'a) i opowiada historię Zakonu Jedi 200 lat przed sagą. To właśnie ta faza została w marcu ukończona w oryginalnym wydaniu i powoli zmierza do końca w przypadku polskich wydań. Za dwa dni w sprzedaży pojawi się kolejna książka o tytule „Path of Deceit” będąca pierwszą powieścią drugiej fazy o nazwie „Quest of the Jedi”. Owa faza to kolejny skok w przeszłość, czyli 350 lat przed kinową sagą. O finałowej trzeciej fazie nic jeszcze nie wiadomo. Wróćmy jednak do faz i fal. Faza została już pokrótce wyjaśniona, czym więc jest to drugie określenie? „Fala” to właściwie okres, w którym wydawana jest pewna liczba książek i komiksów (często dotyczących określonego wydarzenia fabularnego) w ramach jednej fazy. Jest to pojęcie bardziej nieformalne, którym nie trzeba sobie zawracać głowę.

Czym różni się czytanie w oryginale i po polsku?

Reakcje użytkowników Bastionu Star Wars pokazują, że poznawanie Wielkiej Republiki na bieżąco w oryginale i za sprawą polskich wydań może się istotnie różnić. „Wielka Republika” to cykl o dosyć skomplikowanym procesie wydawniczym. Książki, komiksy, audiobooki, mangi pojawiają się niemal co tydzień w ramach jednej fazy i zaplanowane są w ten sposób, by kolejne pozycje nawiązywały do poprzednich i pozwalały czytelnikom jak po sznurku przechodzić od jednej historii do drugiej. Takie podejście pozwala przeniknąć do tego świata na niespotykaną dotąd w kanonie skalę, lecz powoduje pewne problemy, gdy ktoś poznaje ten cykl bardziej wybiórczo.

Aby to wyjaśnić, trzeba spojrzeć na aktualnie wydane w Polsce pozycje — zarówno książkowe od wydawnictwa Olesiejuk i komiksowe od Egmontu. Miesiąc temu premierę miała „Gasnąca Gwiazda”, którą można określić jako finał pierwszej fazy. Nieco wcześniej, bo w lipcu, premierę miał też drugi tom komiksu Cavana Scotta pt. „Wielka Republika: Serce Drengirów”. Już sama zawartość komiksu zmienia trochę to, w jaki sposób czytelnik poznaję tę historię. Zawarte w tomie zeszyty 6-8 to zwieńczenie historii rozpoczętej w poprzednim tomie, natomiast zeszyty 9-10 opowiadają już historię dziejącą się po wydarzeniach z „Burza Nadciąga”. W ten sposób ktoś kto niedawno czytał dziejące się poźniej Olesiejukowe „Pośród Cieni” musi cofnąć się myślowo w czasie do wydarzeń z poprzednich tomów. To oczywiście tylko niewielka przeszkoda, lecz większym problemem może okazać się książka, którą najprawdopodobniej Olesiejuk wyda w przyszłym roku, czyli „Midnight Horizon” dziejące się równolegle względem „Gasnącej Gwiazdy”. W tej powieści istotną rolę odgrywają postacie z komiksu „The High Republic Adventures” od wydawnictwa IDW. Cały problem polega na tym, że komiks prawdopodobnie nie będzie wydawany w Polsce, więc „Midnight Horizon” może okazać się delikatnie niezrozumiałe dla tych, którzy nie znają Luli Talisoli, Zeen Mrali i Krixa Kamerata. Sytuacja przypomina trochę Nową Erę Jedi, gdzie poznawaliśmy losy młodych Jedi, tj. Jacen i Jaina Solo, Tenel Ka czy Lowbacca. Dla tych, którzy nie czytali serii „Młodzi Rycerze Jedi” sporo rozmów i nawiązań może być niejasnych, gdyż właśnie w tej serii debiutowało wielu młodych Jedi pełniących istotne role w Nowej Erze Jedi.

Inny przykład podobnej sytuacji w Wielkiej Republice to historia Lourny Dee, jednego z głównych Nihilów opisywanych w pierwszej fazie. Cavan Scott napisał historię tej Twi'lekanki dziejącą się po „Burza Nadciąga” — poznać ją można słuchając audiobooka pt. „Tempest Runner”. Wydaje się, że żaden z polskich wydawców nie podejmie się wydania tej opowieści, więc zaangażowani fani będą musieli poznać ją w oryginalnym wydaniu. Historia nie jest wymagana, ale zawiera bardzo istotne informacje na temat samej Lourny, jej motywacji, wpływu na Marchiona Ro (i jego ojca, Asgara). Na podobnej zasadzie działa również komiks „The Monster of Temple Peak”. Za jego sprawą możemy dowiedzieć się o tym, co robiła Ty Yorrick przed wydarzeniami z „Burza Nadciąga”. To nie koniec przykładów, bo za granicą mamy też opowiadania i mangi, lecz w tym przypadku można śmiało je pominąć, gdyż opowiadają historie istotnie odseparowane od głównego wątku.


Czy w takim razie jest sens poznawać Wielką Republikę wybiórczo? Jak najbardziej tak. Przeszłość wspomnianych postaci pozwala poznać szerszy kontekst i zrozumieć ich motywacje, ale w większości przypadków nie powinno powodować problemów w zrozumieniu opowiadanych historii. Na ten moment warto mieć jednak świadomość, że komiksy wydawane przez Egmont są delikatnie do tyłu względem książek wydawanych przez wydawnictwo Olesiejuk. Poza wspomnianym wcześniej komiksem „Wielka Republika”, Egmont planuje wydanie mini-serii „Szlak Cieni”. Pierwsze zeszyty traktują o śledztwie dziejącym się bezpośrednio po „Burza Nadciąga”, lecz już te końcowe powinny być czytane po „Gasnącej Gwieździe”.

A co jeśli ktoś wolałby poznawać tę erę w porządku chronologicznym? Już za parę dni premiera „Path of Deceit” (przypominamy, dziejące się 350 lat przed sagą) i twórcy zapewniają, że można rozpocząć przygodę z Wielką Republiką właśnie od drugiej fazy. Tym, którzy wolą bardziej analityczne podejście, polecamy chronologię książek i komiksów, która w formie linii czasowej przedstawia kolejność wydarzeń pozycji z „Wielkiej Republiki”. Dodatkowo, w artykule „Jak czytać Wielką Republikę?” można zapoznać się z naszą, sugerowaną kolejnością czytania.
KOMENTARZE (5)
Loading..