TWÓJ KOKPIT
0

Szata Jedi :: Twórczość fanów

PŁASZCZ JEDI

Postać ubrana w obszerny, najczęściej brązowy płaszcz z kapturem to jeden z najbardziej rozpowszechnionych wizerunków Jedi. Płaszcz Jedi jest jego wierzchnim okryciem w czasie misji ale i również na terenie akademii.

Do podstawowych cech charakterystycznych dla płaszcza Jedi należą duży, obszerny kaptur i rozszerzające się w kierunku mankietów, rękawy. Wykonanie takiego płaszcza może wydawać się skomplikowane dla osoby, która nigdy wcześniej nic nie szyła. Opisane dalej czynności są jedynie wskazówkami na co zwracać uwagę przy szyciu szaty.

Dobór materiału

Przed zakupem materiału na płaszcz należy wspomnieć o kilku czynnikach decydujących o wyborze materiału, koloru a przede wszystkim ilości materiału na płaszcz. Materiał płaszcza i jego kolor są kwestią indywidualnego wyboru. Zazwyczaj wybiera się materiał naturalny taki jak: bawełna, wełna, len, jedwab i ich odmiany. Włókna syntetyczne spotykane są rzadziej. W doborze materiału trzeba kierować się własnymi preferencjami tak by płaszcz nie był drażniący i niewygodny.

Tradycyjnie Jedi używają odcieni brązu. Znane są przypadki innych kolorów ale zawsze były odzwierciedleniem indywidualnych gustów ich posiadaczy. Zazwyczaj Jedi unikają czarnych szat, gdyż ten kolor jest najczęściej wybieranym kolorem szat wśród Lordów Sith. Wybierając kolor należy również pamiętać aby wybrać kolor nici zbliżony do koloru szaty. Ilość materiału zależy od wymiarów osoby, dla której jest szyta dlatego przed przystąpieniem do szacowania ilości potrzebnego materiału należy dokonać niezbędnych pomiarów.

Przed wykonaniem swej szaty materiał należy wyprać. W przypadku czystej wełny należy unikać prania w gorącej wodzie. W przeciwnym wypadku materiał się sfilcuje i nie będzie nadawał się do użytku. Niektóre wełniane tkaniny można prać w wyższych temperaturach. Jeśli nie mamy pewności jak zachowa się nasz materiał po wypraniu należy odciąć i wyprać jedynie kawałek tkaniny by ocenić jak pranie i suszenie wpłyną na materiał.

Wykroje


Rysunek 1. Zestawienie wykrojów poszczególnych elementów płaszcza

Poszczególne elementy szaty w formie wykrojów pokazano na rysunkach 1-6. Należy pamiętać, ze podane wymiary są jedynie przykładem i określają gabaryty a nie precyzyjne wymiary. Do określenia precyzyjnych wymiarów należy dokonać wstępnego zdjęcia miary. Po dokonaniu wstępnego pomiaru warto sporządzić wykroje z papieru aby przekonać się czy nie należy zmienić poszczególnych wymiarów.


Rysunek 2. Wykrój rękawa (symetrycznie)

Na rysunku 1 przedstawiono wszystkie elementy składowe szaty. Zarówno rękaw, kaptur jak i tylna część szaty będą symetryczne zatem wykonuje się je na podstawie „połówki” wykroju. Na kolejnych rysunkach pokazano wykroje oraz kolejne etapy przygotowania płaszcza. Dla ułatwienia wewnętrzną stronę płaszcza oznaczono kolorem białym zaś strona zewnętrzna oznaczona jest kolorem szarym. Na rysunku 2 zamieszczono wykrój rękawa z przykładowymi wymiarami. Materiał przed wycięciem należy złożyć na pół wzdłuż linii oznaczonej jako „Krawędź zgięcia materiału”. Na rysunku 3 pokazano wykrój z którego będzie wykonywany kaptur. Podobnie jak w przypadku wykroju rękawa i tu należy symetrycznie założyć materiał przed wycięciem. Wysokość kaptura można dostosowywać do własnych potrzeb. Większa wysokość będzie powodowała, ze kaptur będzie mocniej fałdował się przy ramionach. Rysunek 4 zawiera wykrój przedniej części szaty. Na rysunku 5 pokazano symetrycznie złożony wykrój tylnej części szaty. Jeśli materiał jest za wąski by wykonać tylną część z jednego kawałka można zastosować dwie części (podobnie jak w przypadku przodu szaty). Na rysunku 6 pokazano okrycie kołnierzyka. Element ten stanowi wykończenie dla szwu łączącego kaptur z kołnierzem szaty.


Rysunek 3. Wykrój kaptura (symetrycznie)


Rysunek 4. Wykrój przedniej części szaty


Rysunek 5. Wykrój tylnej części (symetrycznie)


Rysunek 6. Wykrój okrycia kołnierzyka

Przygotowanie pierwszych elementów płaszcza

O ile nie zaznaczono tego w tekście wszystkie szwy wykonywane są prostym ściegiem. Na rysunku 7 pokazano sposób wykończenia krawędzi rękawów, części przodu i kaptura. Stosując ścieg typu zyg-zak będzie można uniknąć niszczenia skrajów płaszcza. Koniec kaptura należy zszyć tak jak to pokazano na rys. 7. Dodatkowo na tym etapie można w najprostszy sposób dodać ukryte wewnętrzne kieszenie. Kieszenie te powinny być tak rozmieszczone aby umożliwić łatwy dostęp dla posiadacza płaszcza.

Rysunek 8 obrazuje w jaki sposób można wykończyć zwykły szew tak aby dobrze się prezentował kiedy będzie widoczny (np. wnętrze odsłoniętego kaptura). Dodatkowe wykończenie zyg-zakiem uchroni materiał przed postrzępieniem.

Szycie głównej części szaty

Jeżeli wybrany materiał jest różny w zależności od jego strony zawsze należy się upewnić, że elementy dopasowane są do siebie właściwymi stronami.

Wpierw należy przyszyć części przodu do tylnej części szaty, tak jak to pokazano na rysunku 9. Na tym etapie otwór na kołnierz jest bardzo duży. Zostanie on jednak zmniejszony gdy zostaną dodane pofałdowania przy kołnierzu szaty. Kolejnym krokiem jest przyszycie rękawów do szaty. Sposób przyszycia pokazano na rysunku 10. Należy zadbać aby środek rękawa przebiegał tak jak linia szwu na ramieniu. Następnie należy zszyć boczne krawędzie szaty i dolne krawędzie rękawów (rysunek 11).


Rysunek 7. Przygotowanie elementów płaszcza


Rysunek 8. Sposób wykańczania szwów


Rysunek 9. Sposób zszycia przednich części szaty w tylną


Rysunek 10. Sposób zszycia przednich części szaty w tylną


Rysunek 11. Zszycie bocznych krawędzi szaty i dolnych krawędzi rękawów

Kolejnym krokiem jest założenie mankietów w rękawach i przyszycie ich szwem który nie będzie widoczny od zewnętrznej strony (rysunek 12). Na rysunku 13 pokazano następny etap polegający na założeniu fałd przy kołnierzu szaty i zszyciu ich luźno zyg-zakiem. Na tym etapie zostanie ustalony obwód kołnierza płaszcza. Należy pamiętać, że płaszcz musi być wygodny dlatego kołnierz nie może ciasno opinać szyi. Z drugiej strony zbyt luźny kołnierz będzie sprawiał, że szata będzie zsuwała się z ramion. Przed ostatecznym zszyciem fałd należy przymierzyć szatę i sprawdzić kołnierz. Na tym etapie należy zdecydować jak duże będą zakładki potrzebne na wykończenie brzegów szaty. Brzegi te będą zakładane do wewnątrz na części szaty które nie są pofałdowane. Szczególną uwagę należy zwrócić na długości rękawów. Dodanie pofałdowań z przodu i z tyłu skróci ich długość.


Rysunek 12. Zakładki wykańczające mankiety


Rysunek 13. Zakładanie fałd wokół kołnierza


Rysunek 14. Wykańczanie i fałdowanie kaptura


Rysunek 15. Przyszycie kaptura i sposób naszycia zakrycia kołnierzyka


Rysunek 16. Dopasowanie długości szaty

Przyszycie kaptura i wykańczanie szaty

Na rysunku 14 pokazano sposób w jaki należy pofałdować kaptur. Obwód kołnierza kaptura musi być taki sam jak obwód kołnierza w szacie. Dodatkowo zakładka na wykończenie kaptura musi być tak przewidziana aby zachodziła na niepofałdowaną część materiału. Aby ocenić wygląd kaptura należy go przymierzyć i poprawić pofałdowania w razie potrzeby. Gdy pofałdowania zostaną obszyte wówczas należy luźno zszyć zakładki kaptura i szaty, tak aby szew był niewidoczny z zewnątrz. Na rysunku 15 pokazano etap w którym szata i kaptur są zszywane w całość. Ze względu na konieczność przeszywania kilku warstw materiału należy użyć szerszego ściegu. Na rysunku 15 widać również w jaki sposób należy naszyć okrycie kołnierzyka na szew łączący kaptur i szatę. ze względu na konieczność przeszywania się przez kilka warstw materiału można na tym etapie szyć ręcznie w przypadku braku odpowiedniej maszyny. Należy zwrócić uwagę aby szew po stronie kaptura był możliwie niewidoczny.

Na rysunku 16 pokazano ostatni etap szycia szaty polegający na dopasowaniu skraju szaty. Dopasowaną dolną krawędź płaszcza należy wykończyć ściegiem typu zyg-zag.


1 (2) 3


TAGI: Jedi Order (6) Kostium (3) Tydzień Jedi (6)
Loading..