TWÓJ KOKPIT
0

George Lucas o Epizodzie III :: Zemsta Sithów

Umieszczamy tutaj różne zebrane wypowiedzi George'a Lucasa, czy to z wywiadów, czy z komentarzy do DVD lub jeszcze innych źródeł. Wszystkie one w jakiś sposób nakreślają wizję Epizodu III.

Tutaj należą się też olbrzymie brawa i podzękowania dla Sebastiannie, który to wszystko przetłumaczył. Wielkie dzięki i niech Moc będzie z Tobą. Zawsze.

Los Mace’a

Dobrą stroną Mace’a Windu jest to, że mogliśmy go wprowadzić w pierwszym filmie i dalej z niego korzystać w drugim. Sam (Jackson) bardzo chciał zagrać tę rolą, nie miał nawet nic przeciwko temu, że zginie pod koniec Wojny Klonów. Ma nadzieję dostać świetną scenę śmierci. Właściwie więc wszystko już wiadomo. Sam jest tylko trochę zaniepokojony czy zrobię to dobrze i dramatycznie. Na pewno nie będzie to pierwsza scena filmu

Wpływ Palpatine’a na Anakina

To jest bardzo subtelna sprawa. Wpływ Palpatine’a na Anakina nie jest specjalnie pokazany – jest właściwie tylko wspomniany, zasugerowany.
W scenie z Obi-Wanem (w apartamencie Padme) możemy się zorientować, że Anakina coś łączy z Palpatine’em i że go lubi. W Epizodzie 1 została wprowadzona scena, w której kanclerz zapowiada, iż będzie obesrwował Annie’ego. Wiadomo było, że Palpatine pomagał Anakinowi, ale potrzebowałem szczegółowej sceny, gdzie mógłbym to wyłożyć i pokazać, że niektóre późniejsze wypowiedzi Anakina pochodzą właśnie od Palpatine’a.
Mamy więc ten mały piknik, na którym Anakin rozpoczyna, co jest w zwyczaju chłopców, niezręczny temat poprzednich chłopaków Padme. Później wchodzimy w dyskusję polityczną i wówczas możemy zajrzeć trochę we wnętrze Anakina, poznać co myśli i przekonać się o wpływie Palpatine’a na jego osobę.

Tarkin

Tarkin był właściwie zwykłym politykiem, gubernatorem niewielkiego sektora do czasu, kiedy stał się jednym z pierwszych zwolenników Palpatine’a. Na skutek swych powiązań z Palpatine’em, zaczął piąć się po szczebelkach politycznej kariery wraz ze swym mentorem. Punkt kulminacyjny nastąpił w momencie, gdy Palpatine stał się Imperatorem.

Anakin kontra Luke

To wątek, który pojawia się ponownie w Epizodzie IV – rozwinąłem go celowo i powtarzam go. Łatwo dostrzec, że w dwóch trylogiach umieszczam bohaterów w prawie takich samych sytuacjach, czasem nawet używając tych samych dialogów, po to aby zarówno ojciec jak i syn przeżywali podobne doświadczenia.
Oczywiście Anakin wybrał inną drogę niż jego syn co oznacza, że na swoistych zakrętach życiowych rozminęli się. Ale wszystko zostało tak zrobione, ażeby ludzie spodziewali się tego. Luke jest powiązany ze swoim ojcem i idzie w jego ślady.

Wyścigi

Lubię sekwencje pościgów. Mam zamiłowanie do wyścigów i w sposób nieunikniony umieszczam takie sekwencje w każdym filmie w ten lub inny sposób. Po prostu kocham szybkość i napięcie oraz podekscytowanie, które wywołuje pościg.

Co Jedi myślą o Senacie

Możemy porozmawiać trochę o polityce i o rozczarowaniu Jedi całym systemem, który obrazuje korupcja i nieefektywność Senatu.
Konfrontacja Dooku z uwięzionym Obi-Wanem była początkowo konfrontacją pomiędzy Dooku a Padme i miała być polityczna. Dopiero po obejrzeniu filmu zdecydowałem, że scena z Padme i Dooku jest niepotrzebna, nie pasuje do tego filmu. Konfrontacja z Obi-Wanem pasuje lepiej. Lepszy skutek odnosi przemowa Dooku, który ujawnia całą prawdę o tym co się dzieje, ale nikt mu nie wierzy. To pozwala nam poczuć sympatię do Dooku, ponieważ mówi on to, o czym myśli większość Jedi – że Senat jest skorumpowany, niezdolny do podjęcia bardziej znaczących działań, zdominowany przez czcze dyskusje polityków.
Podkreślam to wprowadzając ponownie Dartha Sidiousa. Wystąpił on w pierwszej części jako hologram. Widzieliśmy zaledwie cząstkę jego osoby i dlatego musiałem potwierdzić, że on istnieje, szczególnie jeśli ktoś nie widział tamtego filmu. Musiałem pokazać, iż to Darth Sidious stoi za tym wszystkim, ten sam Sidious, który sprzymierzył się z Federacją Handlową w „Mrocznym widmie”. To wszystko jest jakby wprowadzeniem do jednej z ostatnich scen, gdzie spotykają się Darth Tyranus i Darth Sidious. Wiadomo już o co chodzi.

Zakończenie

Tradycyjnie w Gwiezdnych Wojnach mamy na początku charakterystyczną sekwencję z napisami i muzyczną sekwencję na koniec.
Mniej więcej na 2 min. przed zakończeniem filmu pojawia się coś w rodzaju świętowania lub inne wydarzenie emocjonalne, które z samej natury jest melodyjne. Nie ma dialogu. Następnie pojawiają się napisy końcowe. Wszystko jest dokładnie ułożone, staram się utrzymać ten układ przez wszystkie filmy, tak aby zaczynały się tak samo, kończyły tak samo i miały pewne powtarzające się motywy.

Wymowa filmu

Jak na Gwiezdne Wojny będzie ona mroczna. Spójrzmy prawdzie w oczy – źli chłopcy zwyciężają, a ci dobrzy zginą z wyjątkiem kilku. Na pewno nie będzie szczęśliwego zakończenia. Nie jestem pewien jak ludzie to przyjmą. Będzie też coś wesołego, nie wszystko będzie ponure. Jednak pozytywne elementy nie przeważą. Pojawiają się głosy: „To stanowczo zbyt mroczne. Widownia nie będzie się utożsamiała z filmem.” Ale taka jest po prostu historia.

Gdzie jest Kamino?

Ktoś z Zakonu wymazał ten system z Archiwum. W Epizodzie 3 wszystko wyjdzie w tej sprawie na jaw. Chciałem włączyć ten wątek do „Ataku klonów”, ale delikatnie. Cała prawda odnośnie zapisów i armii zostanie ujawniona w ostatniej części.

Boba Fett

Boba pojawi się w Epizodzie 3, ale jego rola z pewnością nie będzie większa. On jest w okresie przejściowym – dopiero staje się łowcą nagród. Kolejny film rozegra się w 2-3 lata po wydarzeniach ostatniego – Boba będzie miał zaledwie 13 lat, czyli zbroja by ciągle na niego nie pasowała.
Chciałem zrobić to jedno małe ujęcie, w którym Boba trzyma hełm ojca – to jest prawdziwa motywacja tej postaci na resztę filmów.

Problemy z pamięcią robotów

Pytanie: Anakin stworzył C3PO, a w oryginalnej trylogii C3PO nie rozpoznaje go w osobie Dartha Vadera, ponieważ...
Lucas: Jego pamięć została wykasowana, podobnie jak R2. Dlatego nie pamiętają nic z czasów pierwszej trylogii. Właściwie to mówię teraz coś czego nie powinienem... ale myślę, że większość fanów już o tym wie.

Luke i Leia

Luke i Leia, którzy pojawią się w Epizodzie 3 jako niemowlęta zostaną rozdzielone, aby wychowywać się nie wiedząc o własnym istnieniu.

Wojny Klonów

Wojny Klonów kończą się na początku filmu, a w dalszej jego części będą wspominane stosunkowo rzadko, bardziej na zasadzie przeżyć poszczególnych bohaterów.

Przemiana Anakina

To będzie zupełnie inne doświadczenie, ponieważ kiedy Darth Vader wchodzi na statek księżniczki Lei, ludzie pomyślą: „Boże! To przecież Anakin!”, a kiedy zobaczą Luke’a: „Boże! To przecież jego syn!” To już nie będzie niespodzianka kiedy usłyszą: „Ja jestem twoim ojcem”, ludzie zareagują raczej: „No! Nareszcie mu powiedział.”

Pytanie: Czy Anakin rzeczywiście wpadnie do lawy?
Lucas: Przemiana Anakina pojawi się dopiero w Epizodzie 3 i dlatego jeszcze nawet o niej nie myślałem.
Pytanie: Jakimi wątkami i postaciami, które zostaną ostatecznie powiązane w Epizodzie 3 ekscytuje się Pan najbardziej?
Lucas: Scena, w której Anakin staje się Vaderem jest niezła. To znaczy, podoba mi się. To coś w stylu... nie wiem ile chcę zdradzić... ale coś w stylu lat 30. i 40. To coś specyficznego. Mama nadzieję, że się uda.
Pytanie: W Epizodzie 3 zobaczymy więcej Anakina czy Vadera?
Lucas: Głównie Anakina.

Bail Organa

Sekret polega na tym, aby zaczynać od postaci wręcz epizodycznych, które stopniowo ewoluują, tak jak jest z postacią graną przez Jimmy’ego Smitsa. Praktycznie nie pojawia się w Części II, ale ważne żeby tam był. W ten sposób świetnie wprowadzi się do następnego filmu, gdzie zobaczymy go w pełni.

Znikający Jedi

Pytanie: Czy to nie głos Qui-Gona, który słyszymy gdy Anakin atakuje Tuskenów?
Lucas: Trzeba być fanem, by to poznać, nie? To jest nawet coś więcej. To jest wskazówka nowego wątku. Mogę tylko powiedzieć, że więcej dowiemy się w Epizodzie 3. Jeśli się trochę pomyśli to łatwo odkryć o co tu chodzi, ale to temat na następny film. To jest związane ze zdolnością stawania się częścią Mocy przy jednoczesnym zatrzymaniu własnych umiejętności – Anakin do tej pory tego nie potrafi. Wstawka Liama Neesona pochodzi z „Mrocznego widma”. Następnym razem to będzie coś bardziej złożonego. W scenie, o której mówimy, widzimy medytującego Yodę słyszącego głos, głos Qui-Gona. W tym emocjonalnym połączeniu Yoda czuje ból i cierpienie Anakina i Jeźdźców Tusken oraz nieświadomie łączy się z Qui-Gonem. Do tej pory nie ustalono czy można porozumieć się z kimś, kto odszedł z tego świata, także ten wątek będzie istotny w następnej części. Połączenie się Yody z Qui-Goenm podczas bólu odczuwanego przez Anakina to dopiero początek, z którego wyniknie wiele innych rzeczy.

Wątek Sidiousa/Palpatine’a

Wprowadzenie Dartha Sidiousa w postaci hologramu (w TPM) było podobne do „Imperium kontratakuje”, kiedy to zobaczyliśmy go po raz pierwszy. Uważałem, że dobrze będzie to podtrzymać tak, abyśmy nie mieli z nim do czynienia osobiście. W jednej małej scenie pojawił się jako prawdziwa osoba po to, byśmy nie traktowali go wyłącznie jak hologram, ale człowieka z krwi i kości.
Kiedy powracamy do Federacji Handlowej zawsze staram się wprowadzić nowy element zagrożenia. Przedstawiam Dartha Maula zaznaczając, że chce on zmusić Amidalę do podpisania traktatu. To jest podstawą całej fabuły filmu – żądają od niej aby oddała planetę Federacji Handlowej. Federacja jest chciwa, chce opanować planetę, co wykorzystuje Darth Sidious, choć jego plan jest zupełnie inny. Wykorzystuje on do swych celów nie tylko Federację, ale też Jedi i królową. Steruje wszystkimi jak marionetkami we wszystkich filmach. Cel jest jeden – Palpatine musi zostać kanclerzem i wszystkie machinacje służą temu, by objął on najwyższy urząd w galaktyce.
Jednym z tematów jest sposób w jaki Palpatine zostaje kanclerzem. Kiedy już będziemy to wiedzieli i obejrzymy wszystkie filmy razem, nabierze to dużo większego sensu. To jest jeden z wątków, które przewijają się w każdym z 6 filmów. Krok pierwszy – Palpatine zostaje kanclerzem, w Epizodzie II zrobi kolejny krok, a w Epizodzie III następny.
W scenie kiedy Anakin i Padme rozmawiają po przylocie na Naboo starałem się ukazać, że ona także została wybrana na kadencję i po jej zakończeniu odeszła, pomimo iż ludzie chcieli by pozostała. Całkiem inaczej wygląda to u Palpatine’a, który także ma określoną kadencję, ale udaje mu się pozostać ze względu na kolejne kryzysy. W „Ataku” dostaje nawet większe uprawnienia. To się często zdarza w demokracjach, kiedy nastają ciężkie czasy. Tak było z Cezarem, Napoleonem, Hitlerem – w momencie kryzysu demokracje rezygnują z wolności na rzecz silnego przywódcy, który ma im pomóc w przezwyciężeniu kłopotów. To nie jest pierwszy raz kiedy polityk wywołał wojnę by pozostać przy władzy.
W pewnym momencie ujawniamy, że Dooku jest Darthem Tyranusem, Lordem Sith, który sprzymierzył się z Darthem Sidiousem. Sidious pociąga za sznurki i wszystko idzie dokładnie tak, jak on tego chce.

Pytanie: Dlaczego Jedi nie wyczuwają, że nadchodzi zło Ciemnej Strony?
Lucas: To nie jest tak, że oni nie czują Ciemnej Strony, ona po prostu zaczyna wszystko spowijać. Jakby wejść we mgłę. Zdolność przewidywania zdarzeń u Jedi maleje gdy rośnie Ciemna Strona.

Dlaczego Anakin przeszedł na Ciemną Stronę

Scena ze Shmi jest kluczowa dla Anakina, ponieważ spotyka swą matkę, powraca do chwil z dzieciństwa i jednocześnie musi się uporać ze swoją nieumiejętnością zapanowania nad emocjami i niemożnością zaakceptowania tego co nieuniknione. Fakt, że wszystko się zmienia, przychodzi, ale też musi odejść jest podstawowym założeniem filozofii Jedi, którego on nie może zaakceptować – dzieje się tak, ponieważ został wychowany przez matkę, a nie innego Jedi. Gdyby został zabrany w ciągu pierwszego roku po narodzeniu i zaczął pobierać nauki w Zakonie, ta szczególna więź nie byłaby u niego tak silna. Zostałby nauczony by kochać ludzi, ale się do nich nie przywiązywać. Tak silne przywiązanie do matki, a później do Padme, jest dla Jedi niebezpieczne, gdyż nie mogą oni zwracać uwagę na groźby w stosunku do osób, na których im zależy. To prowadzi do strachu przed utratą ważnych rzeczy, co z kolei prowadzi do chciwości, pragnienia zatrzymania rzeczy, które powinno się pozostawić. Jego strach przed utratą matki obraca się w gniew, kiedy ona umiera, co wywołuje chęć zemsty. Ona to właściwie zaprowadziła Anakina na ścieżkę Ciemnej Strony. Tzn. on zmierzał powoli do tego, ale to jest ten decydujący moment, kiedy robi coś zupełnie niewłaściwego.

W scenie w garażu widzimy, że denerwuje go fakt, iż nie jest dostatecznie potężny. Uważa, że gdyby był potężniejszy, zatrzymałby matkę, uratowałby ją przed śmiercią, a ona pozostałaby w jego życiu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby tylko dysponował większą siłą. Jest chciwy w tym sensie, że chce zatrzymać matkę, jest chciwy w tym sensie, że chce stać się potężniejszym by kontrolować rzeczy, tak aby wszystko działo się zgodnie z jego wolą. Zaczyna staczać się na Ciemną Stronę. Pokazana została jego zazdrość i gniew w stosunku do Obi-Wana. Obwinia wszystkich, że nie jest tak silny jak tego chce, jak wszyscy mówią mu, że będzie. Widzimy jakie są jego zamierzenia. Później przekonaliśmy się, iż są podobne do zamierzeń Dooku. Anakin powiedział: „Pewnego dnia stanę się najpotężniejszym Jedi w historii”, a Dooku: „Stałem się potężniejszy niż jakikolwiek Jedi”. Obaj mówią o tym samym. Dooku jest takim upadłym Jedi, który został przeciągnięty na Ciemną Stronę, ponieważ inny Sith nie miał czasu zaczynać od początku. Widzimy więc w jakim kierunku to zmierza – można skierować Jedi na Ciemną Stronę. Jedi także może chcieć być potężniejszy i kontrolować inne rzeczy. Z tego właśnie powodu, do czego należy dodać przywiązanie do matki, Anakin dokonał tej przerażającej zemsty na Jeźdźcach Tusken.

Kluczowym momentem sceny pogrzebu są słowa Anakina: „Nie dopuszczę, by to się powtórzyło”. Utwierdza się jego determinacja do tego by stać się najpotężniejszym z Jedi. Jedynym sposobem aby to osiągnąć jest przejście na Ciemną Stronę, ponieważ to ona jest silniejsza. Jeśli chcesz osiągnąć największą potęgę po prostu musisz oddać się silniejszej stronie, czyli Ciemnej Stronie. Tylko, że to jest początek twojego upadku. Wynika on z potrzeby wykorzystania siły do zaspokojenia chciwości. Chciwości polegającej na chęci zatrzymania rzeczy przeciw naturze życia. W życiu wszystko przychodzi i odchodzi, co trzeba zaakceptować, a nie starać się zamrozić rzeczywistość na zawsze.

Roboty bojowe – Klony – Szturmowcy

Podczas ataku robotów bojowych ważne było aby ukazać je jako bardziej niezdarne niż złowieszcze, niespecjalnie celne, nie mające żadnej obrony przeciw Jedi i mieczom świetlnym. Są po prostu beznadziejne. Z czasem pojawia się konieczność stworzenia lepszych rozwiązań odnośnie techniki walki, będzie ona dalej rozwijana w Epizodzie 2... przez wszystkie filmy przewija się wątek, że roboty są nieskuteczne, ponieważ steruje się nimi z jednego źródła i nie są tak sprawne jak ludzie.

Kluczowym elementem wątku z robotami sterowanymi z jednego źródła jest to, że Neimoidianie nie chcą oddać tej kontroli w ręce samych robotów, ponieważ gdyby droidy potrafiły myśleć i robić to co chcą, Federacja musiałaby liczyć się z tym, że taka armia mogłaby ją przejąć. Roboty przejęłyby ich sposób myślenia, czyli chciwość i dążenie do władzy prowadzącej do spustoszenia, po czym wykorzystały to przeciwko Neimoidianom.

Pytanie: Boba i Jango Fettowie grają ważne role w „Ataku klonów”. Czy byli w oryginalnym scenariuszu czy jest to wynik niebywałej popularności Boby?
Lucas: Boba był powiązany ze szturmowcami. W pewien sposób stworzyłem go ze szturmowców i wiedziałem, że szturmowcy to klony. Nie wiedziałem tylko jeszcze jaki jest ten związek. Wiedziałem, że Boba był klonem, ale nie potrafiłem tego wszystkiego połączyć. Pomyślałem: „Boba to najlepszy łowca nagród. Może zamiast robić z niego klona, lepiej by klony wywodziły się od niego”. Elementy układanki były na miejscu, ale poskładałem je dopiero w tej części.

Dopiero kiedy zacząłem pracę nad scenariuszem postanowiłem uczynić z Boby syna Oryginalnego Dawcy. Wcześniej był tylko zwykłym klonem, który z jakiegoś powodu uwolnił się od szturmowców. Nie zastanawiałem się wówczas nad tym w szczegółach poza faktem, że istniało jakieś połączenie i że szturmowcy mieli być klonami.

W tym filmie jest dużo zabawnych momentów, jak np. Jango uderzający w coś głową, ponieważ w Gwiezdnych Wojnach jeden ze szturmowców zderza się głową z drzwiami na Gwieździe Śmierci. Pomyślałem, że będzie to zabawne jeśli okaże się, iż tą cechę odziedziczył po Jango. Kiedy zakłada się hełm i resztę naprawdę nie widać najlepiej i dlatego nieustannie uderza w coś głową. To jest cecha, która została sklonowana do wszystkich szturmowców i dlatego mają poobijane głowy.



SPOILERY:

Nowy Ład

Nowy Ład zostanie ustanowiony, kiedy Palpatine obejmie stanowisko Imperatora. Prawdopodobnie z wnioskiem takim wystąpi Tarkin, dając Palpatine’owi jeszcze większą potęgę militarną i kontrolę nad Galaktyką niż to zapisano w Ustawie o Utworzeniu Armii Republiki.

Exodus Jedi

Chociaż exodus Jedi rozpoczął się jeszcze przed wybuchem Wielkiej Wojny Klonów, to jego koniec powinien nastąpić podczas Epizodu 3. Możemy oczekiwać, iż wraz z nastaniem Nowego Ładu generałowie Jedi zostaną zastąpieni przez innych generałów, posłusznych Palpatine’owi. Odpowiedzialny za to będzie prawdopodobnie sam Anakin.

Alderaan

Potężna planeta reprezentowana przez senatora Baila Organę jest jedną z najbardziej wyczekiwanych planet w Nowej Trylogii. Wielu uważa, iż to Alderaan będzie miejscem ostatniej bitwy, kończącej Wojny Klonów. Jedno jest pewne – Alderaan zostanie odwiedzony prze Obi-Wana Kenobiego, senator Amidalę i przyszłą senator Leię Organę. Obi-Wan Kenobi

Rick McCallum stwierdził, iż fani Obi-Wana będą zachwyceni jego rolą w Części 3. Wiemy już, że Obi-Wan eskortuje Padme i Leię na Alderaan, a także pilnuje Luke’a na Tatooine.


Wypowiedź Jamesa Earla Jonesa w Fayetteville z dn. 21.01.03
Właściwie to pracowałem nad każdym z filmów przez jeden dzień.... byłem tylko efektem specjalnym. Nie tak dawno rozmawiałem z George’em, który poprosił mnie bym podłożył głos przez około 5 minut, po tym jak Anakin wpadnie do wulkanu.


TAGI: Epizod III: Zemsta Sithów (50) George Lucas (32) wywiad (38)
Loading..