TWÓJ KOKPIT
0

Spoza galaktyki

Nowości książkowe spoza galaktyki

2015-03-31 05:23:43

Na naszym rynku wydawniczym pojawiły się w ostatnim czasie dwie nowości, które przynajmniej w części napisali autorzy „Gwiezdnych Wojen”.

Pierwsza z nich to „Więzy krwi” (Blood Ties), trzeci tom cyklu „Spirit Animals”. Jest to młodzieżowa seria, którą tworzą specjalnie wynajęci do tego autorzy. Trzeci tom napisali wspólnie Garth Nix i Sean Williams. Drugiego kojarzymy z Fatalnego sojuszu czy Mocy wyzwolonej. Pierwszy zaś współpracował z Lucasfilmem przy serii „Siódma wieża”. Był to projekt Lucas Licensing, który miał docelowo wypromować nową markę książek młodzieżowych. Dwa pierwsze wydano także w Polsce. W Stanach serię zamknięto po 6 tomach. Natomiast „Spirit Animals” na zachodzie ma się dobrze i na razie cykl składa się z siedmiu powieści i jednego zbioru opowiadań.

Za polskie wydanie odpowiada wydawnictwo Wilga. Tłumaczeniem zajął się Michał Kubiak. Książka kosztuje 34,99 PLN.

Erdas to kraina harmonii. Połączenie między światami ludzi i zwierząt dokonuje się za sprawą więzi człowieka ze zwierzoduchem. Taką więź są w stanie wytworzyć tylko nieliczni.

Conor, Abeke, Meilin i Rollan są wybrańcami – mają ten rzadki dar, ale łączy się z nim wielka odpowiedzialność. Zdobywcy starają się tę równowagę zakłócić. W swym dążeniu do przejęcia władzy nad światem, podbijają miasta i państwa.

Kiedy rodzinne Zhong Meilin zostaje opanowane przez wroga, dziewczyna wraz ze swą pandą Jhi nie może dłużej znieść czekania i wyrusza walczyć za ojczyznę. Jej kompani podążają tuż za nią... ale nie tylko oni. Nieprzyjaciele są wszędzie.


Przedpremierowo (oficjalna premiera dziś) można też już kupić siódmy tom z cyklu „Kronik Żelaznego Druida” Kevina Hearne, autora Heir to the Jedi. „Nóż w lodzie” (Shattered) został wydany przez Rebis, ma 456 stron, tłumaczyła Marta Smulewska-Dziadosz i kosztuje 39,99 PLN. Autor przyjedzie na tegoroczny Pyrkon by promować tę książkę.

Przez niemal dwa tysiące lat po ziemi chodził tylko jeden druid – Atticus O’Sullivan. Teraz jest ich troje. Granuaile stała się już prawdziwą druidką, a on wyciągnął właśnie z Wyspy Czasu swojego archdruida. Choć Owenowi nieźle idzie odnawianie tatuaży dawnego ucznia i całkiem szybko oswaja się z takimi osiągnięciami magii technologicznej, jak telefony komórkowe i toalety, Żelazny Druid wcale nie jest pewny, czy ten szczwany lis będzie jego atutem podczas nieuchronnej walki z nordyckim bogiem Lokim, albo raczej… skaraniem boskim.

Czy troje druidów zdoła przejrzeć spisek przeciwko druidyzmowi? I jaką rolę odegrają lisy o zbyt dużej liczbie ogonów, hinduskie demony, Sherlock Holmes, zakochana w Rembrandcie selkie, Jezus Chrystus, a nawet pewien łososiolubny niedźwiedź z Alaski?


Do zapowiedzi na kolejne miesiące dołączyły „Kamienie Elfów Shannary” Terry’ego Brooksa, które wyda Replika. Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie wyjdzie to wznowienie, ale dla przypomnienia pierwszy tom wydano w w zeszłym roku. Nadal także nie wiadomo kiedy wyjdzie drugo tom „Mongoliady” której współautorem jest Greg Bear. Książka ta także jest zapowiedziana na ten rok, tym razem przez wydawnictwo Mag.
KOMENTARZE (0)

Spoza galaktyki

Kevin Hearne

2015-03-05 17:11:04

Kevin Hearne to nowy nabytek wśród autorów powieści „Gwiezdnych Wojen”. Oficjalnie Heir of the Jedi jest dostępne w USA od paru dni. Zresztą Kevin jest on stosunkowo młodym stażem pisarzem, którego większość powieści można przeczytać także i w Polsce, wydane nakładem wydawnictwa Rebis. Mieszkał w Arizonie, studiował na tamtejszym uniwersytecie, a teraz uczy angielskiego w szkole średniej. Obecnie stacjonuje w Kolorado wraz z żoną i córką. Poza pisaniem zajmuje się malowaniem krajobrazów, pielęgnowaniem bazylii czy psami. Uwielbia też komiksy.

Dotychczas znany jest właściwie z jednego dzieła, serii „Kronik Żelaznego Druida”. Jest to cykl urban fantasy wydawany przez Del Rey. Początkowo autor planował napisać trylogię, jednak powieści te zostały na tyle dobrze odebrane, że postanowił kontynuować serię, co skutecznie czyni. Na razie doczekała się ona 7 części, dwie z nich nawet trafiły na listy bestsellerów New York Times’a i USA Today. Ósmy tom serii jest zapowiedziany na przyszły rok.

Autor ma też swoją stronę internetową. „Heir of the Jedi” będzie jego pierwszą powieścią spoza cyklu o żelaznym druidzie, ale też pierwszą pisaną na zlecenie.

W Polsce wydano dotychczas sześć części cyklu. Składa się on z następujących pozycji.

Na psa urok (Hounded) w tłumaczeniu Marii Smulewskiej.

Atticus O’Sullivan to gwiazda rockowa wśród magików – ten przystojny Irlandczyk to tak naprawdę ostatni z druidów. Polegając na swych nadprzyrodzonych mocach, wrodzonym sprycie i uroku osobistym, już od dwóch tysięcy lat ucieka przed pewnym celtyckim bogiem. Kiedy jednak w sennym miasteczku Tempe w Arizonie, gdzie się ostatnio zaszył, pojawia się ponętna bogini śmierci Morrigan, jako forpoczta celtyckiego panteonu, Atticus nie ma złudzeń – zanosi się na poważne kłopoty…

Na psa urok to pierwszy tom cyklu urban fantasy. Hearne wypełnia ten świat barwnymi postaciami. Jest tu gadający wilczarz irlandzki i wataha wilkołaków-wikingów, i piękna barmanka opętana przez hinduską boginię, wampir-prawnik i… polskie wiedźmy, którym udało się umknąć nazistom. Szalona mieszanka mitów i współczesności, bohater obdarzony ciętym dowcipem, niespodziewane zwroty akcji – to dość, by rozchichotany czytelnik przeczytał powieść jednym tchem.


Raz wiedźmie śmierć (Hexed) w tłumaczeniu Marii Smulewskiej-Dziadosz.

2100-letni Atticus O’Sullivan, ostatni z druidów, odkrywa, że po zabiciu pewnego celtyckiego boga (zajrzyj do pierwszego tomu serii, Na psa urok) stał się niespodziewanie popularny. Bogowie z najróżniejszych panteonów życzą sobie nagle, by sprzątnął ich rywali, przede wszystkim boga piorunów Thora. To dopiero początek kłopotów Atticusa. Oto do jego drzwi puka Kojot, indiański bóg-oszust, i żąda, by druid unicestwił demona polującego na ludzi w okolicy. Horda bachantek z Las Vegas chce zająć senne miasteczko i uczynić z niego kolejne gniazdo rozpusty. A na dodatek na życie druida i jego przyjaciół dybią diaboliczne nazistowskie wiedźmy, polujące też na atrakcyjny polski sabat pod wodzą Maliny… I po czyjej stronie stanie rosyjski rabin, upadły anioł z piątego kręgu piekła Dantego? Atticusowi pomagają zwilkołaczony wiking i sprawniczony wampir – czy jednak tym razem to wystarczy, by ujść z życiem?

Między młotem a piorunem (Hammered) w tłumaczeniu Marii Smulewskiej-Dziadosz.

Jedyny (bo ostatni) w swoim rodzaju druid, Atticus O’Sullivan, beztrosko manipulując uczuciami naiwnego Ratatoska, wiewiórki rozmiarów betoniarki, dostaje się po pniu Yggdrasilu, Drzewa Życia, do świata bogów nordyckich. Stamtąd jednak, po kradzieży magicznego jabłka, której dopuszcza się przy akompaniamencie romantycznie posapujących olbrzymów, musi dać drapaka przed rozzłoszczonym Odynem.

Kojące oblicze Jezusa bujającego się w rytm bluesowych melodii, mentorska postawa wobec Granuaile i coraz ciemniejsze chmury zbierające się nad głową Atticusa – to wszystko sprawia, że nasz bohater po ponad dwóch tysiącach lat zaczyna poważnieć. Rychło w czas, ponieważ wokół niego robi się coraz bardziej złowrogo. Żelazny druid nie byłby jednak sobą, gdyby nie spróbował po raz kolejny czegoś niedorzecznego. Chrystusowa jasnowidzenie nie może kłamać – Thor to może i młot, ale planowany zamach na jego życie pociągnie za sobą straszne konsekwencje...


Seria składa się także z tomów Zbrodnia i kojot (Tricked), Kijem i mieczem (Trapped) oraz Kronika wykrakanej śmierci (Hunted), o których już pisaliśmy. Wszystkie one zostały u nas wydane przez Rebis. Siódmy tom w Polsce powinien się pojawić niebawem. Kevin Hearne natomiast będzie jednym z gości na tegorocznym Pyrkonie, pewnie będzie podpisywał tam też siódmy tom po polsku.
KOMENTARZE (3)
Loading..